ثبت شرکت

ثبت شرکت در لهستان

ثبت شرکت در لهستان

در این مقاله به طور جامع به بررسی ثبت شرکت در لهستان می پردازیم. اگر می خواهید اطلاعات کاملی در این حوزه بدست آورید ما را دنبال کنید.

آشنایی با کشور لهستان

کشور لهستان(Polska)  از شمال با دریای بالتیک، از غرب با آلمان، از شرق با بلاروس و از جنوب با اسلوواکی همسایه است. از لحاظ مساحت نهمین کشور بزرگ اروپاست. جمعیت آن در حدود 38 میلیون نفر است. پایتخت آن شهر ورشو است. دارای 16 استان است. حکومت لهستان از نوع حکومت چند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حزبی است با دو پارلمان. دین رسمی کشور مسیحیت و زبان رسمی آ‌ن‌ها لهستانی و انگلیسی زبان دوم آن‌هاست. آب و هوای لهستان در تابستان بسیار گرم و در زمستان هم بسیار سرد است که سرمای هوای آن به دلیل وزش بادهای سیبری است که موجب بارش برف سنگین در فصل زمستان می‌شود. به طور کلی 4 فصل به وضوح در این کشور دیده می‌شود.

لهستان جزو کشورهای ارزان قیمت از نظر تحصیل، مسکن و خوراک است ولی با امکاناتی در حد متوسط. از نظر رتبه‌بندی شغل و کسب و کار در رتبه بالایی قرار دارد.

اقتصاد لهستان

جایگاه لهستان از نظر اقتصادی در اروپا در رده هشتم است. از نظر بانک جهانی لهستان اقتصادی با درآمد بالا دارد. نرخ تورم در این کشور کم‌تر از 2 درصد است. از نظر تولید ناخالص داخلی دارای رتبه 20 در جهان است. در سال 2018 نرخ بیکاری کمتر از 8 درصد اعلام شده است. اقتصاد آن به سه دسته خدمات، صنعت و کشاورزی تقسیم‌ می‌شود. واحد پول لهستان زلوتی جدید است. اصلی‌ترین صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواروبار، حیوانات زنده و محصولات کشاورزی است. در بخش کشاورزی تولیدکننده سیب‌زمینی و چاودار است. همچنین لهستان جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چغندرقند اتحادیه اروپا است.

لهستان در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و از همان زمان گردشگری آن بسیار متحول شد به شکلی که بخش اعظمی از خدمات این کشور را شامل می‌شود و کمک زیادی به اقتصاد آن می‌کند. براساس طبقه‌بندی سازمان جهانی گردشگری، لهستان ششمین کشور دنیا از لحاظ تعداد گردشگران است.

دولت لهستان از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند و شرایط ویژه مالیاتی هم برای آن‌ها درنظر گرفته است. با ثبت شرکت در لهستان می‌توانید موفق به اخذ اقامت یک ساله شوید و تا 5 سال می‌توانید آن را هر سال تمدید کنید و بعد از 5 سال بنا به شرط آن‌که 2 سال از 5 سال را در لهستان اقامت داشته باشید، می‌توانید موفق به اخذ اقامت دائم لهستان برای خود و خانواده‌تان (فرزندان زیر 18 سال) شوید.

مزیت ‌های ثبت شرکت در لهستان

مدرک آیلتس مورد نیاز نیست.

امکان داشتن حساب بانکی

تحصیل و کار برای اعضای خانواده در لهستان و اروپا امکان‌پذیر است.

لهستان جزو کشورهای با اقتصاد پایدار و رو به پیشرفت اتحادیه اروپاست.

دارای صنایعی است که برای سرمایه‌گذاران خارجی دارای جذابیت است. تعدادی از این صنایع شامل کشتی سازی، خودرو سازی، تولید غذا و نوشیدنی، نساجی، معدن زغال‌سنگ، خدمات امور مالی، حمل و نقل و … است.

تخفیف های مالیاتی که دولت برای سرمایه‌گذاران خارجی در‌نظر گرفته است.

هزینه نسبتاً پایین نیروی کارگری

حضور اشخاص تحصیل کرده و متخصص

به دلیل موقعیت جغرافیایی لهستان که در قلب اروپا قرار دارد، دسترسی به بازار اروپا کار راحتی است.

سرمایه کمی برای ثبت شرکت مورد نیاز است.

ثبت شرکت مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد.

به دلیل وجود خط ساحلی 400 کیلومتری در شمال لهستان، بنادر زیادی موجود است.

شرایط اخذ وام با سود کم

امکان اخذ اقامت دائم و اخذ پاسپورت

پاسپورت لهستان در رتبه 9 جهانی قرار دارد.

امکان سفر راحت به کشورهای عضو شینگن

انواع ثبت شرکت در لهستان

  1. شرکت با مسئولیت محدود: در این نوع شرکت امکان حضور چند سهام‌دار هست که هرکدام با توجه به درصد سهامی که دارند به همان میزان هم مسئولیت دارند. حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت این نوع شرکت 5000 زلوتی است.
  2. شرکت سهامی: اشخاص زمانی به دنبال ثبت این نوع شرکت در لهستان می‌روند که نیاز به ایجاد کسب و کار بزرگی داشته باشند مثل کارخانه یا کشت و صنعت. که ثبت این نوع شرکت باید در دادگاه ملی لهستان باشد. هزینه اولیه ثبت آن 100.000 زلوتی است. همانند شرکت با مسئولیت محدود، سهام‌داران به نسبت سهامی که دارند مسئولیت هم دارند و همچنین سهام‌شان در بازار بورس لهستان قیمت‌گذاری و دادوستد می‌شود. قانون دیگری که بر این نوع شرکت‌ها حاکم است وجود یک هیئت مدیره و یک هیئت نظارت اجرایی است. هیئت نظارت اجرایی بر پرداخت مالیات و سایر کارهای شرکت نظارت دارد.
  3. شرکت با مشارکت مدنی: برای ثبت این شرکت نیاز به دو شریک حقیقی یا حقوقی است. شرکا باید شرکت خود را در دادگاه ملی لهستان به ثبت برسانند. مالیات‌ها باید توسط شرکا پرداخت شود.در این نوع ثبت شرکت نیاز به حداقل سرمایه نبوده و تمام اموال منقول و غیرمنقول شرکا بایستی در اساسنامه مشخص شود.
  4. شعبه شرکت خارجی: در این روش، شرکت مادر در کشور مبدا است و فقط شعبه یا نمایندگی از آن برای ادامه فعالیت‌های شرکت مادر در لهستان به ثبت می‌رسد. ثبت باید در دادگاه ملی لهستان انجام شود. این نوع ثبت روش ساده‌ای است چون مسئولیت‌ها با شرکت مادر است. این نوع شرکت معمولاً توسط شرکت‌های بین‌المللی ثبت می‌شود.

در همه انواع این شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد باید پرداخت شود. این نکته درمورد مالیات در لهستان را هم بدانید که نسبت به سایر کشورهای اروپایی، مالیات مقرون به صرفه‌تری دارد. میانگین مالیات بر درآمد در لهستان 19 درصد است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در لهستان

  • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماهه
  • ارائه تمکن مالی با میزان حداقل 30.000 یورو
  • داشتن بیزینس پلن
  • داشتن گواهی عدم سوءپیشینه

مراحل ثبت شرکت در لهستان

برطبق قانون سرمایه‌گذاری کشور لهستان ابتدا باید شرکت مورد نظرتان را در دادگاه ملی لهستان به ثبت برسانید. پس از اتمام مرحله ثبت به سهام‌داران شرکت شماره شناسایی مالیاتی و شماره شناسایی شرکت داده می‌شود. در مرحله بعد هر فرد باید یک حساب بانکی افتتاح کند و سرمایه مورد نظرش را اعلام کند. بعد از این‌که مشخصات و اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری و اسامی سهام‌داران و اعضا و سرمایه اولیه تایید شد، در مرحله بعدی باید نام و آدرس شرکت مشخص شود.

سخن آخر

با توجه به تمام موارد گفته شده، کشور لهستان می‌تواند گزینه مناسبی جهت ثبت شرکت و به دنبال آن اخذ اقامت برای اشخاص و خانواده‌های‌شان باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *