خرید ملک

خرید ملک در آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان

شرایط خرید ملک در آذربایجان و اخذ اقامت از این طریق با بیان تمام جزئیات از جمله هزینه ها در سال 2021 در این مقاله گنجانده شده است. خرید ملک در آذربایجان در سال های اخیر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. تعداد املاک خریداری شده توسط خارجی ها از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بیش از پنجاه درصد افزایش یافته است.

آذربایجان در همسایگی ایران قرار دارد. به همین دلیل خرید ملک در آذربایجان، متقاضیان نسبتاً زیادی نیز در ایران دارد. هدف بعضی از افراد از سرمایه گذاری در آذربایجان، مهاجرت به این کشور است‌‌. اگر می خواهید در مورد نحوه اخذ اقامت از طریق خرید ملک در آذربایجان بدانید با ما همراه باشید.

شرایط اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک

همانطور که گفتیم؛ تعداد متقاضیان سرمایه گذاری در آذربایجان رو به افزایش است. اقتصاد در حال پیشرفت، دین مشترک، تشابه فرهنگی، فاصله کم ایران و آذربایجان، نرخ پایین تورم و هزینه پایین زندگی از عوامل محبوبیت این امر در ایران هستند.

هدف بسیاری از افراد مهاجرت به آذربایجان است. اگرهدف شما نیز از خرید ملک در آذربایجان، مهاجرت به این کشور است؛ باید بگوییم که خوشبختانه امکان پذیر هست. در واقع بعد از خرید ملک می توانید اقامت یک ساله آذربایجان را دریافت کنید. توجه داشته باشید قیمت ملک خریداری شده نباید کمتر از ۱۰۰ هزار منات باشد.

این اقامت به مدت ۵ سال قابل تمدید است. بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم آذربایجان را اخذ کنید. همچنین بعد از ۷ سال می توانید برای گرفتن پاسپورت و ملیت آذربایجان اقدام کنید. البته دولت آذربایجان، ملیت دوگانه را نمی پذیرد. پس اگر می خواهید ملیت آذربایجانی بگیرید ابتدا باید ملیت ایرانی را باطل کنید.

حال که از شرایط اخذ اقامت آذربایجان مطلع شدید؛ اجازه دهید ببینیم که شرایط خرید ملک در آذربایجان چیست؟

شرایط خرید ملک در آذربایجان

طبق قوانین دولت آذربایجان، افراد خارجی که سابقه کیفری ندارند می توانند در این کشور ملک بخرند. افراد خارجی به غیر از زمین می توانند اقدام به خرید املاک و مستغلات غیرمنقول اعم از خانه، ویلا، آپارتمان و… کنند. برای انجام این امر لازم نیست که اقامت بلندمدت آذربایجان را داشته باشید؛ با دریافت اقامت کوتاه مدت آذربایجان می توانید ملک بخرید. فقط همانطور که گفتیم اجازه خرید زمین را ندارید. در واقع وقتی یک ساختمان در آذربایجان می خرید؛ فقط بنای قرار گرفته روی زمین به شما فروخته می شود و زمین در اجاره شما قرار می گیرد. حتی اگر با یک شخص آذربایجانی ازدواج کنید و به صورت مشترک زمین بخرید؛ نیمی از زمین به شما و نیمی هم به همسرتان تعلق دارد؛ اما اگر جدا شوید؛ زمین به طور کامل به همسرتان اختصاص می یابد.

طبق آنچه گفته شد؛ اجازه خرید ملک در آذربایجان را دارید. قبل از هر اقدامی بهتر است که استانداردهای سرمایه گذاری در آذربایجان را بررسی کنید.در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و خرید ملک در آذربایجان

آذربایجان با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر به عنوان پل ارتباطی دنیای شرق و غرب شناخته می شود. خرید ملک یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری در این کشور است‌. اما قبل از تصمیم گیری بهتر هست که استانداردهای سرمایه گذاری در آذربایجان را بررسی کنید. در این بخش، تعدادی از استانداردهای مذکور را معرفی می کنیم:

1. نرخ ریسک مصادره اموال

نرخ ریسک مصادره اموال، احتمال مصادره دارایی های شما توسط دولت را نشان می دهد. در واقع دولت اگر به این نتیجه برسد که شما به عنوان سرمایه گذار برای کشور خطر دارید؛ ممکن است که اموالتان را مصادره کند. نرخ ریسک مصادره اموال در آذربایجان نسبتاً بالا و ۴ است.

2. نرخ کنترل فساد

نرخ کنترل فساد میزان قدرت و تمایل دولت در کنترل فساد را نشان می دهد. متاسفانه نرخ کنترل فساد در آذربایجان منفی است. در واقع نرخ کنترل فساد یکی از معایب خرید ملک در آذربایجان بشمار می رود.

3. ریسک سرمایه گذاری

هرچه ریسک سرمایه گذاری کمتر باشد؛ سرمایه گذاری امن تر است. ریسک سرمایه گذاری در آذربایجان ۴ است که نسبت به ایران (۷) کمتر هست اما نسبت به کشورهایی مانند اتریش، پرتغال و کانادا (۱) بیشتر است.

با این تفاسیر، خرید املاک و مستغلات در آذربایجان طرفداران خود را دارد. سرمایه گذاران به شهرهای باکو و نخجوان نگاه ویژه ای دارند. به همین دلیل در ادامه به بررسی شرایط این شهرها آشنا می پردازیم.

بررسی خرید ملک در شهرهای مختلف آذربایجان

خرید ملک در باکو

به طور کلی، شهرهای جنوبی آذربایجان اعم از لنکران، کاچماز، جلیل آباد و باکو مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارند. قیمت خرید آپارتمان و خانه در باکو کمتر از تهران است. گران ترین خانه های باکو در قدیمی ترین محله های شهر مانند صبالی، سوراخانی و نظامی قرار دارند. علاوه بر محله، نوساز بودن ساختمان نیز روی قیمت خانه در باکو اثر می گذارد.

به طور کلی در آذربایجان املاک بر حسب سال ساخت به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. به املاکی که قبل از سال ۲۰۰۱ ساخته شده اند؛ ثانویه و به املاکی که بعد از ۲۰۰۱ بنا شده اند؛ اولیه می گویند. پس با توجه به اولیه یا ثانویه بودن ملک، قیمت نیز فرق می کند. همچنین کمیسیون مشاور املاک در باکو ۲ تا ۴ درصد ارزش ملک است.

خرید ملک در نخجوان

نخجوان یک جمهوری خودمختار است. شهر نخجوان مرکز جمهوری خودمختار نخجوان است و نزدیکترین شهر آذربایجان به ایران می باشد. به همین دلیل، خرید خانه و آپارتمان در نخجوان مورد توجه ایرانی ها قرار دارد. نخجوان دومین شهر پرجمعیت آذربایجان است و اهمیت بسزایی در تاریخ، اقتصاد، سیاست و فرهنگ این کشور دارد. بنابراین اگر قصد خرید ملک در آذربایجان را دارید؛ می توانید به نخجوان به عنوان یک گزینه جدی فکر کنید.

اما اجازه دهید ببینیم که قیمت خانه و آپارتمان در باکو یا نخجوان چقدر است.

قیمت خرید ملک در آذربایجان

قیمت خرید آپارتمان در باکو بسته به محله موردنظر متفاوت است. به طور کلی، قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر باکو بالغ بر ۴۲۲ دلار آمریکا است. اما برای خرید آپارتمان در اطراف باکو به ازای هر متر مربع باید حدود ۱۰۰ دلار بپردازید. همچنین اجاره آپارتمان یک خوابه و سه خوابه در مرکز باکو به ترتیب حدود ۵۰۰ و هزار دلار است. اما برای اجاره آپارتمان یک خوابه و سه خوابه در اطراف باکو باید به ترتیب حدود ۲۵۰ و ۵۰۰ دلار پرداخت کنید.

قیمت خرید آپارتمان در نخجوان نیز به محله موردنظر و نوساز بودن خانه بستگی دارد. در ادامه به قیمت آپارتمان در بعضی از محله های نخجوان اشاره می کنیم:

 • قیمت آپارتمان قدیمی ساز با ۷۵ متر مربع زیربنا در منطقه شارور نخجوان: ۶۹ هزار منات
 • قیمت آپارتمان دو خوابه مبله با ۷۵ مترمربع زیربنا در منطقه چانلیبل نخجوان: ۷۵ هزار منات
 • قیمت آپارتمان بازسازی شده با ۱۳۰ متر مربع زیربنا در منطقه کاخان نخجوان: ۱۵۵ هزار منات

علاوه بر قیمت ملک در آذربایجان، بررسی نرخ مالیات املاک نیز ضروری است. درادامه به این مطلب می پردازیم.

نرخ مالیات املاک در آذربایجان

بعد از خرید ملک در آذربایجان اگر به این کشور مهاجرت کنید و بیش از ۶ ماه از سال را در آذربایجان زندگی کنید؛ مانند یک شهروند آذربایجانی موظف به پرداخت مالیات می شوید. علاوه بر مالیات بر درآمد، مالیات بر املاک و دارایی ها را نیز باید بپردازید. اما اگر کمتر از ۶ ماه در سال در آذربایجان زندگی کنید؛ فقط موظف به پرداخت مالیات اولیه خرید ملک و سپس مالیات بر ارزش دارایی ها هستید.

با این تفاسیر اگر مایل به خرید ملک در آذربایجان هستید؛ اجازه دهید ببینیم که برای انجام این امر به چه مدارکی نیاز دارید.

مدارک لازم برای خرید ملک در آذربایجان

شما به عنوان خریدار ملک در آذربایجان به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدارک شناسایی
 • ویزای اقامت آذربایجان (لازم نیست طولانی مدت باشد.)

اما اگر قصد فروش ملک در آذربایجان را دارید موظف به ارائه مدارک زیر هستید:

 • اصل سند مالکیت
 • سند ازدواج (در صورت وجود)
 • رضایتنامه از طرف همسر
 • رضایتنامه از طرف اعضای خانواده ساکن در خانه موردنظر (بالای ۱۲ سال)
 • ویزای اقامت آذربایجان

حال که با مدارک لازم برای خرید ملک در آذربایجان آشنا شدیم؛ اجازه دهید مراحل انجام این امر را بررسی کنیم.

مراحل ثبت و خرید ملک در آذربایجان

مراحل قانونی خرید و ثبت ملک در آذربایجان عبارتند از:

 • یافتن خانه به صورت اینترنتی یا از طریق مشاور املاک معتبر در آذربایجان (با یک مشاور املاک معتبر قرارداد ببندید تا میزان سوء استفاده و کلاهبرداری به حداقل برسد.)
 • بررسی سند مالکیت ارائه شده توسط فروشنده (از اعتبار سند اطمینان حاصل کنید.)
 • ثبت قرارداد در دفترخانه رسمی (قرارداد خرید و فروش خانه را می توان هم به زبان آذری و هم انگلیسی تنظیم کرد. اگر قرارداد انگلیسی نوشته شود؛ با توجه به اینکه قرارداد حکم حبس مطلق را دارد باید به زبان آذری نیز ترجمه شود. همه جزئیات اعم از قیمت، شرایط خرید، وظایف طرفین و… باید در قرارداد ذکر شود‌. ضمناً فروشنده باید یک رضایتنامه از طرف افراد ساکن در خانه موردنظر نیز ارائه دهد.)

هزینه دولتی ثبت ملک در آذربایجان به صورت توافقی می تواند بر عهده فروشنده، خریدار یا هر دو باشد. اما به طور معمول هزینه ثبت ملک بر عهده خریدار است. در بخش بعدی بیشتر در مورد هزینه ثبت و خرید ملک در آذربایجان صحبت می کنیم‌.

هزینه ثبت و خرید ملک در آذربایجان

در مورد قیمت خرید ملک در آذربایجان صحبت کردیم. اما ثبت ملک نیز هزینه هایی در پی دارد که در اینجا به بعضی از این هزینه ها اشاره می کنیم:

 • هزینه ثبت قرارداد در دفترخانه رسمی (هزینه ثبت قرارداد در دفترخانه رسمی در باکو ۲۰۰ منات و در سایر شهرها ۸۰ منات است.)
 • هزینه بیمه خانه (بیمه کردن خانه در آذربایجان اجباری است و ۵۰ منات هزینه دارد.)
 • هزینه صدور گواهی فنی آپارتمان (حدود ۸۰ منات است.)

بعد از خرید ملک در آذربایجان می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. اگر هدف شما از خرید ملک مهاجرت به این کشور است؛ پس لازم هست که با هزینه زندگی در آذربایجان نیز آشنا شوید. در بخش پایانی مقاله به این موضوع می پردازیم.

هزینه زندگی در آذربایجان

هزینه زندگی در آذربایجان به شهر محل اقامت و سبک زندگی شما بستگی دارد. خرید یا اجاره مسکن بیشترین هزینه را در پی دارد که در بخش های قبلی با آن آشنا شدیم. اما هر وعده غذایی در آذربایجان حدود ۱۰ منات هزینه دارد یا اگر بخواهید دو نفری در یک رستوران معمولی غذا بخورید باید حدود ۴۰ منات بپردازید. قیمت بلیط یک طرفه مترو نیز سه دهم منات است و کرایه تاکسی به ازای هر مایل مسافت حدود ۱ منات می باشد. بابت آب، برق و گاز نیز باید حدود ۷۰ منات بپردازید. قیمت اینترنت نیز ۲۶ منات است.

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی ارائه کرده باشیم. اگر مایل به خرید ملک در آذربایجان هستید؛ حتماً از کارشناسان ماهر و مجرب این حوزه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره می توانید از طریق واتساپ یا تماس مستقیم با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس از طرف کارشناسان ما باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *