مرکز تماس 02122038837 | 02122038935 | 02122038481 | 02122038131

ایمیل info@letsmigrate.org

مشاوره اولیه رایگان

اطلاعات بیشتر

خدمات بصورت کاملا تضمینی

اطلاعات بیشتر

انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اطلاعات بیشتر
انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اخذ اقامت در سریع ترین زمان

اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند

مشاوره و بررسی رایگان
مقاطع تحصیلی در ترکیه

مقاطع تحصیلی در ترکیه

مقاطع تحصیلی در ترکیه
Rate this post

مقاطع تحصیلی در ترکیه

مقاطع تحصیلی در ترکیه اطلاعات در خصوص مقاطع تحصیلی در ترکیه اقامت تحصیلی ترکیه راه های مهاجرت به ترکیه اقامت ترکیه تحصیل در ترکیه اقامت ترکیه از طریق تحصیل

یکی از راه های اقامت در ترکیه قطعا تحصیل در کشور ترکیه میباشد که در این مقاله و نوشته قصد داریم در خصوص  مقاطع تحصیلی در ترکیه  مطالب و اطلاعات مختصری را به اشتراک بگذاریم * امیدواریم اطلاعات فوق برای شما عزیزان متقاضی مهاجرت مثمــر ثــمر واقع باشد.

در ادامه میپردازیم به بحث مقاطع تحصیلی در ترکیه

مقاطع تحصیلی در ترکیه

مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه در ترکیه

مقاطع تحصیلی اولیه در ترکیه شامل سه دوره 4 ساله است. تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان در ترکیه اجباری و رایگان است. اولین مقاطع تحصیلی در ترکیه دوره ابتدایی است که در پایان آن دیپلم ابتدایی به دانش آموزان اعطا می شود. دومین مقاطع تحصیلی در ترکیه دوره متوسطه اول یا راهنمایی است که آن هم یک دوره چهار ساله است و در پایان به فارغ التحصیلان دیپلم ارائه می شود.

 

برای ادامه تحصیل در سومین مقاطع تحصیلی در ترکیه که دوره دبیرستان است، دانش آموزان می توانند از بین انواع مختلف مدارس، شامل مدارسی که امکان ورود به دانشگاه را فراهم می کند یا مدارسی که امکان ورود به حرفه خاصی را فراهم می کند، انتخاب کنند. با پایان دوره دبیرستان و اخذ دیپلم، افرادی که در رشته های غیر فنی تحصیل کرده بودند می توانند برای ورود به چهارمین مقاطع تحصیلی در ترکیه که همان دوره لیسانس است اقدام کنند.

 

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در ترکیه

در اکثر موارد برای ورود به مقطع لیسانس نیاز به گذراندن آزمون عمومی است. برای ورود به مقاطع تحصیلی دانشگاهی در ترکیه یک آزمون عمومی دولتی متحد به نام ÖSYS برگزار می شود. البته این آزمون برای دانشکده تحصیلات آزاد در برخی از دانشگاه ها برگزار نمی شود. افراد پس از گذراندن این آزمون بر اساس نمره ای که در آزمون به دست آورده اند با تجمیع با سایر امتیازات نظیر رشته دبیرستانی مرتبط می توانند در رشته ای که امتیاز کافی را در آن آورده اند ادامه تحصیل بدهند.

 

یکی از مشکلات ورود به مقاطع تحصیلی تکمیلی در ترکیه سطح ضعیف آموزش زبان در مدارس دولتی است که بازار پر رونقی را برای آموزش زبان در سال منتهی به آزمون دولتی سراسری به وجود آورده است.

مقاطع تحصیلی عالیه بین المللی در ترکیه

همچنین علاوه بر دانشگاه های عادی و دولتی برای تابعین ترکیه، تحصیلات بین المللی نیز چندسالی است که در ترکیه باب شده. مدرک تحصیلات بین المللی از 1994 در ترکیه ایجاد شد. اولین دانشگاه در این زمینه توسط IB  یا International Baccalaureate ایجاد شد و اکنون 53 مدرسه بین المللی فعال در ترکیه وجود دارد که همگی برنامه خود را منطبق بر برنامه IB پیش می برند.

دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید آزمون Yös را سپری کنند و بر اساس نمره ای که در این آزمون کسب کرده اند می توانند به دانشگاه های ترکیه وارد شوند. راه دیگر برای دانشجویان خارجی ارائه مدرک معادل مورد تایید شورای آموزش عالی یا YÖK ترکیه است که پس از تایید آن می توانند به مقاطع تحصیلی عالیه در ترکیه وارد شوند. برخی دانشگاه ها یک دوره یک ساله اضافه نیز در ابتدای ورود به دانشگاه برای آموزش زبان به مدت تحصیل خود اضافه می کنند که شروع تحصیلات تخصصی در رشته مورد نظر تنها در صورت گذراندن موفقیت آمیز آزمون زبان امکان پذیر است. البته پذیرفته شدگانی که در مصاحبه بتوانند سطح قابل قبولی از زبان ارائه دهند از سپری کردن این دوره معاف خواهند بود.

 

 

موسسات ارائه دهنده مقاطع تحصیلی عالیه در ترکیه

برای ورد به مقاطع تحصیلی عالی در ترکیه موسسات مختلفی وجود دارند که فارغ التحصیلان می توانند از بین آنها انتخاب کنند.

موسسات آموزش عالی عبارتند از:

دانشگاه ها یا Universities

دانشکده ها یا Faculties

موسسات یا Institutes

مدارس تحصیلات عالیه یا Higher education schools

مدارس تحصیلات عالیه حرفه ای یا Vocational higher education schools

پردیس ها و مراکز هنری یا Conservatories

مراکز کاربرد و تحقیق یا Application and research centers

چیزی در حدود 820 موسسه آموزش عالی در مقاطع تحصیلی در ترکیه وجود دارد. 167 دانشگاه در ترکیه در دسته دولتی یا خصوصی دسته بندی می شوند. از سال 1998 به دانشگاه ها خودمختاری بیشتری اعطا شد و همزمان با کاهش وابستگی دانشگاه ها به بودجه دولتی، دانشگاه ها در تلاشند منابع مالی خود را با افزایش ارتباط با صنعت و صنعتگران گسترش دهند.

مسئول موسسات دولتی، سازمان آموزش عالی است. بودجه دانشگاه های دولتی توسط دولت تامین می شود. به همین خاطر شهریه ارزان تری دارند. اما شهریه دانشگاه های خصوصی ممکن است به 30 هزار دلار در هر ترم هم برسد که مبلغ بسیار بالایی است.

کیفیت آموزش در مقاطع تحصیلی دانشگاهی در ترکیه

کیفیت آموزش در دانشگاه های مختلف ترکیه بسیار متفاوت است. در عین حال که دانشگاه های ضعیفی نیز در ترکیه وجود دارند، ده دانشگاه ترکیه در رنکینگ دانشگاه های جهان در سال 2019 بین 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بعضی از دانشگاه های ترکیه در مقایسه با مدارس بین المللی مشهور رتبه خوبی به دست می آورند. به خصوص برخی دانشگاه های فنی با دانشگاه های ایالات متحده مقایسه می شوند و برنامه های مهندسی آنها به صورت مداوم توسط هیئت ارزیابی مهندسی و فناوری ایالات متحده بازرسی می شوند.

همچنین دانشگاه های ترکیه به طور فعال و جدی در برنامه سقراط-اراسموس اتحادیه اروپا شرکت می کنند تا تحرک دانشجویان و دانشگاهیان را در درون اتحادیه اروپا و کشورهای اتحادیه اقتصادی اروپا افزایش دهند. به منظور افزایش مبادلات دانشگاهی با سایر مراکز علمی جهان ترکیه علاوه بر اقدام به اعزام دانشجو به کشورهای مختلف، پذیرش دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی در ترکیه را نیز افزایش داده است.

 

مقاطع تحصیلی لیسانس درترکیه

مقطع لیسانس در ترکیه 4 سال به طول می انجامد. طیف های مختلف رشته ها از رشته های علوم پایه و مهندسی و انواع رشته های زبان و علوم انسانی و هنر و رشته های مختلف منشعب از علوم طبیعی در دانشگاه ها وجود دارد. برخی رشته ها دوره لیسانس ندارند و مدرک آنها معادل فوق لیسانس محسوب می شود.

 

مقاطع تحصیلی فوق لیسانس در ترکیه

مرحله بعدی از مقاطع تحصیلی در ترکیه دوره فوق لیسانس است که طول آن دو سال است. رشته های دندانپزشکی و دامپزشکی از زمان ورود به دانشکاه در دوره اول، 5 سال را سپری می کنند که این 5 سال به صورت یکپارچه معادل مدرک کارشناسی ارشد محسوب می شود. رشته پزشکی نیز همین شرایط را دارد اما دوره آن 6 ساله است.

 

 

مقاطع تحصیلی دکتری در ترکیه

پس از گذراندن دوره فوق لیسانس یا دوره عمومی پزشکی و دندانپزشکی و دامپزشکی، فارغ التحصیلان می توانند برای ورود به مقطع بعدی از مقاطع تحصیلی در ترکیه یعنی دوره PHD دوره دکتری یا دوره تخصص پزشکی اقدام کنند. مدت زمان دوره دکتری بین دو تا 4 سال است که ممکن است شامل دوره های کارورزی نیز باشد. اخذ تخصص در رشته های پزشکی معادل پی اچ دی یا دکتری تخصصی سایر رشته ها محسوب می شود.

پیشنهاد میکنیم پیش از هرگونه اقدامی در خصوص امر مهاجرت حتما تحقیقات لازم را بعمل بیاورید … ویدیوهای مناسب در خصوص کشور مورد نظر خود حتما ببینید و از مشاوران عالی رتبه و بین المللی بهره مند شوید.

شما عزیزان میتوانید سوالات ذهنی خود را در زمینه   مقاطع تحصیلی در ترکیه   در زیر همین مقاله برای ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی شما اقدام نمایند.

همچنین جهت کسب اطلاعات بشتر در زمینه مقاطع تحصیلی در ترکیه   میتوانید از طریق شماره های وبسایت آوات با کارشناسان سازمان مهاجرتی آوات (موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) تماس گرفته و درخواست مشاوره حضوری دهید.

سازمان مهاجرتی آوات ( موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) با بهره مندی از برترین وکلا و مشاورین بین المللی آماده هرگونه خدمات مهاجرتی به شما عزیزان و همراهان گرامی خواهد بود.

به امید زندگی بهتر و جدید با آرامش خاطر .

 

 

 

 

  • آگوست 24, 2018
  • بازدید : 158
  • تحصیلی,ترکیه