کشورها

مهاجرت به کشور پرتغال

مهاجرت به پرتغال

مهاجرت به پرتغال در سال 2021 برای ایرانیان از راه های مختلفی امکان پذیر است. برای آگاهی از شرایط و روش های مهاجرت به پرتغال با ما همراه باشید.

پرتغال جزو آن دسته از کشور هایی است که هنوز برای اکثر ایرانیان چندان شناخته شده نیست و شاید مهاجرت به پرتغال برای ما ایرانیان چندان جالب و خوشایند بنظر نیاید. اما در خارج از ایران، سبک زندگی، هزینه های ارزان و پایین، غذای عالی، چشم انداز ها و مناظر بی نظیر و آب و هوای خوب سبب شده است تا این کشور در سال های اخیر به یکی از مقاصد اصلی مهاجرین از سرتا سر دنیا تبدیل شود.

کشور پرتغال سواحل بسیار زیبا و گسترده ای دارد که این سواحل در اکثر فصول سال گرم و آفتابی هستند و همین امر بر جذابیت توریستی آن افزوده است.

اکثر مردم پرتغال مسیحی و کاتولیک هستند و زبان رسمی این کشور پرتغالی است که به زبان اسپانیولی بی شباهت نیست اما اکثر مردم این کشور برای سهولت در برقراری ارتباط و تعامل با توریست های خارجی به زبان انگلیسی مسلط هستند .

درباره موقعیت جغرافیای پرتغال نیز باید گفت که پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده است و تقریبا حدود11 میلیون نفر جمعیت دارد و امسال یعنی سال 2021 وارد 34 امین سالگرد پیوستن به اتحادیه اروپا می شود.

فرهنگ مردم کشور پرتغال

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که مجذوب این کشور زیبا و جذاب شده اند و میخواهید اطلاعات بیشتری را درباره مهاجرت به پرتغال بدانید بد نیست که ما در این بخش کمی شما را با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا کنیم، دانستن این مطالب پیش از اقدام برای مهاجرت خالی از لطف نیست.

1-مسلمانان در پرتغال در اقلیت هستند و تنها 0.4 جمعیت را تشکیل می دهند.

2-اکثریت مردم پرتغال کاتولیک و پیرو کلیسا رم هستند.

3-پرتغالی ها بسیار مهمان دوست و معاشرتی هستند و به رفت و آمد بسیار علاقمند هستند به طوری که اگر در کافه با یکی از آن ها آشنا شوید هیچ بعید نیست که شما برای صرف شام و معرفی به خانواده در همان شب به منزلشان دعوت شوید!

4-به هدیه دادن بسیار علاقه مند هستند و دائما به هر مناسبتی برای یکدیگر کادو تهیه می کنند و این کار را نشانه ی دوستی و خون گرمی می دانند. حتی اگر شما را به منزلشان هم دعوت کنند  و مهمان باشید احتمال این که باز هم  برای شما هدیه تهیه کنند زیاد است و بهتر است که این  کادو را در حضور میزبان و بقیه مهمانان باز کنید زیرا این کار نشانه احترام است.

انواع ویزا های کوتاه مدت برای مهاجرت به پرتغال

همانطور که میدانید قوانین مهاجرتی هر کشور برای ورود مهاجرین به خاک آن با کشور دیگر تفاوت دارد و متقاضیان باید تابع آن قوانین باشند.

در اتحادیه اروپا که پرتغال یکی از اعضای آن است تابعین هر کشور برای ورود به خاک یکی از اعضای دیگر اتخادیه نیاز به ویزا ندارند بنابراین اعضای اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا می توانند به پرتغال سفر و یا مهاجرت کنند. اما تابعین بسیاری از کشور های دیگر من جمله تابعین ایران برای مهاجرت به پرتغال نیازمند دریافت ویزا هستند. دسته دیگری از کشور ها هم هستند که تعدادشان بسیار اندک و انگشت شمار است. تابعین این کشور ها برای ورود و اقامت کوتاه مدت ( به طور معمول کمتر از 4 ماه) به ویزا نیاز ندارند.

به طور کلی پرتغال برای ورود مهاجرین ویزاهای مختلفی را تعریف کرده است. دراین جا می خواهیم تا به طور خلاصه انواع این ویزاها را معرفی و برسی کنیم.

1. ویزای شنگن

پرتغال از اعضای پیمان شنگن است و بنابراین این ویزا برای مهاجرت به پرتغال، اقامت های کوتاه مدت و سفر های چند ماهه به تابعین اعضای پیمان شنگن تعلق می گیرد. طول اعتبار این نوع ویزا معمولا 3 ماه است اما در صورت لزوم امکان تمدید آن برای 3 ماه دیگر نیز وجود دارد.

2. ویزا کوتاه مدت

این ویزا معمولا تنها برای سفر های مهم کاری صادر می شود و اعتبار آن بسیار کوتاه و کمتر از 4 ماه است اما در صورت لزوم امکان تمدید آن تا 6 ماه وجود دارد.

3. ویزا پزشکی

همانطور که از نام آن میتوان حدس زد، این ویزایی است که به افراد بیمار با شرایط خاص ارائه می شود تا در این کشور مورد مداوا و درمان قرار بگیرند. اعتبار این ویزا معمولا کمتر از 2 ماه است اما در شرایط خاص با توجه به برسی وضعیت بیمار می توان مدت زمان آن را تمدید کرد.

4. ویزا ورزشی

این ویزا به ورزشکارانی اختصاص می یابد که برای ادامه فعالیت ورزشی خود راهی پرتغال می شوند و مورد تایید فدراسیون ورزشی در رشته تخصصیشان قرار گرفته اند.

انواع ویزا بلند مدت برای مهاجرت به پرتغال

1. مهاجرت به پرتغال از طریق ویزای تحصیلی

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل را باید یکی از مطمئن ترین راه ها برای متقاضیان دانست. به طوری که حتی افرادی که برای سال ها از درس و دانشگاه فاصله گرفته اند دوباره به قصد مهاجرت تحصیل را آغاز می کنند.

ضمن آن که پرتغال پیشینه تاریخی و فرهنگی قدرتمندی دارد به همین دلیل دانشگاه های معتبر و قدیمی زیادی در این کشور وجود دارد که اکثر آن ها مورد تایید مجامع علمی هستند. اکثر دانشگاه های بزرگ و معتبر این کشور در شهر لیسبون قرار گرفته اند.

اگر قصد مهاجرت به پرتغال از طریق اخذ ویزای تحصیلی را دشته باشید باید بدانید که تحصیل در این کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر امکان پذیر، و برای تابعین کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است.

زبان تحصیل در پرتغال

تحصیل در دانشگاه های پرتغال هم به زبان پرتغالی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است که البته برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره بالای 6و نیم و یا مدرک تافل معادل آن را به سفارت ارائه دهید.

شهریه دانشگاه ها

شهریه دانشگاه های پرتغال نیز برای دانشجویان بین المللی که از خارج اتحادیه اروپا به این کشور می آیند در حدود 3 تا 4 هزار یورو در سال است که در مقایسه با سایر کشور های اروپایی این مبلغ بسیار ناچیز است.

پرتغال به دلیل داشتن امکانات و اعتبار دانشگاه هایش و همچنین به دلیل پایین بودن هزینه ها چند سالی است که به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. همچنین گفتنی است که دانشگاه های این کشور هر ساله ظریفیتی برای پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر می گیرند. پرتغال برای ارائه ویزای تحصیلی به دانشجویان در هیچ مقطعی محدودیت سنی قائل نمی شود.

کار دانشجویی

دانشجویان در تمامی مقاطع اجازه کار دارد و برای اشتغال هیچ محدودیت زمانی وجود ندارند و دانشجویان اجازه دارند تا هرقدر که برایش مقدور است در طول هفته فعالیت کنند.

سایر نکات

نکته ای که شاید در این بخش برای افراد متقاضی مهاجرت به پرتغال خیلی جالب باشد این است که تعدادی از دانشگاه های پرتغال در صورتی که دانشجو بسیار فعال و کوشا باشد و در طول یک سال تحصیلی معدل و ریز نمرات ممتازی داشته باشد بسته به شرایط برای 6 ماه تا یک سال می تواند به دانشگاه های سایر کشور های اتحادیه اروپا و یا آمریکا که مورد تایید دانشگاه مبدا است انتقالی بگیرد. در ادامه تعدادی از برترین دانشگاه های پرتغال که امکان انتقالی گرفتن به دانشگاه های خارج از کشور را برای دانشجویان فراهم می آورند برای شما نام می بریم:

-دانشگاه لیسبون

-دانشگاه آییرو

-دانشگاه کویمبرا

-دانشگاه پرتو

-دانشگاه پلی تکنیک براگانزا

2. مهاجرت به پرتغال از طریق ویزای کار

هرچند که سال ها است که نرخ بیکاری در کشور پرتغال بسیار بالا است اما هنوز هم میتوان امیدوار بود و بهبود شرایط را برای برخی از مشاغل به چشم دید. اگر شما خواهان مهاجرت به پرتغال از طریق اخذ ویزای کاری هستید باید بدانید که مراحل اخذ این ویزا اندکی پیچیده و دشوار است اما غیر ممکن نیست. همچنین باید بدانید که پرتغال کشور نسبتا توسعه یافته ایست که کمتر نیازمند نیروی کار از خارج از کشور است به همین دلیل تخصص شما در زمینه کاریتان بسیار اهمییت دارد.

حالا بهتر است تا شما را با انواع ویزای کاری در کشور پرتغال آشنا کنیم.

  • ویزای جاب آفر یا همان ویزای پیشنهاد کار ( Job offer)

یکی از روش های مهاجرت به پرتغال و اخذ ویزای کاری، داشتن یک پیشنهاد شغلی قانونی و معتبر از طرف یک کارفرما در پرتغال است. برای این منظور کارفرما باید برای شما یک پیشنهاد شغلی معتبر ارسال کند و این پیشنهاد پیش از رسیدن به دست شما باید مورد تایید وزارت کار پرتغال قرار گرفته و مهر شود. اما کارفرما برای انجام این کار محدودیت هایی نیز دارد.

کارفرما ابتدا باید آگهی کار خود را در روزنامه ها و منابع خبری و تبلیغاتی پرتغال به اشتراک بگذارد و در صورتی که از میان شهروندان پرتغالی و سپس تابعین کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق به جذب نیروی کار مد نظر خود نشود، آنگاه می تواند پیشنهاد کاری خود را برای افراد خارجی ارسال کند.

  • ویزای جاب سیکر یا همان جستجوی کار (Job Seeker)

راه دیگری که برای مهاجرت به پرتغال و اخذ ویزای کاری آن وجود دارد، این است که یک ویزای جاب سیکر یا همان ویزای جستجوی کار دریافت کنید و به خاک پرتغال وارد شوید تا خودتان به دنبال کار بگردید. اگر در طول این 6 ماه موفق به پیدا کردن شغل شوید می توانید برای اخذ اقامت اقدام کنید. و در این کشور بمانید اما چنانچه موفق به پیدا کردن کار در این مدت نشوید باید پس از 6 ماه به کشور تابع خود بازگردید و خاک پرتغال را ترک کنید.

البته گرفتن این نوع ویزا هم چندان ساده نیست چرا که شما باید علاوه بر مدارک مورد نیاز، گزارشی از گردش حساب بانکیتان را به سفارت ارائه دهید و به آن ها ثابت کنید که شما تمکن مالی بالایی دارید و می توانید در طول این 6 ماه از پس مخارج خود بربیایید و برای پرداخت هزینه هایتان نیازمند دولت نیستید.

3- مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری، دولت پرتغال برنامه های مهاجرتی متنوعی را در نظر گرفته است. سرمایه گذاری در پرتغال برای اخذ اقامت به شیوه های زیر امکان پذیر است:

-سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

-سرمایه گذاری از طریق خرید ملک یا سهام

-سرمایه گذاری از طریق ایجاد کسب و کار

-سرمایه گذاری در بخش های دولتی

-سرمایه گذاری در زمینه حفظ میراث فرهنگی پرتغال

مقاله مرتبط: ویزای استارت آپ پرتغال

گلدن ویزای پرتغال

مهاجرت به پرتغال با خرید ملک و اخذ اقامت این کشور بسیار محبوب و پر طرفدار است به طوری که این ویزا به گلدن ویزا مشهور شده است. در این سرمایه گذاری، سرمایه گذار باید ملکی با قیمت حداقل 280 هزار یورو را خریداری کند اما باید توجه داشته باشید که ملک خریداری شده حداقل باید سه دهه عمر داشته باشد و نیازمند مرمت باشد. اما اگر قیمت ملک از این مبلغ بالاتر باشد، به عنوان مثال 500 هزار یورو قیمت داشته باشد متقاضی آزاد است که ملک جدید تری را انتخاب کند و شرط سه دهه و مرمت ملک مطرح نیست.

از دیگر مزایای خرید ملک در پرتغال این است که سودی 3 تا 10 درصدی از بابت خرید به شما تعلق می گیرد. همچنین از طریق خرید ملک همسر و فرزند زیر 21 سال شخص سرمایه گذار نیز موفق به دریافت اقامت دائم کشور پرتغال می شوند.

مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی

یکی از کم ریسک ترین و مطمئن ترین راه های مهاجرت به پرتغال دریافت ویزا از طریق سرمایه گذاری  با ارائه مدارک در جهت اثبات تمکن مالی بالا است که به این ویزا، ویزای خود حمایتی هم گفته می شود. پس از دریافت این ویزا خانواده شمال همسر و فرزندان زیر 21 سال قادر به دریافت اقامت دائم این کشور می شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *