متفرقه

رفع ریجکتی ویزای کانادا

رفع ریجکتی ویزای کانادا

در این مطلب می خواهیم پروسه رفع ریجکتی ویزای کانادا را تحلیل و بررسی کنیم. پس اگر متقاضی مهاجرت به کانادا هستید؛ توصیه می کنیم با ما همراه باشید‌.

مهاجرت به کانادا یکی از مباحث داغ در کشور ما است‌. اقتصاد قدرتمند، دانشگاه های تراز اول و استانداردهای بالای زندگی در  کانادا از دلایل محبوبیت کانادا بشمار می روند. شهروندان ایرانی برای ورود به کانادا ملزم به اخذ ویزا هستند. ویزای تحصیلی کانادا در کشور ما متقاضیان نسبتاً زیادی دارد. در هر حال بعد از ارائه درخواست به هر دلیلی ممکن است که درخواست شما ریجکت شود. تحت چنین شرایطی باید برای رفع ریجکتی ویزای کانادا اقدام کنید. در حقیقت بعد از ریجکت ویزای کانادا می توانید درخواست مجدد دهید؛ مگر اینکه در نامه ریجکتی صریحاً ذکر شده باشد که اجازه ارائه درخواست مجدد را ندارید. ویزای کانادا بنابر دلایل مختلفی ریجکت می شود. در سال های اخیر، شاهد سخت گیری های دولت کانادا در صدور ویزا برای اتباع بعضی از کشورها از جمله ایرانی ها بوده ایم. پس بهتر است که پرونده خود را از ابتدا کامل و بدون نقص ارائه دهید. به همین دلیل اجازه دهید که ابتدا دلایل ریجکت ویزای کانادا را بررسی کنیم تا از وقوع آنها بپرهیزیم؛ سپس به نحوه ریجکتی ویزای کانادا بپردازیم.

دلایل ریجکت ویزای کانادا

افسر سفارت به دلایل مختلف احتمال دارد که ویزای شما را ریجکت کند. در بین دلایل ریجکت ویزای کانادا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ارائه مدارک ناقص
 • ارائه مدارک و اطلاعات اشتباه
 • نداشتن توان مالی لازم برای زندگی در کانادا
 • داشتن سوسابقه کیفری
 • نداشتن گواهی سلامت پزشکی
 • نداشتن وابستگی لازم برای بازگشت به کشور مبدا بعد از اتمام اعتبار ویزا
 • پاسپورت مخدوش یا نامعتبر

موارد گفته شده رایج ترین دلایل ریجکت ویزاهای کانادا هستند. اما همانطور که گفتیم؛ ویزای تحصیلی کانادا در کشور ما متقاضیان زیادی دارد. از این رو بد نیست که در بخش بعدی، دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا را بررسی کنیم.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

کانادا یکی از مقاصد تحصیلی رویایی در دنیا محسوب می شود. محبوبیت ویزای تحصیلی کانادا باعث سخت شدن پروسه دریافت این ویزا شده است. رایج ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • عدم تایید گواهی پذیرش تحصیلی توسط افسر سفارت
 • نداشتن گواهی بانکی و تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی در کانادا
 • نداشتن وابستگی مالی یا عاطفی لازم برای برگشت به ایران بعد از فارغ التحصیلی (ویزای تحصیلی، اقامت دائم نیست.)
 • عدم ارائه مدارک شناسایی و اطلاعات لازم مانند پاسپورت معتبر، عکس پرسنلی جدید، تکمیل کامل فرم های سفارت و…
 • نداشتن سابقه دانشگاهی خوب مانند نمرات بالا و عدم تسلط بر زبان انگلیسی

حال که با دلایل ریجکت ویزای کانادا آشنا شدیم؛ بهتر است که به بحث رفع ریجکتی ویزای کانادا برگردیم. در بخش بعدی خواهیم دید که در صورت ریجکت شدن ویزای کانادا چه باید کنیم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای کانادا

در صورتی که ویزای شما ریجکت شود؛ یکی از جریان های زیر را می توانید پیگیری کنید:

 • درخواست تجدیدنظر و فرجام خواهی (appeals): اگر فکر می کنید که افسر سفارت اشتباه کرده است؛ می توانید برای تجدیدنظر اقدام کنید. اگر هنگام دریافت نامه ریجکتی در کانادا باشید؛ ۱۵ روز برای ارائه نامه تجدیدنظر وقت دارید. اگر خارج از کانادا باشید؛ ۶۰ روز وقت خواهید داشت.
 • بررسی مجدد (reconsideration): اگر فکر می کنید که تصمیم افسر سفارت به خاطر کافی نبودن اطلاعات یا درک نادرست اطلاعات است؛ می توانید با ارسال مدارک و توضیحات لازم به سفارت درخواست تجدیدنظر دهید.
 • ارائه درخواست مجدد (re-applying): به جای درخواست تجدیدنظر می توانید مجدداً برای دریافت ویزا اقدام کنید. برای انجام این امر بهتر است زمانی دست به کار شوید که مطمئنید شرایط شما تغییر کرده است. به عنوان مثال اگر ویزای شما به دلیل نداشتن گواهی تمکن مالی ریجکت شده است؛ بهتر هست زمانی برای اخذ ویزا دوباره درخواست دهید که دارای شرایط مالی لازم شده باشید.

همانطور که گفتیم یکی از راه های رفع ریجکتی ویزای کانادا، ارائه نامه تجدیدنظر است. در ادامه خواهیم دید که نامه تجدیدنظر باید شامل چه اطلاعاتی باشد.

رفع ریجکتی ویزای کانادا و نامه تجدیدنظر

همانطور که گفتیم؛ بعد از دریافت نامه ریجکتی ظرف مدت معینی می توانید درخواست تجدیدنظر بدهید. نامه تجدیدنظر برای رفع ریجکتی ویزای کانادا باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • تاریخ دریافت نامه ریجکتی
 • اطلاعات شخصی (نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره پاسپورت و…)
 • دلایل ریجکت ویزا
 • دلایل شما مبنی بر تصمیم گیری اشتباه افسر

توصیه می کنیم که نامه تجدیدنظر را به صورت یک صفحه ای و زیر نظر یک متخصص مهاجرت بنویسید تا شانس بیشتری برای دریافت ویزا داشته باشید. در ادامه خواهیم دید که نامه تجدیدنظر را به کجا باید ارسال کنیم.

نامه تجدیدنظر ویزای کانادا را به کجا بفرستیم؟

همانطور که گفتیم بهتر است در پروسه رفع ریجکتی ویزای کانادا از یک فرد متخصص مشورت بگیرید. اگر وکیل مهاجرتی شما معتقد است که تصمیم افسر سفارت اشتباه بوده می توانید برای تجدیدنظر اقدام کنید. اگر فکر می کنید که افسر تصمیمی خلاف یا خارج از قانون گرفته است؛ درخواست تجدیدنظر را باید از طریق دادگاه فدرال کانادا پیگیری کنید. اما اگر یک فرد دارای اقامت دائم کانادا یا یک شهروند کانادایی اسپانسر شما شده است؛ بهتر است نامه تجدیدنظر را به اداره تجدیدنظر مهاجرتی کانادا (IAD) ارسال کنید. در هر صورت نهاد مربوطه بعد از بررسی مدارک و توضیحات شما ممکن است که درخواست شما را قبول یا رد کند. بنابراین ارائه نامه تجدیدنظر به معنای این نیست که حتماً موفق به دریافت ویزا خواهید شد. پس در صورتی که مطمئن هستید اشتباهی رخ داده برای تجدیدنظر درخواست دهید. در غیر این صورت فقط زمان را از دست می دهید. همانطور که گفتیم؛ در هر زمانی می توانید برای اخذ ویزای کانادا مجدداً اقدام کنید. مگر اینکه در نامه ریجکتی ذکر شده باشد که چنین اجازه ای ندارید. اگر می خواهید مجدداً برای گرفتن ویزا اقدام کنید؛ شاید بد نباشد که ابتدا ATIP خود را دریافت کنید. در بخش بعدی در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

رفع ریجکتی ویزای کانادا و دریافت ATIP

همانطور که گفتیم؛ بعد از دریافت نامه ریجکتی به جای ارائه نامه تجدیدنظر می توانید برای گرفتن ویزای کانادا مجدداً درخواست دهید.‌ تنها زمانی برای انجام این امر اقدام کنید که شرایط شما به طور اساسی تغییر کرده و دلایل ریجکتی را به طور کامل رفع کرده اید. بنابراین بهتر است که قبل از هر اقدامی اول ببینید که چرا افسر سفارت ویزای شما را ریجکت کرده است. برای بررسی دقیق دلایل ریجکت به پرونده فیزیکی خود نیاز دارید. افسر سفارت، اطلاعات شما و دلایل ریجکت را با جزئیات در پرونده فیزیکی یادداشت می کند. ATIP خود را می توانید از بخش اطلاعات و حفظ حریم خصوصی دریافت کنید. برای دریافت ATIP باید یا مقیم کانادا یا صاحب شرکتی در کانادا باشید. در غیر این صورت باید انجام این امر را به یک نماینده واجدشرایط محول کنید. برای سپردن کار به نماینده باید یک رضایتنامه قانونی به وی بدهید.

در هر حال برای دریافت پرونده فیزیکی باید از طریق سامانه الکترونیکی ATIP اقدام کنید. بعد از ثبتنام در این سامانه و ارائه درخواست جهت دریافت پرونده فیزیکی باید هزینه دریافت پرونده را بپردازید. هزینه دریافت پرونده فیزیکی ۵ دلار است. حین ثبت درخواست، نحوه دریافت پرونده و اطلاعات را باید مشخص کنید. دریافت پرونده هم به صورت پستی و هم آنلاین امکان پذیر است. روش آنلاین معمولاً سریعتر است. مدت زمان لازم برای دریافت پرونده به موقعیت شما بستگی دارد. اگر داخل کانادا باشید حدود ۳۰ روز و اگر خارج کانادا باشید تقریباً ۶۰ روز زمان می برد‌.

بعد از دریافت اطلاعات لازم باید دلایل ریجکتی را به طور دقیق بررسی و تحلیل کنید. سپس ایرادات وارده را به طور کامل رفع نمایید. تحت چنین شرایطی اگر مجدداً برای اخذ ویزا درخواست دهید؛ شانس بالایی برای دریافت ویزا خواهید داشت.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای کانادا ارائه کرده باشیم. در هر حال اگر با مشکل ریجکتی ویزای مواجه شده اید؛ اکیداً توصیه می کنیم که برای رفع ریجکتی ویزای کانادا از یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *