ثبت شرکت

ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه

در این مقاله به بررسی شرایط ثبت شرکت در فرانسه با آخرین تغییرات در سال 2021 می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. فرانسه در شمال غربی اروپا قرار دارد و بین کشورهای آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، اسپانیا، ایتالیا و سوئیس محصور شده است. فرانسه با مساحتی بالغ بر ۶۴۰ هزار کیلومترمربع یکی از پهناورترین کشورهای اروپایی است؛ همچنین دومین قطب صنعتی اروپا نیز بشمار می رود. به همین دلیل، تجارت و ثبت شرکت در فرانسه متقاضیان زیادی دارد. بیش از ۷۰ درصد از شرکت های بین المللی اقدام به ثبت شرکت در این کشور کرده اند. خودروسازی سودآورترین بخش صنعت فرانسه است.

حدود ۳۰ درصد از صادرات فرانسه به صادرات قطعات خودروهای سبک و سنگین اختصاص دارد. صادرات محصولات کشاورزی و تجهیزات مهندسی نیز در فرانسه پررونق است. علاوه بر اینها، ثبت شرکت در فرانسه، راهی برای مهاجرت به این کشور نیز محسوب می شود. پس اگر متقاضی مهاجرت به فرانسه هستید؛ توصیه می کنیم که با ثبت شرکت در این کشور نیز آشنا شوید. برای شروع اجازه دهید که ابتدا به مزایای سرمایه گذاری در فرانسه بپردازیم.

مزایای ثبت شرکت در فرانسه

مزایای ثبت شرکت در فرانسه عبارتند از:

 • مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت بدون نیاز به شریک فرانسوی
 • امکان ثبت شرکت بدون حضور در فرانسه
 • عدم نیاز به تسلط بر زبان فرانسوی
 • امکان اداره شرکت از راه دور
 • استخدام آسان نیروی کار تحصیلکرده (افزایش نرخ بیکاری در سال های اخیر، استخدام نیروی کار کارآمد را آسان کرده است.)
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی ویژه
 • امکان تجارت نامحدود در بازارهای اروپایی
 • دریافت ویزای ۳ ساله اقامت در فرانسه
 • امکان اقامت در فرانسه در تمام طول سال
 • دریافت ویزای همراه برای همسر، فرزندان زیر ۲۵ سال و والدین بالای ۶۵ سال
 • امکان دریافت اقامت دائم فرانسه بعد از ۵ سال

ثبت شرکت در فرانسه علاوه بر مزایا، معایب خاص خود را نیز دارد. در بخش بعدی با معایب سرمایه گذاری در فرانسه آشنا می شویم.

معایب ثبت شرکت در فرانسه

در بین محدودیت های سرمایه گذاری در فرانسه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نظام سرمایه داری در فرانسه یکی از چالش های اصلی سرمایه گذاران خرد در این کشور است. در واقع اکثر مشاغل سودده در انحصار سرمایه گذاران کلان است. این موضوع در کنار رکود اقتصادی چند سال اخیر منجر به ضرر و زیان شرکت های خرد شده است.
 • سیستم‌ مالیاتی پیچیده یکی دیگر از معایب سرمایه گذاری در فرانسه است. سیستم مالیاتی فرانسه ششمین سیستم مالیاتی پیچیده در دنیا است. شرکت ها علاوه بر مالیات وارد بر شرکت ملزم به پرداخت مالیات وارد بر درآمد کارمندان نیز هستند. در بخش بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم.

مالیات شرکت های فرانسوی

همانطور که گفتیم؛ شرکت های فرانسوی موظف به پرداخت مالیات وارد بر حقوق پرسنل هستند. مالیات وارد بر درآمد پرسنل بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است. علاوه بر این، شرکت ها موظف به پرداخت وارد بر درآمد شرکت نیز هستند. در حال حاضر، مالیات شرکت ها حدود ۳۳/۳۳ درصد است. دولت فرانسه قصد دارد که مالیات شرکت ها را کاهش دهد. پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۲۵، مالیات شرکت ها به ۲۵ درصد برسد. با این تفاسیر اگر مایل به ثبت شرکت در فرانسه هستید؛ ابتدا باید ببینید که شرایط آن را دارید. در ادامه به این بحث می پردازیم.

شرایط عمومی ثبت شرکت در فرانسه

شرایط لازم عبارتند از:

 • برخورداری از تمکن مالی لازم (حداقل حقوق دریافتی ۱۸۲۵۴ یورو)
 • برخورداری از حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت (حداقل ۳۰۰۰۰ یورو)
 • ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا ۵ سال سابقه کاری مرتبط
 • ارائه طرح تجاری یا بیزنس پلان

طرح تجاری ارائه شده باید دولت فرانسه را مجاب کند که فعالیت شما برای کشور سودآور است. در بخش بعدی بیشتر در مورد طرح تجاری لازم صحبت می کنیم.

طرح تجاری یا بیزنس پلان لازم برای ثبت شرکت در فرانسه

طرح تجاری یا بیزنس پلان لازم برای ثبت شرکت در فرانسه باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • چشم انداز کلی فعالیت
 • معرفی کامل خدمات و محصولات موردنظر و نحوه ارائه آنها
 • نحوه بازاریابی و استراتژی های تجاری
 • معرفی اعضای شرکت
 • نحوه تامین هزینه های شرکت

در صورتی که طرح شما حاوی اطلاعات مذکور باشد؛ قبل از ثبت شرکت باید طرح را به تایید اداره بازرگانی فرانسه و سفارت این کشور برسانید؛ تحت چنین شرایطی می توانید برای سرمایه گذاری در فرانسه اقدام کنید. البته قبل از هر عملی بهتر است که استانداردهای سرمایه گذاری در فرانسه را بررسی کنید. در ادامه با تعدادی از این استانداردها آشنا می شویم.

استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه

بررسی استانداردهای و شاخص های اقتصادی قبل از ثبت شرکت الزامی است. در این بخش، تعدادی از شاخص های اقتصادی ثبت شرکت در فرانسه را معرفی می کنیم:

نرخ تولید ناخالصی داخلی: تولید ناخالصی داخلی شامل تولید محصولات و خدمات در بخش های دولتی و خصوصی است که به عنوان بالاترین درآمد کشورها در نظر گرفته می شود. رشد نرخ تولید ناخالصی داخلی در فرانسه از سال ۱۹۴۹ تا کنون 79/0 درصد بوده است.

نرخ خروجی صنعت: نرخ خروجی صنعت یا نرخ تولید صنعت، قدرت صنعت کشور را بیان می کند. نرخ خروجی صنعت در فرانسه از سال ۱۹۸۱ تا کنون 16/0 درصد بوده است.

نرخ بیکاری: نرخ بیکاری به نوعی شرایط اقتصادی کشور را بازتاب می کند. دولت فرانسه، نرخ بیکاری را ماهانه و بر اساس استانداردهای سازمان بین المللی کار محاسبه و اعلام می کند. برای انجام این امر، وضعیت اعضای بالای ۱۵ سال ۶۵ هزار خانواده بررسی می شود. نرخ بیکاری در فرانسه ۳/۹ درصد است.

نرخ تورم: دولت فرانسه، نرخ تورم را برحسب قیمت انرژی، خدمات مصرفی و مواد غذایی محاسبه می کند. نرخ تورم در فرانسه ۴/۴ درصد است.

نرخ بهره: نرخ بهره تسهیلات بانکی در فرانسه برحسب نرخ تعیین شده از طرف بانک مرکزی اروپا یا ECB محاسبه می شود. بر این اساس، نرخ بهره در فرانسه ۱۵/۲ درصد است.

با توجه به استانداردهای مذکور اگر مایل به ثبت شرکت در فرانسه هستید؛ لازم است که با انواع ثبت شرکت در فرانسه آشنا شوید. در بخش بعدی به این بحث می پردازیم.

انواع ثبت شرکت در فرانسه

حدود ۱۰ نوع شرکت با الگوهای مختلف مدیریتی در فرانسه فعالیت می کنند. بنابراین ابتدا باید ببینید که کدام نوع شرکت با فعالیت شما متناسب است. در ادامه، تعدادی از شرکت های فرانسوی را معرفی می کنیم.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود یکی از شرکت های پرطرفدار در فرانسه است. معرفی فقط یک سهام دار اصلی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود کفایت می کند. اما به طور معمول این نوع شرکت با دو سهام دار اصلی تاسیس می شود. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، حداقل سرمایه تعریف نشده است. بنابراین ثبت این نوع شرکت فقط با یک یورو نیز امکان پذیر هست.

شرکت سهامی یا SA

ثبت شرکت سهامی یا SA با حداقل ۷ سهام دار ممکن است. سهامداران می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی ۳۷ هزار یورو است‌.  سرمایه به سهام تقسیم می شود. میزان مسئولیت افراد به مقدار سهام آنها بستگی دارد.

شرکت سهامی ساده یا SAS

ثبت شرکت سهامی ساده یا SAS یکی از جدیدترین روش های ثبت شرکت در فرانسه است. معرفی یک رئیس و دو سهام دار اصلی برای ثبت این نوع شرکت الزامی هست. همچنین سهام داران باید نسبت به سرمایه اولیه خود متعهد باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی ساده ۳۷ هزار یورو است‌ که پرداخت حداقل نیمی از این مبلغ ضروری هست.

شرکت تجاری

ثبت شرکت تجاری در فرانسه با حداقل ۷ سهام دار اصلی ممکن است. سهام داران باید بر اساس سرمایه اولیه خود نسبت به امور شرکت متعهد شوند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت تجاری در فرانسه یک یورو است‌.

شرکت مدنی و مشاغل حرفه ای

شرکت مدنی به فعالیت ها و مشاغل خاص اختصاص دارد. معرفی حداقل ۲ شریک برای ثبت این نوع شرکت الزامی است. شرکت مدنی به صورت مشارکتی اداره می شود و شرکا در سود و زیان شرکت سهیم هستند.

شرکت مالکیت شخصی

مالکیت شخصی بهترین گزینه برای ثبت شرکت فقط با یک موسس است. در این نوع شرکت، شخص موسس مسئول تمام امور و بدهی های شرکت است. برای ثبت مالکیت شخصی، سرمایه اولیه لازم نیست.

بعد از انتخاب نوع شرکت باید مدارک لازم برای ثبت شرکت در فرانسه را فراهم کنید. در بخش بعدی با مدارک لازم برای سرمایه گذاری در فرانسه آشنا می شویم.

 

در صورت تمایل مقاله ویزای استارت آپ فرانسه را نیز مطالعه کنید.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در فرانسه

مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • طرح تجاری یا بیزنس پلان
 • مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی اعضای شرکت
 • گواهی تمکن مالی جهت سرمایه گذاری در فرانسه
 • پرینت گردش حساب بانکی
 • گواهی رزرو اسم شرکت

بعد از تهیه مدارک لازم می توانید برای ثبت اقدام کنید. در بخش بعدی با مراحل سرمایه گذاری در فرانسه آشنا می شویم.

مراحل ثبت شرکت در فرانسه

مراحل ثبت شرکت در فرانسه عبارتند از:

 • انتخاب اسم شرکت: اسم شرکت در فرانسه لازم نیست که منحصربفرد باشد. اما اگر می خواهید از اسم شرکت به عنوان علامت تجاری استفاده کنید؛ باید ببینید که اسم انتخابی چنین قابلیتی دارد.
 • بررسی فعالیت شرکت: توصیف مختصری از فعالیت را باید به اداره بازرگانی ارائه دهید. اداره بازرگانی با اختصاص دادن کد فعالیت، امکان یا عدم امکان اجرای طرح شما را بررسی می کند.
 • معرفی اعضای هیئت مدیره: اعضای هیئت مدیره لازم نیست که حتماً مقیم فرانسه باشند. همچنین به شریک فرانسوی نیز نیاز ندارید‌.
 • تعیین آدرس شرکت در فرانسه
 • تعیین سهامدارن و میزان سهم سهامدارن
 • تنظیم اساسنامه و مدارک شرکت
 • ارسال مدارک به اداره بازرگانی: ارسال مدارک به صورت آنلاین امکان پذیر است.

ثبت شرکت و دریافت شماره VAT: اگر پرونده شما کامل باشد؛ طی ۲۴ ساعت موفق به دریافت گواهی ثبت شرکت و شماره ثبت شرکت خواهید شد. دو تا سه هفته بعد از دریافت گواهی ثبت، اداره مالیات اقدام به صدور شماره VAT برای شما می کند. این مراحل از طریق پست انجام می شود‌.

 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت: اگر مقیم فرانسه نیستید؛ افتتاح حساب بانکی کمی سخت می شود. در هر حال بعد از افتتاح حساب، سرمایه شرکت آزاد و به حساب شرکت منتقل می شود.

اگرچه اداره شرکت از راه دور ممکن هست و لازم نیست حتماً مقیم فرانسه باشید؛ ولی در صورت تمایل بعد از ثبت شرکت و ارائه مدارک ثبتی به سفارت فرانسه می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. در بخش پایانی مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم.

اخذ اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت در فرانسه

اگر هدف شما از سرمایه گذاری در فرانسه، گرفتن اقامت فرانسه است؛ باید بگوییم که خوشبختانه این امر امکان پذیر هست. در واقع، ثبت شرکت در فرانسه یکی از راه های مهاجرت به فرانسه است‌. بعد از ثبت شرکت می توانید اقامت یک ساله فرانسه را دریافت کنید. این اقامت یک ساله به مدت ۵ سال قابل تمدید است. البته به شرط اینکه شرکت فعال و سودده باشد. بعد از ۵ سال می توانید برای گرفتن اقامت ۱۰ ساله فرانسه درخواست دهید. در نهایت بعد از ۱۰ سال هم می توانید برای اخذ پاسپورت فرانسوی اقدام کنید. خوشبختانه می توانید برای همسر، فرزندان و والدین بالای ۶۵ سال خود نیز ویزای فرانسه بگیرید. بنابراین ثبت شرکت در فرانسه، راهی برای مهاجرت خانوادگی به فرانسه است. پس در صورت تمایل حتماً با وکلای حرفه ای و توانای حوزه مهاجرت مشورت کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *