متفرقه

رفع ریجکتی ویزای آلمان

رفع ریجکتی ویزای آلمان

آلمان یا قطب صنعتی اروپا هرساله میزبان خیل عظیمی از مهاجران است. بحث مهاجرت به آلمان در کشور ما نیز داغ است. صنعت قوی، اقتصاد پایدار و دانشگاه های تراز اول آلمان به شدت موردتوجه قرار دارند. اتباع ایرانی برای سفرهای توریستی، تحصیلی، کاری و… به آلمان باید ویزای شینگن یا ویزای ملی آلمان را دریافت کنند. پروسه اخذ ویزای آلمان سرراست اما سخت و طولانی است و ریجکت ویزای آلمان به همان اندازه ناراحت کننده است. اما خوشبختانه دولت آلمان، امکان رفع ریجکتی ویزای آلمان را فراهم کرده است. آمار نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰، ۶۵۴۵۴۴ نفر برای دریافت ویزای شینگن و ویزای ملی آلمان درخواست داده اند. در این بین، ویزای ۱۹۱۴۸۵ نفر ریجکت شده است.

بنابراین درصد ریجکتی ویزای آلمان خیلی هم پایین نیست. پس اگر متقاضی دریافت ویزای آلمان هستید؛ لازم است که با دلایل رد شدن ویزای آلمان و نحوه رفع آن آشنا شوید. از این رو در ادامه ابتدا دلایل اصلی ریجکت را بیان می کنیم؛ سپس نحوه رفع ریجکتی ویزای آلمان را توضیح می دهیم.

دلایل ریجکت ویزای آلمان

هر اشتباه یا نقص جزئی منجر به رد ویزا می شود. در بین دلایل اصلی ریجکت ویزای شینگن و ملی آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ناقص بودن فرم ویزا: فرم دریافت ویزا را به طور کامل پر کنید و هیچ بخش و سوالی را خالی نگذارید. اگر امضای شما در پاسپورت با فرم متفاوت باشد؛ ویزا بلافاصله رد می شود.
 • کامل نبودن مدارک: در صورتی که تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای آلمان را فراهم نکنید؛ ویزا ریجکت می شود.
 • نداشتن دلیل کافی برای سفر به آلمان: اگر دلیل شما برای اقامت در حوزه شینگن قانع کننده نباشد؛ درخواست شما رد می شود.
 • نداشتن دلیل کافی برای ترک آلمان بعد از اتمام اعتبار ویزا: برای اثبات این نکته باید نشان دهید که در ایران دارای وابستگی شغلی، خانوادگی یا اقتصادی هستید.
 • نداشتن بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی باید تمام هزینه های درمانی شما در تمام مدت اقامتتان در آلمان را پوشش دهد.
 • نداشتن برنامه سفر: ارائه بلیط هواپیما و رسید رزور هتل به روشن کردن برنامه سفر کمک می کند.
 • پاسپورت آسیب دیده یا نامعتبر: اگر صفحات پاسپورت آسیب دیده یا جدا شده باشند؛ ویزا رد می شود. پاسپورت باید اعتبار کافی نیز داشته باشد.
 • داشتن سوسابقه: سوابق کیفری مانند اقدامات تروریستی، اعتیاد، کودک آزاری و… منجر به ریجکت ویزای آلمان می شوند.

برای اینکه با ریجکتی ویزای آلمان مواجه نشوید؛ نکات گفته شده را رعایت کنید. یکی از ویزاهای پرطرفدار آلمان در کشور ما ویزای تحصیلی است. به همین دلیل بهتر است که در ادامه بحث رفع ریجکتی ویزای آلمان، دلایل رد شدن ویزای تحصیلی این کشور را بررسی کنیم.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آلمان

اگرچه دولت آلمان با ۹۲ درصد از درخواست های ویزای تحصیلی موافقت می کند اما باز هم درخواست عده ای بنابر دلایل مختلف ریجکت می شود. به همین دلیل لازم دانستیم قبل از پرداختن به نحوه رفع ریجکتی ویزای آلمان، دلایل رد شدن ویزای تحصیلی را بررسی کنیم.‌ دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • توانایی مالی:

اگرچه شهریه تحصیل در دانشگاه های آلمان نسبتاً پایین است. اما جالب است بدانید که یکی از اصلی ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی آلمان عدم اثبات تمکن مالی است. دولت آلمان می خواهد مطمئن شود که شما توان مالی لازم برای تامین هزینه اجاره آپارتمان، غذا، حمل و نقل و… را دارید. در واقع دولت می خواهد مطمئن شود که شما به جای فکر کردن به دغدغه های مالی روی تحصیل متمرکز می شوید. یکی از راه های اثبات تمکن مالی برای تحصیل در آلمان، داشتن حساب بلوکه شده است. دانشجویان بین المللی برای هر سال تحصیل در آلمان باید یک حساب بلوکه شده با موجودی ۱۰۲۳۶ یورو افتتاح کنند.

 • انتخاب اشتباه بیمه:

بیمه انتخابی باید در آلمان معتبر باشد. بیمه موردنظر باید حداقل ۳۰ هزار یورو از هزینه های درمانی را پوشش دهد.

 • سابقه تحصیلی ضعیف:

سیستم آموزشی آلمان یکی از بهترین و سخت گیرترین سیستم های آموزشی در دنیا است. بنابراین سفارت می خواهد مطمئن شود که شما از پس چالش های تحصیل در آلمان برمی آیید. اگر سوابق تحصیلی قابل قبولی ندارید؛ سعی کنید با دلایل قانع کننده این موضوع را توضیح دهید. همچنین با اشاره به سوابق کاری و مهارت هایتان، توانایی خود را به سفارت اثبات کنید.

 • عدم تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی:

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی به نمره حداقل ۵/۶ آیلتس یا ۷۱ تافل نیاز دارید. برای تحصیل به زبان آلمانی ملزم به ارائه نمره حداقل B1 هستید. اگر به سوالات افسر سفارت با تسلط کافی پاسخ ندهید؛ سطح زبان شما را ضعیف تلقی می کند.

 • عدم پایداری در انتخاب دوره تحصیلی:

اگر رشته تحصیلی انتخابی غیرمرتبط با رشته شما در مقطع قبلی باشد یا بخواهید مجدداً در یک مقطع تحصیل کنید؛ احتمال ریجکت ویزا وجود دارد. بهتر است که رشته انتخابی مرتبط با مقاطع قبلی باشد. در صورتی که مایلید رشته خود را تغییر دهید یا مجدداً در یک مقطع تحصیل کنید؛ باید دلایل قانع کننده ای داشته باشید.

در هر حال اگر ویزای شما رد شد باید ببینید که چه اقداماتی را باید انجام دهید. پس در ادامه بحث رفع ریجکتی ویزای آلمان بهتر هست به این موضوع بپردازیم.

اقدامات لازم بعد از ریجکت ویزای آلمان

اگر ویزای شما رد شده است و فکر می کنید که دلایل ریجکتی موجه هستند؛ بهتر هست که نواقص را برطرف کنید و حدوداً ۶ ماه بعد برای دریافت ویزا از ابتدا درخواست دهید. اما اگر فکر می کنید که تصمیم گرفته شده اشتباه است می توانید به رد ویزا اعتراض کنید. برای اعتراض به ریجکتی ویزای آلمان باید نامه ای تحت عنوان نامه تجدیدنظر تنظیم کنید. در بخش بعدی به این موضوع بیشتر می پردازیم.

نحوه رفع ریجکتی ویزای آلمان

همانطور که گفتیم می توانید به ریجکت شدن ویزای آلمان اعتراض کنید. برای اعتراض به رد شدن ویزای آلمان باید نامه امتناع یا تجدیدنظر را تنظیم و به دیوان عالی آلمان ارسال کنید. برای نوشتن نامه ابتدا نامه ریجکتی را با دقت بخوانید و دلایل رد شدن را کامل بررسی و مدارک جانبی لازم را فراهم کنید. نامه تجدیدنظر ویزای آلمان اول باید شامل اطلاعات شخصی شما باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره پاسپورت
 • آدرس دقیق
 • تاریخ تولد
 • محل تولد
 • ایمیل
 • شماره تلفن

علاوه بر اطلاعات شخصی باید نکات زیر را نیز عنوان کنید:

 • هدف شما از سفر به آلمان
 • تاریخ دریافت نامه ریجکتی
 • دلایل رد شدن ویزا
 • دلایل شما مبنی بر اشتباه بودن رد ویزا

بعد از نوشتن اطلاعات لازم، نامه را پرینت و امضا کنید. در نهایت باید نامه را به دیوان عالی آلمان بفرستید. چنانچه با درخواست تجدیدنظر شما موافقت شود؛ می توانید برای گرفتن ویزا به سفارت آلمان مراجعه کنید. اما اگر شکایت شما هم رد شود؛ ممکن است بخواهید در مورد هزینه های که پرداخت کرده اید بدانید؛ در بخش پایانی به این موضوع می پردازیم.

آیا هزینه ویزای آلمان قابل برگشت است؟

اگر ویزا رد شود و رفع ریجکتی ویزای آلمان هم بی فایده باشد؛ متاسفانه هیچ هزینه ای به شما برگشت داده نمی شود. پس در ارائه درخواست و اعتراض به ریجکت ویزای آلمان نهایت دقت را داشته باشید.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد رفع ریجکتی ویزای آلمان ارائه کرده باشیم. اگر ویزای شما ریجکت شده است برای برطرف کردن آن از مشاوران حقوقی توانمند کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *