کشورها

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان با بررسی بهترین شرایط برای مهاجرت ایرانیان در سال 2021 در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در ابتدا توضیح کوتاهی در مورد کشور آلمان خواهیم داد. با ما همراه باشید.

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان از 16 ایالت تشکیل می شود که به دلیل وجود نظام فدرالی، این ایالت ها در برخی از مسائل می توانند مستقل عمل کنند اما در نهایت تمام این 16 ایالت زیر نظر حکومت مرکزی هستند. آلمان همچنین یکی از اعضای اصلی پیمان ناتو و از بنیان گذاران اتحادیه اروپا است.

چرا باید به آلمان مهاجرت کنیم؟

کشور آلمان که بر طبق گزارشات خبرگزاری بلومبرگ دومین مقصد مهاجرتی مهاجران پس از ایالات متحده است. این کشور با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان معرفی می شود و همانطور که می دانید در قاره اروپا واقع شده است. آلمان به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورها در سرتاسر جهان شناخته می شود و به همین جهت هم بسیار ثروتمند است. همین عوامل سبب اشتیاق بیشتر مردم در تمام نقاط دنیا برای مهاجرت به آلمان شده است. ولی این کشور قوانین و شرایط سختی را برای پذیرش مهاجرت لحاظ می کند و به راحتی هر کسی نمی تواند در این کشور اقامت بگیرد. به همین خاطر ما در این مقاله سعی کرده ایم تمام موانع و راه های مهاجرت به آلمان را برای شما شرح دهیم.

همانطور که قبلا هم گفتیم آلمان کشوری صنعتی است و به همین دلیل علاوه بر وجود کارخانه جات و کمپانی های بزرگ هزارن هزار فرصت شغلی و سرمایه گذاری در این کشور یافت می شود و این خبر بسیار خوبی برای همه کسانی است که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، چون این کشور همیشه با کمبود نیروی کار مواجه است و برای تامین این کمبود، دولت آلمان دست به دامن برنامه های مهاجرتی متعدد در جهت جذب مهاجرین از سراسر دنیا شده است.

حال اگر شما هم مجذوب این کشور اروپایی شده اید و آلمان را به عنوان مقصد نهایی خود برای مهاجرت انتخاب کرده اید در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا شما را با انواع راه های مهاجرت به این کشور آشنا سازیم.

 راه های مهاجرت به آلمان

در این بخش فقط به طور خلاصه انواع روش های قانونی مهاجرت به آلمان برای اخذ اقامت این کشور را نام می بریم و سپس در قسمت های بعدی به طور کامل و جامع درباره هریک توضیح خواهیم داد.

  • مهاجرت و اخذ اقامت آلمان از روش تحصیلی
  • مهاجرت و اخذ اقامت  آلمان از طریق کار
  • مهاجرت و اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و یا خرید ملک در این کشور
  • مهاجرت و اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج
  • اخذ اقامت آلمان از طریق تولد

1. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

حتما شنیده اید که دانشگاه های آلمان در سطح جهان رتبه علمی بسیار بالایی دارند و آرزوی بسیاری از دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه های آلمان در تمام مجامع علمی مورد تایید و اثبات شده اند. بسیاری از دانشگاه های آلمان امکان تحصیل تقریبا رایگان را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند و هر ساله ظرفیت پذیرش بالایی برای اخذ بورسیه به دانشجویان خارجی اعطا می کند.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، روشی مطمئن و تضمین شده است اما در نظر داشته باشید که تنها با تحصیل در آلمان نمی توان اقامت دائم و در نتیجه تابعیت این کشور را بدست آورد. برای رسیدن به این هدف، شخص باید پس از اتمام تحصیل، ویزای خود را از تحصیلی به کاری یا سرمه گذاری تغییر دهد و یا با یک فرد آلمانی ازدواج کند.

برای بدست آوردن ویزای کاری پس از اتمام تحصیلات یک مهلت 18 ماهه برای جستجوی کار به فارغ التحصیلان داده می شود و در صورت گرفتن یک پیشنهاد شغلی که امری غیر ممکن و دور از انتظار هم نیست، شخص در روند تغییر ویزای تحصیلی به کاری و در نتیجه در اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور قرار می گیرد.

اما حالا اجازه دهید تا باهم به سراغ برسی شرایط انواع مقاطع تحصیلی در این کشور برویم.

مدرسه شبانه روزی:

مدارس شبانه روزی آلمان مدارسی هستند که امکان پذیرش کودکان و نوجوانان 6 تا 18 ساله را در تمام ایالت ها فراهم می کنند و محدودیتی هم وجود ندارد که شما از کدام کشور فرزندتان را ثبت نام می کنید. به کمک این مدارس فرزندتان علاوه بر زبان، با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا می شود و به سرعت با آن خو می گیرد و برای تحصیل در مقاطع بالا تر و سپس کار در این کشور آماده می شود. در واقع مدراس شبانه روزی راهی برای مهاجرت به آلمان است.

تحصیل در این مدارس برای مهاجرین معمولا به زبان آلمانی است اما بعضی از آن ها امکان  ثبت نام و پذیرش با زبان انگلیسی را نیز دارند.

کالج:

پس از اتمام تحصیل در مقطع دبیرستان و پیش از ورود به دانشگاه، دانش آموزان وارد کالج می شوند البته این شرایط الزامی نیست اما اکثر مهاجرین پس از اتمام دبیرستان باید دوره ای 10 ماه را در کالج بگذرانند که طی این دوره با پیش نیازهای درسی خود برای ورود به دانشگاه آشنا می شوند.

رشته های تحصیلی در کالج ها عبارتند از:

-تجربی

-فنی مهندسی

-اقتصاد

-مدیریت

-زبان

لازم به ذکر است که برای گرفتن پذیرش از کالج باید حداقل مدرک B1 آلمانی را به سفارت ارائه داد. همچنین باید بدانید که حداکثر سن برای پذیرش در کالج های آلمان 24 سال است.

دانشگاه در مقطع لیسانس:

برای مهاجرت به آلمان و تحصیل در مقطع لیسانس، متقاضیان باید یا از یکی از دانشگاه های خصوصی و یا دولتی پذیرش بگیرند. در اینجا باید دقت داشت که بعضی دروس در بعضی از دانشگاه ها به زبان آلمانی و در برخی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. مدرک زبان و حداکثر سن برای پذیرش در هر دانشگاهی متفاوت است.

دانشگاه در مقطع فوق لیسانس:

شرایط پذیرش مهاجرت به آلمان در مقطع فوق لیسانس تفاوت چندان زیادی با مقطع لیسانس ندارد اما در این مقطع معمولا بحث محدودیت سنی مطرح نمی شود، متقاضی باید مدرک لیسانس خود را در دست داشته باشد و مدرک آیلتس حداقل با نمره 7 یا تافل معادل آن را به تایید سفارت برساند.

در این دوره دانشجو اجازه دارد تا در طی هفته (نهایتا 20 ساعت) به یک کار پاره وقت اشتغال داشته باشد. حداقل درآمد برای مشاغل پاره وقت دانشجویی چیزی در حدود 9 تا 10 یورو در ساعت است.

دانشگاه در مقطع دکترا:

برای اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به آلمان در مقطع دکترا، متقاضی باید رقابت سخت و تنگاتنگی را پشت سر بگذارد چرا که اولویت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری با دانشجویی است که از مقطع لیسانس در همان دانشگاه تحصیل کرده است. آلمان برای ورود به دانشگاه در مقطع دکتری هیچ آزمون ورودی برگزار نمی کند اما معدل دانشجو، ریزنمرات مقطع فوق لیسانس و دانشگاهی که از آن فارع التحصیل شده است نقش بسیار تعیین کننده ای در پذیرش مقطع دکتری دارد.

همچنین دانشجو باید از طرف یک استاد تمام (به عنوان استاد راهنما ) در دانشگاه مد نظر در آلمان، یک معرفی نامه دریافت کند و مورد پذیرش و تایید وی قرار گیرد. در آلمان تحصیل در مقطع دکترا به صورت کلاس درس نیست و دانشجو موظف به انجام پروژه های تحقیقاتی در طول دوره است. همچنین همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجو می توانند ویزای همراه دریافت کنند و با او به آلمان مهاجرت کنند.

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کار

همانطور که گفته شد آلمان کشوری صنعتی و ثروتمند است که به نیروی کار، مخصوصا به نیروی کار متخصص نیازمند است و دستمزد بسیار بالایی هم برای نیروی متخصص در هر زمینه ای در نظر می گیرد. برنامه های مهاجرت به آلمان برای پذیرش نیروی کار و تخصیص ویزای کاری، چند سالی است که به دو صورت ارائه می شود:

1. ویزای پیشنهاد کار از آلمان یا جاب آفر  (Job Offer)

همانطور که می توان از نام این روش حدس زد در این برنامه برای مهاجرت به آلمان شخص باید پیش از مراجعه به سفارت در جهت اخذ ویزا، یک پیشنهاد کاری معتبر و قانونی از طرف یک کارفرمای مورد تایید در آلمان در دست داشته باشد. برای  این منظور شخص باید رزومه و مدارک خود را برای کارفرمایی در کشور آلمان ارسال و او را متقاعد به استخدام کند.

در سال های قبل قوانین گرفتن ویزای جاب آفر دشوار تر بود و متقاضی باید به جستجوی کاری می پرداخت که نیروی کار مناسب و کافی برای آن کار در آلمان و اتحادیه اروپا وجود نداشت اما این قوانین برای سال 2021 تغییر کرده و بسیار ساده تر شده است به طوری که می توان برای هر شغلی با تایید کارفرما یک جاب آفر دریافت کرد در صورتی که شهروندان آلمان و اتحادیه اروپا نسبت به شما اولویت و برتری ندارند.

2. ویزای جستجوی کار آلمان یا جاب سیکر (Job Seeker)

کشور آلمان علاوه بر ویزای پیشنهاد کار، ویزای دیگری به نام ویزای جستجو کار برای متخصصین در نظر گرفته است. این ویزا اعتباری 6 ماهه دارد و به شخص این امکان را می دهد تا در این مدت وارد آلمان شود و به جستجوی کار بپردازد. در صورتی که شخص متخصص موفق شود تا در این مدت زمان کاری پیدا کند، می تواند اقامت کاری و مهاجرت به آلمان را بدست بیاورد. اما در صورتی که موفق نشود ناچار است که این کشور را ترک کند.

متقاضیان دریافت ویزای جاب سیکر باید مدرک B1 زبان آلمانی و حداقل 3 سال سابقه کاری به سفارت ارائه دهند. برای دریافت این ویزا اگر فرد بیش از 45 سال سن داشته باشد باید یک شغل اکتسابی با درامدی بالای 3685 یورودر ماه داشته باشد.

همچنین شخص باید گردش حساب ماهیانه و گزارش کارکرد حساب بانکی خود را به سفارت ارائه دهد تا ثابت کند که تمکن مالی بالایی دارد و می تواند مخارج 6 ماه زندگی خود در آلمان را بپردازد و متکی به دولت نیست.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

از آن جایی که آلمان چهارمین کشور صنعتی بزرگ جهان محسوب می شود، کمپانی ها و شرکت های بزرگ در دنیا مثل کمپانی خودروسازی بی ام دبیلو، یا شرکت دارو سازی یوروویتال، نستل و بسیاری دیگر، علاقه مند به سرمایه گذاری و افتتاح نمایندگی و تولید در آلمان هستند و همین دلیل سرمایه گذاران خارجی را نسبت به سرمایه گذاری در آلمان بسیار علاقه مند کرده است.

در حال حاضر بهترین راه برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور، سرمایه گذاری به کمک ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت در آلمان متقاضی باید حداقل 25 هزار یورو سرمایه داشته باشد که در مقایسه با بسیاری از کشور ها حتی کشور فقیری مثل یونان ناچیز است. سپس قسمت سخت ماجرا فرا می رسد یعنی سرمایه گذار باید یک طرح توجیح اقتصادی (بیزینس پلن) ارائه دهد و اثبات کند که طرح او در پیشرفت و توسعه اقتصاد آلمان موثر است. سپس این طرح به اتاق بازرگانی آلمان فرستاده می شود و به تایید رسیدن طرح در این بخش بسیار دشوار است و سخت گیری های زیادی بر روی آن اعمال می شود در نتیجه هر ساله فقط تعداد بسیار کم و انگشت شماری از این طرح ها تایید می شوند.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

البته ازدواج صرفا به دلیل مهاجرت به آلمان روشی است که ما به هیچ عنوان به هیچکس پیشنهاد نمی کنیم اما ازدواج قانونی با شهروندی از آلمان یکی از راه های مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور است.

در نظر داشته باشید که در این مورد ازدواج باید حقیقی باشد و نه صوری. زوجین باید با ارائه مدارک در سفارت آلمان اثبات کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و در کنار هم و با هم زندگی می کنند.

نکته حائز اهمییت دیگر آن است که برای ازدواج ،شخص آلمانی باید اثبات کند توانایی پرداخت هزینه های خود و همسرش را دارد و برای پرداخت هزینه های همسرش نیازمند دولت نیست. همچنین همسر شخص آلمانی باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشد و دارای سابقه کیفری و سوء پیشینه نباشد.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

اخذ اقامت و مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند در کشوری دیگر تابع دو قانون متفاوت است. تعدادی از کشورها مثل آمریکا و کانادا برای اعطای اقامت، تابعیت والدین و کشور مادر آن ها را در نظر نمی گیرند و به فرزند تازه متولد شده در خاک آن کشور اقامت و تابعیت ارائه می دهند.

اما دسته دیگری از کشور ها جهت اعطای تابعیت به کودکان متولد شده در خاک آن کشور از قانون خون پیروی می کنند که بر اساس این قانون کودک متولد شده در آن کشور در صورتی می تواند تابعیت دریافت کند که والدینش نیز تابع همان کشور باشند.

آلمان نیز در اعطای تابعیت به کودکان تازه متولد شده در خاک خود، پیرو قانون خون است و تنها در صورتی به کودک تابعیت می دهد که والدین او نیز تابع آلمان باشند. البته آلمان برای اعطای تابعیت به نوزادان استثنائاتی نیز قائل می شود مثلا در صورتی که این کودک در 21 سال ابتدایی زندگی خود حداقل 8 سال را در این کشور زندگی کرده باشد و یا به مدت 6 سال در مدرسه های آلمان درس خوانده باشد می تواند تابع این کشور شود.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای بررسی دقیق تر شرایط و همچنین انتخاب بهترین روش مهاجرت، می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس از طرف مشاوران ما باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *