کشورها

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

آيا تمایل دارید به کشور روسیه مهاجرت کنید؟ و یا خواهان دستیابی به اطلاعاتی در رابطه با این کشور، هزینه ‎های مهاجرت به کشور روسیه و یا روش های مهاجرت به روسیه هستید؟ ما تمام سعی خود را کرده ایم پاسخ سوالات شما در رابطه با روش ها و راه های مهاجرت به روسیه، شرایط و مدارک مورد نیاز در سال 2021 پاسخ دهیم. نحوه انجام مهاجرت تحصیلی به روسیه، شرایط مهاجرت از طریق اشتغال به روسیه و نحوه دریافت اقامت روسیه را ارائه می دهیم. با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ سوالات خود را در رابطه با مهاجرت به کشور پهناور روسیه پیدا کنید.

آشنایی با کشور روسیه

روسیه که لقب پهناورترین کشور جهان را از آن خود کرده است، جز یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین کشورها در حوزه فرهنگ و ادبیات جهان به دلیل وجود نویسندگان معروفی همچون تولستوی و داستایوفسکی است. این کشور در آسیای شمالی و اروپا واقع شده است. روسیه با دریای خزر، دریای بالتیک، اقیانوس آرام شمالی و دریای سیاه مرز آبی دارد. روسیه به دلیل دمای پایین و سرمای طاقت فرسایش جز سردترین کشورهای جهان شناخته می شود. به همین علت هم بخش بزرگی از این کشور خالی از سکنه است.

روسیه را در گروه کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان جای داده اند. زبان رسمی مردم این کشور روسی (یکی از سخت ترین زبان‎های زنده دنیا) است. پایتخت این کشور مسکو است. مسکو که در بخش اروپایی روسیه قرار گرفته به عنوان بزرگترین شهر روسیه شناخته می شود. سن پترزبورگ از دیگر شهرهای معروف این کشور است.  فرهنگ غنی این کشور، وضعیت اقتصادی رو به رشد و پیشرفته روسیه در کنار روابط دوستانه این کشور با ایران همه در دسته عوامل ترغیب کننده  برای مهاجرت ایرانیان به کشور روسیه قرار دارند. حالا که با کشور روسیه آشنا شده اید، بیایید نگاهی به روش های مهاجرت به روسیه داشته باشیم.

روش ‎های مهاجرت به روسیه

شما به عنوان فردی که خواهان مهاجرت به روسیه است، می ‎توانید روش‎های مختلفی را برای مهاجرت به روسیه انتخاب نمایید. توجه داشته باشید، شما برای انتخاب روش مهاجرتی مناسبتان باید هدف و ویژگی های زندگیتان را مدنظر قرار دهید. از جمله این روش ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1. مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به روسیه از گزینه های مهاجرتی پرتقاضای دیگر به این کشور است. شما می توانید از طریق انجام مهاجرت تحصیلی به روسیه به دانشگاه های معتبر و معروف این کشور دسترسی پیدا کنید. و پس از اتمام تحصیلاتتان اقدام به  اخذ ویزای کاری و پاسپورت این کشور نمایید. در واقع، می توان گفت مهاجرت تحصیلی به روسیه یکی از گزینه های امن برای جوانان ایرانی است. شما برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل به ارائه مدارک زیر نیازمند هستید:

 • مدارک ترجمه شده دوره دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه صورت حساب بانکی (به منظور ارائه داده های مورد نیاز تمکن مالی خود)
 • پاسپورت اصل به همراه کپی ترجمه شده آن
 • ارائه مدرک زبان خواسته شده توسط دانشگاه از دانشجو (مدارکی همچون آیلتس یا تافل)
 • ارائه مدرک عدم سوپیشینه
 • کارت ملی و شناسنامه به همراه ترجمه آنها

گاها دانشگاه ها خواهان مدارک کمتر یا بیشتری متناسب با رشته تحصیلی دانشجو یا قوانین دانشگاه خود هستند. پس قبل از ارسال مدارک خود به دقت سایت دانشگاهتان را بررسی کنید. به این ترتیب، اطلاعاتتان درباره جزئیات افزایش می یابد و مدارک خود را به صورت دقیق و کامل برای دانشگاه ارسال می کنید.

مهاجرت تحصیلی به روسیه، در این روش شما مدارک مورد نیاز خود را آماده کرده و آنها را در اختیار یک موسسه مهاجرتی قانونی همچون موسسه ما قرار می دهید. به این ترتیب، با بهرهمندی از مشاوره ها و راهنمایی های مشاوران متخصص و معتمدمان می توانید برای اپلای اقدام  ‎کنید. البته خودتان هم می توانید به تنهایی برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. اما به یاد داشته باشید، در این روش زمان و انرژی بیشتری از شما گرفته می شود و خود را از مشاوره ها و راهنمایی های افراد متخصص محروم می کنید.

2. مهاجرت به روسیه از طریق کار

روش بعدی، مهاجرت کاری به روسیه است. در این روش شما نیازمند یافتن کار در شرکتی معتبر که خواهان حمایت شما از طریق ارائه ویزای کاری باشد، هستید. فراموش نکنید، شما برای دستیابی به این روش نیازمند اخذ اجازه کار از شرکت های معتبر روسیه هستید.

یکی از دیگر روش های مهاجرت به روسیه، مهاجرت از طریق کار است.  شما در این روش نیازمند اخذ اجازه کار در کشور روسیه از کمپانی های معتبر هستید. این کشور به دلیل شرایط اقتصادی مناسبی که دارد پذیرای مهاجران فراوانی از اقصی نقاط ایران است. در واقع، کلیه اتباع خارجی که مایل به کار در روسیه هستند باید اجازه کار را از اداره مهاجرت فدرال روسیه کسب کنند. اگر خواهان دریافت ویزای کار روسیه هستید، حتما اخذ اجازه کار را در اولویت هایتان قرار دهید. زیرا شما بدون دریافت اجازه کار نمی توانید وقت سفارت بگیرید و برای دستیابی به ویزای کار روسیه اقدام نمایید.

شرایط کار در روسیه به چه صورت است؟

خوشبختانه شرایط کار در کشور روسیه خوب است. بسیاری از اتباع خارجی می توانند پس از یافتن شغل به روسیه مهاجرت کنند. از آنجایی که هزینه زندگی در روسیه با درآمد آن همخوانی دارد، شما با خیالی راحت می توانید در کشور روسیه زندگی کنید. شما برای جستجو فرصت های شغلی مناسب می توانید از وب سایت های فعال مخصوص استخدام کشور روسیه کمک گرفته و یا از طریق سفر و مراجعه حضوری  به کمپانی ها به دنبال کار بگردید. توجه داشته باشید، فرآیند دستیابی به فرصت های شغلی پروسه ای طولانی مدت است، پس حتما صبور باشید. از مشاغل پرتقاضا در کشور روسیه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • متخصصان فروش
 • آی تی و تخصص در حوزه کامپیوتر
 • منابع انسانی
 • پزشکی و داروسازی
 • رانندگی
 • مهندسی
 • حقوق

3. مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

روش مهاجرتی سوم، سرمایه گذاری در کشور روسیه است. شما در این روش می توانید از طریق راه اندازی شرکت خود یا خرید سهام از کمپانی های دولتی به این کشور مهاجرت کنید.

در این روش مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری انجام می گیرد. در واقع، این روش نیازمند سرمایه زیاد است. مهاجرت به روسیه از طریق این روش یکی از ساده ترین روش های مهاجرت به روسیه است. البته شما برای مهاجرت به این روش نیازمند پرداخت مبالغ زیاد و یا داشتن تعهد به شرایط خاصی هستید. این روش مهاجرتی شرایط خاصی همچون سرمایه گذاری در کمپانی ‎های مورد تایید دولت دارد. پس حتما قبل از هر گونه اقدامی اطلاعات خود را درباره این روش مهاجرتی افزایش دهید.

شما می‎ توانید از طریق ثبت شرکت، خرید سهام از کمپانی‎ های معتبر روسی و یا خرید ملک در روسیه به این کشور مهاجرت کرده و اقامت این کشور را کسب کنید. معمولا در این روش مهاجرتی پس از گذشت سه سال می‎ توان شهروندی این کشور را کسب کرد. مهاجران ایرانی که خواهان سرمایه‎ گذاری در کشور روسیه هستند می ‎توانند با پرداخت مبلغی حدود ۱۳ هزار دلار شهروندی و پاسپورت این کشور را کسب کنند. توجه داشته باشید، در صورتی که ازدواج کرده و یا خانواده خود را تشکیل داده باشید، آنها هم می‎ توانند شهروندی روسیه را اخذ کنند. البته مزیتی که این روش مهاجرتی دارد این است که می ‎توان بدون اخذ شهروندی روسیه به کار بدون اخذ ویزا پرداخت. همچنین، امکان دسترسی به خدمات بهداشت عمومی رایگان نیز برایتان فراهم می‎ شود. پس در صورتی که می ‎توانید مبلغ ذکر شده را تامین کنید حتما به فکر سرمایه‎ گذاری در روسیه باشید.

مقاله پیشنهادی: شرایط ثبت شرکت در روسیه

4. مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

روش چهارم  مهاجرتی، ازدواج با اتباع کشور روسیه است. در این روش، شما با یکی از اتباع کشور روسیه (زن یا مرد) ازدواج کرده و به این طریق می توانید به کشور روسیه مهاجرت کرده و در آن زندگی کنید.

هر کسی که با یک شهروند روس ازدواج کند می ‎تواند اقامت و پاسپورت این کشور را از آن خود کند. به طور کلی، برای دستیابی به پاسپورت کشور روسیه در این روش مهاجرتی باید به مدت سه سال از ازدواجتان بگذرد. در ضمن، حتما قبل از درخواست تابعیت این کشور در روسیه ساکن باشید و با همسرتان زندگی کنید. در صورتی که مدت زمان بیش از سه ماه (از هر سال) را در خارج از کشور روسیه سپری کرده ‎اید، ممکن است در فرآیند اخذ تابعیتتان مشکلاتی رخ دهد. پس بدون هیچگونه دلیل محکمی بیش از سه ماه در سال را خارج از روسیه نگذرانید. حتما بعد از ازدواجتان باید ۹ ماه و ۱ روز از هر سال را در روسیه زندگی کنید. علاوه بر این، ازدواج یک روس و تبعه خارجی قوانین دیگری همچون ارائه مدرک عدم تاهل به دادگاه دارد. حتما قبل از ازدواج این مدارکتان را تحویل مراکز قانونی معتبر دهید.

هزینه ‎های مهاجرت و زندگی در روسیه

اگر بخواهیم به هزینه های مختلفی همچون هزینه اپلای یا ارسال مدارک به کشور روسیه اشاره کنیم، باید بگوییم به دلیل نزدیکی روسیه در مقایسه با کشورهایی همچون کانادا و آمریکا هزینه اپلای یا ارسال مدرک برای این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر ارزانتر است. البته، با در نظر داشتن وضعیت اقتصادی ایران و تورم موجود نمی توان منکر گرانی هزینه های مهاجرت شد، اما باز هم هزینه مهاجرت به روسیه از برخی کشورها مناسب تر است. ممکن است حالا کنجکاو باشید بدانید هزینه زندگی در روسیه به چه صورت است؟

در ابتدا باید گفت واحد پول کشور روسیه روبل است. شما با تخمین قیمت روبل و ریال می توانید به میزان متوسط هزینه های زندگی در روسیه دست یابید. حدود هزینه زندگی ماهیانه خانواده چهار نفره با پرداخت اجاره خانه در روسیه ۱۸۳۲.۰۶ دلار است. هزینه ماهانه زندگی یک فرد مجرد حدودا ۵۲۲.۴۷ دلار با پرداخت اجاره است. این مبالغ نشانگر هزینه های ارزان زندگی در روسیه در مقایسه با ایران هستند. (به طور متوسط حدود۸.۶۰ درصد هزینه ها کمتر از ایران است) و اجاره مسکن در روسیه به طور متوسط حدود ۵.۵۴  درصد کمتر از ایران است.

مزایای مهاجرت به روسیه

اگر بخواهیم به مزایای مهاجرت به روسیه اشاره کنیم، می توانیم عواملی همچون عوامل زیر را نام ببریم:

 1. اولین مزیت مهاجرت به روسیه روابط دوستانه این کشور با ایران است. روابط دوستانه ایران و روسیه به مهاجرت آسانتر ایرانیان کمک فراوانی کرده است. علاوه بر این، ایرانیان می توانند پس از مهاجرت به روسیه سالانه یک یا دو بار برای دید و بازدید از اقوام خود به راحتی راهی ایران شوند.
 2. مزیت دوم دستیابی به درآمد زیاد است. درآمد حاصل از کار و فعالیت در روسیه با شرایط زندگی عموم مردم همخوانی دارد. به همین علت، شما می توانید از طریق داشتن مهارت یا حرفه مناسب درآمد زندگی خود همچون اجاره منزل یا خرج خورد و خوراکتان را به آسانی کسب کنید.
 3. مزیت بعدی که از طریق مهاجرت به روسیه به آن دست می یابید، دستیابی به اقامت و شهروندی روسیه است. قطعا شما می توانید از طریق برنامه ریزی اصولی و درست پس از مدتی موفق به دریافت اقامت روسیه شده و از مزایای کسب پاسپورت روسیه بهره مند شوید.
 4. مزیت چهارم، وجود مراکز بهداشتی حرفه ای به منظور ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی مناسب عموم مردم است. همچنین، پزشکان و متخصصان مراکز بهداشتی می توانند با بیماران و مهاجران به زبان انگلیسی صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند.
 5. و مزیت آخر، وجود دانشگاه ها و مدارس معتبر در روسیه است. شما می توانید از طریق مهاجرت تحصیلی به روسیه از بهترین خدمات ارائه شده در دانشگاه ها و مدارس روسیه همچون بهترین اساتید بهره ببرید.

چگونه اقامت روسیه را به روش قانونی کسب کنم؟

دلایل فراوانی برای دستیابی به اقامت روسیه وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به امکان زندگی و کار به صورت قانونی در روسیه اشاره کرد. اما بد نیست بدانید دریافت اجازه اقامت و زندگی در کشور روسیه پروسه ای سخت و زمانبر است. اغلب شهروندان خارجی در حین دریافت اقامت روسیه با مشکلاتی مواجه می شوند. به طور معمول، دستیابی به اجازه اقامت جز اولین  قدم ها برای دستیابی به شهروندی روسیه  است. شما به صورت قانونی برای دریافت اقامت دائم روسیه دو مرحله پیش رو دارید:

مرحله اول دریافت اقامت موقت روسیه است. شما در ابتدا باید درخواست اخذ اقامت موقت روسیه را بدهید تا پس از سپری کردن مدتی بتوانید برای دستیابی به اقامت دائم روسیه هم اقدام کنید. در این روش مهاجر خارجی می تواند به مدت سه تا پنج سال متوالی با تمدید اقامت موقت در روسیه زندگی کند.

مرحله دوم، اخذ ویزای روسیه به روش دائم است. شما پس از گذشت سه تا پنج سال اقامت موقت می توانید درخواست اقامت دائم روسیه بدهید.

شما از طریق دستیابی به اجازه اقامت موقت روسیه می توانید به مزایایی همچون اقامت سه ساله در روسیه، کار در روسیه بدون نیاز به دریافت اجازه کار، ثبت شرکت خود و دسترسی به خدمات درمان عمومی و بیمارستان های دولتی دست یابید.

مزایای دستیابی به پاسپورت کشور روسیه

براساس، شاخص جهانی روسیه در رتبه ۳۹ بهترین گذرنامه های جهان قراردارد. با توجه به قوانین سال ۲۰۱۹ شما می توانید با داشتن پاسپورت کشور روسیه به ۸۱ کشور جهان بدون دریافت ویزا و ۸۰ کشور جهان پس از اخذ ویزا سفر کنید. این در حالی است که برخی از کشورهای اروپایی رتبه پایین تری در مقایسه با روسیه دارند. از مزایای دیگر دریافت پاسپورت کشور روسیه می توان مواردی نظیر دسترسی به خاک روسیه، برخورداری از فرصت ایجاد تجارت داخلی در این کشور و مالیات بر درآمد کم در روسیه اشاره کرد.

جمع بندی درباره مهاجرت به کشور روسیه

در آخر امیدواریم این مطلب شما را با روش‎ های مهاجرت به روسیه آشنا کرده باشد. فراموش نکنید، در ابتدا هدف خود را از مهاجرت به این کشور مشخص کرده و سپس تلاشتان را به منظور دستیابی به هدفتان به کار ببرید. به یاد داشته باشید، شرایط هر فرد منحصر به فرد است و شما باید متناسب با شرایط خود برای مهاجرت به روسیه اقدام نمایید. در انتها اگر سوالی یا تجربه‎ ای در رابطه با مهاجرت به روسیه دارید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

ما در این قسمت به برخی از سوالات شما در رابطه با مهاجرت به روسیه می‎ پردازیم:

1. چگونه می ‎توانم به کشور روسیه مهاجرت کنم؟

 • شما می توانید از روش های مهاجرت به روسیه ذکر شده در این مطلب استفاده کنید. در ابتدا، باید هدف خود را در رابطه با مهاجرت به این کشور مشخص کرده و سپس از روش های فوق استفاده کنید.

2. کدام یک از روش های مهاجرتی ذکر شده برای من مناسب تر است؟

 • شما برای یافتن پاسخ این سوال نیازمند دریافت مشاوره و راهنمایی‎ های تخصصی هستید. به همین علت، ما نمی توانیم صرفا یک راه را برای تمامی افراد پیشنهاد دهیم. در واقع، شرایط هر فرد متفاوت است و به همین خاطر، نمی توان یک روش را به عنوان بهترین روش مهاجرتی به روسیه در نظر گرفت.

3. آیا شرایط زندگی در کشور روسیه ایده‎ال است؟

 • در پاسخ به این سوال باید گفت روسیه در مقایسه با فرهنگ و تمدن قوی که دارد، در حال حاضر در شرایط ایده ‎آل خود قرار ندارد. آب و هوای سرد، آلودگی هوا در شهرهای بزرگ آن از جمله مشکلاتی است که احتمالا مهاجران پس از مهاجرت به روسیه با آنها دست و پنجه نرم خواهند کرد. البته، این کشور مزایایی همچون فرهنگ باز، تمدن غنی، موزه‎ ها و کاخ‎ های باستانی و سالن‎ های تئاتر و سینمای بزرگ و غیره برخوردار است.

4. چه افرادی می‎ توانند گذرنامه روسی یا اقامت دائم روسیه را کسب کنند؟

 • اتباع خارجی و مهاجران می‎توانند پس از گذشت یک سال زندگی در روسیه و پس از سپری کردن پنج سال اقامت دائم در این کشور به عنوان شهروند روسیه درخواست اقامت دائم دهند.

5. هزینه دریافت گذرنامه روسیه چقدر است؟

 • هزینه دریافت گذرنامه کشور روسیه برای افراد بزگسال ۳۵۰۰ روبل و برای کودکان ۱۵۰۰ روبل است. شما می‎ توانید برای خرید گذرنامه کوتاه ‎مدت ویژه (به مدت پنج سال) مبلغی حدود ۲۰۰۰ روبل پرداخت نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *