خرید ملک

خرید ملک در یونان و اخذ اقامت

خرید ملک در یونان

خرید ملک در یونان در سال جدید و اخذ اقامت این کشور با تمام جزئیات، شرایط و هزینه های آن در این مقاله گردآوری شده است. با ما همراه باشید. در ابتدا توضیح کوتاهی درباره کشور یونان خواهیم داد و سپس به موضوع اصلی مقاله می پردازیم.

درباره کشور یونان

یونان با مساحتی بالغ بر ۱۴۱ هزار کیلومتر مربع در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. یونان بین کشورهای آلبانی، بلغارستان، مقدونیه و ترکیه محصور شده است و به نوعی نقطه اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا بشمار می رود. موقعیت جغرافیایی یونان موردتوجه سرمایه گذران خارجی قرار دارد. خرید ملک در یونان یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور است. یونان عضو ناتو، سازمان توسعه اقتصادی، اتحادیه اروپا و آژانس فضایی اروپا است. روابط بین المللی یونان نیز به جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار کمک می کند. فرهنگ و تاریخ غنی یونان نیز مورد توجه متقاضیان سرمایه گذاری و خرید ملک در یونان قرار دارد. اگر می خواهید با شرایط و نحوه خرید ملک در یونان آشنا شوید؛ با ما همراه باشید. ابتدا اجازه دهید که شرایط عمومی خرید ملک در یونان را بررسی کنیم.

شرایط عمومی خرید ملک در یونان

خرید ملک و مستغلات در یونان محدودیت و شرایط خاصی ندارد. شما به عنوان یک متقاضی بالای ۱۸ سال و خارج از اتحادیه اروپا می توانید برای خرید آپارتمان در یونان اقدام کنید؛ البته در صورتی که سوپیشینه نداشته باشید. همچنین باید تمکن مالی لازم برای سرمایه گذاری در یونان را داشته باشید. تحت چنین شرایط ساده ای می توانید خانه، آپارتمان، ویلا و… در یونان بخرید. اگر موفق به خرید ملک شوید می توانید ویزای طلایی یونان را دریافت کنید. در بخش بعدی مقاله به بررسی گلدن ویزای یونان می پردازیم.

خرید ملک در یونان و دریافت گلدن ویزای یونان

برای دریافت گلدن ویزا از طریق خرید ملک در یونان باید ارزش ملک خریداری شده حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد. به طور کلی، شرایط اخذ ویزای طلایی یونان از طریق خرید ملک عبارت است از:

 • شهروند اتحادیه اروپا نباشید.
 • سن شما بالای ۱۸ سال باشد.
 • سوپیشینه نداشته باشید.
 • گواهی سلامت پزشکی داشته باشید.
 • ارزش ملک خریداری شده حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد.

تحت چنین شرایطی موفق به اخذ گلدن ویزا می شوید. همچنین می توانید برای همسر، فرزندان زیر ۲۱ سال و والدین خود نیز ویزا بگیرید. اعتبار گلدن ویزای یونان ۱ سال است اما به مدت ۵ سال قابل تمدید هست. بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم یونان را دریافت کنید. ۲ سال بعد از اخذ اقامت دائم نیز می توانید برای دریافت پاسپورت یونان درخواست دهید. البته برای انجام این امر باید مدرک زبان یونانی نیز داشته باشید.

طبق آنچه گفته شد؛ خرید ملک در یونان منجر به گرفتن اقامت می شود. تمدید گلدن ویزای یونان شرط حضور هم ندارد. جالب است بدانید که تعداد زیادی از متقاضیان ویزای طلایی یونان، ایرانی هستند. از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱، ۸۰۱۱ نفر مستقیماً برای اخذ گلدن ویزا تقاضا داده اند که بیشترین متقاضیان به ترتیب از کشورهای زیر بوده اند:

 • چین
 • ترکیه
 • روسیه
 • لبنان
 • مصر
 • ایران
 • عراق
 • اردن
 • اوکراین
 • سوریه

اگر شما هم از ایرانی های متقاضی خرید ملک در یونان هستید؛ لازم است که با سایر مزایای این امر نیز آشنا شوید. در ادامه با سایر مزایای خرید ملک و مستغلات در یونان آشنا می شویم.

مزایای خرید ملک در یونان

 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بازار املاک یونان (۲۵۰ هزار یورو) نسبت به اکثر کشورهای اروپایی کمتر است.
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان و مدرک تحصیلی
 • گرفتن اقامت یونان
 • عدم شرط حضور برای تمدید ویزا
 • گرفتن پاسپورت یونان
 • امکان اخذ ویزا برای همسر، فرزندان زیر ۲۱ سال و والدین
 • زندگی در یونان بدون محدودیت (هیچ حداقلی برای مدت زمان حضور خریدار در یونان تعریف نشده است.)
 • بهره بردن از نظام بهداشت عمومی و سیستم آموزشی پیشرفته یونان
 • سفر به ۲۹ کشور عضو شینگین بدون نیاز به اخذ ویزا

علاوه بر مزایای خرید ملک لازم است که استانداردهای سرمایه گذاری در یونان را نیز بررسی کنیم. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

استانداردهای سرمایه گذاری برای خرید ملک در یونان

بررسی استانداردهای سرمایه گذاری لازمه یک تصمیم گیری صحیح است. در این بخش به بعضی از استانداردهای سرمایه گذاری و خرید ملک اشاره می کنیم:

نرخ ریسک مصادره اموال: نرخ مصادره اموال با عددی بین ۱ تا ۷ بیان می شود. هرچه این عدد بزرگتر باشد؛ احتمال مصادره اموال سرمایه گذار در شرایط خاص توسط دولت بیشتر است. نرخ مصادره اموال در یونان تا قبل از سال ۲۰۱۸ ۲ بود اما در حال حاضر ۱ است.

نرخ کنترل فساد: نرخ کنترل فساد با عددی بین منفی دو و نیم تا مثبت دو و نیم بیان می شود. هرچه این عدد مثبت تر باشد؛ دولت نظارت بیشتری بر فسادهای مالی دارد. نرخ کنترل فساد در یونان تا قبل از سال ۲۰۰۹ منفی بود اما در حال حاضر مثبت است.

نرخ تورم: نرخ تورم تعادل بین دخل و خرج را نشان می دهد. نرخ تورم در یونان حدود ۴ است.

علاوه بر استانداردهای مذکور، بررسی نرخ مالیات بر دارایی و املاک نیز مهم است. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

خرید ملک در یونان و مالیات بر املاک

بعد از خرید ملک و مستغلات در یونان موظف به پرداخت مالیات بر املاک هستید. نرخ مالیات بر املاک به ارزش ملک بستگی دارد. این نرخ برای املاک با قیمت ۲۰۰ هزار، ۳۰۰ هزار، ۴۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار یورو به ترتیب ۱/۰، ۱۵/۰، ۲۵/۰ و ۳۵/۰ درصد است. همچنین مالیات بر املاک ۲ میلیون یورویی ۱/۱ درصد و برای املاک گرانتر ۲۵/۱ درصد است.

با اجاره ملک در یونان به خصوص در مناطق توریستی مانند سیکلاد، کرت، رودس و پورتو هلی درآمد نسبتاً بالایی کسب خواهید کرد. تحت چنین شرایطی مشمول مالیات بر درآمد افراد غیرمقیم نیز می شوید. اگر درآمد سالانه حاصل از اجاره ملک حداکثر ۱۲ هزار یورو باشد باید ۱۵ درصد مالیات پرداخت کنید. اما اگر درآمد حاصل بین ۱۲ هزار تا ۳۵ هزار یورو باشد باید ۳۵ درصد مالیات بپردازید و برای درآمدهای بیش از ۳۵ هزار یورو مشمول مالیات ۴۵ درصدی می شوید.

اگر مدت اجاره ملک در سال بیش از ۹۰ روز یا بیش از ۶۰ روز در جزایر با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر باشد؛ یا اینکه درآمد حاصل از اجاره بیش از ۱۲ هزار یورو در سال باشد؛ بابت اجاره روزهای تعطیل نیز باید مالیات بپردازید. در غیر این صورت از پرداخت مالیات روزهای تعطیل معاف هستید.

با توجه به درآمد نسبتاً بالای اجاره آپارتمان و ویلا در یونان اجازه دهید که نگاهی هم به بهترین مناطق یونان برای خرید ملک داشته باشیم.

بهترین مناطق برای خرید ملک در یونان در سال 2021

خرید ملک در جزیره های شگفت انگیز  و مناطق تاریخی یونان توصیه می شود. در این بخش،  برترین مکان های یونان برای خرید ملک را معرفی می کنیم:

کورفو: کورفو یکی از زیباترین جزایر یونان است که سالانه ۳۰ هزار بازدیدکننده دارد. خرید ویلا در بخش توریستی کورفو (Sidari) و خرید آپارتمان در بافت تاریخی جزیره توصیه می شود. معماری کورفو تحت تاثیر معماری ونیز، انگلیس و فرانسه است.

کفالونیا: کفالونیا جزیره ای آرام برای دوران بازنشستگی شماست! دریاچه زیرزمینی ملیسنی، دهکده های ماهیگیری و شکوه کوه Aenos  بخشی از زیبایی های بینظیر کفالونیا هستند.

زاکینتوس: روستاهای بالای تپه و صومعه های قدیمی از هدایای جزیره زاکینتوس به شما هستند. میدان سولوموس و قلعه ونتیان نیز تاریخ غنی زاکینتوس را به نمایش می گذارند.

کرت: اگر عاشق آب و هوای گرم، حیوانات، قایق رانی، زندگی شبانه، نقاشی و عکاسی هستید؛ خرید ملک در کرت را پیشنهاد می دهیم. کرت بزرگترین جزیره یونان است که ۳۰۰ روز از سال آفتابی است.

پلوپونس: پلوپونس در جنوب یونان قرار دارد و به نوعی سبک زندگی سنتی یونانی ها را به نمایش می گذارد. اما اگر قصد اجاره دادن ملک را دارید؛ لازم است بدانید که معمولاً تعداد بازدیدکنندگان پلوپونس نسبت به دیگر جزیره کمتر است.

حال که با بهترین مناطق برای خرید ملک در یونان آشنا شدیم؛ اجازه دهید که هزینه خرید ملک در یونان را نیز بررسی کنیم.

هزینه خرید ملک در یونان

قیمت آپارتمان در یونان به فاکتورهای مختلف مانند منطقه، سال ساخت، متراژ و… بستگی دارد. اما به طور متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در مناطق مختلف یونان به صورت زیر تخمین زده می شود:

قیمت آپارتمان در مرکز آتن: ۱۶۴۱ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت آپارتمان در اطراف آتن: ۱۶۶۵ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت آپارتمان در مرکز کورفو: ۱۸۷۵ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت آپارتمان در اطراف کورفو: ۱۴۲۵ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت آپارتمان در مرکز کرت: ۱۶۰۰ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت آپارتمان در اطراف کرت: ۱۱۰۰ یورو به ازای هر متر مربع

حال که با قیمت آپارتمان در یونان آشنا شدیم؛ اجازه دهید که مراحل خرید ملک و مستغلات در یونان را بررسی کنیم.

مراحل خرید ملک در یونان

برای خرید ملک ابتدا باید ویزای توریستی یونان را دریافت و به این کشور سفر کنید. بعد از ورود به یونان باید ملک را انتخاب و وارد مذاکره شوید. برای انجام این امر بهتر است که از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. وکیل شما باید:

 • صحت سند ملک را از طریق دفاتر اسناد رسمی پیگیری کند.
 • سوابق مالیاتی ملک را بررسی نماید.
 • در مورد وام های اخذ شده به وسیله سند ملک تحقیق کند.
 • با توجه به زلزله خیز بودن یونان از یک مهندس عمران در مورد استانداردهای ملک تاییدیه بگیرد.

بعد از بررسی جوانب برای بستن قرارداد اولیه باید یک حساب بانکی افتتاح کنید و ۱۰ درصد از بهای ملک را به حساب شخصی فروشنده واریز کنید. در مرحله بعد باید شماره ثبت مالیاتی یونان را دریافت و برای ثبت قرارداد در یک دفترخانه رسمی اقدام کنید. در این مرحله باید بهای ملک را به طور کامل بپردازید تا سند به اسم شما منتقل شود.

در این مطلب سعی کردیم که اطلاعات مفیدی ارائه کنیم. در بخش پایانی نیز سعی می کنیم به سوالات متداول در مورد خرید ملک در یونان پاسخ دهیم.

سوالات متداول در مورد خرید ملک در یونان

از طریق خرید ملک و مستغلات در یونان می توانم برای اعضای خانواده ام اقامت بگیرم؟

بله بعد از خرید ملک می توانید برای همسر، فرزندان زیر ۲۱ سال و والدین خود نیز ویزا بگیرید‌.

بعد از گرفتن اقامت یونان می توانم به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنم؟

شما به عنوان شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا اگر موفق به گرفتن اقامت یونان شوید می توانید به صورت آزادانه به سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز سفر کنید.

با خرید ملک در یونان اجازه کار هم دارم؟

خرید ملک و مستغلات به تنهایی مجوز کار در یونان نیست.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری (۲۵۰ هزار یورو) شامل مالیات ملک نیز هست؟ اگر ملک را به صورت شریکی با همسرم بخرم، حداقل هزینه سرمایه گذاری همین مبلغ است؟

مبلغ سرمایه گذاری برابر با مبلغ ذکر شده در قرارداد است. اگر ملک به اسم شما و همسرتان باشد؛ قانون اخذ اقامت برای هر دوی شما صادق است.

برای گرفتن اقامت باید یک ملک با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار یورو بخرم یا با خرید چند ملک مختلف که ارزش مجموع آنها به ۲۵۰ هزار یورو برسد هم می توانم اقامت بگیرم؟

شما ملزم به خرید یک ملک نیستید می توانید چندین ملک بخرید که مجموع ارزش آنها حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد.

اجازه خرید ملک تجاری دارم؟ می توانیم هم ملک تجاری و هم مسکونی بخرم؟

حداقل ارزش ملک باید ۲۵۰ هزار یورو باشد و فرقی نمی کند که تجاری یا مسکونی باشد.

اگر چند نفری ملکی به ارزش ۲ میلیون یورو بخریم؛ همگی قادر به اخذ اقامت یونان خواهیم بود؟

بله اگر حداقل مبلغ سرمایه گذاری هریک از شما حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد.

ملک خریداری شده را می توانیم اجاره دهیم؟

بله اجازه این کار را دارید‌.

در پایان

در پایان توصیه می کنیم که برای خرید ملک در یونان حتماً از وکلای متخصص حوزه مهاجرت کمک  بگیرید. برای دریافت مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس مشاوران گروه مهاجرتی لتس مایگریت باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *