ویزای فریلنسری

ویزای خوداشتغالی اسپانیا (فریلنسری)

ویزای فریلنسری و خوداشتغالی اسپانیا

در این مقاله به بررسی شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی یا فریلنسری اسپانیا در سال 2021 می پردازیم. اگر بدنبال اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه هستید مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در صورتی که پاسخ سوالات خود را در این مقاله پیدا نکردید در انتهای مقاله سوالات خود را مطرح کنید. مشاوران موسسه پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین می توانید فرم مشاوره مهاجرت و ارزیابی را تکمیل نموده و منتظر تماس از طرف ما باشید.

در این مقاله موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرند:

 1. منظور از ویزای خوداشتغالی اسپانیا چیست؟
 2. مزایای اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا
 3. شرایط لازم برای دریافت ویزای فریلنسری و خوداشتغالی اسپانیا
 4. مدارک لازم برای اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا
 5. چگونه بعد از ورود به اسپانیا به صورت خوداشتغالی یا فریلنسری شروع به کار کنیم؟
 6. شرایط ویزای همراه
 7. شرایط تمدید ویزا
 8. اقامت دائم اسپانیا از طریق ویزای خوداشتغالی اسپانیا
 9. هزینه زندگی در اسپانیا
 10. امکان تبدیل ویزاهای مختلف اسپانیا به ویزای خوداشتغالی

توضیح مختصر درباره شرایط کار در اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا یکی از راه های مهاجرت به این کشور است‌. رکود اقتصادی اسپانیا در سال های اخیر منجر به افزایش نرخ بیکاری و تلاطم در بازار کار شده است. نرخ بیکاری در اسپانیا حدود ۱۰ درصد است که در مقایسه با نرخ بیکاری در سایر کشورهای اروپایی بالا است. به عنوان مثال، نرخ بیکاری در آلمان زیر ۵ درصد هست. با این وجود، اسپانیا در بعضی از زمینه ها همچنان به نیروی کار نیاز دارد.

اگر شما هم مایل به مهاجرت کاری به اسپانیا هستید؛ باید با انواع ویزای کاری اسپانیا آشنا شوید. ویزای خوداشتغالی اسپانیا یکی از ویزاهای کاری این کشور هست. علاوه بر ویزای خود اشتغالی اسپانیا، ویزای کارگران مشغول به کار، ویزای کارگران ماهر و متخصص و ویزای کار آفرینی نیز مجوز کار در اسپانیا محسوب می شوند. اما فقط به واسطه ویزای خوداشتغالی از ارائه قرارداد کاری یا سرمایه گذاری در اسپانیا معاف هستید. اگر می خواهید بدانید دقیقاً منظور از ویزای خود اشتغالی اسپانیا چیست؛ با ما همراه شوید.

منظور از ویزای خوداشتغالی اسپانیا چیست؟

ویزای خوداشتغالی اسپانیا نوعی ویزای کاری است. به موجب دریافت ویزای خوداشتغالی می توانید به مدت یک سال در اسپانیا کار و زندگی کنید. البته فقط به صورت آزاد و برای خود اجازه کار کردن خواهید داشت. ویزای خوداشتغالی مجوز تاسیس شرکت یا استخدام شدن نیست. اما نکته ای که منجر به محبوبیت ویزای خوداشتغالی شده، عدم نیاز به سرمایه گذاری و انتقال پول به اسپانیا است. همچنین این ویزا برای گروه خاصی از افراد تعریف نشده است. صاحبین مشاغلی مانند باغبانی نیز اجازه اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا را دارند. اثبات اینکه در ایران کار و زندگی خوبی دارید؛ کفایت می کند.

ویزای خوداشتغالی نیز مانند سایر ویزاها، مزایای خاص خود را دارد. در ادامه به تعدادی از مزایای اخذ ویزای خود اشتغالی اشاره شده است.

مزایای اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا

مزایای دریافت ویزای خوداشتغالی اسپانیا را می توانیم به صورت زیر جمع بندی کنیم:

 • عدم نیاز به سرمایه گذاری در اسپانیا
 • عدم نیاز به ارائه قرارداد کاری
 • عدم نیاز به کارفرما
 • امکان تمدید ویزا
 • امکان گرفتن اقامت دائم اسپانیا
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در اسپانیا

بنابراین ویزای خوداشتغالی، مزایای مختلفی برای شما دارد. شایان ذکر است که ویزای فریلنسری اسپانیا نیز نوعی مجوز کار در این کشور هست که به سرمایه گذاری نیاز ندارد. اما دارندگان ویزای فریلنسری اسپانیا می توانند برای خود یا تحت قرارداد کار کنند. بنابراین با اخذ ویزای خوداشتغالی یا فریلنسری اسپانیا با سرمایه ای اندک می توانید در این کشور کار کنید. البته در صورتی که شرایط لازم جهت دریافت ویزا را داشته باشید. در بخش بعدی به شرایط لازم برای اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا می پردازیم.

شرایط لازم برای دریافت ویزای فریلنسری و خوداشتغالی اسپانیا

اگر اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا سوئیس را داشته باشید؛ برای کار در اسپانیا از اخذ ویزا معاف هستید. در غیر این صورت، برای پرداختن به مشاغل آزاد در اسپانیا ملزم به دریافت ویزای خوداشتغالی یا فریلنسری هستید. به طور کلی، شرایط لازم برای اخذ ویزای خود اشتغالی اسپانیا و فریلنسری عبارتند از:

 • شهروند اتحادیه اروپا نباشید.
 • به صورت غیرقانونی وارد اسپانیا نشده باشید.
 • سابقه اقامت غیرقانونی در اسپانیا نداشته باشید.
 • سوپیشینه نداشته باشید.
 • دارای تخصص کافی در حوزه کاری موردنظر باشید.
 • از تمکن مالی لازم جهت کار و زندگی در اسپانیا برخوردار باشید.

اگر دارای شرایط مذکور هستید؛ می توانید برای دریافت ویزا درخواست دهید. مرجع صدور ویزای اسپانیا، سفارت این کشور واقع در ایران است. پس مدارک لازم را فراهم و به سفارت تحویل دهید. در ادامه با مدارک لازم جهت اخذ ویزای خود اشتغالی اسپانیا آشنا می شویم.

مدارک لازم برای اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا

مدارک لازم برای دریافت ویزای خود اشتغالی اسپانیا و فریلنسری عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی دال بر شغل شما در اسپانیا
 • مدارکی دال بر تخصص شما جهت انجام کار موردنظر
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوپیشینه در پنج سال اخیر
 • گواهی سلامت پزشکی
 • فرم تقاضای ویزای خوداشتغالی تحت عنوان فرم EX07

با ارائه مدارک مذکور به سفارت اسپانیا برای دریافت ویزا اقدام کنید. برای انجام این امر ابتدا باید وقت سفارت اسپانیا را بگیرید. به طور معمول، سفارت برای ۱۰ روز بعد از ارائه درخواست به شما وقت می دهد. همچنین باید هزینه دریافت ویزا را نیز بپردازید. هزینه اخذ ویزای خوداشتغالی اسپانیا حدود ۲۰۵ یورو است. در موعد مقرر باید به صورت حضوری به سفارت مراجعه کنید. اگر مدارک کامل باشد؛ سفارت اقدام به صدور ویزا برای شما می کند. اعتبار اولیه ویزای خود اشتغالی اسپانیا یک سال است. بعد از ورود به اسپانیا و قبل از شروع به کار باید مراحل قانونی معینی را طی کنید تا در نهایت بتوانید به صورت خوداشتغالی یا فریلنسری در اسپانیا کار کنید. در ادامه اطلاعاتی در مورد این مراحل ارائه می کنیم.

چگونه بعد از ورود به اسپانیا به صورت خوداشتغالی یا فریلنسری شروع به کار کنیم؟

برای شروع کار به کد تشخیص هویت افراد خارجی یا NIE نیاز دارید. برای دریافت کد NIE  باید به دپارتمان مربوط به افراد خارجی در پلیس ملی اسپانیا مراجعه کنید. با ارائه پاسپورت و پرداخت هزینه دریافت کد NIE، پلیس اقدام به صدور این کد برای شما می کند.

بعد از دریافت کد NIE باید شغل خود را در نزدیکترین اداره مالیات ثبت کنید. بعد از ثبت نام در اداره مالیات ۳۰ روز وقت دارید که به اداره امنیت اجتماعی اسپانیا مراجعه کنید. برای ثبت در اداره امنیت اجتماعی به تصویر پاسپورت، کد  NIE، گواهی ثبت در اداره مالیات و فرم IRPF نیاز دارید.

بعد از ثبت نام در اداره امنیت اجتماعی اسپانیا باید برای دریافت بیمه پزشکی اقدام کنید. بیمه پزشکی باید تمام دوران اقامت شما در اسپانیا را پوشش دهد. همچنین اگر همراه دارید؛ همراهان شما نیز باید بیمه شوند. بعد از انجام این مراحل می توانید فعالیت خود را شروع کنید. در بخش بعدی با شرایط اخذ ویزای همراه اسپانیا آشنا می شویم.

شرایط ویزای همراه

اگر موفق به اخذ ویزای خوداشتغالی یا ویزای فریلنسری شوید؛ می توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز ویزای همراه دریافت کنید. جهت انجام این امر باید اثبات کنید که تمکن مالی لازم برای زندگی خانوادگی در اسپانیا را دارید. تحت چنین شرطی، سفارت اقدام به صدور ویزای همراه می کند. لازم به ذکر است که فرزندان شما می توانند به صورت رایگان در اسپانیا تحصیل کنند. مدت اعتبار ویزای همراه برابر با اعتبار ویزای شما است. البته ویزای خود اشتغالی اسپانیا قابل تمدید است. در بخش بعدی بیشتر به این موضوع پرداخته می شود.

شرایط تمدید ویزای خوداشتغالی اسپانیا

اعتبار اولیه ویزای خود اشتغالی اسپانیا یک سال است. بعد از یک سال می توانید برای تمدید ویزا اقدام کنید. کسب درآمد و پرداخت به موقع مالیات، شرایط لازم برای تمدید ویزای خوداشتغالی هستند. تحت چنین شرایطی، ویزای شما تمدید می شود. اگر هدف شما از مهاجرت به اسپانیا، گرفتن اقامت دائم این کشور است و می خواهید بدانید که آیا ویزای خوداشتغالی این امکان را فراهم می کند یا خیر، بخش بعدی مقاله را بخوانید.

اقامت دائم اسپانیا از طریق ویزای خوداشتغالی اسپانیا

اگر ۵ سال در اسپانیا کار کنید؛ کسب درآمد داشته باشید و مالیات را به موقع پرداخت کرده باشید؛ بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم اسپانیا را بگیرید. مالیاتی که باید بپردازید؛ حدود ۲۱ درصد درآمد خالص شما است.

در این مطلب سعی کردیم که اطلاعات مختلفی در مورد ویزای خوداشتغالی ارائه دهیم. اما شما به عنوان متقاضی مهاجرت به اسپانیا احتمالاً مایلید که در مورد هزینه متوسط زندگی در این کشور نیز اطلاعاتی کسب کنید. بدین منظور بخش بعدی مقاله را نیز بخوانید.

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا به شهر محل اقامت و سبک زندگی شما بستگی دارد. اما به طور متوسط، هزینه خوراک، پوشاک، رفت و آمد و… در اسپانیا حدود ۹۰۰ یورو در ماه است که در مقایسه با هزینه زندگی در کشورهای تراز اول اروپا مانند آلمان و اتریش به مراتب کمتر است. همچنین هزینه بیمه و مالیات نیز نسبت به آلمان، دانمارک و… کمتر هست. اما با همین نسبت خدمات اجتماعی نیز ضعیفتر است. در هر حال هزینه اقامت در اسپانیا بسته به شهر محل سکونت متفاوت هست. به عنوان مثال هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز مادرید یا بارسلون حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو است اما برای زندگی در آپارتمانی مشابه در شهرهای والنسیا یا سویا باید حدود ۵۰۰ یورو بپردازید.

نکته دیگری که در پایان بحث ویزای خوداشتغالی لازم می بینیم که مطرح شود؛ امکان تبدیل ویزاهای مختلف اسپانیا به ویزای خود اشتغالی است که در بخش پایانی مورد بحث قرار می گیرد.

امکان تبدیل ویزاهای مختلف اسپانیا به ویزای خوداشتغالی

اگر در حال حاضر با نوع دیگری از ویزاهای اسپانیا در این کشور هستید و می خواهید این ویزا را به ویزای خود اشتغالی تبدیل کنید؛ باید به ایران برگردید و برای اخذ ویزای خوداشتغالی درخواست دهید. مگر اینکه به مدت سه سال در اسپانیا زندگی کرده باشید. تحت چنین شرایطی ملزم به برگشت به ایران نیستید و از همان اسپانیا می توانید برای تبدیل نوع ویزا اقدام کنید.

در پایان امیدواریم که نکات مطرح شده در مورد ویزای خوداشتغالی اسپانیا در مسیر مهاجرت به این کشور به شما کمک کند. در صورت نیاز می توانید با متخصصین این حوزه تماس بگیرید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *