ثبت شرکت

ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس در سال 2021 به همراه شرایط اخذ اقامت، مزایا، معایب، نرخ مالیات، هزینه ها و مدارک مورد نیاز را در این مقاله شرح می دهیم.

سوئیس قلب تپنده تجارت در اتحادیه اروپا است. ثبت شرکت در سوئیس، راهی مطمئن و سودآور است. نظام بانکداری و ثبات اقتصادی سوئیس، مقصدی ایده آل برای سرمایه گذاری فراهم کرده است. سوئیس در سازمان های تجارت جهانی، تجارت آزاد اروپا و سازمان بین الملل عضو است. روابط بین المللی سوئیس به رشد و توسعه کسب و کار کمک می کند.

مردم سوئیس به زبان های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی مسلط هستند. سه زبانه بودن مردم سوئیس، امکان برقراری ارتباط های بین المللی را تسهیل می کند. بنابراین ثبت شرکت در سوئیس، راهی برای توسعه کسب و کار در سطح جهانی است. علاوه بر این، ثبت شرکت و سرمایه گذاری، راهی برای مهاجرت به این کشور نیز به حساب می رود. اگر می خواهید در مورد نحوه اخذ اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت بیشتر بدانید؛ با ما همراه باشید‌. در ادامه ابتدا در مورد نحوه گرفتن اقامت سوئیس صحبت می کنیم؛ سپس به سایر جنبه های ثبت شرکت در این کشور می پردازیم.

نحوه اخذ اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت

سوئیس با کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و لیختنشتاین همسایه است. موقعیت جغرافیایی در کنار ثبات سیاسی و اقتصادی، سوئیس را به مقصدی امن برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. شهرهای زوریخ و ژنو، مراکز اصلی تجارت در سوئیس هستند. اما همانطور که گفتیم؛ تجارت در سوئیس منجر به گرفتن اقامت این کشور نیز می شود. در واقع اگر موفق به ثبت شرکت در سوئیس شوید؛ ۳ تا ۵ سال بعد از ثبت شرکت و فعالیت در این کشور می توانید اقامت دائم آن را دریافت کنید. همچنین ۱۰ سال بعد از اقامت در سوئیس می توانید برای گرفتن پاسپورت سوئیس اقدام نمایید. البته برای اخذ پاسپورت سوئیس باید دارای مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح A1 نیز باشید‌. اگر موفق به دریافت پاسپورت سوئیس شوید می توانید بدون اخذ ویزا به بسیاری از کشورهای اروپا، آمریکا و استرالیا سفر کنید. همچنین می توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز ویزا دریافت کنید. فرزندان زیر ۱۸ سال شما می توانند به صورت رایگان در سوئیس تحصیل کنند.

گرفتن اقامت سوئیس تنها مزیت ثبت شرکت در این کشور نیست. اگر می خواهید با سایر مزایای ثبت شرکت آشنا شوید؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

مزایای ثبت شرکت در سوئیس

سوئیس با جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر یکی از مطمئن ترین کشورهای دنیا برای کار و زندگی است. ثبت شرکت در این کشور مزایای مختلفی دارد. در بین مزایای ثبت شرکت در سوئیس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان مالکیت صد درصدی شرکت بدون نیاز به شریک بومی
 • عدم محدودیت در مورد ملیت سهامداران
 • استفاده از برند تجاری اروپایی
 • بهره بردن از قوانین گمرک و تجارت آزاد در اتحادیه اروپا
 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 • افتتاح حساب شخصی
 • بهره بردن از نیروی کار متخصص و تحصیلکرده سوئیسی
 • بهره بردن از نظام بانکداری و حمایت بانک ها
 • آزاد بودن تراکنش های مالی
 • استفاده از بیمه های مختص سرمایه گذاران خارجی
 • امکان اخذ اقامت دائم سوئیس
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • اجازه تحصیل رایگان فرزندان زیر ۱۸ سال در سوئیس
 • امکان دریافت پاسپورت سوئیس

در کنار مزایای مذکور، ثبت شرکت دارای معایبی نیز هست که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

معایب ثبت شرکت در سوئیس

در بین محدودیت های ثبت شرکت در سوئیس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه بالای زندگی (سوئیس کشور گران قیمتی است. هزینه زندگی در سوئیس از نظر ۶۵ درصد از مردم بالا است.)
 • چند زبانه بودن مردم سوئیس (مردم سوئیس به زبان های مختلف مانند آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و… صحبت می کنند. یادگیری همه این زبان ها مشکل است.)
 • ساعات کاری (در سال های اخیر، نارضایتی های زیادی در مورد ساعات کاری در سوئیس گزارش شده است.)
 • تفاوت فرهنگی (مردم سوئیس اغلب سرد و خشک هستند و ارتباط خوبی با خارجی ها ندارند.)

به طور کلی، مزایای ثبت شرکت در سوئیس بیشتر از معایب این امر است. علاوه بر مزایای مذکور، استانداردهای سرمایه گذاری نیز از سودآور بودن تجارت در سوئیس خبر می دهند. در بخش بعدی استانداردهای سرمایه گذاری در سوئیس را بررسی می کنیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس

بدون شک سوئیس یکی از بهترین مقاصد سرمایه گذاری در دنیا است. اما با این حال نباید از بررسی استانداردهای سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی غفلت کرد. در این بخش به تعدادی از استانداردهای ثبت شرکت در سوئیس اشاره می کنیم:

نرخ بیکاری: پایین بودن نرخ بیکاری، ثبات نظام کاری را نشان می دهد. نرخ بیکاری در سوئیس کمتر از ۳ درصد است.

نرخ تولید ناخالصی داخلی: نرخ تولید ناخالصی یکی از فاکتورهای موثر بر بحث سرمایه گذاری است. رشد نرخ تولید ناخالصی، پیشرفت نظام اقتصادی را نشان می دهد. نرخ تولید ناخالصی داخلی در سوئیس به طرز چشمگیری رو به افزایش است.

نرخ تورم: نرخ تورم، میزان افزایش هزینه ها نسبت به سال قبل را بیان می کند. جالب است بدانید که نرخ تورم در سوئیس منفی است.

نرخ کنترل فساد مالی: نرخ کنترل فساد مالی با عددی بین منفی دو و نیم تا مثبت دو و نیم بیان می شود. هرچه این عدد مثبت تر باشد؛ کنترل دولت بر فسادهای مالی و اقتصادی بیشتر است. نرخ کنترل فساد در سوئیس حدود ۲ است.

علاوه بر اینها، نرخ مالیات نیز شاخص موثری بر سرمایه گذاری بشمار می رود. در بخش بعدی، نرخ مالیات در سوئیس را بررسی می کنیم.

نرخ مالیات برای ثبت شرکت در سوئیس

نرخ مالیات یکی از شاخص های مهم و موثر بر پروسه ثبت شرکت در سوئیس است. نرخ مالیات شرکت های سوئیسی کمتر از نرخ مالیات بر درآمد اشخاص است. نرخ مالیات بر درآمد افراد حدود ۴۰ درصد است اما نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها حداکثر ۲۵ درصد می باشد. در واقع نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها برحسب میزان سود آنها محاسبه می شود که حداقل ۷۷/۱۷ و حداکثر ۲۵ درصد است. علاوه بر این، شرکت ها موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز هستند. نرخ مالیات بر ارزش افزوده حداقل ۶۰/۷ و حداکثر ۸ درصد است.

با توجه به مزایای ثبت شرکت در سوئیس و استانداردهای سرمایه گذاری اگر مایل به انجام این امر هستید باید شرایط ثبت شرکت را بررسی کنید. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

شرایط عمومی ثبت شرکت در سوئیس

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا نیز مجاز به ثبت شرکت در سوئیس هستند. البته سن متقاضیان ثبت شرکت باید بالای ۱۸ سال باشد. همچنین باید توانایی تامین سرمایه اولیه شرکت را داشته باشد. نحوه تامین سرمایه اولیه شرکت برای دولت سوئیس اهمیت بسزایی دارد. در واقع ابتدا باید از سیستم بانکداری سوئیس تاییدیه بگیرید. برای انجام این امر باید اثبات کنید که سرمایه خود را به چه نحوی و چگونه به دست آورده اید. بعد از دریافت تاییدیه از بانک می توانید برای ثبت شرکت اقدام کنید. البته برای ثبت شرکت به یک طرح اقتصادی قوی نیز نیاز دارید. در بخش بعدی بیشتر در مورد طرح اقتصادی موردنیاز صحبت می کنیم.

طرح اقتصادی یا بیزنس پلان لازم

ارائه یک طرح تجاری قوی برای ثبت شرکت در سوئیس الزامی است. طرح شما باید دولت سوئیس را متقاعد کند که فعالیت موردنظر هم برای شخص شما و هم برای کشور سوئیس سودآور است‌. به طور کلی، طرح اقتصادی یا بیزنس پلان باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • هدف از انجام کسب و کار موردنظر
 • چشم انداز آینده فعالیت
 • معرفی کامل محصولات یا خدماتی که می خواهید ارائه دهید.
 • نحوه عرضه محصولات در بازار یا نحوه ارائه خدمات
 • نحوه تامین سرمایه شرکت
 • معرفی کامل سرمایه گذاران

توصیه می کنیم که در نگارش طرح اقتصادی یا بیزنس پلان از شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرید. بعد از تصویب طرح اقتصادی می توانید برای ثبت شرکت درخواست دهید. البته قبل از اقدام به ثبت شرکت باید ساختار شرکت را انتخاب کنید. در ادامه با انواع شرکت های سوئیسی آشنا می شویم.

انواع شرکت های قابل ثبت در سوئیس

شرکت ها با الگوهای مختلف مدیریتی فعالیت می کنند. مزایا و محدودیت های شرکت ها با هم فرق می کند. پس شناخت انواع شرکت ها الزامی است. در ادامه، انواع شرکت های سوئیسی را معرفی می کنیم.

1. شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود یکی از متداول ترین شرکت ها در سوئیس است. در این نوع شرکت، مسئولیت اعضا در قبال بدهی های شرکت محدود به سرمایه اولیه آنها است. مدیریت شرکت با مسئولیت محدود را می توان به یک فرد غیر عضو اعطا کرد. حداقل یکی از اعضای شرکت باید مقیم سوئیس باشد. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس ۲۰ هزار فرانک است. حداقل نیمی از سرمایه اولیه را باید در بدو ثبت شرکت پرداخت.

2. شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی دیگر از شرکت های رایج در سوئیس است. مسئولیت اعضا در شرکت سهامی عام محدود به دارایی اولیه شرکت است. برای ثبت این نوع شرکت به حداقل دو شریک تجاری مقیم سوئیس نیاز دارید. البته لازم نیست که تبعه سوئیس باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی عام ۱۰۰ هزار فرانک است. حداقل ۵۰ هزار فرانک از سرمایه اولیه را باید در بدو ثبت شرکت بپردازید. پروسه ثبت شرکت سهامی عام در سوئیس ۲ تا ۴ هفته زمان می برد.

3. شرکت تابعه یا افتتاح شعبه در سوئیس

شرکت تابعه، شرکتی است که به یک نهاد خارجی وابسته است. همچنین شرکت های خارجی می توانند اقدام به افتتاح شعبه در سوئیس کنند. مسئولیت امور شرکت تابعه یا شعبه بر عهده شرکت مادر است.

4. شرکت مستقل

شرکت مستقل مختص تجاری است که می خواهند به صورت تنهایی در سوئیس تجارت کنند. البته فرد متقاضی ملزم به اخذ اقامت سوئیس است.

علاوه بر شناخت انواع شرکت ها، بررسی هزینه ثبت شرکت در این کشور نیز الزامی است. در بخش بعدی، هزینه ثبت شرکت و سرمایه گذاری در سوئیس را بررسی می کنیم.

هزینه ثبت شرکت در سوئیس

هزینه ثبت شرکت در سوئیس شامل هزینه های مختلف اعم از سرمایه اولیه، هزینه ثبت اداری، هزینه اجاره دفتر، ثبتنام در اداره مالیات، ثبتنام در اداره بیمه و… است. سرمایه اولیه شرکت بسته به نوع شرکت متفاوت است. برای ثبت شرکت سهامی عام به ۱۰۰ هزار فرانک نیاز دارید. اما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید ۱۰ هزار فرانک بپردازید. هزینه ثبت شرکت نیز از ۶۰۰ تا ۱۵ هزار فرانک است. هزینه اجاره دفتر نیز حداقل ۵۰۰ فرانک می باشد.

اگر شرایط و توانایی پرداخت هزینه ثبت شرکت را دارید باید مدارک لازم را فراهم کنید. در ادامه با مدارک لازم برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در سوئیس آشنا می شویم.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در سوئیس

مدارک لازم برای ثبت شرکت در سوئیس عبارتند از:

 • مدارک شناسایی متقاضی و سهامداران
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی تمکن مالی از طرف بانک
 • پرینت گردش حساب بانکی در ۳ ماه اخیر
 • طرح اقتصادی یا بیزنس پلان

بعد از فراهم کردن مدارک لازم می توانید برای ثبت شرکت اقدام کنید. در بخش پایانی مقاله، مراحل ثبت شرکت را بررسی می کنیم.

مراحل ثبت شرکت در سوئیس

برای ثبت شرکت در سوئیس باید مراحل زیر را پیگیری کنید:

 • ارائه طرح اقتصادی
 • انتخاب و رزرو اسم شرکت
 • ارائه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی اعضا و سهامداران
 • افتتاح حساب بانکی در سوئیس و پرداخت سرمایه اولیه شرکت
 • ثبت برند تجاری شرکت
 • تنظیم اظهارنامه برای خرید مستغلات و املاک شرکت
 • ثبتنام در اداره مالیات

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد پروسه ثبت شرکت در سوئیس ارائه کرده باشیم. در صورت تمایل به انجام این امر از شرکت ها و وکلای خبره در این حوزه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی و ارسال آن، منتظر تماس از طرف کارشناسان گروه مهاجرتی لتس مایگریت باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *