متفرقه

رفع ریجکتی ویزای آمریکا

رفع ریجکتی ویزای آمریکا

ویزای آمریکا یکی از پرطرفدارترین ویزاها در دنیا بشمار می رود. اما متاسفانه همه متقاضیان موفق به دریافت ویزا نمی شوند‌. سختگیری آمریکا در مورد متقاضیان آسیایی از جمله ایرانی ها به مراتب بیشتر است. بنابراین در صورتی که برای اخذ ویزای آمریکا درخواست دهید؛ ممکن است که در نهایت چیزی جز نامه ریجکتی دریافت نکنید. تحت چنین شرایطی لازم است که اطلاعاتی در مورد رفع ریجکتی ویزای آمریکا به دست بیاورید. دریافت نامه ریجکتی ویزای آمریکا به این معنی نیست که باید رویای مهاجرت به آمریکا را فراموش کنید. در واقع بعد از رد ویزا می توانید برای رفع ریجکتی ویزای آمریکا یا ارائه درخواست مجدد اقدام کنید. اما در وهله اول باید ببینید که چرا ویزای شما ریجکت شده است. دلایل متفاوتی برای ریجکتی ویزای آمریکا وجود دارد که در ادامه به متداول ترین آنها اشاره می کنیم.

دلایل اصلی ریجکت ویزای آمریکا

در بین دلایل اصلی ریجکت ویزای آمریکا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نداشتن توان مالی لازم (با ارائه مدارکی مانند گواهی بانکی، فیش حقوقی، گواهی مالیاتی، اسناد ملکی و… باید سفارت را متقاعد کنید که توان مالی لازم برای زندگی در آمریکا را دارید.)
 • انتخاب اشتباه نوع ویزا (ویزای انتخابی باید متناسب با اهداف شما از سفر به آمریکا باشد‌. به عنوان مثال برای سفر توریستی مجاز به دریافت ویزای تجاری نیستید.)
 • پاسپورت نامعتبر (پاسپورت شما باید حداقل ۲ صفحه خالی و ۶ ماه اعتبار از زمان تاریخ سفر داشته باشد‌. ارائه پاسپورت نامعتبر یا مخدوش شده یکی از دلایل رایج رد شدن ویزای آمریکا است.)
 • نداشتن دلایل کافی برای برگشت به کشور مبدا بعد از اتمام اعتبار ویزا (باید به سفارت نشان دهید که به خاطر خانواده، شغل، دارایی ها و… به کشور خود برمی گردید.)
 • اطلاعات ناکافی یا نادرست (فرم Ds-160 را باید به طور کامل پر کنید.)
 • داشتن سابقه بد در استفاده از ویزای آمریکا (در صورتی که قبلاً به آمریکا سفر و بیش از مدت اعتبار ویزا در خاک این کشور اقامت کرده اید؛ ویزای شما ریجکت می شود.)
 • داشتن سوسابقه کیفری (البته تمام جرم ها منجر به ریجکتی ویزای آمریکا نمی شوند. اما بعضی از جرائم غیرقابل چشمپوشی هستند.)
 • عملکرد ضعیف در مصاحبه (عملکرد ضعیف و به همراه نداشتن تمام مدارک در سفارت ممکن است که منجر به رد شدن ویزا شود.)
 • دروغ گفتن و فریب دادن سفارت (از فریب دادن سفارت جداً بپرهیزید. بعضی از متقاضیان سعی در مخفی کاری دارند. به عنوان مثال، سوسابقه خود را پنهان می کنند یا از بیان اینکه یکی از اقوام آنها مقیم آمریکا است اجتناب می کنند که در نهایت برای آنها گران تمام می شود!)

توصیه می کنیم که تمام نکات بالا را رعایت کنید تا با درخواست شما موافقت شود. با توجه به اینکه یکی از ویزاهای پرطرفدار آمریکا در کشور ما، ویزای تحصیلی است؛ در بخش بعدی، دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آمریکا را ذکر می کنیم.

دلایل عمده ریجکت ویزای تحصیلی آمریکا

دانشگاه های آمریکا به عنوان باکیفیت ترین دانشگاه های دنیا شناخته می شوند. به همین دلیل تحصیل در آمریکا رویای بسیاری از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور است. اگر شما هم متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستید؛ لازم است بدانید که موارد زیر اصلی ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آمریکا هستند:

 • افسر سفارت به گواهی پذیرش تحصیلی و سوابق تحصیلی شما شک کند.
 • اگر یکی از اقوام درجه یک شما مقیم آمریکا باشد.
 • اگر توان مالی لازم برای تحصیل و زندگی در آمریکا را نداشته باشید.
 • اگر به افسر سفارت ثابت نکنید که بعد از تحصیل به کشور خود برمی گردید.
 • اگر حضور موفقی در مصاحبه سفارت نداشته باشید.

با رعایت نکات گفته شده شانس خود برای دریافت ویزا را افزایش دهید. اما چنانچه ویزای شما ریجکت شد؛ نامه ریجکتی به صورت آنلاین برای شما ارسال می شود. در نامه ریجکتی، علت رد شدن درخواست شما با استناد به قوانین ویزای آمریکا بیان می شود. در بخش بعدی، قوانین ریجکتی ویزای آمریکا را توضیح می دهیم.

رفع ریجکتی ویزای آمریکا و قوانین ریجکتی

برای مطالعه دقیق قوانین رد شدن ویزای آمریکا باید به سایت سازمان مهاجرت و ملیت آمریکا (INA) مراجعه کنید. در این بخش، تعدادی از قوانین مهم ریجکتی ویزای آمریکا را معرفی می کنیم:

 • ریجکت ویزا براساس بند 221g: عدم ارائه تمام مدارک لازم یا پر نکردن کامل فرم های سفارت
 • ریجکت ویزا براساس بند 214b: افسر سفارت، شما را واجدشرایط دریافت ویزای موردنظر نمی داند.
 • ریجکت ویزا براساس بند 212a 2 A i II: ارتکاب جرائم اخلاقی
 • ریجکت ویزا براساس بند 212a 2 B: داشتن دو یا چند سوسابقه کیفری و حداقل ۵ سال زندانی
 • ریجکت ویزا براساس بند 212a 4: احتساب شما به عنوان یک خطر عمومی در آمریکا
 • ریجکت ویزا براساس بند 212a 6 C i: سعی در فریفتن سفارت برای دریافت ویزا
 • ریجکت ویزا براساس بند 212a 9 B i: اقامت بیش از اعتبار ویزا در آمریکا حین سفرهای قبلی به این کشور

موارد گفته شده بخشی از قوانین ریجکتی ویزاهای آمریکا بشمار می روند. در هر حال بعد از دریافت نامه ریجکتی باید برای رفع آن دست به کار شوید. در بخش بعدی، پروسه رفع ریجکتی ویزای آمریکا را توضیح می دهیم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای آمریکا

همانطور که گفتیم بعد از دریافت نامه ریجکتی می توانید برای رفع ریجکتی ویزای آمریکا اقدام کنید. زمان و پروسه خاصی برای اعتراض به ریجکتی ویزای آمریکا تعریف نشده است. اما بعد از دریافت نامه ریجکتی بهتر هست که هرچه سریعتر دلایل رد شدن ویزا را بررسی کنید. اگر فکر می کنید که اشتباهی رخ داده که با ارائه توضیحات، اطلاعات و مدارک لازم برطرف می شود؛ در اسرع وقت نامه تجدیدنظر را تنظیم و به ایمیل رسمی سفارت ارسال کنید. نامه تجدیدنظر باید شامل اطلاعات شخصی، تاریخ ریجکتی، دلایل رد شدن ویزا و دلایل شما مبنی بر وقوع اشتباه باشد.

توصیه می کنیم که در نگارش نامه تجدیدنظر از وکلای حقوقی کمک بگیرید. همچنین برای رفع ریجکتی ویزای آمریکا باید از طریق همان سفارتی اقدام کنید که درخواست اولیه خود را به آنجا ارائه داده اید. به عنوان مثال، اگر به سفارت آمریکا در آنکارا درخواست داده اید؛ برای بقیه مراحل نیز به همان سفارت مراجعه کنید. بعد از ارسال نامه تجدیدنظر باید منتظر نظر افسر سفارت باشید‌. ذکر دلایل قانع کننده در نامه تجدیدنظر الزامی است.

تصور نکنید که اگر افسر دیگری پرونده را بازبینی کند؛ ورق برمی گردد! قوانین سفارت آمریکا یکسان است و تمام افسرها از این قوانین پیروی می کنند. پس با ارائه عدله کافی و قانع کننده به ریجکتی ویزا اعتراض کنید.  همچنین از اعمال فشار، استفاده از روابط و اتکا به توصیه افراد صاحب منصب جداً پرهیز کنید چون ممکن است پروسه اخذ ویزا را به کلی دچار مشکل کند.

در هر حال اگر سفارت به اعتراض شما جواب مثبت بدهد؛ موفق به اخذ ویزا می شوید. البته در بعضی از موارد هم اعتراض به ریجکتی ویزای آمریکا رد می شود. تحت چنین شرایطی ممکن است سوال کنید که هزینه ویزا عودت داده می شود؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می دهیم.

آیا هزینه ویزا در صورت ریجکت شدن ویزای آمریکا برگشت داده می شود؟

هزینه صدور ویزا غیرقابل برگشت است. بنابراین اگر ویزای و متعاقباً نامه تجدیدنظر شما رد شود؛ هیچ هزینه ای به شما عودت داده نمی شود.

در هر حال اگر پروسه رفع ریجکتی ویزای آمریکا موثر واقع نشود؛ می توانید مجدداً برای دریافت ویزا از ابتدا درخواست دهید. در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم.

آیا در صورت ریجکت شدن ویزای آمریکا می توانم دوباره برای اخذ ویزا درخواست دهم؟

اگر با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای آمریکا موافقت نشود؛ می توانید برای دریافت ویزا مجدداً اقدام کنید. بعضی از افراد فکر می کنند که اگر به یکی دیگر از سفارت های آمریکا درخواست دهند؛ شانس بیشتری خواهند داشت. باید بگوییم که این تصور اشتباه است! در حقیقت قوانین دولت آمریکا در تمام سفارت های این کشور یکسان است. همچنین سابقه ریجکتی شما ثبت می شود و افسر ویزا در هر سفارتی که باشد به اطلاعات و سابقه شما دسترسی دارد. درج مهر ریجکتی در پاسپورت شما، پروسه اخذ مجدد ویزا را کمی سخت می کند اما غیرممکن نمی کند. بنابراین اگر ایرادات وارده در نوبت اول را برطرف کنید؛ شانس اخذ ویزا را خواهید داشت.

در پایان

در پایان امیدواریم اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای آمریکا ارائه کرده باشیم. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید؛ بهتر است که از متحصصین حوزه مهاجرت به آمریکا کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *