ثبت شرکت

جدیدترین شرایط ثبت شرکت در گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان با بررسی آخرین شرایط 2021 به همراه شرایط اخذ اقامت و ثبت انواع شرکت ها را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. اگر شما هم به فکر ثبت شرکت در گرجستان و اخذ اقامت این کشور هستید تا پایان با ما همراه باشید. در ابتدا توضیح مختصری درباره کشور گرجستان خواهیم داد.

آشنایی با کشور گرجستان

گرجستان کشوری است که در حدفاصل غرب آسیا و شرق اروپا قرار دارد. این کشور قدمت بسیار زیادی دارد به گونه‌ای که ردپایی از انسان‌های اولیه در این کشور دیده شده است. گرجستان از شمال با روسیه، از غرب با دریای سیاه، از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان و از جنوب با ترکیه و ارمنستان مرز مشترک دارد. جمعیت آن در حدود 4 میلیون نفر است. واحد پول گرجستان لاری است. پایتخت آن شهر تفلیس است که بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز محسوب می‌شود. در سال 1991 گرجستان به استقلال خود دست یافت و از شوروی سابق جدا شد.

حکومت گرجستان از نوع جمهوری است. از نظر تقسیمات استانی، گرجستان به 8 استان، 2 جمهوری خودمختار و 1 منطقه خودمختار تقسیم‌بندی شده‌ است. دین بیش‌تر مردم گرجستان مسیحیت ارتدکس و زبان رسمی آ‌ن‌ها گرجی کارتولی است. آب و هوای گرجستان بستگی به موقعیت جغرافیایی مناطقش دارد، به شکلی که میزان بارش‌ها در گرجستان غربی بسیار بیش‌تر از گرجستان شرقی است. در مجموع گرجستان کشوری کوهستانی است. در حدود 3/1 از کشور را جنگل‌ها پوشش داده‌اند که همین امر باعث وجود گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی در این کشور شده است.

اقتصاد گرجستان

در زمانی که گرجستان جزئی از شوروی سابق بود، به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، معادن زیاد و همین‌طور صنعت گردشگری و کشاورزی قابل قبولی که داشت، جزو جمهوری‌های ثروتمند آن زمان شوروی بود. ولی بعد از جدا شدن از شوروی به دلیل جنگ‌های داخلی که داشت از نظر اقتصادی آسیب دید. اکنون بعد از گذشت سال‌ها گرجستان پیشرفت بسیار خوبی در اقتصادش داشته است.

به دلیل شرایط آب و هوایی که این کشور دارد، تولید مرکبات و چای از جایگاه خوبی برخوردار است. بخشی از محصولات کشاورزی شامل سیب‌زمینی، غلات، سبزیجات، گیاهان علوفه‌ای و صنعتی است. در بخش صنعت، گرجستان بیش‌تر در زمینه صنایع غذایی فعال است. در زمینه سایر صنایع هم مثل فلزات، ماشین سازی، صنایع نظامی، ساخت گوشی برای اروپا، شراب سازی، تولید عطر و ادکلن و … فعالیت چشمگیری دارد. گرجستان معادن بسیار زیادی دارد و بهتر است بدانید بزرگ‌ترین معدن منگنز جهان در این کشور قرار دارد. همچنین دارای ششمین معدن زغال ‌سنگ دنیاست. گرجستان دارای ذخایر نفت و گاز هم هست.

گرجستان دارای توافق‌نامه تجارت آزاد با کشورهای آمریکا، سوئیس، ژاپن، ترکیه و کاناداست.

گردشگری مهم‌ترین بخش گرداننده چرخ اقتصاد گرجستان است و اقتصاد این کشور تا حد زیادی به این صنعت وابسته است. تولید و صادرات شراب هم یکی دیگر از صنایع مهم و درآمدزای گرجستان است.

طی سال‌های گذشته و با توجه به آرام شدن جو سیاسی و اقتصادی این کشور، سرمایه‌گذاران زیادی به این کشور وارد شده‌اند.

مزیت‌های ثبت شرکت در گرجستان

 1. نیازی به حضور شهروندان گرجی در شرکت خود ندارید.
 2. در مدت زمانی کوتاه و به راحتی می‌توانید شرکت خود را به ثبت برسانید.
 3. سرمایه‌گذاران از پرداخت مالیات مربوط به گمرک معاف هستند.
 4. به دلیل شرایط جغرافیایی این کشور که بین آسیا و اروپا قرار دارد، این کشور پلی برای تجارت بین این دو قاره است.
 5. میزان مالیات برای تشویق سرمایه‌گذاران خارجی کم است.
 6. برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، دولت اجازه افتتاح حساب بانکی سودده به این اشخاص می‌دهد.
 7. به دلیل داشتن ظرفیت بالای معادن، کشاورزی، منابع آبی و بادی و وجود گردشگران خارجی شما می‌توانید زمینه‌های کاری گسترده‌ای داشته باشید.
 8. نرخ تورم طبق آمارهایی که در سال 2018 ارائه شده است در حدود 2 درصد برآورد شده است.
 9. نرخ مالیات بردرآمد طبق آمارهایی که در سال 2018 ارائه شده است در حدود 20 درصد است.
 10. شما با سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت در گرجستان می‌توانید برای خود و خانوادتان (فرزندان زیر 18 سال) اقامت بگیرید.

انواع ثبت شرکت در گرجستان

قبل از تصمیم‌گیری برای ثبت شرکت در گرجستان بهتر است با انواع ثبت در این کشور آشنا شوید.

 1. شرکت با مسئولیت محدود: این شرکت می‌تواند توسط یک یا چند نفر به ثبت برسد. این نوع ثبت متدوال‌ترین نوع ثبت شرکت در گرجستان است. با ثبت شرکت با مسئولیت محدود می‌توانید کلیه مشاغل و تجارت‌ها را راه‌اندازی کنید بجز تولید و پخش دارو که نیاز به مجوزهای جداگانه و خاصی دارد.
 2. شرکت با مشارکت محدود: در این نوع شرکت همه افراد در مقابل فعالیت‌ها و بدهی‌های شرکت مسئولیت ندارند.
 3. شرکت تعاونی
 4. شرکت سهامی خاص: هریک از شرکا نسبت به میزان سهامی که دارند در قبال بدهی‌ها مسئولیت دارند و نه بیش‌تر.
 5. شرکت هلدینگ بین‌المللی: همانند شرکت سهامی خاص در این نوع شرکت نیز هریک از شرکا به میزان سهامی که دارند در قبال بدهی‌ها مسئولیت دارند. این شرکت به جهت سرمایه‌گذاری شرکا تاسیس می‌شود.
 6. شرکت کارآفرینی فردی: همان‌طور که از نام این نوع شرکت پیداست، یک نفر برای ثبت این شرکت کافی است. بدیهی است که تمام مسئولیت‌ها به عهده همان یک نفر است.
 7. شرکت مشارکتی کسب و کار: در این نوع شرکت 2 یا چند نفر شرکت را به ثبت می‌رسانند و هر شخصی به میزان دلخواه سرمایه‌گذاری می‌کند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد

شما می‌توانید در مناطق آزاد گرجستان اقدام به ثبت شرکت کنید و از مزایای مناطق آزاد استفاده کنید. مناطق آزاد گرجستان شامل پوتی، تفلیس و کوتایسی است. در این مناطق مالیات بر واردات و مالیات بر ارزش افزوده صفر است. فقط بدانید که هزینه ثبت در مناطق آزاد بیش‌تر از سایر مناطق گرجستان است.

ثبت شرکت در استان‌های گرجستان

یکی از استان‌های گرجستان به اسم آبخازیا به دلیل جمعیت بالا و شرایط اقتصادی ویژه‌ای که دارد از مناطق بسیار خوب برای ثبت شرکت به شمار می‌آید.

سخن آخر

در نظر داشته باشید که گرجستان هنوز جزو اتحادیه اروپا و عضو شنگن نیست.

شما با ثبت شرکت به راحتی نمی‌توانید موفق به اخذ اقامت دائم گرجستان شوید مگر این‌که ثابت کنید شرکت شما سالانه حداقل 120.000 دلار تراکنش مالی دارد یا با ثبت سرمایه 300.000 دلار در شرکت خود به این هدف دست یابید.

با ثبت شرکت شما می‌توانید اقامت 6 ماهه تا  1 ساله دریافت کنید و درصورت فعال بودن شرکت‌تان و پرداخت مالیات‌‌های سالانه خود، امکان اخذ اقامت 5 ساله هم برای‌تان وجود خواهد داشت. بعد از 6 سال اقامت موقت در گرجستان، دولت با بررسی شرایطتان به شما اقامت دائم می‌دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *