متفرقه

رفع ریجکتی ویزای بلژیک

رفع ریجکتی ویزای بلژیک

امروز می خواهیم پروسه رفع ریجکتی ویزای بلژیک را بررسی کنیم. اگر شما هم متقاضی مهاجرت یا سفر به بلژیک هستید؛ بد نیست که اطلاعاتی هم در مورد نحوه رفع ریجکتی ویزای بلژیک کسب کنید. بدین منظور می توانید با ما همراه شوید.

درباره کشور بلژیک

بلژیک کشوری کوچک اما زیبا در سواحل غربی اروپا است که بین کشورهای آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ و هلند قرار گرفته است. در سال 1985، بلژیک و همسایه های آن با رویای ساخت اروپای بدون مرز دست به عقد معاهده ای تحت عنوان معاهده شینگن زدند. به موجب این معاهده، افراد با دریافت ویزای شینگن یکی از کشورهای عضو معاهده می توانند تا 90 روز در حوزه شینگن اقامت کنند. در حال حاضر بیش از 30 کشور اروپایی عضو معاهده شینگن شده اند. بنابراین دریافت ویزای شینگن بلژیک مجوز ورود به تمام کشورهای عضو این معاهده است. آمار نشان می دهد که بلژیک یکی از سخت ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن است. تقریباً درخواست 9/16 درصد از متقاضیان ریجکت می شود. بنابراین اگر متقاضی اخذ ویزای شینگن بلژیک هستید باید نهایت دقت و صداقت را خرج کنید.

رفع ریجکتی و ارائه درخواست مجدد ویزا

در هر حال اگر ویزای شما ریجکت شد؛ دو راه پیش رو دارید. راه اول اقدام به رفع ریجکتی ویزای بلژیک و راه دوم ارائه درخواست مجدد برای دریافت ویزا است. در صورتی برای اعتراض به ریجکتی ویزای بلژیک اقدام کنید که مطمئنید افسر سفارت اشتباه یا خلاف قانون عمل کرده است. در غیر این صورت وقت خود را بیهوده تلف نکنید. اگر می خواهید که کلاً با مشکل ریجکتی ویزای بلژیک مواجه نشوید؛ بد نیست که دلایل اصلی ریجکت ویزای شینگن بلژیک را بررسی کنید. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

دلایل ریجکت ویزای بلژیک

در بین دلایل اصلی ریجکت ویزای شینگن بلژیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داشتن سابقه کیفری: داشتن سوسابقه، پروسه دریافت ویزای شینگن را به چالش می کشد. جرائمی مانند اعتیاد، کودک آزاری، شرکت در عملیات تروریستی و… احتمال رد شدن ویزا را افزایش می دهند. به طور کلی اگر تهدیدی برای امنیت یا ثروت اجتماعی تلقی شوید؛ ویزای شما ریجکت می شود.
 • ارائه مدارک جعلی: ارائه مدارک جعلی شما را از دریافت ویزای شینگن محروم خواهد کرد.
 • نداشتن اطلاعات کافی در مورد شرایط و برنامه سفر: با ارائه مدارک شغلی، گواهی بانک و… شرایط مالی خود را نشان دهید‌. همچنین برنامه سفر خود را با ارائه مدارکی مانند بلیط هواپیما و رسید رزرو هتل شرح دهید.
 • پاسپورت آسیب دیده: اگر صفحات یا جلد پاسپورت مخدوش یا جدا شده باشند؛ ممکن است که ویزای شما رد شود.
 • پاسپورت نامعتبر: اگر اعتبار پاسپورت شما از زمان تاریخ سفر کمتر از 3 ماه باشد؛ حداقل 2 صفحه خالی نداشته باشد یا مربوط به حداقل 10 سال پیش باشد؛ ممکن است که ویزای شما ریجکت شود.
 • نداشتن دلیل کافی برای ترک بلژیک بعد از اتمام اعتبار ویزا: با اثبات وابستگی های عاطفی، شغلی و اقتصادی نشان دهید که به ایران برمی گردید.
 • ارائه مدارک شناسایی یا سند ازدواج نامعتبر: اصل و ترجمه انگلیسی مدارک شناسایی و سند ازدواج را به همراه داشته باشید.
 • نداشتن بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی باید در همه کشورهای شینگن قابل قبول باشد و تمام طول دوره اقامت شما در این منطقه را پوشش دهد.
 • عدم موفقیت در اخذ ویزای شینگن در درخواست های قبلی خود
 • داشتن ویزای شینگن یکی دیگر از کشورها در حال حاضر

با دوری از اشتباهات گفته شده، شانس خود برای دریافت ویزای شینگن بلژیک را افزایش دهید. اما اگر ویزای شما ریجکت شد؛ می توانید برای رفع ریجکتی ویزای بلژیک درخواست دهید. در بخش بعدی روند رفع ریجکتی ویزای شینگن بلژیک را بررسی می کنیم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای بلژیک

همانطور که گفتیم؛ بلژیک در صدور ویزای شینگن خیلی سخت گیر است. اما باز هم با حدود ۱/۸۳ درصد از درخواست ها موافقت می کند. بنابراین شانس نسبتاً بالایی برای دریافت ویزای بلژیک دارید. اما اگر به هر دلیلی سفارت از صدور ویزا امتناع کرد می توانید به این تصمیم اعتراض کنید. برای اعتراض به ریجکتی ویزای بلژیک باید نامه ای تحت عنوان نامه امتناع یا تجدیدنظر تنظیم کنید. نامه تجدیدنظر باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • تاریخ تنظیم نامه تجدیدنظر
 • مشخصات شما اعم از نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت و…
 • تاریخ دریافت نامه ریجکتی
 • دلایل افسر سفارت برای ریجکت ویزا
 • دلایل شما برای اثبات اشتباه بودن این تصمیم

مدارکی که نشان دهد سفارت اشتباه کرده است

در پایان باید نامه را پرینت کرده و امضا کنید. نامه را در حد یک یا دو صفحه بنویسید. برای تنظیم نامه تجدیدنظر بهتر است از مشاوران حقوقی کمک بگیرید. در نهایت نامه تجدیدنظر را باید به  شورای دعاوی حقوق بیگانگان سفارت تسلیم کنید. فقط دقت داشته باشید که برای ارائه نامه تجدیدنظر فقط 30 روز از زمان دریافت نامه ریجکتی وقت دارید. شورای رسیدگی به حقوق بیگانگان به نامه هایی که بعد از 30 روز دریافت می کند؛ ترتیب اثر نمی دهد.

تنظیم و تسلیم نامه امتناع یا تجدیدنظر به این معنی نیست که حتماً موفق به دریافت ویزا می شوید. اگر دلایل شما قانع کننده نباشد؛ نامه تجدیدنظر هم ریجکت خواهد شد. بنابراین در صورتی برای تجدیدنظر اقدام کنید که دلایل کافی داشته باشید. اگر درخواست تجدیدنظر هم ریجکت شد؛ ممکن است سوال کنید که آیا هزینه های پرداختی به شما پس داده می شود؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می دهیم.

هزینه ویزای بلژیک در صورت ریجکت شدن استرداد می شود؟

اگر ویزای شما رد شود و رفع ریجکتی ویزای بلژیک هم بی ثمر باشد؛ متاسفانه هزینه ای به شما برگشت داده نمی شود. پس با ارائه مدارک و اطلاعات کافی و درست از هدر رفتن هزینه ها جلوگیری کنید. در هر حال اگر ویزا ریجکت شد و اعتراض به ریجکت ویزای بلژیک هم موثر نبود؛ می توانید مجددا درخواست دهید. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

ارائه درخواست مجدد برای دریافت ویزای بلژیک

طبق قوانین ویزای شینگن اگر ویزای فردی رد شود؛ هم می تواند برای تجدیدنظر و هم درخواست مجدد اقدام کند. پس اگر ویزا ریجکت شد می توانید با رفع نواقص موجود در پرونده دوباره از اول برای گرفتن ویزا عمل کنید.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای بلژیک ارائه کرده باشیم. اگر به هر دلیلی ویزای شما ریجکت شد؛ برای اعتراض به این موضوع از وکلای حوزه مهاجرت کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *