خرید ملک

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال و شرایط اخذ اقامت و گلدن ویزا را با تمام شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب آن در سال 2021 را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در ابتدا توضیح کوتاهی درباره کشور پرتغال خواهیم داد و سپس به موضوع اصلی مقاله خواهیم پرداخت.

درباره کشور پرتغال

پرتغال با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در غربی ترین نقطه اروپا قرار دارد. پرتغال و اسپانیا در کنار هم جزیره زیبای ایبری را شکل می دهند؛ جزیره ای که سالانه هزاران توریست را به سمت خود جذب می کند. پرتغال به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا نیز شناخته می شود. خرید ملک در پرتغال یکی از راه های سرمایه گذاری و مهاجرت به این کشور است. در سال ۲۰۱۵، بازار خرید ملک در پرتغال مانند بسیاری از کشورهای جنوب اروپا دچار بحران شد؛ به گونه ای که نسبت به ۲۰۰۷ حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت داشت. اما دولت با اعطای گلدن ویزا به سرمایه گذاران، جان تازه ای به بازار املاک در پرتغال به خصوص در شهر لیسبون داد. اگر می خواهید با خرید ملک در پرتغال و دریافت گلدن ویزای پرتغال آشنا شوید؛ این مطلب را بخوانید.

خرید ملک در پرتغال و اخذ گلدن ویزای پرتغال

خرید ملک یکی از راه های مهاجرت به پرتغال است. در صورتی که سوپیشینه ندارید؛ می توانید برای خرید ملک و مستغلات در پرتغال اقدام کنید. البته هزینه خرید ملک را باید از منابع مالی خارج از پرتغال تامین نمایید. به موجب خرید ملک و سرمایه گذاری در پرتغال، گلدن ویزای پرتغال به شما تعلق می گیرد. برای دریافت گلدن ویزا، ارزش ملک خریداری شده در مناطق پرجمعیت باید حداقل ۵۰۰ هزار یورو و در مناطق کم جمعیت باید بیش از ۴۰۰ هزار یورو باشد.

علاوه بر این، برای اخذ گلدن ویزا می توانید روی بازسازی ساختمان های با قدمت بیش از ۳۰ سال نیز سرمایه گذاری کنید. مبلغ سرمایه گذاری در مناطق پرجمعیت باید حداقل ۳۵۰ هزار یورو و در مناطق کم جمعیت حداقل ۲۸۰ هزار یورو باشد. تحت چنین شرایطی می توانید گلدن ویزای اسپانیا را دریافت کنید. همچنین می توانید برای همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال و والدین خود نیز ویزا بگیرید.

اعتبار اولیه گلدن ویزا ۱ سال است. گلدن ویزا دو دوره ۲ ساله قابل تمدید است. البته در صورتی که ملک را نفروخته باشید. بعد از ۵ سال می توانید برای گرفتن اقامت دائم پرتغال در خواست دهید. در سال ششم نیز می توانید پاسپورت پرتغال را بگیرید. البته برای اخذ پاسپورت پرتغال باید به زبان پرتغالی مسلط باشید. گرفتن اقامت پرتغال شرط حضور ندارد. سال اول کافی است که ۱۴ روز در پرتغال حضور داشته باشید و در سال های بعدی ۲۱ روز اقامت در پرتغال کفایت می کند. همچنین بعد از ۵ سال می توانید ملک را بفروشید؛ بدون اینکه اقامت شما لغو شود. از همان سال اول نیز مجاز به اجاره دادن ملک هستید.

طبق آنچه گفته شد؛ خرید ملک در پرتغال منجر به اخذ اقامت می شود. اما اجازه دهید ببینیم که این امر چه مزایای دیگری نیز دارد.

مزایای خرید ملک در پرتغال

 • گرفتن شهروندی پرتغال
 • مالکیت ۱۰۰ درصدی ملک بدون نیاز به شریک محلی
 • هزینه پایین زندگی در پرتغال نسبت به اکثر کشورهای اروپایی
 • کسب درآمد بالا از طریق اجاره ملک
 • بازگشت کامل سرمایه اولیه از طریق فروش ملک بعد از ۵ سال
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • دسترسی به زیرساخت های پیشرفته پزشکی و حمل و نقل
 • زندگی در محیط امن، باکیفیت و زیبای پرتغال
 • بهره بردن از تخفیفات مالیاتی
 • سفر در منطقه شینگین بدون نیاز به اخذ ویزا
 • دریافت آسان ویزای آمریکا و انگلیس

اگرچه خرید ملک مزایای مختلفی دارد اما خالی از محدودیت هم نیست. در بخش بعدی در مورد معایب خرید ملک و مستغلات در پرتغال صحبت می کنیم.

معایب خرید ملک در پرتغال

 • زبان رسمی مردم پرتغال، پرتغالی است. بنابراین در صورتی که فرزندان شما بخواهند در مدارس پرتغال تحصیل کنند باید زبان پرتغالی را یاد بگیرند.
 • ۷۴ درصد مردم پرتغال مالک هستند و این موضوع خرید ملک توسط خارجی ها را کمی سخت کرده است. البته طبقه ثروتمند پرتغال در مناطق ساحلی زندگی می کنند و مرکز شهر در اختیار طبقه ضعیف جامعه قرار گرفته است. به همین دلیل ساختمان های زیادی در قلب شهر به نوسازی نیاز دارند که می توانند گزینه بهتری برای سرمایه گذاری باشند.

با توجه به آنچه گفته شد؛ مزایای خرید ملک در پرتغال به مراتب بیشتر از معایب آن است. پس اجازه دهید که استانداردهای سرمایه گذاری در پرتغال را نیز بررسی کنیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و خرید ملک در پرتغال

قبل از خرید ملک و مستغلات در پرتغال بهتر است که استانداردها و شاخص های سرمایه گذاری در این کشور را بررسی کنید. در این بخش با تعدادی از استانداردهای سرمایه گذاری آشنا می شویم.

ریسک مصادره اموال: ریسک مصادره اموال به معنای احتمال مصادره اموال سرمایه گذار در شرایط خاص سیاسی یا اقتصادی توسط دولت است. ریسک مصادره اموال با عددی بین ۱ تا ۷ اعلام می شود. ریسک مصادره اموال در پرتغال ۱ است.

نرخ کنترل فساد: نرخ کنترل فساد به معنای قدرت دولت در جلوگیری از بروز فسادهای مالی و قضایی است. نرخ کنترل فساد با عددی بین منفی دو و نیم تا مثبت دو و  نیم اعلام می شود و هرچه مثبت تر باشد یعنی قدرت دولت در کنترل فساد بالاتر است. نرخ کنترل فساد در پرتغال در سال ۲۰۱۸، 85/0 بود.

نرخ تولید ناخالصی داخلی: نرخ تولید ناخالصی داخلی، ارزش کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده طی یک بازه زمانی معین را نشان می دهد. نرخ تولید ناخالصی داخلی در کشورهای پیشرفته معمولاً بالای ۳۵۰۰۰ دلار و در کشورهای فقیر حدود ۱۰۰۰ دلار است. نرخ تولید ناخالصی داخلی در پرتغال ۲۸۰۰۰ دلار است.

نرخ تورم: نرخ تورم، تغییر نامنظم قیمت ها را نشان می دهد. نرخ تورم در پرتغال حدود ۴ است.

نرخ مالیات: نرخ مالیات یکی از فاکتورهای موثر بر بحث سرمایه گذاری است. نرخ مالیات بر درآمد افراد در پرتغال بین ۴۰ تا ۴۸ درصد است.

با این تفاسیر اگر مایل به خرید ملک در پرتغال هستید؛ اجازه دهید ببینیم که در کدام مناطق پرتغال مجاز به خرید ملک هستید.

خروج لیسبون و پورتو از برنامه اعطای گلدن ویزا

تا به حال حدود ۱۱ هزار خارجی در پرتغال ملک خریده اند. ۸۶ درصد این سرمایه گذاری ها از سال ۲۰۱۲ به بعد رخ داده است. تا قبل از سال ۲۰۲۱، سرمایه گذار می توانست در هر منطقه ای ملک بخرد. اما طبق بیانیه دولت از تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۱، شهرهای اصلی پرتغال یعنی لیسبون و پورتو از لیست برنامه اعطای گلدن ویزا خارج می شوند. بنابراین برای دریافت گلدن ویزای پرتغال باید در شهرهای کمتر توسعه یافته مانند مادیرا یا آزورها ملک بخرید. البته دولت برای اجرای کامل قوانین جدید یک دوره گذار تا سال ۲۰۲۲ تعیین کرده است ولی جزئیات این دوره را هنوز منتشر نکرده است. البته قوانین جدید بر روند تمدید ویزا یا اخذ شهروندی افرادی که در گذشته در لیسبون یا پورتو ملک خریده اند؛ تاثیری نمی گذارد.

تا اینجا با گلدن ویزای پرتغال، شرایط، مزایا و معایب آن آشنا شدیم. اما قبل از خرید ملک در پرتغال لازم است که قیمت آپارتمان در پرتغال را نیز بررسی کنید. در بخش بعدی در این مورد صحبت می کنیم.

هزینه خرید ملک در پرتغال

اگرچه شیوع ویروس کرونا روی شرایط اقتصادی گذاشته است؛ اما بازار املاک همچنان با قدرت پیش می رود. بازار املاک پرتغال از سال ۲۰۱۴ رو به رشد است. قیمت ملک در پرتغال در سال ۲۰۱۹، ۳/۸ درصد و در سال ۲۰۲۰، ۳۲/۶ درصد افرایش داشت. اگر بخواهیم در مورد هزینه خرید ملک در پرتغال بر اساس مناطق مختلف صحبت کنیم؛ می توانیم به مبالغ زیر اشاره کنیم:

قیمت املاک مسکونی در شمال پرتغال: ۹۹۴ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت املاک مسکونی در مرکز پرتغال: ۸۳۳ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت املاک مسکونی در آزورها: ۹۴۰ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت املاک مسکونی در مادیرا: ۱۱۶۸ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت املاک مسکونی در آلنتخو: ۸۳۳ یورو به ازای هر متر مربع

قیمت املاک مسکونی در الگاروه: ۱۵۶۲ یورو به ازای هر متر مربع

حال که با هزینه خرید ملک در پرتغال آشنا شدیم؛ اجازه دهید در بخش پایانی مقاله به بررسی مراحل خرید ملک بپردازیم.

مراحل خرید ملک در پرتغال و دریافت گلدن ویزا

برای خرید ملک در پرتغال ابتدا باید ویزای توریستی پرتغال را دریافت و به این کشور سفر کنید. بعد از انتخاب ملک و مذاکره با فروشنده باید قرارداد را در یک دفترخانه رسمی به ثبت برسانید. برای انجام این امر به کد شناسایی پرتغال (NIF) و حساب بانکی نیاز دارید. اگر مجاز به افتتاح حساب نیستید؛ بهتر است که این کار را از طریق یک وکیل معتبر محلی انجام دهید و بعد از اخذ گلدن ویزا سند به اسم شما ثبت شود. پس به طور کلی مراحل خرید ملک و اخذ گلدن ویزای پرتغال عبارتند از:

 • دریافت کد شناسایی در پرتغال و افتتاح حساب بانکی
 • انتخاب ملک و ثبت قرارداد در دفترخانه رسمی
 • فراهم کردن مدارک لازم در کشور مبدا (اعم از مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، پاسپورت، گواهی عدم سوپیشینه، گواهی تمکن مالی و…)
 • ترجمه مدارک به زبان پرتغالی
 • گرفتن وقت سفارت پرتغال
 • مراجعه حضوری به سفارت در وقت مقرر و ارائه مدارک

بعد از مراجعه حضوری به سفارت باید منتظر اعلام نتیجه بمانید. در صورتی که پرونده شما کامل و بدون نقص باشد؛ سفارت با درخواست شما موافقت و کارت اقامت یک ساله شما را صادر می کند. همانطور که گفتیم؛ این کارت اقامت دو دوره ۲ ساله قابل تمدید است و بعد از آن می توانید اقامت دائم پرتغال را بگیرید.

مقاله پیشنهادی: ویزای استارتاپ پرتغال

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد خرید ملک در پرتغال ارائه کرده باشیم‌. در صورتی که مایل به انجام این امر هستید؛ حتماً از وکلای متخصص حوزه مهاجرت کمک بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *