کشورها

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

تمام شرایط و بهترین راه های مهاجرت به کشور فرانسه برای ایرانیان در سال 2021 را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کشور زیبای فرانسه هستید این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

درباره کشور فرانسه

فرانسه، یکی از کشور های صنعتی بزرگ اروپا پس از آلمان است که در اروپای غربی واقع شده است و با توجه به دسترسی به اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه موقعیت ژئوپلوتیکی فوق العاده ای را در منطقه دارد. اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید باید بدانید که این کشور حدود 640 هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود 68 میلیون نفر جمعیت دارد. از نسبت مساحت به جمعیت نتیجه می گیریم که فرانسه یکی از پر جمعیت ترین کشور های اروپا است. کیفیت زندگی، آزادی، نرخ پایین بیکاری و رفاه اقتصادی، طبیعت بکر و سبک زندگی دلپذیر، همه این موارد در کنار هم فرانسه را به یکی مقاصد اصلی مهاجرین از سرتا سر دنیا تبدیل کرده است.

اگر شما هم از جمله علاقه مندان به این کشور جذاب با پیشینه تاریخی فرهنگی قدرتمندش هستید و می خواهید درباره مهاجرت به فرانسه اطلاعات بیشتری بدست آورید در ادامه این مقاله با ما همراه بمانید.

ویزای کشور فرانسه

فرانسه از جمله کشور هایی است که برنامه های مهاجرتی متعددی را برای مهاجرین و تابعین کشور های دیگر در نظر می گیرد در نتیجه ویزاهای مختلفی دارد. انواع این ویزاها با توجه به نیاز و هدف متقاضی و مدت زمان اقامت متفاوت است.

اخذ هر ویزا شرایط و مدارک خاص خودش را می طلبد. بنابراین پیشنهاد می شود که ابتدا هدف خود از مهاجرت به فرانسه را با کمک یک مشاور حقوقی مشخص کنید. تخمین بزنید که برای رسیدن به هدفتان به چقدر زمان نیاز دارید. سپس مدارک مورد نیاز برحسب نوع ویزا را برسی کنید و در صورت کسری مدارک درصدد مهیا کردن آن ها برآیید.

پس از اطمینان از کامل بودن مدارک مورد نیازتان باید از سفارت فرانسه در تهران وقتی جهت مصاحبه رزرو کنید. پس از مصاحبه نوبت به ارائه مدارک به سفارت و پردازش آن ها در جهت اخذ ویزا خواهد رسید. در این مرحله سفارت مدت زمان مشخصی را برای شما تعریف می کند که در طی این مدت تایید یا رد شدن ویزا اعلام خواهد شد.

انواع ویزاهای مهاجرتی فرانسه

ویزاهای کوتاه مدت

ویزاهای کوتاه مدت برای مواردی صادر می شوند که نیاز به حضور کوتاه مدت است. این ویزاها منجر به اخذ اقامت و مهاجرت دائمی به فرانسه نمی شوند. برای مهاجرت به فرانسه باید از ویزاهای بلند مدت استفاده کنید. ویزاهای کوتاه مدت خود به چند نوع مختلف تقسیم می شود:

1- ویزای شنگن

فرانسه یکی از اعضای پیمان شنگن است. اعضای پیمان شنگن نوعی ویزای کوتاه مدت به نام ویزای شنگن برای تابعین یکدیگر در نظر گرفته اند. به واسطه این ویزا افراد می توانند برای حدود 3 ماه به فرانسه وارد و در آنجا اقامت داشته باشند. در صورت لزوم مدت زمان این ویزا قابل تمدید است.

2- ویزای کاری کوتاه مدت

این ویزا بیشتر برای سفر های کاری مهم در نظر گرفته می شود و مدت زمان اعتبار آن معمولا بین یک تا دو ماه است. در صورت ضرورت می توان بر مدت آن افزود.

3- ویزای پزشکی

همانطور که از نام این ویزا می توان حدس زد، این ویزا به افراد بیماری تعلق می گیرد که برای درمان و معالجه یا انجام عمل جراحی های خاص به فرانسه وارد می شوند. طول اعتبار این ویزا معمولا 3 ماه است. در صورت لزوم می توان آن را برای 3 ماه دیگر نیز تمدید کرد.

4- ویزای مطالعاتی

این نوع ویزا به محققان، دانشجویان دکتری و فوق دکتری و دانشمندان تعلق می گیرد تا برای مطالعه و تحقیق و یا شرکت در یک سمینار یا کنگره علمی وارد فرانسه شوند. این ویزا اغلب اعتباری یک ماهه دارد اما مانند سایر ویزاهای کوتاه مدت ویزای مطالعاتی هم قابل تمدید است.

5- ویزای ورزشی

این ویزا به ورزشکارانی که مورد تایید فدراسیون ورزشی قرار گرفته اند برای شرکت در مسابقات بین المللی و حضور در رقابت های ورزشی تعلق می گیرد. اعتبار این ویزا غالبا یک ماهه است.

ویزاهای بلند مدت (برای مهاجرت به فرانسه)

این ویزا که بدست آوردن آن از ویزای کوتاه مدت دشوارتر است به افرادی تعلق می گیرد که قصد تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا تشکیل خانواده با شهروندی از فرانسه را دارند. اگر قصد مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشور را داشته باشید باید با انواع ویزای بلند مدت، شرایط و طریقه اخذ آن آشنایی داشته باشید.

1. مهاجرت به فرانسه از طریق اخذ ویزای تحصیلی

مهاجرت به فرانسه به قصد تحصیل یکی از دلایل اصلی مهاجرت بالا به این کشور است. نظام آموزشی با کیفیت و ارزان قیمت و در مواقعی بدون نیاز به مدرک زبان فرانسه، دانشگاه های قدیمی و معتبر و امکان تحصیل در تمامی مقاطع هر ساله توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب می کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای اخذ ویزای تحصیلی ابتدا باید نامه پذیرش از کالج و یا دانشگاه مد نظر خود را تهیه کنید. سایر مدارک شامل:

 1. مدارک هویتی معتبر شخص شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و..
 2. مدارکی در جهت اثبات تمکن مالی از جمله گزارش گردش حساب بانکی شخص و سرپرست خانوار
 3. تمام مدراک تحصیلی قبلی به همراه تمام ریز نمرات
 4. ارائه سابقه علمی-پژوهشی در صورت وجود
 5. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه (بسته به زبان و شرایط دانشگاه) در صورت ضرورت
 6. عدم سوء پیشینه
 7. گواهی سلامت
 8. نامه درخواست ویزا

فرانسه شرایط ویژه ای را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. در صورتی که دانشجو موفق به یادگیری و اخذ مدرک زبان فرانسه در کشور تابع خود نبود، می تواند پیش از ورود به دانشگاه به دوره های یک ساله زبان در کشور فرانسه بپیوندد. در ادامه به طور خلاصه درباره این دوره توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

دوره های زبان در فرانسه و شرایط آن

غالب افرادی که پس از مهاجرت به فرانسه با ویزای تحصیلی به دوره های زبان فرانسه و یادگیری زبان در فرانسه می پیوندند کسانی هستند که قصد دارند به صورت رایگان به تحصیلات خود ادامه دهند. در سرتاسر فرانسه آموزشگاه های معتبر زیادی بدین منظور وجود دارد که زبان فرانسوی را در سه سطح استاندارد، تخصصی و فشرده به دانشجویان و متقاضیان آموزش میدهند.

شرایط پذیرش

برای پذیرش در دوره های زبان فرانسه قوانین و سختگیری خاصی وجود ندارد. اقدام به یادگیری آن برای هرکس  آزاد است. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که با پذیرش از هر آموزشگاهی نباید انتظار اخذ ویزای تحصیلی داشت چون در بسیاری از مواقع این اتفاق نمی افتد. با این حال برای اطمینان خاطر شرایطی نیز وجود دارد که بهتر است رعایت شوند.

به عنوان مثال چنانچه سن متقاضی با دوره ی تحصیلی تناسب داشته باشد و گپ تحصیلی بیشتر از 4 سال وجود نداشته باشد شانس اخذ ویزای تحصیلی از طریق پذیرش برای آموزش زبان بالاتر می رود. همچنین این دوره ها باید تمام وقت باشند. یعنی برای اخذ ویزا از این طریق دانشجو حداقل باید 20 ساعت در هفته را به آموزش زبان بپردازد. در مجموع دوره زبانی نباید کمتر از 800 ساعت یا 40 هفته باشند.

کار دانشجویی در حین تحصیل

مطابق قوانین فرانسه اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل تنها به آن دسته از دانشجویان تعلق می گیرد که ویزای دانشجویی یا همان ویزای تحصیلی را از قبل اخذ کرده باشند. در این صورت دانشجو اجازه دارد که در سال مجموعا 964 ساعت کار کند و از این طریق منبع درآمد کوچکی به عنوان کمک هزینه داشته باشد.

2. مهاجرت به فرانسه از طریق کار

کار کردن برای افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند ولی فرانسوی و یا عضو اتحادیه اروپا نیستند ممکن است مقداری سخت و چالش برانگیز باشد. بدین معنی که اگر شخصی عضو اتحادیه اروپا باشد برای کار کردن در فرانسه نیازی به ویزا ندارد. تنها با در دست داشتن یک دعوت نامه از سوی کارفرما و یا ارائه یک قرارداد معتبر کاری می تواند به این کشور وارد و مشغول به کار شود.

برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند این داستان کمی متفاوت است. شخص باید برای دریافت ویزای کار از یکی از روش های زیر اقدام کند:

مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کاری (Job Offer)

همانطور که از نام این ویزا می توان حدس زد، شرایط آن به این صورت است که شما به عنوان نیروی متخصص باید کارفرمایی را در کشور فرانسه بیابید که یک پیشنهاد کاری برای شما داشته باشد و بتوانید او را متقاعد به استخدام کنید. البته این کار چندان هم ساده نیست. کارفرما ابتدا باید آگهی کار خود را در فرانسه و سپس برای تابعین اتحادیه اروپا منتشر کند. در صورتی که از سرتاسر اتحادیه اروپا موفق به پیدا کردن نیروی کار مد نظر خود نشود می تواند آگهی پیشنهاد کاری خود را برای متخصصین خارج از اتحادیه اروپا ارسال کند. چنانچه این اتفاق بیوفتد، این پیشنهاد کاری ابتدا باید به تایید وزارت کار فرانسه برسد. شما باید این پیشنهاد مهر شده را به همراه قراداد کاری و سایر مدارک به سفارت ارائه دهید.

مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار (Job Seeker)

برای مهاجرت به فرانسه از طریق کار، علاوه بر ویزای جاب آفر نوعی ویزای کاری دیگر به نام جاب سیکر وجود دارد. ابتدا باید تمام مدارکتان را به سفارت ارائه دهید و درصورت پذیرش، سفارت ویزایی با اعتبار 6 ماه اعطاء می کند. شما به مدت 6 ماه اجازه ورود به خاک فرانسه را دارید تا به دنبال کار بگردید. چنانچه موفق به پیدا کردن یک شغل شوید می توانید در فرانسه بمانید و برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید. اگر موفق نشوید پس از 6 ماه باید خاک کشور فرانسه را ترک کنید. در نظر داشته باشید که برای اخذ این ویزا یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز گزارش گردش حساب بانکی است که باید اثبات کند شما  از تمکن مالی بالایی برخوردار هستید و در طی این 6 ماه برای پرداخت مخارجتان به خودتان متکی هستید، نه دولت فرانسه.

دریافت بلوکارت یا کارت آبی فرانسه

بلو کارت یا همان کارت آبی نوعی از مجوز کار در اتحادیه اروپا است که به افراد متخصص با مدرک دانشگاهی معتبر اهداء می شود. دقت کنید که برای دریافت بلوکارت شما باید در یکی از زمینه های فنی متخصص باشید و حداقل سه سال سابقه کاری در رزومه شما موجود باشد. به کمک بلوکارت شما قادر خواهید بود تا به مدت یک تا سه سال مشغول به کار در فرانسه شوید.

3. مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت باید موسسه ای به نام CFE مراجعه کرد. کار این شرکت دریافت، برسی و تحلیل مدارک و درخواست های مبنی بر ثبت شرکت و سرمایه گذاری در فرانسه است. درصورتی که درخواست شما مورد قبول سی اف ایی واقع شود مجوز تاسیس شرکت صادر خواهد شد.

شما باید برای اخذ ویزای سرمایه گذاری و تجاری فرانسه به کمک یکی از طرق زیر اقدام کنید:

 1. سرمایه گذاری شخصی
 2. تاسیس شرکت
 3. داشتن حداقل 30% از سهام یک شرکت

سرمایه گذار وظیفه دارد تا 4 سال پس از سرمایه گذاری از کسب و کار و شرکتی که تاسیس کرده است حمایت و حفاظت کند.

مقاله پیشنهادی: شرایط ثبت شرکت در فرانسه

4. مهاجرت به فرانسه از طریق خود حمایتی

خودحمایتی یا داشتن تمکن مالی بالا یکی از مطمئن ترین و ایده آل ترین روش ها برای مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشور است. در این روش شما باید ثابت کنید که می توانید از پس تمام هزینه های زندگی خود و خانواده تان بر بیاید و نیازمند کمک دولت نیستید. برای اخذ اقامت فرانسه از طریق خود حمایتی شما باید تمام دارایی ها و صورت حساب های بانکی که در ایران دارید را به سفارت گزارش کنید تا ثابت کنید که برای پرداخت هزینه هایتان به کار یا سرمایه گذاری نیازی ندارید. در این روش همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز قادر به مهاجرت و دریافت اقامت دائم این کشور خواهند بود.

شرایط خود حمایتی

 1. داشتن حداقل موجودی معادل 40 هزار یورو در حساب بانکی ایران برای شخص اصلی
 2. انتقال مبلغی معادل حداقل 20 هزار یورو به حساب بانکی فرانسه برای همسر
 3. انتقال مبلغی معادل حداقل 10 هزار یورو برای هر فرزند زیر 18 سال
 4. محدودیتی برای سن متقاضیان وجود ندارد
 5. ارائه مدرک زبان اجباری نیست
 6. دریافت اقامت دائم به معنای الزام به زندگی در فرانسه نیست
 7. شخص ملزم است تا حتما یک بار قبل از شروع به انجام پروسه با ویزای توریستی به فرانسه سفر کرده باشد.

مقاله پیشنهادی: اقامت فرانسه با خرید ملک

پاسپورت فرانسه

یکی از راه های اخذ پاسپورت فرانسه از طریق تولد در خاک این کشور است. فرانسه جزو معدود کشور هایی است که مانند آمریکا و کانادا پیرو قانون خاک است. بدین معنی که برای صدور پاسپورت، به تابعیت والدین کودک تازه متولد شده در خاک آن کشور توجهی ندارد و تابعیت خود را به کودک القاء می کند.

گفتنی است که پاسپورت فرانسه از نظر اعتبار جایگاه چهارم را در جهان دارد. دارندگان پاسپورت فرانسه بدون نیاز به ویزا به راحتی می توانند به 126 کشور دنیا سفر کنند و ویزای 39 کشور دیگر را هم در بدو ورود دریافت کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *