ثبت شرکت

جدیدترین شرایط ثبت شرکت در جمهوری چک

ثبت شرکت در جمهوری چک

در این مقاله به طور جامع به برسی ثبت شرکت در جمهوری چک می پردازیم. اگر می خواهید اطلاعات بروزی را دریافت کنید با ما همراه باشید

معرفی کشور جمهوری چک

جمهوری چک در قلب اروپا قرار دارد و با کشورهای آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان همسایه است. موقعیت جغرافیایی چک، دسترسی به بازارهای جهانی را تسهیل کرده است‌. چک از اقتصادی در حال پیشرفت بهره می برد و به عنوان ۵۱امین اقتصاد برتر دنیا شناخته می شود. موقعیت جغرافیایی و اقتصاد پویا، چک را به مقصدی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

ثبت شرکت در جمهوری چک یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور است. علاوه بر این، ثبت شرکت در جمهوری چک، زمینه ای برای مهاجرت به چک نیز محسوب می شود. اگر می خواهید در مورد اخذ اقامت چک از طریق ثبت شرکت در جمهوری چک بیشتر بدانید؛ با ما همراه باشید. در ادامه ابتدا به نحوه اخذ اقامت چک می پردازیم و سپس سایر جنبه های ثبت شرکت در چک را بررسی می کنیم.

اخذ اقامت چک از طریق ثبت شرکت در جمهوری چک

جمهوری چک با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای کمونیست دنیا شناخته می شود. مهاجرت به جمهوری چک معمولاً متقاضیان زیادی دارد. راه های مختلفی مانند مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و… برای مهاجرت وجود دارد. ثبت شرکت در چک نیز می تواند مقدمه مهاجرت شما باشد.

در واقع اگر موفق به ثبت شرکت شوید؛ اقامت یک ساله چک را دریافت خواهید کرد. در صورتی که شرکت شما فعال باشد می توانید اقامت خود را ۳ تا ۵ سال تمدید کنید. اگر در هر سال حداقل ۶ ماه در خاک چک اقامت داشته باشید؛ بعد از ۵ سال می توانید اقامت دائم چک را دریافت کنید. بعد از ۱۰ سال نیز می توانید برای اخذ پاسپورت جمهوری چک اقدام کنید.

شایان ذکر است که در صورت ثبت شرکت، دولت چک به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شما نیز ویزا می دهد. بنابراین ثبت شرکت در جمهوری چک، زمینه اخذ اقامت چک برای تمام افراد خانواده است‌. البته سرمایه گذاری در چک مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مزایای ثبت شرکت در جمهوری چک

مزایای ثبت شرکت در چک عبارتند از:

 • مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت بدون نیاز به شریک بومی
 • پروسه ساده ثبت شرکت
 • هزینه پایین اداره شرکت
 • امکان انجام مبادلات آنلاین بانکی و استفاده از خطوط اعتباری
 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت و شخص
 • استفاده از برند تجاری اروپایی
 • اخذ اقامت شینگین
 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به اخذ ویزا
 • اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان دریافت پاسپورت جمهوری چک
 • دریافت آسان ویزای سایر کشورها

طبق آنچه گفته شد؛ ثبت شرکت مزایای مختلفی دارد اما این امر خالی از محدودیت نیز نیست. در بخش بعدی با محدودیت های ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چک آشنا می شویم.

معایب ثبت شرکت در جمهوری چک

در بین محدودیت های ثبت شرکت در چک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برای دریافت اقامت دائم چک از طریق ثبت شرکت باید حداقل ۶ ماه از سال را در این کشور زندگی کنید. اگر نمی توانید تا این حد کسب و کار خود در ایران را ترک کنید و در چک بمانید؛ دریافت اقامت از طریق ثبت شرکت برای شما ممکن نیست.
 • علاوه بر تامین هزینه ثبت شرکت و حداقل سرمایه شرکت باید در بدو ورود به چک توانایی اجاره مسکن، پرداخت مالیات و استخدام نیروی کار را نیز داشته باشید.

اما به هر حال اگر توانایی ثبت شرکت در جمهوری چک را داشته باشید؛ می توانید کسب و کار خود را در قلب اروپا توسعه دهید. اگر می خواهید بدانید که کدام تجارت ها در چک سودآورتر هستند؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

تجارت های سودآور در جمهوری چک

بالغ بر ۸۰ درصد از اقتصاد چک مبتنی بر صادرات محصولات مختلف به کشورهای آلمان، اسلواکی، لهستان، فرانسه، اتریش، انگلیس و ایتالیا است. صنعت خودروسازی قدرتمندترین بخش صنعتی چک است. صادرات قطعات خودور یکی از تجارت های سودآور در این کشور به حساب می رود. علاوه بر این، تجارت های فعال در بخش های زیر نیز معمولاً سودآور هستند:

 • تجهیزات حمل و نقل
 • سوخت
 • مواد اولیه
 • مواد شیمیایی

علاوه بر اینها، شرکت های خدماتی و شرکت های فعال در بخش های کشاورزی نیز سوددهی بالایی دارند. در کنار تجارت های سودآور در چک لازم است که استانداردهای سرمایه گذاری در چک را نیز بررسی کنید. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در جمهوری چک

بررسی استانداردها و شاخص های اقتصادی در پروسه ثبت شرکت، گامی مهم بشمار می رود. در این بخش به تعدادی از استانداردهای ثبت شرکت در چک اشاره می کنیم:

نرخ تولید ناخالصی داخلی

روند صعودی نرخ تولید ناخالصی داخلی از رشد نظام اقتصادی خبر می دهد. نرخ تولید ناخالصی داخلی در چک ۱/۲۹۴ میلیارد دلار است که در این بین سهم بخش خدماتی بیش از همه است. بعد از بخش خدماتی، بیشترین تولید ناخالصی داخلی در چک به بخش صنعت و کشاورزی تعلق دارد.

نرخ بیکاری

پایین بودن نرخ بیکاری بازتابی از بهبود شرایط اقتصادی جامعه است. نرخ بیکاری در جمهوری چک ۶/۶ درصد است. به طور کلی، چک حدود ۵ میلیون نیروی کار دارد.

نرخ تورم

نرخ تورم، تعادل بین درآمد و هزینه ها را بیان می کند. هرچه نرخ تورم پایین تر باشد؛ تعادل بیشتری برقرار است. نرخ تورم در جمهوری چک ۲/۶ درصد است.

نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال، احتمال مصادره اموال شما در شرایط خاص توسط دولت را بیان می کند. نرخ مصادره اموال با عددی بین ۱ تا ۷ اعلام می شود. هرچه این عدد کمتر باشد؛ احتمال مصادره اموال نیز کمتر است. نرخ مصادره اموال در جمهوری چک ۱ است‌.

علاوه بر اینها، نرخ مالیات نیز شاخص مهمی در امر سرمایه گذاری بشمار می رود. در بخش بعدی، نرخ مالیات در جمهوری چک را بررسی می کنیم.

نرخ مالیات در جمهوری چک

نرخ مالیات در چک یکی از شاخص های مهم در پروسه ثبت شرکت در جمهوری چک است. در واقع بعد از ثبت شرکت در چک باید بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازید. در حال حاضر، مالیات شرکت ها در چک ۱۹ درصد است. علاوه بر این، شرکت ها موظف به پرداخت ۲۱ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز هستند. البته مالیات بر ارزش افزوده برای بعضی از کالاها تا ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش می یابد. همچنین اگر در تجارت خود ملزم به استفاده از وسایل نقلیه موتوری هستید باید مالیات بر جاده نیز بپردازید. مالیات بر جاده حدود هزار تا ۵ هزار کرون است.

با این تفاسیر اگر مایل به سرمایه گذاری در جمهوری چک هستید؛ لازم است که با انواع شرکت ها در چک آشنا شوید. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

انواع ثبت شرکت در جمهوری چک

شرکت ها در قالب های مختلفی قابل ثبت هستند. هر شرکت ویژگی ها و امتیازات خاص خود را دارد. پس ابتدا باید ببینید که چه نوع شرکتی با فعالیت شما سازگار است. در ادامه با انواع شرکت ها در جمهوری چک آشنا می شویم.

1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا SRO در جمهوری چک

شرکت با مسئولیت محدود یا SRO یکی از رایج ترین انواع ثبت شرکت در چک است. تعداد سهامداران این نوع شرکت بین ۱ تا ۵۰ نفر و تعداد مدیران نامحدود است. مسئولیت هر یک از اعضا محدود به سرمایه اولیه آنها است. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۲۰۰ هزار کرون است. حداقل باید نیمی از سرمایه شرکت را از ابتدا به حساب شرکت واریز کرد؛ مابقی سرمایه را می توان طی ۵ سال تامین نمود. شرکت تا زمانی که دادگاه رای به انحلال آن ندهد؛ پابرجا خواهد بود. پروسه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در جمهوری چک بین ۱۵ تا ۲۰ روز کاری زمان می برد.

2. ثبت شرکت سهامی یا AS در جمهوری چک

سهام شرکت های سهامی یا AS را می توان به صورت آزادانه خرید و فروش کرد. این نوع شرکت با هر تعداد عضوی قابل ثبت است. سهامداران در برابر امور شرکت هیچ مسئولیتی ندارند. شرکت باید حداقل ۳ عضو هیئت مدیره داشته باشد که با رای اکثریت اعضا عزل و نصب می شوند. همچنین شرکت های سهامی باید هئیت نظارت نیز داشته باشند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی در جمهوری چک ۲ میلیون کرون است که حداقل ۳۰ درصد این مبلغ باید زمان ادغام تامین شود. شایان ذکر است که اسم شرکت های سهامی باید دارای یکی از اختصارات Spol یا akc  باشد.

3. ثبت شرکت تعاونی در جمهوری چک

شرکت تعاونی یکی دیگر از انواع ثبت شرکت در جمهوری چک است. اعضای شرکت های تعاونی نامحدود است. شرکت های تعاونی می توانند به نفع اعضای خود به امور تجاری بپردازند. مسئولیت امور و دارایی های تعاونی بر عهده خود تعاونی است.

افتتاح شعبه در جمهوری چک

مسئولیت امور شعب و نمایندگی ها در چک بر عهده شرکت مادر است. دولت چک برای شعب و نمایندگی ها، محدودیت های زیادی قائل می شود. به عنوان مثال، شعب را باید به فرد مقیم چک یا دارنده اقامت طولانی مدت چک سپرد.

حال که با انواع شرکت ها در چک آشنا شدید؛ اجازه دهید ببینیم که برای ثبت شرکت در چک به چه مدارکی نیاز داریم.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در جمهوری چک

مدارک لازم برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در جمهوری چک عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • طرح تجاری یا بیزنس پلان
 • اساسنامه شرکت
 • تاییدیه از طرف مدیریت سرمایه
 • گواهی افتتاح حساب بانکی
 • گواهی پرداخت سرمایه اولیه شرکت

بعد از فراهم کردن مدارک لازم می توانید برای ثبت شرکت اقدام کنید. در بخش بعدی، پروسه ثبت شرکت در جمهوری چک را بررسی می کنیم.

نحوه ثبت شرکت در جمهوری چک

مراحل ثبت شرکت در چک عبارتند از:

 • انتخاب ساختار شرکت
 • انتخاب اسم شرکت
 • تنظیم اساسنامه
 • اجاره دفتر شرکت به مدت حداقل ۲ ماه
 • دریافت جواز تجارت (برخی از مشاغل مانند وکالت، طبابت، دفتر اسناد رسمی، روزنامه نگاری، مترجمی و مشاوره مالیاتی به جواز تجارت نیاز ندارند. جواز تجارت ۱۵ روز بعد از ارائه درخواست از طرف دادگاه صادر می شود.)
 • ثبتنام در اداره مالیات و دریافت کد مالیاتی
 • افتتاح حساب بانکی و واریز حداقل ۳۰ درصد از سرمایه اولیه شرکت

بعد از ثبت شرکت، ۱۵ روز زمان دارید که در سیستم مالیاتی بر ارزش افزوده نیز ثبتنام کنید. حداکثر ۸ روز بعد از استخدام اولین نیروی کار نیز باید برای ثبت بیمه پزشکی و امنیت اقدام نمایید.

علاوه بر آشنایی با پروسه ثبت شرکت در جمهوری چک لازم است که هزینه ثبت شرکت را نیز بررسی کنید. بخش بعدی مقاله را به این موضوع اختصاص می دهیم.

هزینه ثبت شرکت در جمهوری چک

به طور کلی، هزینه ثبت شرکت در چک حدود ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار کرون است‌. حدود ۳ هزار کرون از این مبلغ مربوط به هزینه ارائه درخواست ثبت است. ۴ هزار کرون باید برای صدور مجوز تجارت پرداخت کنید. هزینه ثبتنام در دادگاه نیز ۶ هزار کرون است. برای ثبتنام در اداره بیمه، مالیات و… نیز متحمل پرداخت مبالغی خواهید شد.

به هر حال، بعد از ثبت شرکت می توانید اقامت جمهوری چک را دریافت کنید. اگر هدف شما از ثبت شرکت مهاجرت به چک است؛ پس لازم هست که اطلاعاتی نیز در مورد هزینه زندگی در چک کسب کنید. بدین منظور می توانید بخش پایانی مقاله را نیز بخوانید.

هزینه زندگی در جمهوری چک

هزینه زندگی در چک به سبک زندگی و شهر محل اقامت شما بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه زندگی در جمهوری چک حدود  هزار تا ۱۴۰۰ یورو در ماه است. بیشترین هزینه را باید بابت اجاره مسکن بپردازید. هزینه اجاره مسکن در چک حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه است. همچنین ماهانه باید حدود ۲۰ یورو بابت رفت و آمد و ۱۷۰ یورو هم برای برق، گاز و اینترنت بپردازید‌. قیمت هر کیلو گوشت در چک حدود ۸ یورو است و هر وعده غذایی در رستوران حدود ۵/۵ یورو هزینه دارد.

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد ثبت شرکت در جمهوری چک ارائه کرده باشیم‌. در صورتی که مایل به انجام این امر هستید؛ حتماً از وکلای متخصص و توانا کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *