متفرقه

رفع ریجکتی ویزای پرتغال

رفع ریجکتی ویزای پرتغال

در این مطلب، پروسه رفع ریجکتی ویزای پرتغال را بررسی خواهیم کرد. در ادامه ابتدا دلایل رد شدن ویزا را بیان می کنیم؛ سپس به نحوه رفع ریجکتی ویزای پرتغال می پردازیم.

پرتغال با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در غربی ترین نقطه اسپانیا قرار دارد. پرتغال به همراه تنها همسایه خود یعنی اسپانیا، جزیره ایبری را تشکیل می دهد. لیسبون و پورتو مهمترین شهرهای پرتغال هستند. پرتغال یکی از اعضای پیمان شینگن نیز به حساب می رود. در صورتی که مقصد شما در منطقه شینگن پرتغال است حتماً باید ویزای شینگن پرتغال را دریافت کنید. طبق آمار منتشر شده حدود ۱۲ درصد از ویزاهای شینگن پرتغال ریجکت می شوند. اگر نمی خواهید درگیر فرایند رفع ریجکتی ویزای پرتغال شوید؛ لازم است که دلایل اصلی این امر را بشناسید. بدین منظور در ادامه ابتدا دلایل رد شدن ویزای پرتغال را بیان می کنیم.

دلایل ریجکت ویزای پرتغال

ریجکت ویزای پرتغال به معنی رد شدن ویزاهای غیرمهاجرتی این کشور است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. در بین دلایل اصلی ریجکت ویزای شینگن پرتغال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هدف شما از سفر به پرتغال قابل باور نباشد یا مدت زمان اقامت شما منطقی نباشد:

هدف شما از سفر به پرتغال باید کاملاً مشخص و معین باشد. برای اثبات برنامه سفر خود به مدارکی اعم از رسید رزرو بلیط هواپیما، رسید رزرو هتل، دعوتنامه، گواهی مرخصی از کار و… نیاز دارید. افسر سفارت در تشخیص صحت اهداف شما هوشمند و مجرب است. به عنوان مثال در حالیکه دارای یک سمت مدیریتی در ایران باشید اما بخواهید چند ماه بدون دلیل خاصی در پرتغال بمانید؛ احتمالاً ویزای شما ریجکت می شود.

 • اگر قبلاً ویزای شینگن شما ریجکت شده و به آن اشاره نکرده اید:

بعضی از افراد فکر می کنند که با پنهان کاری می توانند سفارت را فریب دهند. مثلاً اگر قبلاً موفق به دریافت ویزای شینگن فرانسه نشده اید و حالا به سفارت پرتغال مراجعه کرده اید؛ حتماً این موضوع را در فرم ویزا ذکر کنید زیرا کشورهای شینگن اطلاعات خود را با هم به اشتراک می گذارند. همچنین اگر قبلاً در پروسه دریافت ویزای شینگن به هر نحوی سعی کرده اید سفارت را فریب دهید؛ شانس زیادی برای اخذ ویزا نخواهید داشت.

 • اگر دارای توان مالی لازم برای سفر به پرتغال نیستید:

برای سفر به پرتغال باید دارای گواهی تمکن مالی یا اسپانسر مالی باشید.

 • اگر تا به حال از کشور خارج نشده اید:

اگرچه بسیاری از افراد بدون سابقه سفر خارجی موفق به دریافت ویزای شینگن پرتغال شده اند اما داشتن چنین سابقه ای شانس شما را افزایش می دهد.

 • اگر مدارک شما جعلی باشد:

ارائه مدارک جعلی شما را برای همیشه از دریافت ویزای شینگن محروم خواهد کرد.

 • اگر بیمه مسافرتی معتبر نداشته باشید:

بیمه نامه شما باید در تمام کشورهای شینگن معتبر باشد. همچنین باید تمام طول اقامت شما در شینگن را پوشش دهد.

موارد گفته شده، رایج ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن پرتغال هستند. به هر حال در صورتی که ویزای شما رد شد؛ می توانید برای رفع ریجکتی ویزای پرتغال اقدام کنید. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

اقدامات لازم بعد از ریجکت ویزای پرتغال

در صورتی که ویزای شما رد شود؛ سفارت نامه ای با عنوان نامه ریجکتی برای شما ارسال می کند. تحت چنین شرایطی دو راه پیش رو دارید. اول اینکه می توانید به رد ویزا اعتراض کنید؛ دوم اینکه مجدداً برای اخذ ویزا درخواست دهید. در صورتی برای رفع ریجکتی ویزای شینگن پرتغال اقدام کنید که مطمئن هستید تصمیم سفارت اشتباه یا خلاف قانون بوده است. در غیر این صورت بهتر هست که وقت خود را بیهوده تلف نکنید و از ابتدا برای گرفتن ویزا تقاضا دهید. اما قبل از ارائه مجدد درخواست، نامه ریجکتی را با دقت بخوانید و دلایل رد شدن ویزا را بررسی کنید. سپس نواقص ذکر شده را برطرف کنید. در غیر این صورت ویزای شما دوباره رد می شود.‌ فکر نکنید که اگر به سفارت شینگن دیگری مراجعه کنید می توانید ویزا بگیرید؛ قوانین ویزای شینگن در تمام سفارت ها یکسان است. بنابراین با رفع نواقص موجود برای گرفتن ویزا مجدداً دست به کار شوید.

اما همانطور که گفتیم می توانید از ریجکت ویزا هم شکایت کنید. در بخش بعدی با نحوه اعتراض به ریجکت ویزای پرتغال آشنا می شویم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای پرتغال

برای اعتراض به رد شدن ویزای پرتغال ابتدا نامه ریجکتی و دلایل رد ویزا را با دقت بررسی کنید. چنانچه تصور می کنید تصمیم گرفته شده اشتباه یا غیرقانونی است؛ نامه ای تحت عنوان نامه تجدیدنظر تنظیم کنید. سفارت پرتغال روزانه تعداد زیادی نامه تجدیدنظر دریافت می کند؛ به همین دلیل بهتر است که نامه را کوتاه در حد یک یا دو صفحه بنویسید. افسر سفارت وقت کافی برای خواندن نامه های طولانی را ندارد. البته نامه را خیلی کوتاه مثلاً در حد یک پاراگراف نیز ننویسد. به هر حال نامه تجدیدنظر در ریجکت ویزای پرتغال باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • تاریخ تنظیم نامه
 • اطلاعات شخصی شما مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره پاسپورت، آدرس محل سکونت، شماره تلفن، آدرس پست الکترونیکی و…
 • تاریخ دریافت نامه ریجکتی
 • دلایل ریجکت ویزا
 • دلایل شما مبنی بر اشتباه یا غیرقانونی بودن رد ویزا

در پایان مدارکی که ادعای شما را اثبات می کند را هم به نامه ضمیمه کنید.

توصیه می کنیم که نامه را حدوداً ۱۵ روز بعد از دریافت نامه ریجکتی به سفارت، وزارت امور خارجه یا دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری لیسبون ارسال کنید. چنانچه اعتراض شما پذیرفته شود؛ می توانید برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید. اما اگر شکایت شما نیز رد شود باید دوباره برای گرفتن ویزا درخواست دهید. نکته مهم دیگری که در این رابطه باقی می ماند؛ هزینه دریافت ویزای پرتغال است که در بخش پایانی به آن می پردازیم.

آیا هزینه ویزای پرتغال قابل استرداد است؟

متاسفانه در صورتی که ویزای شما ریجکت شود و پروسه رفع ریجکتی ویزای پرتغال هم نتیجه ندهد؛ هیچ هزینه ای به شما برگشت داده نمی شود. بنابراین بهتر است از ابتدا با دقت و زیر نظر افراد متخصص درخواست دهید.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای پرتغال ارائه کرده باشیم. برای اعتراض به ریجکت ویزای پرتغال از وکلای توانمند این حوزه کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *