کشورها

مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش

در این مقاله به بررسی بهترین راه های مهاجرت به اتریش برای ایرانیان در سال 2021 می پردازیم. اگر اتریش مقصد انتخابی شماست با ما همراه باشید. در ابتدا توضیح مختصری درباره کشور اتریش خواهیم داد و سپس به بررسی راه های مهاجرت به اتریش می پردازیم.

موضوعاتی را که در این مقاله بررسی می کنیم:

 1. درباره کشور اتریش
 2. چرا ایرانیان متقاضی مهاجرت به اتریش هستند؟
 3. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
 4. مهاجرت به اتریش از طریق کار
 5. مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری
 6. سایر راه های مهاجرت به اتریش
 7. دریافت کارت قرمز سفید قرمز اتریش

درباره کشور اتریش

اتریش، کشوری ثروتمند و جذاب که نام آن در زبان آلمانی به معنای شرق است. کشور اتریش در قلب اروپای مرکزی واقع شده است و با مجارستان، آلمان، چک، اسلواکی، ایتالیا، سوئیس، اسولوونی و لیختن اشتاین هم مرز است. به همین دلیل دسترسی بسیار راحت و سریعی از اتریش به سایر کشور های اروپایی وجود دارد که این امر خود یکی از دلایل مهاجران بین المللی برای مهاجرت به اتریش است.

اتریش حدود 83 هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد. عمده جمعیت این کشور (حدود یک چهارم کل جمعیت) در شهر وین، پایتخت اتریش متمرکز هستند. وین شهری بسیار تاریخی و مملو از آثار باستانی است به طوری که حتی قدیمی ترین باغ وحش جهان که در سال 1752 تاسیس شده است و تا به امروز هم برقرار بوده است، در این شهر واقع شده است.

زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است. به دلیل بازدید بالای توریست ها و مسافرین کاری و وجود هزاران فرصت شغلی در این کشور، زبان انگلیسی هم به همان اندازه ی زبان آلمانی مورد توجه است. اکثر جمعیت اتریش به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند.

همان طور که گفته شد اتریش را باید کشور بسیار ثروتمندی دانست. رشد اقتصادی بالا، نرخ بیکاری پایین، امنیت اقتصادی- اجتماعی و کاری و کیفت بالای زندگی در آن هر ساله توجه هزاران مهاجر و توریست خارجی را به خود جلب می کند. واحد پول این کشور همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورو است. بنابراین ما نیز در این مقاله برای بررسی مخارج و هزینه های لازم برای مهاجرت به اتریش، اخذ اقامت این کشور و زندگی در آن از وحد یورو استفاده میکنیم.

چرا ایرانیان متقاضی مهاجرت به اتریش هستند؟

هموطنان ایرانی ما دلایل متعدد و فراوانی برای مهاجرت به اتریش دارند. جاذبه های طبیعی، رفاه و امنیت اجتماعی و مهم تر از همه ثبات اقتصادی تنها بخشی از این دلایل هستند. اتریش همچنین یکی از اعضای پیمان شنگن و اتحادیه اروپا محسوب می شود. علاوه بر فراهم کردن رفاه و کیفیت بالای زندگی برای تابعین خود، برای متخصصان جویای کار هم امکان تحصیل رایگان و برنامه های مهاجرتی متعدد فراهم کرده است. نام این کشور از سال 2018 تا کنون در لیست 20 کشور برتر جهان برای زندگی درج شده است. پایتخت این کشور یعنی شهر وین نیز سال ها است که لقب بهترین شهر جهان برای زندگی را بدست آورده است.

مهاجرت به اتریش از راه تحصیل

برای مهاجرت به اتریش روش های قانونی زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد به دلیل سهولت در پروسه مهاجرت، روش تحصیلی را برمی گزینند. چرا که مهاجرت به اتریش به روش تحصیلی را باید مطمئن ترین و ایده آل ترین راه دانست. در همین ابتدای بحث ذکر این نکته ضروری است که در صورتی متقاضی موفق به اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش شود می تواند برای اخذ اقامت تحصیلی و بعد از پایان تحصیل برای اخذ اقامت کاری اقدام کند.

اغلب دانشگاه های اتریش از نظر علمی رده بالایی دارند و چه برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و چه دانشجویان خارج از اتحادیه بسیار ارزان قیمت هستند. شهریه دانشگاه های اتریش برای هر ترم مبلغی در حدود 750 یورو است. پرداخت همین مبلغ نیز برای دانشجو جای نگرانی باقی نمی گذارد چرا که دانشجویان بین المللی در هر مقطعی در صورت تسلط به زبان آلمانی اجازه اشتغال به کار پاره وقت را خواهند یافت. هزینه های تحصیل در اتریش در مقایسه با سایر کشور های اروپایی مثل سوئد تقریبا ناچیز است.

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی اتریش

به طور کلی درباره مهاجرت به اتریش به روش تحصیلی باید گفت که فرآیند اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل در هر مقطعی در این کشور بر خلاف ظاهر ساده اش، پروسه ای سخت و پیچیده دارد. برای پذیرش در دانشگاه در مقطع و رشته مورد نظر، دانشجو باید حدود 6 ماه در نوبت بماند و باز هم ممکن است که پس از گذشت این مدت او متوجه شود که درخواست او مورد قبول نبوده و رد شده است.

یکی از دشوار ترین شروطی که برای دانشجویان ایرانی در جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش وجود دارد این است که دانشجو در صورت اشتغال به تحصیل در ایران حتما باید در یکی از دانشگاه های دولتی نوبت روزانه درس خوانده و فارغ التحصیل شده باشد. در صورت اشتغال به تحصیل یا داشتن مدرک از دانشگاه های آزاد در رشته های فنی مهندسی به احتمال زیاد درخواست پذیرش رد خواهد شد.

ساعت کاری مجاز در هفته برای کار دانشجویی در اتریش

کارشناسی: 20 ساعت در هفته

کارشناسی ارشد: 20 ساعت در هفته

دکترا: 30 ساعت در هفته

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی اتریش

 • داشتن پاسپورت معتبر و دارای حداقل دو سال اعتبار تا منقضی شدن
 • مدرک  ترجمه شده دیپلم 12 ساله همراه با تمامی ریزنمرات این 12 سال
 • داشتن مدرک B2 زبان آلمانی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت تحصیل در دانشگاه های ایران
 • دو قطعه عکس4*6
 • در صورت لزوم و درخواست دانشگاه، داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 و نیم و یا تافل معادل

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

مقطع کارشناسی در اتریش همانند اکثر کشور ها از جمله ایران، اولین مقطع دانشگاهی به حساب می آید که مدت زمان آن نیز در صورتی که به طور ناپیوسته باشد، حدود سه تا چهار سال به طول می انجامد. این زمان بسته به رشته تخصصی هر کس متفاوت است و دانشگاه درباره این موضوع تصمیم می گیرد.

سیستم آموزشی اروپا به طور کلی بر نظام ECTS یا سیستم انتقال اعتبار استوار است. بدین معنی که به طور متوسط در طول هر ترم در مقطع کارشناسی، دانشجو موظف است تا 30 واحد درسی اخذ و با نمره قبولی آن ها را به پایان برساند. بر این اساس اگر مقطع کارشناسی برای یک دانشجو سه سال به طول بی انجامد بدین معنی است که دانشجو در پایان سال سوم باید ECTS 180 بدست آورد و اگر این دوره چهار ساله بود ECTS مورد نیاز 240 است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

برای تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد ابتدا نیازمند ارائه یک مدرک لیسانس از دانشگاهی معتبر هستید. طول دوره تحصیل در کارشناسی ارشد در کشور اتریش همانند دوره ی لیسانس، بسته به رشته و با صلاح دید دانشگاه بین یک تا چهار سال، متفاوت است. البته این طرح چند سالی است که جایگزین طرح قدیمی پنج ساله آلمانی که در چندین کشور اروپایی از جمله هلند اجرا می شود، شده است.

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

برای تحصیل در مقطع دکترا در اتریش ابتدا نیاز به در دست داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی گاها مدرک دیپلم و ریز نمرات آن دارید. این دوره در حدود سه سال زمان می برد.

در اتریش دو نظام آموزشی جدید و قدیمی وجود دارد. بر طبق نظام آموزشی قدیمی دانشجو می تواند به طور مستقیم از دوره کارشناسی به دوره دکترا منتقل شود، به طوری که دو سال در این دوره صرف آموزش و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می شود اما به طور پیوسته درس می خواند و گپ تحصیلی ایجاد نمی شود. اما گفتنی است که در صورت تحصیل به روش قدیمی طول دوره دکترا طولانی تر خواهد بود و آموزش به روش نظام جدید در وقت و زمان شما صرفه جویی خواهد کرد.

در صورت پذیرش دانشگاه قبلی دانشجو در ایران (کارشناسی به کارشناسی ارشد و یا کارشناسی ارشد به دکتری) این بار متقاضی موظف به پرداخت هزینه های جانبی از جمله هزینه ترجمه مدارک، تایید سفارت، تایید وزارت امور خارجه و تایید اداره دادگستری به واحد پولی این کشور یعنی یورو می شود.

معرفی تعدادی از برترین دانشگاه های اتریش

 1. University of Vienna
 2. University Of Graz
 3. Vienna University Of Technology
 4. Medical University Of Vienna
 5. University Of Innsbruck
 6. Medical University Of Innsbruck
 7. University Of Salzburg
 8. Johannes Kepler University Linz

مهاجرت به اتریش از راه دریافت ویزای کار

اتریش نیز مانند سایر کشورهای اروپایی برای صدور ویزای کار به جاب آفر یا همان پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای اتریشی نیاز دارد، با این تفاوت که برای ویزای جاب آفر معیار هایی مطرح می شود. هر کدام از این معیارها امتیاز خاص خودشان را دارند. البته در صورتی که به اخذ ویزای جاب آفر علاقه مند نباشید می توانید برای اخذ ویزای جاب سیکر یا پیدا کردن کار اقدام کنید. بدین صورت که خودتان برای مدت 6 ماه به خاک این کشور سفر کنید و در پی یافتن کار مناسب بر بیایید.

برای رسیدن به این مقصود، کشور اتریش دو نوع ویزای متفاوت بر اساس سن، سابقه کاری، مهارت، مدرک زبان، مدرک تحصیلی و سایر پارامترها اعطا می کند. در این صورت ویزای کاری شما به اخذ کارت قرمز سفید قرمز که کارت مجوز کاری اتریش است، با اعتبار حداقل 4 سال منجر می شود. در ادامه به برسی اجمالی هر یک از ویزاهای کاری خواهیم پرداخت.

1. مدل اول: ویزای کار اتریش

اگر قصد مهاجرت به اتریش با این مدل ویزا را داشته باشید لازم است تا ابتدا با استفاده از مدرک دانشگاهی یک جاب آفر یا پیشنهاد کاری معتبر از سوی یک کارفرمای اتریشی کسب کنید.

اما این کار چندان هم ساده نیست چرا که کارفرمای اتریشی ابتدا باید آگهی شغلی اش را به مدت حداقل 3 ماه در روزنامه های کثیرالانتشار اتریش، و سپس در روزنامه کثیرالانتشار تمام کشور های اتحادیه اروپا چاپ و منتشر کند و در صورت پیدا نکردن نیروی کار مناسب می تواند این پیشنهاد کاری را برای افراد خارج از اتحادیه اروپا آگهی کند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که متقاضی در این مدل ویزا باید بتواند مطابق با جدول زیر، حداقل 55 امتیاز کسب کند.

شرایط تحصیلی لازم: حداکثر 30 امتیاز

 • تحصیلات فنی حرفه ای :20 امتیاز
 • تحصیلات در دانشگاه سراسری و یا واجد شرایط پذیرش بودن: 25 امتیاز
 • تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در صورت گذراندن تحصیلات در اتریش: 30 امتیاز

سابقه کاری در زمینه مشاغل کم درآمد: حداکثر 20 امتیاز

 • کار در اتریش بر حسب هر سال: 4 امتیاز
 • کار در ایران بر حسب هر سال: 2 امتیاز

دانش در زبان آلمانی: حداکثر 15 امتیاز

 • مدرک A1 :5 امتیاز
 • مدرک A2 :10 امتیاز
 • مدرک B2 :15 امتیاز

دانش در زبان انگلیسی: حداکثر 10 امتیاز

 • در سطح A2 :5 امتیاز
 • در سطح  B1 :10 امتیاز

شرایط سنی: حداکثر 15 امتیاز

 • زیر 30 سال: 51 امتیاز
 • بین 30 تا 40 سال: 10 امتیاز

مدل دوم: ویزای جستجوی کار در اتریش

اگر قصد مهاجرت به اتریش با استفاده از نوع دوم ویزای کاری را داشته باشید، در این صورت علاوه بر یک مدرک دانشگاهی معتبر به سابقه کاری هم نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن این مدارک، داشتن حداقل 70 امتیاز از جدول زیر که در اینجا تنها به ذکر برخی از آیتم های مهم آن اکتفا کرده ایم، ضروری است.

البته باید گفت که ویزای مدل دوم بی شباهت به ویزای جاب سیکر نیست چرا که پس از اخذ این ویزا اعتباری 6 ماهه به شما داده می شود تا به این کشور وارد شده و در پی یافتن کار مناسب بر بیایید.

شرایط لازم: حداکثر 40 امتیاز

 • مدرک کارشناسی: 20 امتیاز
 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته ریاضیات، تکنولوژی و فناوری: 30 امتیاز
 • مدرک دکترا: 40 امتیاز
 • رزومه فعالیت های پژوهشی یا ثبت اختراع: 20 امتیاز
 • جوایز علمی شناخته شده: 20 امتیاز

سابقه کاری: حداکثر 20 امتیاز

 • هر سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی: 2 امتیاز
 • سابقه حداقل 6 ماه کار در اتریش: 10

دانش زبان انگلیسی یا آلمانی: حداکثر 10 امتیاز

 • در سطح مدرکA1 :5 امتیاز
 • در سطح مدرکA2 : 10 امتیاز

شرایط سنی: حداکثر 20 امتیاز

 • زیر 35 سال: 20 امتیاز
 • 35 تا 40 سال: 15 امتیاز
 • 40 تا 45 سال: 10 امتیاز

مهاجرت به اتریش از راه سرمایه گذاری

اگر قصد مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری را دارید باید بگوییم که این کشور در زمینه سرمایه گذاری بسیار قدرتمند است. با توجه به امکانات فوق العاده ای که دارد، هر ساله هزاران سرمایه گذار خارجی را به سمت خود جذب می کند. البته پروسه سرمایه گذاری در اتریش اصلا ساده نیست و به دانش، تجربه و مهارت و البته صرف هزینه بسیار زیادی احتیاج دارید. بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری را داشته باشید پیشنهاد می شود تا پیش از هر گونه اقدام ابتدا با یک مشاور حقوقی مجرب و مطمئن به مشورت بنشینید.

سرمایه گذاری در اتریش مثل سایر کشورهای اروپایی به طرق مختلفی مثل خرید ملک، ثبت شرکت، تمکن مالی یا ترمیم و مرمت آثار باستانی این کشور امکان پذیر است. باید در نظر داشت که تمام روش های سرمایه گذاری الزاما به اخذ اقامت دائم و نتیجتا تابعیت این کشور منجر نمی شود.

مقاله پیشنهادی: ثبت شرکت در اتریش

مهاجرت به اتریش از چه راه های دیگری امکان پذیر است؟

علاوه بر روش های گفته شده، راه های دیگری نیز برای مهاجرت به اتریش وجود دارد. از جمله این راه ها عبارتند از:

 1. مهاجرت از طریق موسیقی و فعالیت های موسیقیایی
 2. مهاجرت از طریق تخصص در پزشکی
 3. مهاجرت از طریق شغل پرستاری
 4. مهاجرت از طریق تمکن مالی
 5. مهاجرت از طریق ازدواج

اخذ کارت قرمز سفید قرمز

در صورتی که پس از پشت سر گذشتن یکی از روش های کاری یا سرمایه گذاری که برای مهاجرت به اتریش در این مقاله بازگو شد موفق به دریافت ویزا شوید، کارت قرمز سفید قرمز که در واقع همان کارت مجوز کار اتریش است به شما تعلق می گیرد. به واسطه این کارت، شما برای کار و زندگی در این کشور دارای اجازه خواهید بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *