کشورها

مهاجرت به قبرس

مهاجرت به قبرس

شرایط مهاجرت به قبرس در سال 2021 و بررسی بهترین راه ها برای ایرانیان را مورد بررسی قرار می دهیم. برای بررسی بهترین روش ها با ما همراه باشید.

درباره کشور قبرس

قبرس کشور کوچک و جزیره توریستی زیبایی است که در شرق دریای مدیترانه واقع شده و پس از سیسیل و ساردنی، سومین جزیره پر جمعیت منطقه به حساب می آید. این جزیره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش شمالی آن در اختیار ترکیه است و ساکنین آن به زبان ترکی صحبت می کنند. بخش جنوبی آن در اختیار یونان است و ساکنین این بخش باید به زبان یونانی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

درباره بخش جنوبی باید اضافه کرد که این بخش اروپایی محسوب می شود و عضو اتحادیه اروپا است. بنابراین بر مبنای دلایلی که در این بخش به طور خلاصه به آن ها اشاره کردیم و همچنین به دلیل عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، هر ساله بر تعداد متقاضیان مهاجرت به قبرس مخصوصا به قبرس شمالی از سرتاسر جهان از جمله ایران و خاورمیانه افزوده می شود. مردم این منطقه برای مهاجرت اغلب قسمت شمالی این جزیره را انتخاب می کنند.

البته لازم به ذکر است که مهاجرت به قبرس  شمالی برای شهروندان ایرانی مانند ورود به ترکیه است و نیاز به ویزا ندارد. این امر روند کار را بسیار ساده تر می کند. اگر شما هم از جمله طرفداران مهاجرت و زندگی در این جزیره توریستی و جذاب هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع روش های مهاجرت به قبرس آشنا شوید.

زندگی در قبرس

زندگی در قبرس شمالی که تحت حاکمیت ترکیه است به دلیل پیروی از واحد پولی لیر (واحد پول بخش جنوبی به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا یورو است) مقرون به صرفه تر است. همچنین از آن جایی که قبرس شمالی هنوز هم جزو آسیا و تحت حاکمیت ترکیه است است شرایط اخذ ویزا و اقامت در این کشور مخصوصا برای ایرانی ها بسیار راحت تر بوده و سختگیری های قسمت جنوبی که جزئی از اتحادیه اروپا به حساب می آید، بر این بخش اعمال نمی شود.

حالا که صحبت از اتحادیه اروپا و سخت گیری های آن برای اخذ ویزا به میان آمد اجازه دهید که همین جا به طور خیلی خلاصه به این نکته اشاره کنیم که کشور یونان تنها عضو اتحادیه است و نه پیمان شنگن، بنابراین سختگیری یونان برای اخذ ویزا نسبت به کشورهای عضو پیمان که به ویزای شنگن احتیاج دارند بسیار کمتر است.

مهاجرت به قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

یکی از اولین پرسش هایی که در زمینه مهاجرت به قبرس توسط متقاضیان مطرح می شود این است که کدام قسمت قبرس برای مهاجرت بهتر است؟ قسمت شمالی یا قسمت جنوبی؟ اگرچه که پاسخ به این سوال بسته به شرایط هر فرد متفاوت است اما ذکر چند نکته مخصوصا برای هموطنان عزیز ایرانی در این قسمت ضروری است:

نکته اول:

قسمت جنوبی قبرس همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم عضو اتحادیه اروپا است و درنتیجه کیفیت زندگی در این بخش مناسب تر از قسمت شمالی است. البته همین نکته به ظاهر مثبت می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد. در زیر به دو مورد از جنبه های منفی می پردازیم:

 1. گرفتن ویزا یا همان گذرنامه و در نتیجه گرفتن اقامت در این بخش سخت تر است اما در بخش شمالی مانند کشور ترکیه، برای ورود به داشتن ویزا احتیاجی نیست.
 2. این درست است که یونان عضوی از اتحادیه اروپا است اما در نظر داشته باشید که کشور فقیر و ضعیفی است و میلیون ها دلار بدهی دارد. بنابراین نباید از قبرس جنوبی انتظار امکانات یک کشور ثروتمند اروپایی مثل سوئد یا آلمان را داشت.

نکته دوم:

دومین نکته ای که در جواب به پرسش مهاجرت به قبرس شمالی یا جنوبی مطرح می شود این است که واحد پول قبرس جنوبی همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم مانند سایر کشورهای اروپایی یورو است. این مسئله هم داری یک وجه مثبت و یک وجه منفی است. وجه مثبت آن است که درآمد در این بخش به یورو پرداخت می شود و دستمزد هر کاری بالاتر است اما وجه منفی در هزینه های زندگی است که به همان نسبت که درآمد بالاتر است هزینه های زندگی هم گران تر است.

به طور کلی باید گفت که قبرس شمالی و جنوبی هر دو بسته به شرایط هر شخص مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. ما توصیه می کنیم که برای گرفتن تصمیم قطعی با یک مشاور حقوقی با تجربه مشورت کنید تا بتوانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

روش های مهاجرت به قبرس

برای مهاجرت به قبرس راه های متفاوت زیادی وجود دارد. در اینجا به طور خلاصه آن ها را نام برده و در بخش های بعد درباره هریک به تفصیل توضیح خواهیم داد:

 1. مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل
 2. مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک
 3. مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 4. مهاجرت به قبرس از طریق کار
 5. مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج
 6. مهاجرت از طریق پناهندگی (این شیوه غیر قانونی است و عواقب و خطرات جانی و مالی سنگینی به همراه دارد که تمام مسئولیت آن به عهده خودتان است و ابدا به هیچکس توصیه نمی شود)

1. مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل

قبرس را باید کشوری نسبتا پیشرفته دانست که مدارک تحصیلی آن در سطح بین المللی دارای اعتبار می باشد و متقاضیان زیادی برای دانشگاه های آن وجود دارد. در قبرس نظام آموزشی همانند بسیاری از کشورها از جمله ایران شامل دو بخش دولتی و خصوصی است. مهاجرت به قبرس به قصد تحصیل مخصوصا در قسمت اروپایی این کشور می تواند بسیار مفید باشد و یک رزومه ی قوی برای تحصیل در مقاطع بالاتر و سپس پیدا کردن کار در کشورهای پیشرفته تر بوجود آورد.

نکته ی مثبت و با ارزش دیگری که درباره تحصیل در قبرس وجود دارد این است که به دانشجو اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل داده می شود. این کار دانشجو را از نیاز به خانواده در کشور مبدا و نیاز به دولت برای پرداخت مخارج بی نیاز می سازد و حتی گاهی رزومه کوچکی را برای پیدا کردن کاری بهتر در آینده ایجاد می کند.

مشاغلی که به عنوان کار پاره وقت در کنار تحصیل می توانید آن ها را دنبال کنید شغل هایی هستند مانند پیشخدمتی (که بر خلاف تصور عموم مردم در ایران، در خارج از ایران کار پاره وقت بسیار پر متقاضی است، زیرا علاوه بر حقوق ثابت انعام هر مشتری را هم به دنبال دارد)، مدرس زبان انگلیسی، مترجم، فروشنده پاره وقت و… . همچنین کار پاره وقت در سرعت یادگیری زبان تاثیر گذار است. دانشجو با تعامل با مردم محلی در هنگام کار کردن به سرعت با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آنجا خو پیدا می کند.

شرایط مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل

برای وارد شدن به دانشگاه های قبرس در هر مقطع تحصیلی داشتن آیلتس با نمره بالای 7 یا داشتن تافل معادل ضروری است. همچنین برای ورود به دانشگاه در رشته دلخواهتان باید ظرفیت پذیرش برای دانشجویان خارجی در هر دانشگاه را در نظر بگیرید. اگر پس از تحصیل قصد بازگشت به ایران را دارید باید برسی کنید که آیا دانشگاه مد نظر شما مورد تایید ایران است یا خیر.

همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را دارید دانشگاه مد نظر شما باید حتما مورد تایید ایران باشد. گرفتن اقامت و مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل به قدری مطمئن و ساده است که گاهی حتی افرادی که اصلا دانشجو نیستند و سال ها است که تحصیل را کنار گذاشته اند دوباره به درس و دانشگاه روی می آورند تا به شیوه تحصیلی اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت کنند.

اگر قصد اقدام به تحصیل و مهاجرت به قبرس را دارید لازم است بدانید که متاسفانه دانشگاه های این کشور بورسیه تحصیلی بسیار اندکی به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند که در اکثر موارد نیز این بورس چندان کمکی نمی کند و هزینه زیادی را از دوش دانشجو بر نمی دارد. هزینه تحصیل در قبرس معمولا بین 400 یورو تا 11000 یورو است. به منظور اخذ ویزای تحصیلی باید حداقل از 3 ماه پیش از شروع نیم سال جدید تحصیلی در قبرس اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت در جهت اخذ ویزای تحصیلی:

 1. ارائه کپی برابر اصل تمام مدارک تحصیلی
 2. ارائه تمام ریز نمرات هر دوره
 3. کپی پاسپورت معتبر
 4. عدم سوء پیشینه
 5. گواهی تمکن مالی (گزارشی از گردش مالی حساب بانکی)
 6. گواهی سلامت
 7. چهار قطعه عکس پاسپورتی

2. مهاجرت به قبرس از طریق کار

مزیت بزرگ کشورهای توریستی از جمله قبرس در این است که این کشورها سالانه به هزاران نفر نیروی کار در جهت ایجاد مشاغل توریستی بیشتر نیاز دارند. برای مهاجرت به قبرس از طریق کار شخص ابتدا باید یک کارفرما را بیابد که حاضر باشد یک پیشنهاد شغلی به او ارائه دهد و پس از اطمینان از شرایط شغلی اقدام به دریافت ویزای کار کند.

برای مهاجرت به قبرس از طریق کاری و دریافت ویزای کاری باید پیشنهاد کاری مهر شده توسط وزارت کار و تامین اجتماعی قبرس به همراه سایر مدارک مثل سابقه کاری و یا سابقه بیمه به سفارت قبرس در ایران فرستاده شود. پس از برسی های لازم توسط سفارت و اداره امور مهاجرین و احراز صحت دعوتنامه کاری و باقی مدارک، ویزای کار برای شخص صادر می شود.

متاسفانه بر خلاف سایر کشورهای اروپایی مثل آلمان، سویس، نروژ و.. که افراد متخصص درآمدهای بسیار بالایی دارند، در قبرس دستمزد پایین است و حتی افراد متخصص نیز درآمد چندان بالایی ندارند. به طوری که حداقل دستمزد برای یک کارگر ساده در قبرس حدود 870 دلار در ماه و برای یک کارمند حدود 1500دلار در ماه است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری در قبرس

پیش از ذکر مدارک لازم برای اخذ ویزای کار باید گفت که اتباع اتحادیه اروپا برای کار در این کشور هیچ گونه نیازی به اخذ اجازه کار از کشور تابعشان را ندارند. این اجازه نامه برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به قبرس را دارند، لازم است. بنابراین اولین مدرک مورد ارائه:

 1. اجازه نامه
 2. اجازه اقامت یک ساله
 3. عدم سوء پیشینه
 4. ارائه قرارداد کاری حداقل یکساله
 5. بیمه نامه
 6. نامه تمکن مالی
 7. پاسپورت معتبر
 8. رسید پرداخت هزینه به اداره کار قبرس

3. مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری

از جمله پرطرفدار ترین راه های سرمایه گذاری برای مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت این کشور خرید ملک است که پس از اخذ اقامت دائم در قبرس به اخذ اقامت دائم در اتحادیه اروپا منجر می شود.

البته شرایط خرید ملک در قبرس برای سال 2021 اندکی تغییر کرده است. تا پیش از امسال شخص سرمایه گذار با خرید ملکی به ارزش حداقل 2 میلیون یورو در کمتر از 6 ماه پاسپورت قبرس و اقامت دائم این کشور را دریافت می کرد. در برنامه جدید برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذار می تواند با خرید ملکی به ارزش 300 هزار یورو اقامت دائم را دریافت کند.

در برنامه جدید سال 2021 شرط جدید دیگری هم وجود دارد که بر طبق آن سرمایه گذار باید حداقل مبلغ 30 هزار یورو را در یکی از بانک های قبرس به مدت سه سال بدون برداشت سپرده گذاری کند. همچنین برای اخذ ویزا به روش سرمایه گذاری باید نشان دهید که درآمد سالیانه و تمکن مالی بالایی برای گذراندن زندگی در قبرس دارید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت در قبرس

 1. ارائه پاسپورت معتبر
 2. نامه تمکن مالی و گزارش گردش حساب بانکی
 3. نسخه معتبری از قرارداد خرید ملک
 4. بیمه نامه
 5. رسیده سپرده گذاری در یکی از بانک های قبرس
 6. پرداخت مبلغ 550 یورو برای سال 2021

مقاله پیشنهادی: ثبت شرکت در قبرس

4. مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

ازدواج با تبعه یک کشور در اکثر کشورها یکی از راه های سریع مهاجرت و دریافت اقامت دائم آن جا است. درباره ی قبرس نیز این قانون صدق می کند. مهاجرت از طریق ازدواج کاملا قانونی است و زمانی که ازدواج به ثبت رسمی می رسد شخص متقاضی این اجازه را دارد تا تابعیت کشور قبرس را بدست آورد.

نکته ای که در این زمینه مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج باید به آن توجه کرد این است که ازدواج باید کاملا رسمی باشد و نه صوری و زوجین ملزم به زندگی در کنار یکدیگر هستند. با توجه به این که برای مهاجرت به قبرس راه های مناسبی تری مثل مهاجرت از طریق تحصیل وجود دارد. پیشنهاد می شود که برای اخذ اقامت در راهی اقدام کنید که آینده و انتهای آن روشن و واضح است و نه با گزینه های نامعلومی مانند ازدواج.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

 1. ارائه تمام مدارک هوییتی
 2. ارائه سند رسمی ازدواج
 3. ارائه مدرک طلاق یا فوت همسر قبلی در صورت عدم تجرد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *