ثبت شرکت

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی و شرایط ثبت شرکت در کشور عمان می پردازیم اگر می خواهید مطالب آپدیتی در این خصوص کسب کنید با ما همراه باشید

آشنایی با کشور عمان

عمان کشوری با نظام پادشاهی است و پارلمان نقش کوچکی در قانون‌گذاری دارد. پایتخت آن شهر مسقط است. از لحاظ جغرافیایی در شرق شبه جزیره عربستان واقع شده و با ایران از طریق دریای عمان مرز آبی دارد. کشوری بسیار کهن و احتمالاً جزو اولین نقاط سکونت بشر بوده است. آب و هوای این کشور در همه فصل‌ها آفتابی و گرم است و در تابستان دما به 40 و در زمستان‌‌ به 17 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

جمعیت عمان در سال 2021 ، حدوداً 5 میلیون نفر تخمین زده شده است. عمان جزو امن‌ترین کشور‌های دنیاست که این نشام‌دهنده فرهنگ بالای مردم آن است. دین رسمی کشور اسلام و زبان رسمی آن‌ها عربی است ولی به زبان‌های انگلیسی و فارسی هم صحبت می‌کنند. روابط ایران و عمان از زمان رضاشاه پهلوی که در سرکوب شورشی به سلطان قابوس کمک کرد تا سلطنت خود را حفظ کند تا به امروز بسیار خوب بوده است.

همچنین وضعیت جغرافیایی دو کشور از نظر قرارگیری در دو سوی تنگه هرمز هم در ادامه این رابطه خوب نقش به‌سزایی داشته است. این کشور در زمان حکومت سلطان قابوس (2020-1970) پیشرفت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و بین‌المللی زیادی کرده است. واحد پول این کشور ریال عمان (OR یا OMR) است.

شرایط اقتصادی عمان

اقتصاد عمان هم مانند سایر کشور‌های حاشیه خلیج فارس از طریق نفت است. عمان بیست و دومین کشور دارای ذخایر نفتی جهان است. ولی کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری هم کمک شایانی به اقتصاد این کشور می‌کند. عمان از نظر اقتصادی بسیار با ثبات است و نرخ تورم در آن زیر 5 درصد است. کشاورزی در عمان بیش‌تر به منظور تامین نیاز داخلی است که 1.3 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.

حدوداً 0.1 جمعیت عمان کشاورز هستند. تولیدات کشاورزی شامل خرما، لیمو، موز، انبه، گندم و جو است. پرورش بز و شتر نیز در این کشور رایج است. یک پنجم جمعیت مردان بیکار هستند و زنان درصد اندکی از مشاغل را دارند که امروزه این درصد رو به افزایش است. دو پنجم جمعیت کاری عمان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. در عمان مالیات بر درآمد یا مالیات بر ارزش افزوده وجود ندارد. اما برای افراد خارجی که دارای کسب و کارهای با درآمد بالا هستند، مالیات وضع می‌شود.

میزان مالیات به درآمد شرکت‌ها و درصد سهام شخص که تابعیت عمان را دارد، وابسته است. اگر مالکیت عمانی‌ها بیش‌تر باشد مالیات کم‌تری گرفته می شود. محاسبه مالیات شرکت‌های نفتی متفاوت است و توسط وزارت نفت مشخص می شود. اگر زمینه فعالیت شرکت شما در زمینه گردشگری، مدارس و بیمارستان‌های خصوصی باشد، تا پنج سال اول پرداخت مالیات به شما تعلق نخواهد گرفت. عمان هم مانند سایر کشورهای جهان از سال 2019 درگیر کرونا شده که اقتصاد آن به دلیل کاهش قیمت نفت و تعطیلی‌های مداوم تحت تاثیر قرار گرفته است.

شرایط ثبت شرکت در عمان برای اتباع خارجی

اشخاصی که تابعیت عمان را ندارند و اتباع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یا آمریکا نیستند و هدف ثبت شرکت در عمان را دارند باید شرایط زیر را در نظر بگیرند:

 • ارسال درخواست مجوز به وزارت صنعت و بازرگانی
 • اجازه داشتن نهایتاً 49 درصد سهام شرکت برای سرمایه‌گذاران خارجی
 • حداقل میزان سرمایه‌گذاری 150.000 ریال عمان

بعد از ثبت شرکت با موضوع صادرات و واردات در عمان باید کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی عمان گرفته شودکه اعتبار یک تا سه ساله و قابل تمدید دارد. مالیات یکی از نکات مهم در تصمیم‌گیری اشخاص برای ثبت شرکت در یک کشور خارجی است که این مورد در عمان نکته مثبتی است، بدین جهت که مالیات برای اشخاص، کارکنان و درآمد حاصل از فروش صفر است. ولی شرکت‌ها بسته به میزان درآمد سالیانه خود مالیاتی تا 15 درصد باید پرداخت کنند.

 انواع ثبت شرکت در عمان

 1. شرکت با مسئولیت محدود LLC) (: این نوع شرکت برای ثبت نیاز به دو سرمایه‌گذار دارد که یکی از آن‌ها باید شهروند عمان، عضو GCC یا آمریکایی باشد. که 30 درصد سهام باید به نام او باشد. هزینه ثبت این شرکت 150 هزار ریال عمان است.
 2. شرکت سهامی عام: در این نوع ثبت اخذ پروانه و تایید وزارت تجارت و صنعت لازم است. هزینه ثبت آن نیز همانند مسئولیت محدود 150 هزار ریال عمان است.
 3. شرکت سهامی خاص: این ثبت نیاز به 3 سرمایه‌گذار دارد که یک نفر از آن‌ها حتماً باید عمانی باشد و باید 30 درصد سهام شرکت به او تعلق گیرد.
 4. مشارکت محدود: نیاز به دو شریک یا بیش‌تر دارد که در این نوع ثبت هم باید 30 درصد سهام به نام شخصی عمانی باشد که این شخص در مورد بدهی‌ها و تعهدات مسئولیت داشته باشد اما شریک دیگر به اندازه سهمش مسئولیت دارد.
 5. آژانس بازرگانی: فعالیت این آژانس در خصوص تبلیغ، توزیع و صادرات کالاست. مجوز این آژانس فقط به یک شخص عمانی اعطا می‌شود که دارای 51 درصد سهام باشد.
 6. دفتر شعبه: برای ثبت این دفتر نیاز به اخذ مجوز از وزارت بازرگانی و صنعت عمان و همچنین یک تبعه عمانی دارد.
 7. دفتر نمایندگی: این نوع دفتر فقط اجازه فعالیت‌های تبلیغاتی دارد نه بازرگانی و همین‌طور برای ثبت به یک نفر با تابعیت عمان نیاز دارد.

مراحل ثبت شرکت در عمان

هزینه ثبت شرکت در عمان به نوع شرکت و فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد ولی به صورت میانگین 3.400 ریال عمان هزینه دارد که با توجه به نوسانات ارز این عدد می‌تواند تغییر کند. ثبت شرکت در عمان شامل مراحل زیر است:

 1. نیاز به داشتن یک برنامه کاری دقیق (بیزینس پلن)
 2. ثبت سرمایه شرکت به عنوان سپرده در یک بانک
 3. ثبت شرکت
 4. ثبت شرکت در اداره مالیات
 5. ثبت‌نام پرسنل شرکت

برای افتتاح حساب در بانک باید مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت، پاسپورت و مدرک اسکان در عمان ارائه شود.

با توجه به قوانین بسیار سخت‌گیرانه دولت عمان اخذ اقامت یا تابعیت این کشور بسیار دشوار است. تا زمانی که شرکت شما در حال فعالیت است و سوددهی برای شما و دولت عمان دارد، شما مجوز برای اقامت دارید. این نکته را باید درنظر داشته باشید که برای به دست آوردن اقامت دائم، پاسپورت و تابعیت عمان نمی‌توانید با ثبت شرکت به آن‌ها برسید. همچنین در نظر داشته باشید دولت عمان اقامت مضاعف (چندتابعیتی) را نمی‌پذیرد یعنی باید از سایر تابعیت‌های خود انصراف دهید. همین‌طور با اخذ تابعیت و درنتیجه اخذ پاسپورت شما فقط امکان پرواز به 43 کشور بدون ویزا را دارید.

اگر در مناطق آزاد صنعتی اقدام به ثبت شرکت کنید نیاز به شریک عمانی ندارید و مالکیت تمامی شرکت با شخص شماست. این مناطق شامل صحار، صلاله، مسندم، ریسوت و المزیونه هستند. دولت تسهیلات حمایتی برای شرکت‌هایی که در این مناطق ثبت شده‌اند را دارد مانند تسهیلات بانکی با سود کم، خدمات بیمه‌ای برای شرکت‌های صادراتی و اخذ وام با سود پایین برای شرکت‌های تولیدی.

سخن آخر

برای تصمیم‌گیری جهت ثبت شرکت در عمان باید به این نکات نیز توجه داشته باشید:

ریسک مصادره اموال، کنترل فساد اداری، تولید ناخالص داخلی و مالیات. ریسک مصادره اموال توسط دولت عمان عدد امیدوارکننده‌ای نیست، طبق اطلاعات بانک جهانی این عدد بازه‌ای بین 1 تا 7 دارد که 7 نشان دهنده بیش‌ترین ریسک و 1 کم‌ترین ریسک را دارد. عدد دولت عمان 2 است که عدد مناسبی جهت سرمایه‌گذاری نیست.کنترل فساد اداری در بازه 2.5- تا 2.5+ سنجیده شده است که این عدد برای کشور عمان 0.42 بوده که مناسب است.

تولید ناخالص داخلی در این سال‌ها رو به افزایش بوده که این مورد جزو نکات مثبت این کشور است. مالیات هم که قبلاً در این مقاله توضیح داده شد که برای اشخاص، مالیات صفر است و شرکت‌ها نیز بسته به میزان درآمد سالیانه خود تا 15 درصد باید مالیات پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *