متفرقه

رفع ریجکتی ویزای فرانسه

رفع ریجکتی ویزای فرانسه

در این مطلب قصد داریم؛ پروسه رفع ریجکتی ویزای فرانسه را بررسی کنیم. همانطور که احتمالاً می دانید؛ فرانسه یکی از اعضای پیمان شینگن است. بنابراین برای سفر به فرانسه باید ویزای شینگن فرانسه را دریافت کنید. آمار نشان می دهد که اکثر متقاضیان ویزای شینگن از طریق سفارت فرانسه اقدام می کنند. زیبایی های تاریخی و مدرن فرانسه در کنار سواحل زیبای اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه سالانه هزاران توریست را مهمان این کشور می کند.

اقتصاد قدرتمند فرانسه نیز باعث شده که افراد زیادی رویای کار و زندگی در فرانسه را بپرورانند. از طرف دیگر، کیفیت بالای دانشگاه های فرانسه و امکان تحصیل رایگان در این کشور نیز منجر به جذب دانشجویان بین المللی شده است. بنابراین طبیعی است که ویزای فرانسه طرفداران زیادی داشته باشد.

در این بین، گروه زیادی از افراد موفق به دریافت ویزا می شوند. اما ویزای گروهی نیز ریجکت می شود. ریجکت ویزای فرانسه به معنای پایان کار نیست! خوشبختانه بعد از رد شدن ویزا می توانید برای رفع ریجکتی ویزای فرانسه یا ارائه درخواست مجدد اقدام کنید. اما قبل از هر کاری باید دلایل رد شدن ویزا را با دقت بررسی کنید تا از تکرار آنها جلوگیری نمایید. پس قبل از بررسی فرآیند رفع ریجکتی ویزای فرانسه اجازه دهید که دلایل اصلی رد شدن ویزا را تحلیل کنیم.

دلایل ریجکتی ویزای فرانسه

اگرچه مدارک لازم برای اخذ ویزای فرانسه کاملاً مشخص و معین هستند؛ اما در فراهم کردن شرایط و مدارک لازم باید نهایت دقت را داشته باشید. هر خطای هرچند کوچک می تواند به رد شدن ویزا ختم شود. در این بخش، اصلیترین دلایل ریجکت ویزای فرانسه را بیان می کنیم:

 • تکمیل ناقص فرم ویزا:

فرم ویزای شینگن فرانسه را باید به طور کامل پر کنید. هیچ بخشی را خالی نگذارید. تمام اطلاعات خواسته شده مهم هستند.

 • مدارک ناقص:

مدارک شما باید کامل باشند. به عنوان مثال اگر بخواهید برای دیدار با اعضای خانواده به فرانسه سفر کنید اما مدارکی دال بر ارتباط خانوادگی شما وجود نداشته باشد؛ درخواست شما رد می شود. همچنین اگر شاغل هستید اما مدارک شغلی یا گواهی مرخصی نداشته باشید؛ باز هم ویزای شما ریجکت می شود یا اینکه اگر دانشجو هستید ملزم به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشید.

 • نداشتن توان مالی:

یکی از دلایل اصلی ریجکت ویزای فرانسه نداشتن گواهی تمکن مالی برای سفر به فرانسه، اقامت در این کشور و برگشت به کشور مبدا است.

 • احتمال ترک نکردن فرانسه بعد از اتمام اعتبار ویزا:

شما باید به سفارت اطمینان دهید که بعد از اتمام اعتبار ویزا فرانسه را ترک می کنید. برای اثبات این ادعا به مدارک شغلی، گواهی اشتغال به تحصیل، مدارک دال بر وابستگی های عاطفی و اسناد ملکی نیاز دارید.

 • نداشتن بیمه مسافرتی:

ارائه بیمه مسافرتی الزامی است. بیمه مسافرتی باید تمام طول اقامت شما در فرانسه و سایر کشورهای منطقه شینگن را پوشش دهد.

 • نداشتن برنامه سفر:

با ارائه مدارکی مانند رسید رزرو بلیط هواپیما و هتل در تمام مقاصدی که قرار هست از آنها بازدید کنید؛ برنامه سفر خود را روشن نمایید.

 • ارائه پاسپورت نامعتبر، مخدوش شده یا کثیف:

ارائه پاسپورت نامعتبر یا آسیب دیده یا کثیف منجر به ریجکت ویزای شینگن فرانسه می شود. بخصوص اگر بعضی از صفحات پاسپورت جدا یا گم شده باشند. پاسپورت باید تمیز، سالم و دارای حداقل ۳ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی باشد.

 • داشتن سابقه کیفری:

داشتن سوابقی مانند شرکت در اقدامات تروریستی، کودک آزاری، اعتیاد به مواد مخدر و… می توانند منجر به رد شدن درخواست شوند.

به هر حال، افسر سفارت با مشاهده هر نقص یا ابهامی ممکن است ویزای شما را ریجکت کند. تحت چنین شرایطی باید برای اعتراض به رد شدن ویزای فرانسه اقدام کنید. در بخش بعدی در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای فرانسه

شرایط زیر به معنای ریجکت شدن ویزای فرانسه هستند:

 • دریافت نامه ریجکتی از طرف سفارت فرانسه
 • عدم دریافت هیچ جوابی تا ۲ ماه بعد از ارائه درخواست

در صورت مواجه با این شرایط امید خود را از دست ندهید. طبق قوانین ویزای شینگن، متقاضیان اجازه دارند که به رد شدن ویزای شینگن اعتراض کند. پس چنانچه ویزای شما هم ریجکت شد باید ظرف مدت ۲ ماه برای تجدید نظر اقدام کنید. برای انجام این امر باید نامه ای تحت عنوان نامه تجدیدنظر نوشته و به هیئت تجدیدنظر ریجکت ویزای فرانسه ارسال کنید. در واقع مراحل رفع ریجکتی ویزای فرانسه عبارتند از:

 • بررسی دلایل ریجکت ویزا و تهیه مدارک و اطلاعاتی که از نظر افسر ناقص اعلام شده اند.
 • نامه تجدیدنظر را تنظیم کنید.
 • مدارک لازم را ضمیمه کنید.
 • نامه را به هیئت تجدیدنظر ریجکت ویزای فرانسه ارسال کنید.

بنابراین نامه تجدیدنظر اهمیت بالایی دارد؛ در بخش بعدی به این موضوع بیشتر می پردازیم.

نامه تجدیدنظر ریجکت ویزای فرانسه

نامه تجدیدنظر را باید به زبان فرانسوی بنویسید. سفارت فرانسه فقط به درخواست های فرانسوی زبان ترتیب اثر می دهد. نامه را نه خیلی طولانی (بیشتر از دو صفحه) و نه خیلی کوتاه (در حد یک  پاراگراف) بنویسد. این نامه باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • اطلاعات شخصی اعم از نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، شماره پاسپورت و…
 • تاریخ دریافت نامه ریجکتی
 • دلایل رد شدن ویزا
 • دلایل شما برای تجدیدنظر در ریجکت ویزا
 • مدارک ضمیمه شده
 • تاریخ نگارش نامه
 • امضای متقاضی

بهتر است که برای نگارش نامه اعتراض به ریجکت ویزای فرانسه از مشاوران حقوقی کمک بگیرید. در صورتی که نامه را به درستی ننویسید و درخواست تجدیدنظر شما هم ریجکت شود؛ مهر قرمز رد شدن ویزا در پاسپورت شما باطل نمی شود. این مهر قرمز یک امتیاز منفی برای شما تلقی می شود و ممکن است که سایر درخواست های شما برای اخذ ویزا را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در هرحال اگر درخواست تجدیدنظر رد شد می توانید مجدداً برای گرفتن ویزا تقاضا دهید.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای فرانسه ارائه کرده باشیم. در صورتی که ویزای شما ریجکت شده است؛ هرچه سریعتر و با کمک مشاوران حقوقی برای تنظیم نامه تجدیدنظر اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *