کشورها

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2021 و بهترین راه ها برای ایرانیان را بطور کامل توضیح خواهیم داد. اگر شما هم تصمیم گرفته اید به سوئد مهاجرت کنید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

درباره کشور سوئد

سوئد کشوری شمالی و سردسیر است که در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده است و از شمال با فنلاند و از جنوب با دانمارک همسایه است. پایتخت این کشور استکهلم است که درواقع باید استکهلم را بزرگترین شهر سوئد دانست. جمعیت کشور سوئد حدود 10 میلیون نفر است اما اکثر جمعیت این کشور به دلیل شرایط آب هوایی در جنوب این کشور متمرکز شده اند. زبان رسمی مردم مردم این کشور سوئدی یا همان نورلندی است اما اکثر مردم این کشور به زبان های انگلیسی و فرانسه نیز تسلط دارند.

همانطور که حتما می دانید زندگی در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخورد است و دولت سوئد رفاه و امنیت مردم این کشور را به بهترین شکل تامین کرده است، اگرچه که سوئد به نسبت دیگر کشور های اروپایی کشور گران تری است و هزینه های زندگی در آن بالاتر است اما همچنان علاقمندان زیادی برای مهاجرت به این کشور از سرتاسر دنیا وجود دارد. چنانچه شما هم سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کرده اید و قصد مهاجرت به سوئد را دارید در ادامه این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

دلایل مهاجرت ایرانیان به سوئد

مهاجرت به سوئد خواسته بسیاری از ایرانیان است و دلایل متعددی برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد نهایی وجود دارد. رفاه بالای اجتماعی، رفاه اقتصادی و بالا بودن سطح درآمد، آزادی،شرایط مساعد اجتماعی و جاذبه های طبیعی تنها بخشی از این دلایل هستند.

درآمد تمامی مشاغل در این کشور به قدری بالا است که حتی اگر شخص متخصص هم نباشد به راحتی از پس هزینه های خود و خانواده اش بر خواهد آمد و میتواند زندگی آن هارا هم تامین کند. این یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت به سوئد است که برای خانواده های ایرانی اهمییت زیادی دارد.

دلیل دیگر محبوبیت این کشور برای هم وطنان ما این است که با وجود این که دین خاصی بر این کشور حاکم نیست اما پذیرای تمام ادیان است و هرکس که به خاک این کشور وارد میشود آزاد است تا دین و آیین خود را دنبال کند.

همچنین باید گفت که نرخ مالیات در این کشور بسیار پایین است، بدین معنی که با وجود این که بودجه دولت از مالیت تامیین میشود اما این مالیت از اقشار بالا و مرفه جامعه گرفته میشود و فشاری بر قشر متوسط وارد نمیشود، در نتیجه فقر در این کشور وجود ندارد و تمام اقشار جامعه از نظر اقتصادی در وضعیت ایده آلی قرار دارند.

به طور کلی در یک جمله میتوان گفت که ثبات در زندگی و امنیت بالای اقتصادی-اجتماعی باعث شده است تا کشور سوئد هرسال پذیرای بیش از صد هزار مهاجر ایرانی شود.

اعتبار پاسپورت سوئد

اگر قصد مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت دائم این کشور را دارید شاید برایتان جالب باشد که بدانید پاسپورت سوئد از نظر اعتبار در رده چهارم از معتبر ترین پاسپورت های جهان قرار دارد و در صورت اخذ این پاسپورت شما به راحتی قادر خواهید بود تا بدون ویزا به 127 کشور دنیا سفر کنید. برای ورود به 28 کشور دیگر نیز نیاز به تهیه ویزا از قبل ندارید و در بدو ورود در فرودگاه میتوانید ویزای مورد نیازتان را تهیه کنید.

انواع ویزا برای مهاجرت به سوئد

درصورتی که قصد مهاجرت به سوئد را داشته باشید ما دراین بخش به شما کمک میکنیم تا هدف خود از مهاجرت را شناسی کرده و تشخیص دهید که کدام ویزا برای شما مناسب تر است پس  به تناسب آن می توانید مدارک مورد نیاز خود را برای ارائه به سفارت و شروع پروسه مهاجرت آماده کنید. ویزای کشور سوئد به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت صادر می شود.

انواع ویزا کوتاه مدت

سوئد نیز مانند هر کشور دیگری در برنامه های مهاجرتی خود انواع ویزاهای کوتاه مدت را به تناسب نیاز هر فرد در نظر گرفته است. در ادامه به معرفی انواع ویزای کوتاه مدت به طور خلاصه خواهیم پرداخت.

1- ویزای کوتاه مدت کاری

یکی از پرکاربرد ترین انواع ویزای کاری ویزای کاری کوتاه مدت است که در جهت انجام پروژه های شغلی برای مدت زمان یک ماه به شخص تعلق میگیرد که در صورت لزوم امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

2- ویزای مطالعاتی

این ویزا به محققین و دانشجویان برای برگزاری سمینار های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی تعلق میگیرد. این ویزا معمولا یک ماه اعتبار دارد اما در صورت لزوم امکان تمدید آن برای یک ماه دیگر نیز وجود دارد.

3- ویزای پزشکی

همانطور که از نام این ویزا میتوان حدس زد، این نوع ویزا به افراد بیمار جهت انجام معالجات پزشکی یا جراحی های خاص و سنگین تعلق میگیرد که مدت زمان این ویزا یک ماه است. اما در صورت بروز شرایط اضطراری و نیاز متقاضی امکان تجدید اعتبار آن وجود دارد.

4- ویزای ورزشی

این ویزا به ورزشکاران برای شرکت در رقابت ها و مسابقات ورزشی تعلق میگیرد. در اینجا نکته اصلی آن است که مدارک ورزشکار باید حتما به تایید فدراسیون ورزشی در رشته تخصصی وی رسیده باشد.

انواع ویزای بلند مدت

مهاجرت به سوئد در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت می باشد که در این قسمت به هر یک از این مقاطع به طور مفصل پرداخته ایم:

1. مهاجرت به سوئد از طریق ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی سوئد برای طول مدت تحصیل شما صادر می شود. اعتبار این ویزا تا انتهای دوره یا مقطع تحصیلی می باشد. در ادامه با تحصیل در مقاطع مختلف کشور سوئد آشنا می شویم.

مقطع کارشناسی

اگر قصد مهاجرت به سوئد از طریق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را داشته باشید  در ابتدا باید بدانید که آموزش عالی در سوئد مطابق با آخرین استاندارد های جهانی برگزار میشود. دانشگاه های این کشور از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و تحصیل در آن ها میتواند یک رزومه قوی برای تحصیل در مقطع بعدی یا پیدا کردن یک شغل مناسب در کشورهای پیشرفته غربی ایجاد کند.

اما برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئد در گام اول دانشجو باید از طریق وب سایت دانشگاه در بخش پذیرش فرم های درخواست خود را تکمیل و مدارک خود مبنی بر تسلط کامل بر زبان انگلیسی را که یکی از شرایط اصلی برای ورود به این دوره است، ارائه دهد. آخرین مهلت

(dead line) دانشگاه های سوئد برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، سوم ژانویه هر سال است و نتایج پذیرش نیز در ماه مارچ جاری اعلام میشود.

از مزایای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های سوئد نیز باید گفت که اولا تحصیل در این کشور برای تمام تابعین اتحادیه اروپا رایگان است، اما این بدان معنا نیست که تبعه کشورهای دیگر از جمله ایران ملزم به پرداخت هزینه های سنگین و کمر شکن برای ادامه تحصیل هستند، بلکه برعکس، سوئد هرساله تعدادی بورس تحصیلی به همراه برنامه های کمک هزینه تحصیلی در اختیار متقاضیان بین المللی غیر اروپایی قرار میدهد. دولت سوئد همچنین برای راحتی هرچه بیشتر دانشجویان برای پرداخت مخارج اجازه داشتن کار نیمه وقت برای دانشجویان صادر کرده است که این خود مزیت بزرگی است، چرا که علاوه بر کمک در هزینه ها، این کار در خو گرفتن به فرهنگ و آداب و رسوم و آشنایی با زبان  موثر است.

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی از 7500 یورو تا 25500 یورو برای دانشگاه های خصوص ی میتواند باشد.

مقطع کارشناسی ارشد

برای مهاجرت به سوئد به قصد اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در درجه اول به یک مدرک لیسانس از دانشگاهی معتبر احتیاج دارید. نکته قابل توجه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد این است که شما میتوانید تا چهار رشته را برای پذیرش در آن درخواست کنید که این خود شانس شما را برای پذیرش افزایش خواهد داد. همچنین شخص متقاضی باید بتواند مدرکی مبنی بر مهارت خود بر زبان انگلیسی آکادمیک و همچنین مدرک آیلتس با نمره بالای 7 و یا تافل معادل آن را ارائه کند. لازم به ذکر است که برای پذیرش در برخی از رشته ها ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان اجباری است.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در هر دانشگاهی متفاوت است و هر دانشگاه سیاست های خاص خود را در پذیرش دانشجو دارد در نتیجه مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاهی متفاوت است. همچنین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت سالانه در حدود 13 هزار یورو است اما خبر خوشحال کننده آن است که برای اشتغال به کار در مقطع کارشناسی ارشد  محدودیت ساعت وجود ندارد و دانشجو آزاد است تا هرچقدر که میخواهد کار کند اما انتظار میرود که حداقل 40 ساعت در هفته به مطالعه و شرکت در کلاس ها وسمینار ها اختصاص داده شود.

مقطع دکترا

اگر قصد مهاجرت به سوئد به قصد اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا را داشته باشید باید بدانید که تحصیل در این دوره اغلب بر پایه تحقیق و پژوهش است و کلاس درس در این دوره مطرح نیست.

مدت زمان دوره دکتری در دانشگاه های سوئد حداقل 4 سال به طول می انجامد و روش آموزش با دو مقطع قبلی یعنی کارشناسی و کارشناسسی ارشد کاملا متفاوت است. دانشجوی دکترا در این دوره ابتدا باید دو سوپروایزر در حوزه مطالعاتی خود بیابد، یکی از این سوپروایزر ها وظیفه دارد تا در حوزه های علوم انسانی و پروژه های اجتماعی بر کار دانشجو نظارت داشته باشد. سوپروایزر دیگرنیز وظیفه دارد تا سرپرستی پروژه های فنی و مهندسی را عهده دار شود و بر پژوهش های دانشجو نظارت داشته باشد. لازم به ذکر است که چند سالی است که دانشجویان مقطع مقطع دکترا از سوپروایزر و استاد راهنمای خود در حین انجام پژوهش و تحقیق حقوق ماهیانه دریافت میکنند در نتیجه دل نگرانی از بابت پرداخت شهریه ندارند و تنها بر روی پروژه تحقیقاتیشلن متمرکز میشوند.

در مقطع دکترا تسلط به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی ضروری است چرا که تمام پایان نامه ها به صورت عمومی دفاع میشوند و گاهی این دفاع به زبان سوئدی و گاهی به زبان انگلیسی صورت میپذیرد. همچنین دانشجو باید قادر باشد تا درصورت برگزاری کنفرانس یا سمینار علمی به زبان سوئدی در آن شرکت و مطالب مورد نیاز خود را از آن استخراج کند.

2. مهاجرت به سوئد از طریق ویزای کار

یکی از با ارزش ترین ویزاهای کاری در سطح جهان را باید ویزای کاری کشور سوئد دانست. وجود کمپانی ها و شرکت های بزرگ و معتبر مثل بوگاتی یا نستل در این کشور با مساحت حدود 449 هزار کیلومتر مربع و جمعیت 10 میلیون نفری باعث شده است تا وضعیت اقتصادی این کشور رشد 1.9% داشته باشد که این رشد را باید فوق العاده خواند، به همین دلیل سالانه افراد زیادی به قصد پیدا کردن کار برای ساخت یک زندگی بهتر اقدام به شروع پروسه مهاجرت به سوئد برای دریافت ویزای کاری این کشور میکنند.

افرادی که تابع اتحادیه اروپا هستند برای ورود و دریافت کار در کشور سوئد نیازی به اخذ ویزا ندارند، تنها چیزی که لازم دارند اخذ یک مجوز کار بلافاصه بعد از پیدا کردن شغل و بستن قرارداد است. اما برای ساکنین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا این داستان کمی متفاوت است. تابعین کشور های خارج از اتحادیه اروپا مانند ما ایرانی ها، برای ورود به این کشور و دریافت کار باید به دو طریق جاب آفر یعنی پیشنهاد کار یا جاب سیکر یعنی پیدا کردن کار اقدام کنند. در ادامه درباره هر دو راه توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهد شد.

اخذ ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کار

مهاجرت به سوئد از طریق اخذ ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کار بدین معناست که شما ابتدا باید کارفرمایی را در کشور سوئد یافته و او را متقاعد به استخدام کنید. سپس قرارداد معتبر کاری شما به وزارت کار سوئد ارسال میشود و پس از تایید باید این قرار داد را به همراه سایر مدارک از جمله مدرک زبان به سفارت ارائه کنید. البته این کار چندان هم ساده نیست چرا که کارفرما ابتدا موظف است تا آگهی کار خود را در سوئد و سپس در سرتاسر اتحادیه اروپا برا تابعین منتشر کند و در صورت پیدا نکردن نیروی کار دلخواه میتواند اقدام به استخدام نیرویی خارج از اتحادیه اروپا کند.

اخذ ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار

مهاجرت به سوئد به کمک ویزای جاب سیکر بدین معنا است که شما پس از رائه مدارک مورد نیاز( شامل گزارش صورت حساب و گردش حساب بانکی جهت برسی تمکن مالی) به سفارت ، ویزایی 6 ماهه برای ورود به سوئد و پیدا کردن کار خواهید داشت. اگر در طول این مدت موفق به پیدا کردن کار شوید میتوانید در این کشور اقامت کنید و در غیر این صورت پس از 6 ماه ناچار به ترک سوئد خواهید بود.

3. مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری روش های متعددی پیش روی متقاضیان است که می تواند منجر به اخذ اقامت سوئد نیز بشود.به طور کلی سرمایه گذاری در این کشور از طریق راه های زیر امکان پذیر است:

-ثبت شرکت

-خرید سهام

-خرید ملک

-مرمت و احیای آثار باستانی

اما باید بدانید که برای سرمایه گذاری در این کشور باید یک طرح تجاری بسیار قوی ارائه کنید که ثابت کند شما قرار است در این کشور منفعت اقتصادی یا اجتماعی داشته باشید و شخص شما نیز خواستار افزودن بر منافع این کشور است. سرمایه گذاری در این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی مراحل پیچیده تری دارد و چالش بر انگیز تر است همچنین تمامی این روش ها منجر به اخذ اقامت نخواهند شد، بنابراین پیشنهاد میشود تا پیش از هرگونه اقدام در جهت سرمایه گذاری در سوئد ابتدا با یک وکیل حقوقی مجرب و با تجربه در این زمینه به گفتگو بنشینید و سپس اقدام به تصمیم گیری کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *