کشورها

راه های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و یا خواهان افزایش اطلاعات خود درباره راه ها و روش های مهاجرت به این کشور هستید با این مطلب همراه باشید. ما در این مقاله به اطلاعاتی همچون روش ‎های مهاجرت به کشور ترکیه، انواع مختلف مهاجرت همچون مهاجرت کاری یا مهاجرت تحصیلی به ترکیه می ‎پردازیم. شما با استفاده از این اطلاعات می ‎توانید برای اخذ پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

آشنایی با کشور ترکیه

ترکیه از جمله کشورهای تاریخی و معروف جهان است.  ترکیه به دلیل فرهنگ چند هزار ساله و موقعیت جغرافیایی خوبش شناخته می‎ شود. زبان مردم ترکیه، ترکی استانبولی است. درصد زیادی از مردم این کشور مسلمان هستند. بخشی از ترکیه در آسیا و بخش دیگری از آن در اروپا واقع شده است. ترکیه شهرهای معروف و زیبایی همچون استانبول، آنتالیا، ازمیر و آنکارا را در خود جای داده است. هر ساله هزاران توریست و مهاجر به دلیل زیبایی این کشور، فرهنگ مهمان‎پذیر آن، تماشای موزه ‎ها و ساحل ‎های زیبای به این کشور سفر می‎ کنند. ترکیه فرهنگی مشابه فرهنگ ایران دارد و از آنجایی که همسایه ایران است، هر ساله ایرانیان زیادی برای سفر، زندگی و یا تحصیل راهی این کشور می ‎شوند.

آشنایی با روش ‎های مهاجرت به ترکیه

روش‎ های مهاجرت به ترکیه بسیار متنوع هستند. شما متناسب با شرایط و اهداف خود می ‎توانید یکی از آنها را برای مهاجرت به این کشور زیبا انتخاب کنید. سپس مدارک مورد نیاز خود را برای مهاجرت به این روش آماده کنید. از جمله روش ‎های مهاجرت به کشور ترکیه می ‎توان به موارد  زیر اشاره کرد:

 • روش اول، مهاجرت تحصیلی به ترکیه است. در این روش شما پس از فراهم کردن مدارک مورد نیاز و اپلای برای دانشگاه مدنظرتان می ‎توانید برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایید.
 • در روش مهاجرت کاری، شما پس از یافتن کار راهی ترکیه می ‎شوید. این روش مهاجرتی به عنوان مهاجرت کاری به ترکیه شناخته می ‎شود. شما برای انجام مهاجرت به این روش نیازمند دستیابی به ویزای کار از شرکت‎ های معتبر ترکیه هستید.
 • روش مهاجرت معمول بعدی، مهاجرت از طریق ثبت شرکت و یا خرید ملک در این کشور است. امروزه به دلیل افزایش تورم و گرانی در ایران بسیاری از سرمایه‎گذاران ایرانی به دنبال مکان جدیدی برای سرمایه‎گذاری هستند. ترکیه یکی از این مقاصد است. شما با خرید ملک و سرمایه‎ گذاری در ترکیه می ‎توانید اقامت این کشور را اخذ نموده و پاسپورت ترکیه را به دست‌آورید.
 • روش مهاجرتی بعدی، ازدواج با یک شهروند اصیل ترک است. در این روش شما پس از سپری کردن مراحلی می‎ توانید راهی ترکیه شده و با شهروند ترک ازدواج کنید. شما متناسب با قوانین ترکیه و در صورت تمایل خود می ‎توانید پس از مدتی پاسپورت ترکیه را به دست آورید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

شما برای انجام مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیازمند انتخاب دانشگاه و رشته هدفتان هستید. پس از انتخاب این موارد می‎ توانید به سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز تحصیل خود را آماده کنید. پس از آن می ‎توانید مدارک را به دانشگاه مدنظرتان ارسال کنید. خوشبختانه، کشور ترکیه بورسیه ‎های تحصیلی متنوعی همچون بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری را به دانشجویان بین‎ الملل ارائه می دهد. شما تا سن ۲۵ سالگی برای مقطع کارشناسی تا سن ۳۰ سالگی برای مقطع کارشناسی ارشد و تا سن ۳۵ سالگی برای مقطع دکتری می ‎توانید از بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری استفاده کنید. از جمله مدارک مورد نیاز برای اقدام به مهاجرت تحصیلی می ‎توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • مدارک شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه ریز نمرات مدارک تحصیلی دوره ‎های قبلی تحصیلی همچون دوران دیپلم
 • ارائه مدرک تومر یا تافل
 • ارائه مدرک پاسپورت به دانشگاه مدنظر
 • ارائه مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی

بهترین دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه دانشگاه‎ هایی فراوانی با رتبه‎ های بالا در رنگینگ جهانی دارد. دانشجویان می‎ توانند در مقاطع کارشناسی، کاشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ‎های مختلف ترکیه تحصیل کنید. از جمله بهترین دانشگاه ‎های ترکیه می ‎توان به دانشگاه ‎های زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کوچ| Koc
 • دانشگاه سابانچی | Sabanci
 • دانشگاه بیلکنت| Bilkent
 • دانشگاه استانبول| Istanbul

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت کاری به ترکیه روش بعدی مهاجرت است. شما می توانید پس از یافتن کارفرمای ترک که خواهان پشتیبانی از شما از طریق ارائه ویزای کار باشد، فعالیت شغلی خود را در این کشور آغاز کنید. از فرصت های شغلی مناسب افراد مهاجر می توان به شغل خلبانی، مهمانداری، معلم زبان انگلیسی و وکالت در ترکیه  اشاره کرد. به دلیل نزدیکی ایران به ترکیه، عدم نیاز به ویزا برای سفر به ترکیه افراد می توانند به راحتی به منظور جستجوی کار راهی ترکیه شوند. علاوه بر این، خوشبختانه به دلیل وجود اینترنت امروزه شما می توانید به راحتی از اپلیکیشن ها و وب سایت های معتبر ترک زبان هم برای جستجوی کار در کشور ترکیه بهره ببرید.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های مناسب برای افرادی که توان مالی زیادی دارند مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور است. از جمله روش های سرمایه گذاری در ترکیه می توان به خرید ملک یا ثبت شرکت اشاره کرد. شما با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار می توانید اقامت دائم و در نهایت پاسپورت این کشور را از آن خود کنید. اگر قیمت ملک از مبلغ ذکر شده کمتر باشد شما نمی توانید پاسپورت این کشور را به دست آورید. در ضمن، حین خرید ملک دقت لازم را درباره اینکه چه نوع ملکی خریداری می کنید، داشته باشید. زیرا بازار خرید و فروش ملک در ترکیه همچون ایران گرم نیست. به همین خاطر، ممکن است شما نتوانید ملک خریداری شده را به فروش برسانید. ثبت شرکت در ترکیه نیز قوانین و قواعد مخصوص به خود را دارد که حتما باید قبل از هرگونه اقدامی در این رابطه اطلاعاتتان را افزایش دهید. برای کسب آگاهی کامل درباره شرایط و هزینه های خرید ملک و ثبت شرکت در ترکیه به مقالات زیر مراجعه کنید:

مقاله مرتبط:

شرایط ثبت شرکت در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه چه مزایایی دارد؟

احتمالا حالا با خود فکر می کنید، من از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه به چه منافعی دست می یابم. همانطور که در پاراگراف فوق به این مسئله اشاره کردیم یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه اخذ اقامت و شهروندی ترکیه است. علاوه بر این، می توانید به پاسپورت این کشور که در حال حاضر یکی از پاسپورت های قدرتمند جهان است، دست یابید. شما از طریق دریافت پاسپورت کشور ترکیه می توانید به بیش از ۱۴۸ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید. اعتبار این پاسپورت ده ساله است. از دیگر مزیت ها می توان دستیابی به امکان خدمات درمان عمومی به صورت رایگان، حفظ تابعیت کشور خود و امکان تحصیل رایگان در این کشور اشاره کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

یکی از روش های آسان مهاجرت، ازدواج است. شما پس از انجام ازدواج قانونی با یکی از شهروندان ترک می توانید اقامت و شهروندی این کشور را کسب کنید. نکته مهمی که باید برای ازدواج در ترکیه در نظر بگیرید، ثبت ازدواج شما در حضور مقامات دولتی است. از جمله مدارک مورد نیاز ازدواج در ترکیه می توان به موارد زیر  اشاره کرد:

 • شناسنامه و پاسپورت که نشانگر سن و ملیت افراد هستند.
 • گواهی سلامت عقل و روان
 • گواهی عدم ازدواج

در نهایت، پس از سه سال ازدواج می توان برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرد. توجه داشته باشید، برای ازدواج در کشور ترکیه باید سنتان بالای ۱۸ سال باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه با توجه به نوع مهاجرت شما متفاوت است. به عنوان مثال، برای مهاجرت حصیلی به ترکیه به ریز نمرات دوره های قبل تحصیلی سپری شده، مدرک زبان و مدارک دیگر نیاز است. این در حالی است که برای مهاجرت از طریق ازدواج به این مدارک نیازی نیست. صد البته، مدارک شناسایی همچون پاسپورت جز مدارک ضروری ارائه شده برای انجام انواع روش های مهاجرتی مختلف هستند.

هزینه زندگی و مهاجرت به کشور ترکیه

واحد پول ترکیه لیر است. از آنجایی که در سال‎ های اخیر ارزش پول ملی کشورمان کاهش یافته مهاجرت به کشورهای دیگر گرانتر شده است. ترکیه نیز یکی از این کشورها است. به همین علت، قطعا هزینه مهاجرت به ترکیه ارزان نخواهد بود. البته، هزینه مهاجرت به ترکیه در مقایسه به کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و کانادا بسیار ارزانتر است. هر چند پیشنهاد می ‎شود قبل از هر گونه اقدامی هزینه شش ماه زندگی در ترکیه را فراهم کرده و سپس برای این کار اقدام کنید.

شرایط و هزینه زندگی در ترکیه با یکدیگر همخوانی دارند. به همین علت، شما با فراهم کردن درآمد زندگی خود به دلار یا لیر به راحتی می ‎توانید در این کشور زندگی کنید. هزینه‎ های تخمین زده زندگی چهار نفر (ماهیانه) ۴۳۷۶ دلار  حدود ۱۳ هزار لیر ترکیه بدون هزینه اجاره خانه است. هزینه ‎های ماهانه زندگی یک فرد حدودا ۳۹۴ دلار یعنی ۴ هزار لیر ترکیه بدون اجاره است. هزینه اجاره خانه در ترکیه به طور متوسط ۵۵.۶۰ ٪ کمتر از ایران است. البته توجه داشته باشید، شما متناسب با سبک زندگی خود می‎ توانید میزان هزینه ‎ها را کاهش یا افزایش دهید.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

 • مزایا

مهاجرت به ترکیه همچون مهاجرت به هر کشور دیگری با مزایا و معایبی همراه است. از جمله مزایای مهاجرت به کشور ترکیه برای ایرانیان می ‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین مزیت، نزدیکی ترکیه به ایران است. روابط دو کشور (ایران و ترکیه) با یکدیگر دوستانه است. به همین علت، مهاجران می ‎توانند از این دو مزیت برای رفت و آمد سریع بین این دو کشور بهره ببرید.
 • مزیت دوم، هزینه ‎های ارزان مهاجرت به ترکیه است. به عنوان مثال، می‎ توان از طریق یک پرواز نسبتا ارزان و یا راه زمینی وارد خاک ترکیه شد. همچنین، ارزش لیر در مقایسه با دلار و یورو کمتر است که این مسئله خود نیز مزیت دیگری است.
 • فرهنگ کشور ترکیه شباهت زیادی به فرهنگ ایران دارد. مردم ترکیه مهمان دوست، مسلمان، خوش برخورد و گشوده هستند. علاوه بر این، غذاهای کشور ترکیه نیز شباهت فراوانی به غذاهای ایرانی دارد.
 • ترکیه کشوری زیبا و تاریخی است. دسترسی به موزه‎ ها، مساجد، کلیساها، سواحل ترکیه، وجود زندگی شبانه فعال و آب و هوای تمیز ترکیه نیز از مزایای دیگر مهاجرت به کشور ترکیه هستند.
 • معایب

حالا که با مزایای مهاجرت به ترکیه آشنا شده ‎اید، بیایید نگاهی به معایب مهاجرت به کشور ترکیه داشته باشیم:

 • شاید بتوان اولین چالش ورود و زندگی در ترکیه را زبان آن دانست. اغلب مردم ترکیه دانش زبانی خوبی درباره زبان ‎های دیگری همچون انگلیسی یا فارسی ندارند. به همین خاطر، شما حتما باید با زبان ترکی استانبولی آشنا بوده و سپس برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنید.
 • چالش بعدی عدم وجود فرصت های شغلی فراوان در این کشور است. بیماری کووید ۱۹ اثرات منفی بسیاری داشته است که یکی از این اثرات افزایش بیکاری بوده است. ترکیه نیز از این تاثیرات مستثنی نبوده است. علاوه بر این، تورم نیز عامل دیگری برای افزایش بیکاری در ترکیه است.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه

شما برای اخذ پاسپورت ترکیه نیازمند فراهم کردن شرایط خاصی هستید. از جمله این شرایط می‎ توان به دریافت اجازه کار، خرید ملک با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار و یا ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه اشاره کرد. قطعا هرکدام از این شرایط جزئیات بیشتری دارند که شما از طریق برخورداری از راهنمایی های مشاوران و متخصصان گروه مهاجرتی لتس مایگریت می ‎توانید به آنها دست یابید.

جمع بندی

در انتها امیدواریم این مطلب شما را با انواع مختلف روش ‎های مهاجرت به ترکیه آشنا کرده باشد. شما می ‎توانید از این روش ‎ها متناسب با شرایط و اهداف خود بهره ببرید. در ابتدا، هدفتان از مهاجرت به ترکیه را مشخص کنید. بدانید خواهان مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستید و یا تمایل به ثبت شرکت در این کشور دارید. پس از آن مدارک مورد نیازتان را آماده کرده و برای انجام این کار به موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. البته، خودتان به تنهایی هم می‎ توانید برای مهاجرت اقدام کنید هرچند ممکن است پروسه اپلای برای مهاجرت با سرعت کمتری پیش رود.

 

سوالات متداول

1. برای مهاجرت به ترکیه به چه مقدار پول نیاز دارم؟

 • قطعا نمی ‎توان به عدد دقیقی اشاره کرد. اما پیشنهاد می‎ شود حداقل هزینه زندگی شش ماه تا یک سال خود را قبل از مهاجرت فراهم کرده باشید.

2. آيا می‎ توانم پس از اتمام تحصیلاتم در ترکیه کار کنم؟

 • بله، معمولا شما پس از اتمام دوره ‎های تحصیلی خود می‎ توانید به دنبال کار در کشور ترکیه بگردید. اما از آنجایی که گروه بزرگی از مردم این کشور در حال حاضر بیکار هستند ممکن است شما در یافتن کار دچار مشکل شوید.

3. شرایط مهاجرت به ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال به چه صورت است؟

 • افراد زیر ۱۸ سال باید با حضانت یک یا هر دو والد خود به ترکیه مهاجرت کنند. در صورتی که هیچ کدام از والدین همراه کودک یا نوجوان زیر ۱۸ سال نباشد باید کودک متناسب با قوانین روز ترکیه راهی این کشور شود. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می ‎توانید به گروه مهاجرتی آوات مراجعه کنید.

4. از چه روش‎ هایی می‎ توان به فرصت‎ های شغلی ترکیه دست یافت؟ 

 • شما می ‎توانید از طریق مراجعه حضوری به کشور ترکیه و انجام مصاحبه‎ های کاری مختلف به مشاغل مختلف در این کشور دست یابید. علاوه بر این، می ‎توانید از طریق وب سایت‎ های معتبر ترکی نیز استفاده کنید.

5. پردرآمدترین مشاغل ترکیه کدام هستند؟

 • مشاغل فراوانی در ترکیه جز پردرآمدترین مشاغل ترکیه محسوب می ‎شوند. از جمله این مشاغل می ‎توان به پزشکی و جراحی، دندان‎پزشکی، تدریس زبان انگلیس و خلبانی اشاره کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *