ثبت شرکت

ثبت شرکت در کانادا

ویزای استارت آپ کانادا

ثبت شرکت در کانادا را موضوعی است که در این مقاله به بررسی صفر تا صد شرایط، هزینه ها و مزایای انواع آن در سال 2021 می پردازیم. ثبت شرکت در کشورهای خارجی، تشریفات خاص خود را دارد. دنیای تجارت به امری بین المللی تبدیل شده است. شرکت ها به دنبال تاسیس شعبه های جدید در کشورهای مختلف هستند. کانادا یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاران خارجی است. اگر شما هم به دنبال بازاری امن و بین المللی برای سرمایه گذاری هستید؛ شرایط ثبت شرکت در کانادا را حتماً بررسی کنید. بدین منظور تا انتهای مقاله با ما همراه شوید. همچنین می توانید در انتهای مقاله در بخش دیدگاه ها سوالات خود را از ما بپرسید. مشاوران لتس مایگریت پاسخگوی شما خواهند بود.

در این مقاله موارد زیر را بررسی می کنیم:

 1. مزایای ثبت شرکت در کانادا
 2. استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 3. انواع شرکت در کانادا
 4. مراحل ثبت شرکت در کانادا
 5. مدت اعتبار گواهی ثبت شرکت در کانادا
 6. هزینه ثبت شرکت در کانادا

 

مزایای ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا مزایای مختلفی برای شما دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • سرعت بالای پروسه ثبت شرکت
 • امکان سرمایه گذاری در دل یک اقتصاد قدرتمند و پایدار
 • جذب آسان سرمایه از طرق مختلف مانند انتشار اوراق قرضه
 • پایین بودن نرخ مالیات شرکت نسبت به نرخ مالیات فردی
 • بهره بردن از حمایت دولت کانادا
 • دسترسی آسان به بازار آمریکا
 • امکان زندگی در محیطی امن با استانداردهای بالا
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در کانادا

اگرچه سرمایه گذاری در کانادا مزایای مختلفی دارد. اما قبل از هر اقدامی باید استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور را بررسی کنید. در بخش بعدی، بعضی از استانداردهای سرمایه گذاری در کانادا را معرفی می کنیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کانادا

نرخ کنترل فساد از مهمترین استانداردهای سرمایه گذاری در دنیا بشمار می رود. طبق آمار، عددی بین منفی دو و نیم تا مثبت دو و نیم به عنوان نرخ کنترل فساد محاسبه می شود. هرچه این عدد مثبت تر باشد؛ دولت در کنترل فساد مالی بهتر عمل کرده است. آمار بیانگر بالا بودن نرخ کنترل فساد در کانادا است.

نرخ خطر مصادره اموال، دومین استاندارد سرمایه گذاری در کشورهای خارجی است. نرخ خطر مصادره اموال با عددی بین ۱ تا ۷ اعلام می شود. هرچه مقدار این عدد کمتر باشد؛ خطر مصادره اموال توسط دولت نیز کمتر است. طبق آمار، نرخ مصادره اموال در کانادا در چند سال اخیر ۱ بوده است.

یکی دیگر از فاکتورهای قابل توجه، نرخ مالیات است. در کانادا، نرخ مالیات بر شرکت کمتر از مالیات فردی است. نرخ مالیات بر شرکت در کانادا ۲۷ درصد است.

طبق آنچه گفته شد؛ کانادا مقصدی ایده آل برای سرمایه گذاری است. برای ثبت شرکت در کانادا باید با انواع شرکت در این کشور آشنا شوید. در بخش بعدی، انواع شرکت در کانادا را معرفی می کنیم.

انواع شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا در چهار نوع انفرادی، با مسئولیت محدود، مشارکتی و تعاونی امکان پذیر است. هریک از این شرکت ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در وهله اول باید ببینید که کدام نوع مناسب تجارت شما است. در ادامه با مزایا و معایب این شرکت ها آشنا می شویم.

1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کانادا

اگر موفق به ثبت شرکت با مسئولیت محدود شوید؛ دردسر زیادی برای جذب سرمایه از موسسات مالی و سرمایه گذاران نخواهید داشت. همچنین در برابر بدهی های احتمالی شرکت نیز مسئول نیستید. اما متاسفانه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کانادا هزینه بالایی دارد.

2. ثبت شرکت تعاونی در کانادا

طبق قوانین دولت کانادا، تمام اعضای شرکت تعاونی، مالک شرکت بشمار می روند. در نتیجه مسئولیت افراد در قبال شرکت محدود است. اما همین امر منجر به کند شدن روند تصمیم گیری ها می شود زیرا همه اعضا باید موافق باشند.

3. ثبت شرکت فردی در کانادا

تاسیس شرکت فردی در کانادا کم هزینه است. خود فرد مالک شرکت و مسئول تمام امور شرکت است. متاسفانه جذب سرمایه برای شرکت های فردی سخت هست. همچنین انتقال شرکت به فرد دیگر نیز کار دشواری است.

4. ثبت شرکت مشارکتی در کانادا

همه اعضای شرکت مشارکتی در برابر امور شرکت مسئول هستند. حتی بدهی یکی از اعضا، بدهی تمام اعضا محسوب می شود. اما نوشتن گزارش مالیاتی برای شرکت مشارکتی راحت است.

بنابراین نوع شرکت باید متناسب با بیزنس موردنظر باشد. بعد از انتخاب نوع شرکت باید برای ثبت شرکت در کانادا اقدام کنید. در ادامه اطلاعاتی در مورد روند ثبت شرکت در کانادا ارائه می دهیم.

مراحل ثبت شرکت در کانادا

برای راه اندازی کسب و کار خود در کانادا ملزم به ثبت رسمی شرکت هستید. برای انجام این امر به یک طرح تجاری نیاز دارید.‌ طرح تجاری شما باید دولت کانادا را متقاعد کند. در واقع طرح تجاری باید نشان دهد که فعالیت موردنظر به نفع اقتصاد کانادا است‌. همچنین باید نحوه جذب سرمایه را نیز عنوان کند. اگر چنین طرح تجاری دارید؛ برای ثبت شرکت اقدام کنید‌. در ادامه سعی می کنیم که مراحل ثبت شرکت در کانادا را مرحله به مرحله توضیح دهیم.

مرحله اول: انتخاب حوزه فعالیت

کانادا از ۱۱ ایالت مختلف تشکیل شده است. شما می توانید شرکت را فقط در یک یا چند ایالت ثبت کنید. علاوه بر ثبت استانی می توانید شرکت را به صورت فدرال نیز ثبت کنید. در ثبت استانی فقط اجازه فعالیت در همان استان را دارید. اما در ثبت فدرال می تواند در سرتاسر کانادا تحت یک عنوان مشخص فعالیت کنید. بنابراین ابتدا باید ببینید که چه نوع ثبتی مناسب فعالیت شما است. پس در وهله اول باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • احتمال موفقیت فعالیت شما در کدام نواحی کانادا بیشتر است؟
 • فعالیت شرکت شما محدود به یک استان است؟ ممکن هست که شرکت در کل کانادا گسترش پیدا کند؟
 • آیا به حمایت ناشی از ثبت فدرال نیاز دارید؟
 • احتمال استفاده از اسم شرکت در استان های دیگر زیاد است؟
 • ممکن هست در آینده بخواهید شرکت های بیشتری ثبت کنید؟ تحت چنین شرایطی بهتر است که شرکت ها در استان های یکسان ثبت کنید تا هزینه و زمان کمتری در پی داشته باشد.

پس در واقع حوزه ثبت شرکت به نوع، گستردگی و اهداف تجارت شما بستگی دارد. لازم به ذکر است که هزینه ثبت شرکت در کانادا بسته به نوع ثبت و استان محل ثبت متفاوت است. در بخش های بعدی، اطلاعاتی در مورد هزینه ثبت شرکت ارائه می دهیم.

مرحله دوم: انتخاب اسم شرکت

اگرچه انتخاب اسم شرکت ساده به نظر می رسد. اما تصویب اسم شرکت در کانادا خیلی سختگیرانه است. در انتخاب اسم شرکت به نکات زیر توجه کنید:

 • توصیف کننده نوع و فعالیت شرکت باشد.
 • تکراری نباشد.
 • انگلیسی، فرانسوی یا ترکیبی از این دو زبان باشد.
 • اسم انتخابی شامل حداقل ۴ تا ۵ حرف باشد.
 • اگر اسم موردنظر مخفف یک اصطلاح است نباید کمتر از ۴ حرف باشد.
 • اسم باید به یک عنصر رسمی مانند Ltd، Inc یا Corp ختم شود.

با در نظر گرفتن نکات مذکور، اسم شرکت را انتخاب کنید. باتوجه به سختگیری زیاد دولت کانادا در مورد اسم شرکت توصیه می کنیم؛ بعد از ارسال چند پیشنهاد به عنوان اسم شرکت، چند اسم دیگر نیز انتخاب کنید تا به محض رد شدن عناوین ارسالی پیشنهادهای جدید را ارسال کنید. در واقع مرحله تصویب اسم شرکت نباید بیش از ۳ ماه طول بکشد.

علاوه بر هزینه ثبت شرکت در کانادا، هزینه انتخاب اسم را نیز باید جداگانه بپردازید. هزینه انتخاب اسم نیز بسته به نوع و استان محل ثبت متفاوت است. در بخش بعدی در مورد هزینه انتخاب اسم شرکت در کانادا صحبت می کنیم.

هزینه رزرو اسم شرکت در کانادا

هزینه رزرو اسم شرکت به حوزه ثبت بستگی دارد. برای رزرو اسم شرکت به صورت فدرال باید ۷۵ دلار بپردازید‌. اما هزینه جست و جو و رزرو اسم شرکت در استان کبک ۲۲ دلار است. همچنین هزینه جست و جو و رزرو اسم در استان های آنتاریو و نووا اسکوشیا به ترتیب ۷۵ و ۶۲ دلار است. اما برای جست و جوی اسم شرکت در استان های آلبرتا و بریتیش کلمبیا باید ۳۰ دلار پرداخت کنید.

بعد از رزرو اسم شرکت باید اساسنامه شرکت را تنظیم کنید. در ادامه خواهیم دید که اساسنامه باید چه اطلاعاتی را در بر بگیرد.

مرحله سوم: تنظیم اساسنامه شرکت

برای ثبت شرکت در کانادا ملزم به تنظیم اساسنامه هستید. اساسنامه شرکت باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • آدرس شرکت
 • تعداد سهم شرکت
 • محدودیت های اعمالی بر پروسه انتقال سهم
 • تعداد اعضای هیئت مدیره
 • تعداد اعضای هئیت مدیره ثابت است یا حداقل و حداکثری در نظر گرفته اید؟
 • محدویت های اعمالی بر فعالیت شرکت در بعضی از حوزه های خاص

بنابراین اساسنامه باید شامل اطلاعات کاملی در مورد شرکت و اعضای شرکت باشد. فردی که به عنوان رئیس هیئت مدیره معرفی می شود باید شرایط زیر را احراز کند:

 • سن وی بالای ۱۸ سال باشد.
 • گواهی عدم سوپیشینه ارائه دهد.
 • در وضعیت ورشکستگی نباشد.
 • یک شخصیت حقیقی باشد.

بعد از این مرحله باید مهر و دفتر یادداشت وقایع را تهیه کنید. طبق قوانین دولت کانادا، همه شرکت ها ملزم به ثبت وقایع در دفاتر معینی هستند.

بعد از انجام مراحل مذکور باید مجوزهای لازم جهت ثبت شرکت در کانادا را اخذ کنید.

مرحله چهارم: اخذ مجوزهای لازم

بدون اخذ مجوزهای لازم اجازه فعالیت در کانادا را ندارید. در این مرحله باید برای دریافت کد تجارت فدرال اقدام کنید. در واقع دولت کانادا از این کد برای احراز هویت شرکت ها استفاده می کند. سپس باید بیزنس خود را در اداره حقوق کارگران و مالیات استانی ثبت کنید. هممچنین برحسب نوع فعالیت ممکن است به مجوزهای دیگری نیز نیاز داشته باشید. بنابراین بهتر است با یک وکیل مشورت کنید.

بعد از انجام مراحل مذکور به یک حساب بانکی نیاز دارید که در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

مرحله پنجم: افتتاح حساب بانکی

برای ثبت شرکت در کانادا و شروع به فعالیت ملزم به افتتاح حساب بانکی در این کشور هستید. بدون داشتن حساب برای شرکت اجازه فعالیت ندارید. برای افتتاح حساب به اسم شرکت باید مدارک و اسناد شرکت را به بانک ارائه دهید. همچنین زمانی می توانید از این حساب برای انجام امور شرکت استفاده کنید که تمام اعضای هیئت مدیره، فرم بانک را امضا کرده باشند.

در این مطلب سعی کردیم که اطلاعات مفیدی در مورد ثبت شرکت در کانادا ارائه دهیم. اما نکته دیگری که مطرح هست؛ مدت اعتبار گواهی ثبت شرکت در کانادا است‌. در بخش بعدی به این بحث می پردازیم.

مدت اعتبار گواهی ثبت شرکت در کانادا

مدت اعتبار گواهی ثبت شرکت در کانادا بسته به استان محل ثبت متفاوت است. اما معمولاً گواهی ثبت به صورت یک ساله صادر می شود. البته گواهی ثبت قابل تمدید است. اگر ثابت کنید که شرکت در سال گذشته فعال بوده و درآمد کسب کرده است؛ گواهی ثبت تمدید می شود. هزینه تمدید گواهی ثبت شرکت در کانادا حدود ۱۰۸ دلار است.

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد پروسه ثبت شرکت در کانادا در اختیار شما قرار داده باشیم. در صورت نیاز جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای خبره حوزه ثبت شرکت در کانادا مشورت کنید.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

– هزینه ثبت شرکت به صورت فدرال

هزینه ثبت شرکت در کانادا به نوع شرکت و ثبت بستگی دارد. ثبت فدرال شرکت هم به صورت آنلاین و هم حضوری امکان پذیر است. برای ثبت آنلاین باید از طریق پایگاه الکترونیکی مرکز مدیریت پرونده های آنلاین کانادا اقدام کنید. در این صورت، هزینه ثبت شرکت حدود ۲۰۰ دلار است. اما اگر به روشی غیر از روش آنلاین اقدام کنید باید ۲۵۰ دلار بپردازید.

– هزینه ثبت شرکت به صورت استانی

هزینه ثبت شرکت در استان های مختلف، متفاوت است. مرجع ثبت شرکت در بعضی از استان ها، بخش های خصوصی هستند. در بعضی از استان ها، سرویس های آنلاین جهت ثبت شرکت ارائه می شود. پس به طور کلی، هزینه ثبت بسته به استان موردنظر متفاوت است. در ادامه به هزینه ثبت شرکت در بعضی از استان ها اشاره می کنیم:

هزینه ثبت شرکت در کبک: ۳۲۶ دلار

هزینه ثبت شرکت در آلبرتا: ۴۵۰ دلار

هزینه ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا: ۳۵۰ دلار

هزینه ثبت شرکت در آنتاریو: ۳۶۰ دلار

هزینه ثبت شرکت در نووا اسکوشیا: ۴۵۶ دلار

پس در صورت برخورداری از طرح تجاری و هزینه لازم برای ثبت شرکت در حوزه مدنظر باید مراحل قانونی ثبت شرکت را پیگیری کنید. شما می توانید جهت مشاوره از طریق تماس مستقیم یا واتساپ با  ما در ارتباط باشید. همچنین با تکمیل فرم مشاوره و ارزیابی مهاجرت موجود، منتظر تماس از طرف مشاوران ما باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *