ثبت شرکت

جدیدترین شرایط ثبت شرکت در نروژ

ثبت شرکت در نروژ

شرایط ثبت شرکت در نروژ در انواع قالب ها، هزینه ها و مدارک مورد نیاز با آخرین تغییرات در سال 2021 را توضیح خواهیم داد. بعد از مطالعه این مقاله می توانید سوالات خود را در انتهای مقاله عنوان کنید. همچنین می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با ما تماس بگیرید.

توضیح مختصر درباره کشور نروژ

نروژ در اروپای شمالی قرار دارد و بین کشورهای سوئد، فنلاند و روسیه محصور شده است. نروژ عضو اتحادیه اروپا، ناتو، شورای اروپا، شورای اروپای شمالی، پیمان قطب جنوب و سازمان ملل متحد است و ارتباط تنگاتنگی با ایالات متحده آمریکا دارد‌. روابط بین المللی نروژ در کنار ثبات شرایط اقتصادی و سیاسی، این کشور را به مقصد ایده آلی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در نروژ، امری سودآور و مطمئن بشمار می رود. علاوه بر این، یکی از راه های مهاجرت به این کشور نیز محسوب می شود. اگر می خواهید با شرایط ثبت شرکت در نروژ آشنا شوید؛ با ما همراه باشید.

شرایط ثبت شرکت در نروژ

طبق گزارش ارزش انسانی سازمان ملل متحد، نروژ بهترین کشور برای زندگی در دنیا است‌. به همین دلیل، مهاجرت به نروژ معمولاً متقاضیان زیادی دارد. یکی از راه های مهاجرت به نروژ، ثبت شرکت است. البته در صورتی می توانید برای ثبت شرکت در این کشور اقدام کنید که حداقل ۲ سال در این کشور اقامت داشته باشید و ویزای شما نیز حداقل ۱ سال اعتبار داشته باشد. همچنین بتوانید حداقل ۶ هزار دلار بابت ثبت و اداره شرکت بپردازید‌. حتی زمان ثبت شرکت در اداره مالیات باید ثابت کنید که قادر به پرداخت مالیات حداقل یک سال شرکت هستید. علاوه بر اینها برای ثبت شرکت در نروژ حداقل نیمی از اعضای هیئت مدیره باید شهروند اتحادیه اروپا باشند.

در صورتی که شرایط مذکور را دارید می توانید برای سرمایه گذاری در نروژ اقدام کنید. اما اگر می خواهید بدانید که انجام این امر چه مزایایی دارد؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

مزایای ثبت شرکت در نروژ

مزایای ثبت شرکت در نروژ عبارتند از:

 • امکان ثبت شرکت با برند تجاری اروپایی
 • استفاده از قوانین تجارت و گمرک آزاد اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب برای شرکت
 • امکان افتتاح حساب شخصی
 • دریافت اقامت نروژ
 • دریافت پاسپورت نروژی
 • سفر به تمام کشورهای منطقه شنگن بدون نیاز به اخذ ویزا

طبق آنچه گفته شد؛ ثبت شرکت و سرمایه گذاری در نروژ، مزایای مختلفی دارد. در واقع، ثبت شرکت در این کشور، راهی مطمئن و سودآور برای گسترش کسب و کار است. البته سرمایه گذاری در بعضی از حوزه ها، سودآورتر است. در بخش بعدی با حوزه های تجاری سودآور نروژ آشنا می شویم‌.

حوزه های تجاری سودآور در نروژ

نروژ یکی از بزرگترین صادرکننده های نفت و گاز غیر خاورمیانه ای در دنیا است. اقتصاد نروژ تا حد زیادی متکی بر نفت دریای شمال است. اگرچه صادرات نفتی نروژ بیشتر در دست نهادهای دولتی است؛ اما تا حدی سایر حوزه های تجاری و صنعتی را در رده های پایین تر قرار داده است. البته هنوز هم سرمایه گذاری در بسیاری از زمینه ها سودآور هست. به عنوان مثال، فعالیت در حوزه فروش و اجاره املاک در نروژ بسیار سودده است؛ به گونه ای که حدود یک چهارم شرکت های خارجی در نروژ در زمینه فروش و اجاره املاک فعالیت می کنند. همچنین صنایع مربوط به حیوانات آبزی و ماهی نیز در نروژ پررونق است. علاوه بر این، آژانس های مسافرتی و مراکز تفریحی نیز در نروژ بسیار سودآور هستند.

تا اینجا با حوزه های مطمئن و مزایای ثبت شرکت در نروژ آشنا شدیم. اما نکته دیگری که لازم است به آن بپردازیم؛ مالیات شرکت های نروژی است که در ادامه به آن می پردازیم.

مالیات وارد بر شرکت های نروژی

طبق قوانین دولت نروژ، مالیات وارد بر درآمد شخصیت های حقیقی بیشتر از مالیات وارد بر شرکت ها است‌. در واقع مالیات وارد بر شخصیت های حقیقی ۵۲ درصد هست. در حالیکه مالیات وارد بر درآمد شرکت ها حدود ۲۸ درصد است. با این تفاسیر اگر مایل به ثبت شرکت در نروژ هستید؛ لازم است که با انواع شرکت در این کشور آشنا شوید. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

انواع قالب شرکت ها در نروژ

شرکت های مختلفی اعم از مسئولیت محدود، سهامی و… در نروژ فعالیت می کنند. ویژگی ها و حداقل سرمایه لازم برای شرکت ها مختلف با هم متفاوت است. پس ابتدا باید ببینید که به چه نوع شرکتی نیاز دارید. در ادامه، رایج ترین انواع قالب شرکت ها در نروژ را معرفی می کنیم.

1. شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا AS

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا AS در نروژ هیچ محدودیتی وجود ندارد. شرکت با مسئولیت محدود متداول ترین نوع شرکت در نروژ است زیرا در این نوع شرکت، مسئولیت افراد محدود به سرمایه اولیه آنها است و در برابر ضرر و زیان شرکت لازم‌ نیست که از اموال شخصی خود هزینه کنند. البته این نوع شرکت متناسب کسب و کارهای کوچک یا متوسط است‌. ثبت شرکت با مسئولیت محدود با یک یا چند سرمایه گذار امکان پذیر است. البته حداقل نیمی از سرمایه گذاران باید مقیم نروژ باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت AS در نروژ ۴ هزار دلار است.

2. شرکت با مسئولیت محدود عمومی یا ASA

شرکت با مسئولیت محدود عمومی یا ASA مناسب کسب و کارهای بزرگ است. ثبت این نوع شرکت با ۲ یا تعداد بیشتری سرمایه گذار ممکن است. حداقل ۵۰ درصد از سرمایه گذاران باید مقیم نروژ باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت ASA یک میلیون کرون یا ۱۲۸ هزار دلار است که به صورت مشارکتی تامین می شود. همچنین معرفی سرپرست هیئت مدیره برای این نوع شرکت الزامی است.

3. شرکت سهامی

ثبت شرکت سهامی در نروژ با یک یا دو نفر امکان پذیر نیست. برای ثبت این نوع شرکت حداقل به چند سهامدار نیاز هست. حداقل نیمی از سهامداران باید مقیم نروژ باشند.

ثبت شعبه شرکت خارجی یا NUF در نروژ

شرکت های خارجی نیز می توانند اقدام به افتتاح شعبه جدید در نروژ کنند. البته در صورتی که شرکت در کشور مبدا به ثبت رسیده باشد. شرکت مادر برای افتتاح شعبه در نروژ ابتدا باید از وزارت صنعت مجوز بگیرد. سپس باید تاییدیه اداره نهادهای کسب و کار را دریافت کند و در نهایت برای ثبت شرکت در نروژ اقدام نماید.

لازم به ذکر است که برای افتتاح مشاغلی از قبیل رستوران و فروشگاه در نروژ از ثبت شرکت معاف هستید و کافی است که از نهاد مربوطه مجوز بگیرید.

حال که با انواع قالب شرکت ها در نروژ آشنا شدیم؛ اجازه دهید ببینیم که برای انجام این امر به چه مدارکی نیاز داریم.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در نروژ

برای ثبت شرکت در نروژ به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی برای اداره شرکت و زندگی در نروژ
 • گواهی شغلی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوپیشینه

علاوه بر اینها برای ثبت شرکت در نروژ به یک طرح تجاری یا بیزنس پلان نیز نیاز دارید. در بخش بعدی بیشتر در مورد طرح تجاری صحبت می کنیم.

طرح تجاری یا بیزنس پلان مناسب

در صورتی موفق به ثبت شرکت در نروژ می شوید که یک طرح توجیهی اقتصادی داشته باشید. طرح باید به گونه ای نوشته شود که دولت نروژ را متقاعد کند که طرح شما برای کشور نروژ سودآور است. در واقع طرح تجاری یا بیزنس پلان باید شامل اهداف شما از راه اندازی کسب و کار، نحوه پیشرفت کار، چگونگی تامین هزینه ها، نیروی کار موردنیاز و… باشد. بهتر است که در نگارش بیزنس پلان از افراد خبره کمک بگیرید.

بعد از تهیه طرح تجاری یا بیزنس پلان می توانید برای ثبت شرکت در نروژ اقدام کنید. در ادامه با مراحل سرمایه گذاری در نروژ آشنا می شویم‌.

مراحل ثبت شرکت در نروژ

مراحل ثبت شرکت عبارتند از:

 • انتخاب نوع شرکت
 • انتخاب نام شرکت (نام شرکت نباید در نروژ تکراری باشد و شامل حداقل ۳ حرف از حروف الفبای نروژی باشد. فقط مجاز به استفاده از بعضی از نمادهای خاص در اسم شرکت هستید. همچنین اسم شرکت نباید مطابق با نام یک نهاد دولتی یا استانی باشد. ضمناً نام شرکت نباید گمراه کننده باشد. توصیه می کنیم حداقل ۳ اسم انتخاب و پیشنهاد کنید که حداقل یکی از آنها تایید شود.)
 • ارائه آدرس شرکت (آدرس دقیق شرکت باید داخل اساسنامه قید شود.)
 • ارائه طرح تجاری یا بیزنس پلان (طرح تجاری باید به تایید اداره بازرگانی نروژ برسد.)
 • ثبت شرکت
 • ثبت در اداره مالیات
 • افتتاح حساب بانکی

همانطور که گفتیم؛ ثبت شرکت در نروژ راهی برای گرفتن اقامت است. در ادامه بیشتر در مورد گرفتن اقامت نروژ از طریق ثبت شرکت صحبت می کنیم.

اخذ اقامت نروژ از طریق ثبت شرکت

اگر موفق به ثبت شرکت در نروژ شوید؛ اقامت یک ساله نروژ به شما اعطا می شود‌. خوشبختانه دولت نروژ به همسر و فرزندان زیر ۲۰ سال شما نیز ویزای همراه می دهد. اگر طی این یک سال، شرکت بدون هیچ مشکلی فعال باشد؛ ویزا قابل تمدید است. در واقع اقامت نروژ به مدت ۳ سال قابل تمدید هست. بعد از ۳ سال می توانید برای گرفتن اقامت دائم نروژ اقدام کنید. ۵ سال بعد از گرفتن اقامت دائم نروژ می توانید برای گرفتن پاسپورت نروژ درخواست دهید‌‌.

در این مطلب سعی کردیم که اطلاعات مفیدی در مورد ثبت شرکت در نروژ ارائه دهیم. اما نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد؛ بحث استخدام نیروی کار در نروژ است که در بخش پایانی مقاله به آن می پردازیم.

استخدام نیروی کار در نروژ

نرخ بیکاری در نروژ بسیار پایین و دستمزد نیروی کار در این کشور خیلی بالا است. به همین دلیل استخدام نیروی کار نروژی قدری سخت است. حتی در بعضی از حوزه ها مانند امور ساختمانی، کمبود کارگر وجود دارد. از طرف دیگر اگر بخواهید نیروی کار خارجی استخدام کنید باید به اداره کار نروژ تضمین دهید؛ همچنین باید مسئولیت نیروها را به طور کامل بر عهده بگیرید.

مقاله مرتبط: ثبت شرکت در روسیه

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی ارائه داده باشیم. برای تکمیل اطلاعات خود در مورد ثبت شرکت در نروژ توصیه می کنیم با کارشناسان و مشاوران خبره و توانمند موسسه مهاجرتی آوات مشورت کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *