خرید ملک

خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا و شرایط اخذ اقامت در سال 2021 را به همراه هزینه ها، مزایا و معایب، مدارک و قیمت آپارتمان در اسپانیا را بررسی می کنیم. اگر شما هم به فکر اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اسپانیا در جنوب غربی اروپا و بین کشورهای فرانسه و پرتغال قرار دارد. در سال ۲۰۱۵، اسپانیا دچار رکود اقتصادی شد اما به خوبی این بحران را پشت سر گذاشت؛ به گونه ای که در سال ۲۰۲۰ در جمع ۲۵ کشور قدرتمند دنیا قرار گرفت. اسپانیا به عنوان پنجمین اقتصاد ثروتمند اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود. اقتصاد قوی و در حال رشد اسپانیا مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد. خرید ملک در اسپانیا یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور است. شهرهای مادرید و بارسلون، مقاصد اصلی متقاضیان خرید ملک در اسپانیا هستند. علاوه بر بحث سرمایه گذاری، انگیزه بسیاری از متقاضیان، گرفتن اقامت اسپانیا است. اگر می خواهید با شرایط گرفتن اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک در اسپانیا آشنا شوید؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

گرفتن اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند شهروندان اتحادیه اروپا مجاز به خرید آپارتمان، ویلا و زمین در اسپانیا هستند. اما گرفتن اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک محدودیت هایی دارد. دولت اسپانیا به دو گروه از خریداران ملک اقامت می دهد. گروه اول، خریداران املاک با ارزش بیش از ۱۰۰ هزار یورو هستند. به این گروه ابتدا اقامت یک ساله اسپانیا اعطا می شود. این اقامت به مدت ۵ سال قابل تمدید است. بعد از ۵ سال فرد می تواند اقامت دائم اسپانیا را دریافت کند. البته تجربه نشان داده که این مسیر برای ایرانی ها منجر به گرفتن اقامت اسپانیا نمی شود. پس شما به عنوان یک ایرانی باید راه دوم را امتحان کنید.

در روش دوم، ارزش ملک خریداری شده باید بیش از ۵۰۰ هزار یورو باشد. تحت چنین شرطی، گلدن ویزای اسپانیا به خریدار اعطا می شود. گلدن ویزای اسپانیا هر دو سال یک بار تمدید می شود. بعد از ۵ سال فرد می تواند اقامت دائم اسپانیا را بگیرد. همچنین بعد از ۱۰ سال می تواند پاسپورت اسپانیا را دریافت کند. البته برای گرفتن اقامت دائم لازم است که شخص در اسپانیا زندگی کرده باشد. ضمناً فرد می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز ویزا بگیرد.

طبق آنچه گفته شد؛ خرید ملک در فرانسه یکی از راه های مهاجرت به فرانسه است. اما مزایای خرید ملک و مستغلات در اسپانیا به همینجا ختم نمی شود. در بخش بعدی با سایر مزایای خرید ملک و سرمایه گذاری در اسپانیا آشنا می شویم.

مزایا و معایب خرید ملک در اسپانیا

 • مزایا

مزایای خرید آپارتمان و زمین در اسپانیا عبارتند از:

 • افتتاح حساب در بانک های اروپا
 • امکان اخذ اقامت اسپانیا
 • امکان دریافت پاسپورت اسپانیا بعد از ۱۰ سال
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • سفر به کشورهای عضو معاهده شینگین بدون نیاز به اخذ ویزا
 • امکان تحصیل رایگان در اسپانیا
 • معافیت از پرداخت مالیات سالانه
 • دریافت آسان ویزای سایر کشورها

با مزایای خرید ملک و سرمایه گذاری در اسپانیا آشنا شدیم. حالا اجازه دهید در بخش بعدی به معایب این امر بپردازیم.

 • معایب

در بین محدودیت های خرید ملک و مستغلات در اسپانیا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مبلغ بالای سرمایه گذاری برای دریافت اقامت اسپانیا (حداقل ۵۰۰ هزار یورو)
 • عدم صدور ویزای همراه برای همسر و فرزندان در سال اول
 • شرط حضور و زندگی در اسپانیا برای گرفتن اقامت دائم (حداقل ۶ ماه از هر سال را باید در اسپانیا زندگی کنید.)

با این تفاسیر اگر مایل به خرید ملک در اسپانیا هستید؛ اجازه دهید استانداردهای سرمایه گذاری در اسپانیا را بررسی کنیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و خرید ملک در اسپانیا

زندگی در فضای چند فرهنگی اسپانیا، جذابیت های خاص خود را دارد. به خصوص که اسپانیا به عنوان سیزدهمین اقتصاد برتر دنیا نیز شناخته می شود. همانطور که گفتیم؛ خرید ملک در این کشور راهی برای مهاجرت به اسپانیا است. اما در این بین نباید از بررسی استانداردهای سرمایه گذاری غفلت کرد. در این بخش، بعضی از استانداردهای سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی را معرفی می کنیم:

نرخ کنترل فساد: نرخ کنترل فساد، نظارت دولت بر فساد مالی در دستگاه های اجرایی و قضایی را نشان می دهد. این استاندارد با عددی بین منفی دو و نیم تا مثبت دو و نیم بیان می شود. هرچه نرخ کنترل فساد مثبت تر باشد؛ نظارت دولت بیشتر است. نرخ کنترل فساد در اسپانیا مثبت است.

نرخ ریسک مصادره اموال: نرخ ریسک مصادره اموال، احتمال مصادره دارایی های سرمایه گذار در شرایط خاص اقتصادی یا سیاسی را نشان می دهد. این استاندارد با عددی بین ۱ تا ۷ بیان می شود. هرچه این استاندارد کمتر باشد؛ احتمال مصادره اموال کمتر است. نرخ ریسک مصادره اموال در اسپانیا ۱ است.

نرخ تولید ناخالصی داخلی: رشد تولید ناخالصی داخلی از شکوفا شدن اقتصاد خبر می دهد. نرخ رشد تولید ناخالصی در اسپانیا صعودی است.

نرخ بیکاری: کاهش نرخ بیکاری، شرایط خوب اقتصادی جامعه را نشان می دهد. نرخ بیکاری در اسپانیا رو به کاهش است.

استانداردهای سرمایه گذاری و خرید ملک در اسپانیا به نوعی سرمایه گذاری در این کشور را تایید می کند. بنابراین اجازه دهید در بخش بعدی، قیمت آپارتمان در اسپانیا را بررسی کنیم.

قیمت آپارتمان در اسپانیا

طبق آنچه گفته شد؛ خرید آپارتمان در اسپانیا، امری معقول و مطمئن به نظر می رسد.  قیمت آپارتمان در اسپانیا به سال ساخت و متراژ ساختمان بستگی دارد. علاوه بر این، شهر موردنظر تاثیر بسزایی روی قیمت آپارتمان می گذارد. مادرید، بارسلون، والنسیا، سویل، بیلبائو و آلیکانته پرطرفدارترین شهرهای اسپانیا هستند. به طور حدودی در مورد قیمت آپارتمان در این شهرها می توانیم به مبالغ زیر اشاره کنیم:

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز مادرید: ۵۲۰۰ یورو

قیمت هر  متر مربع آپارتمان در اطراف مادرید: ۲۹۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز بارسلون: ۴۳۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در اطراف بارسلون: ۳۰۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز والنسیا: ۲۶۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در اطراف والنسیا: ۱۳۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز سویل: ۲۵۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در اطراف سویل: ۱۴۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز بیلبائو: ۴۱۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در اطراف بیلبائو: ۲۷۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز آلیکانته: ۲۵۰۰ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در اطراف آلیکانته: ۱۷۰۰ یورو

بعد از بررسی قیمت ملک در اسپانیا لازم است که مدارک لازم برای خرید ملک را بررسی کنیم. در بخش بعدی به این بحث می پردازیم.

مدارک لازم برای خرید ملک در اسپانیا

مدارک لازم برای خرید ملک و مستغلات در اسپانیا عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی از طرف بانک
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • بیمه نامه مسافرتی
 • گواهی سلامت پزشکی

با ارائه ترجمه اسپانیایی مدارک مذکور و دریافت ویزای توریستی اسپانیا می توانید به این کشور سفر و برای خرید ملک اقدام کنید. در ادامه با مراحل قانونی خرید ملک در اسپانیا آشنا می شویم.

مراحل خرید ملک در اسپانیا

مرحله اول خرید ملک و مستغلات در اسپانیا دریافت ویزای توریستی اسپانیا و سفر به این کشور است. بعد از ورود به اسپانیا ۳ ماه وقت دارید که ملک بخرید. ابتدا باید آپارتمان یا زمین مناسب را انتخاب کنید. بهتر است که از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. بعد از انتخاب ملک و مذاکره با فروشنده باید یک پیش قرار داد تنظیم کنید. سپس وکیل شما باید از اداره پلیس، یک کد شناسایی تحت عنوان کد NIE دریافت کند. با استفاده از کد NIE باید از اداره آب، برق و گاز استعلام بگیرید. سپس با ارائه استعلام ها به یک دفترخانه رسمی و پرداخت بهای ملک، سند به اسم شما منتقل می شود. البته انجام مراحل قانونی خرید ملک، هزینه هایی نیز در پی دارد. در بخش بعدی مقاله به این موضوع می پردازیم.

هزینه ثبت قانونی ملک در اسپانیا

در مورد قیمت ملک در اسپانیا صحبت کردیم. اما علاوه بر قیمت ملک موظف به پرداخت هزینه های جانبی دیگری نیز هستید. بیشترین هزینه جانبی دیگری که باید بپردازید؛ مالیات انتقال سند به اسم شما است. مالیات انتقال سند به منطقه موردنظر بستگی دارد. حداقل مالیات انتقال سند ۱۰ درصد ارزش ملک است.

در هر حال بعد از خرید ملک در اسپانیا و ارائه مدارک مربوطه به سفارت می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. به طور معمول، مهاجران دوست دارند که در کشور مقصد کار کنند. اگر می خواهید ببینید که حق کار کردن دارید یا خیر، بخش بعدی مقاله را بخوانید.

حق کار در اسپانیا به موجب خرید ملک

طبق آنچه گفته شد؛ خرید ملک و مستغلات در اسپانیا منجر به اخذ اقامت اسپانیا می شود. بعد از گرفتن اقامت اسپانیا می توانید در این کشور به صورت تمام وقت کار کنید. همچنین می توانید از طریق ثبت شرکت در اسپانیا اقدام به انجام فعالیت اقتصادی کنید.

اگر هدف شما از خرید آپارتمان در اسپانیا، مهاجرت و کار کردن در این کشور است. بنابراین لازم است که اطلاعاتی نیز در مورد هزینه زندگی در اسپانیا کسب کنید. در بخش پایانی مقاله به این موضوع می پردازیم.

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به اکثر کشورهای غربی اتحادیه اروپا کمتر است. در مورد هزینه مسکن در اسپانیا صحبت کردیم. مابقی هزینه ها شامل هزینه خوراک، پوشاک، رفت و آمد و انرژی است. بابت یک وعده غذایی در یک رستوران باید حدود ۱۰ یورو بپردازید. هزینه یک وعده غذایی مک دونالد نیز حدود ۷ یورو است. همچنین قیمت ماهانه بلیط وسایل نقلیه عمومی ۴۰ یورو می باشد‌. بابت آب، برق، گاز و سایر خدمات نیز باید حدود ۱۱۶ یورو پرداخت کنید. به طور میانگین، حداقل هزینه زندگی یک نفر در اسپانیا ۸۵۰ یورو در ماه است.

در پایان امیدواریم که در صورت تمایل موفق به خرید ملک در اسپانیا شوید. در صورت تمایل حتماً از وکلای متخصص و کاربلد این زمینه کمک بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *