ثبت شرکت

ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان و شرایط، هزینه ها و مدارک مورد نیاز آن در سال 20201 موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. اگر تصمیم به گرفتن اقامت آذربایجان یا گسترس کسب کار خود در این کشور را دارید این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد داد. با ما همراه باشید.

جمهوری آذربایجان را بهتر بشناسیم

برای شروع زندگی، تحصیل، کار و حتی ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار در یک کشور دیگر نیاز است قبل از اقدام به هر کاری درباره‌ی شرایط آن کشور بیش‌تر بدانیم و اطلاعات کسب کنیم. مهم‌ترین اطلاعاتی که نیاز داریم، می‌تواند موقعیت جغرافیایی منطقه که مربوط به مکان فیزیکی و آب و هواست، میزان مهاجرپذیر بودن آن کشور، قوانین و مقررات، هزینه‌های کار و زندگی و تحصیل، فرهنگ آن کشور و بسیاری موارد دیگر باشد. ارتباط با آذربایجان از طریق راه‌های زمینی و هوایی امکان‌پذیر است.

جمهوری آذربایجان کشوری است که در کناره‌ی دریای خزر یعنی در شمال ایران واقع شده است و همان‌طور که مشخص است یکی از همسایه‌های نزدیک ایران محسوب می‌‌شود. البته در گذشته جزئی از کشور ایران بوده است. اکثر جمعیت آذربایجان را مسلمانان تشکیل می‌دهند. زبان آن‌ها ترکی است و فرهنگی کاملاً نزدیک به ایرانیان، ترک‌ها و روس‌ها دارند. مناطق مختلف آذربایجان دارای انواع آب و هواست و به همین دلیل پوشش‌های گیاهی متنوعی را هم می‌توان در این کشور مشاهده کرد.

واحد پول کشور آذربایجان منات یا مانات بوده که در حال حاضر برابر 24721 ریال ایران است.نرخ بیکاری یکی از نکاتی است که وقتی می‌خواهید در کشوری سرمایه‌گذاری و کار کنید، باید به آن توجه داشته باشید. این نرخ در آذربایجان حدوداً برابر 4.80 درصد است که نشان می‌دهد نسبتاً شرایط کاری مناسبی داشته و اکثر افرادی که در سن کار هستند، شغل دارند.

سرمایه گذاری و اقامت در آذربایجان

اگر یکی از شرایط زیر را از نظر اقتصادی داشته باشید می‌توانید اقامت آذربایجان را به‌دست آورید:

 • وجود حداقل 100 هزار منات در حساب بانکی
 • سرمایه‌گذاری حداقل 500 هزار منات در پروژه‌های اقتصادی
 • داشتن املاک به ارزش حداقل 100 هزار منات

برخی از شرایط برای سرمایه‌گذاران خارجی به شرح زیر است:

 • افتتاح شعبه‌ی شرکت خارجی بدون اخذ مجوز
 • خرید سهام از شرکت‌های فعال
 • خرید سهام بورس بدون اخذ مجوز
 • تصاحب کامل و صددرصد سهام یک شرکت

انتقال سود و دارایی شرکت ثبت شده در آذربایجان به کشورهای خارجی بدون مانع است.

شاخص های اقتصادی کشور آذربایجان

برای شاخص‌های اقتصادی و استاندارهای سرمایه‌گذاری در سراسر جهان یک سری معیارها وجود دارد که این شاخص‌ها ممکن است در کشورهای مختلف، متغیر باشد. برخی از این شاخص‌ها برای این کشور عبارتند از: نرخ بیکاری، نرخ بهره، بودجه دولت، نرخ مالیات شرکت‌ها در حوزه‌های کاری مختلف، موارد مربوط به ویروس کرونا و بسیاری از موارد دیگر هستند.

رشد اقتصادی و ریسک مصادره‌ی اموال از دیگر شاخص‌هایی هستند که برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی باید مد نظر داشته باشید.

نرخ ریسک مصادره‌ی اموال نکته‌ی مهمی است که تمامی افرادی که در کشورهای خارجی فعالیت دارند با آن مواجه‌اند. رتبه‌بندی این نرخ از 1 تا 7 است که اگر عدد آن در کشوری بیش‌تر از 1 باشد، به‌نوعی سرمایه‌گذاری در آن کشور از امنیت و اطمینان بسیار بالایی برخوردار نیست چرا که سرمایه‌گذار نمی‌تواند با اطمینان خاطر از امنیت شرکتش به فعالیت‌های خود بپردازد. متاسفانه جمهوری آذربایجان رتبه‌ی مناسبی در این نرخ ندارد اما بازهم به این معنا نیست که نمی‌توان در این کشور سرمایه‌گذاری کرد و موفق شد چرا که گزینه‌های مثبت بیش‌تری وجود دارد که این کشور را متمایز می‌کند. نرخ ریسک مصادره‌ی اموال در کشورهای اروپایی و مدرن که وضعیت اقتصادی خوبی دارند، بالاتر از عدد 1 نمی‌رود.

انواع مختلف شرکت‌ های قابل ثبت در آذربایجان

 • شرکت سهامی عام: در این نوع شرکت تعداد سرمایه‌گذارها باید از دو نفر بیش‌تر باشد و سود و زیان هرشخص به میزان سهامی خواهد بود که در شرکت دارد. در شرکت سهامی عام اگر یک سرمایه‌گذار بخواهد سهامش را واگذار کند، نیازی نیست به سایر سرمایه‌گذاران اطلاع دهد. به جز موسس شرکت، بقیه‌ی افراد در این نوع شرکت نیاز به اخذ مجوز رسمی کار دارند. در صورت داشتن مجوز ثبت شرکت، شخص می‌تواند برای گرفتن ویزای ورود به جمهوری آذربایجان اقدام کند.
 • شرکت سهامی خاص: وجود حداقل دو سرمایه‌گذار و هیئت مدیره برای راه‌اندازی شرکت‌های سهامی خاص نیاز است چرا که فعالیت آن‌ها سطح وسیع‌تری دارد. سهامی در این نوع شرکت قابل انتقال و مبادله با عموم مردم است.
 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC): ثبت این نوع شرکت بیش‌تر در صورتی که افراد با یکدیگر آشنا و یا فامیل باشند رایج است. مسئولیت‌های این نوع شرکت نسبت به شرکت‌های معمولی کم‌تر و محدودتر است. در شرکت‌های LLC، هریک از سهام‌داران و سرمایه‌گذاران به نسبت‌ سهم و سرمایه‌ای که در شرکت گذاشته‌اند در سود و ضرر شریک هستند. در نام‌گذاری این نوع شرکت حتما‌ً باید عبارت “با مسئولیت محدود” قید شود و اسم هیچ‌یک از شریکان و سرمایه‌گذاران در اسم شرکت نباید آورده شود.

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان

 • صفحه‌ی اول پاسپورت موسس شرکت
 • تهیه‌ی فرم‌های درخواست ثبت شرکت توسط موسس شرکت
 • آدرس فیزیکی محل شرکت
 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 • برگه‌ی تاییدیه‌ی سفارت آذربایجان در ایران
 • فرم سنوات اشتغال به کار
 • اخذ مجوز کار شرکت از دولت آذربایجان برای کارمندان

هزینه‌های ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

برای ثبت شرکت در هر کشوری نیازی به یک‌سری مدارک است که اگر کشور مقیم باشد نیازی به ترجمه نیست و اگر کشور خارجی باشد، برای تاییدیه گرفتن نیاز به ترجمه‌ی اسناد و مدارک وجود دارد. بجز اسناد و مدارک، مراحل اداری و قانونی، خرید و یا اجاره‌ی ملک و … هم نیازمند هزینه‌ای جداگانه است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌ی زندگی
 • هزینه‌ی مکان فیزیکی شرکت
 • هزینه‌ی ثبت شرکت
 • هزینه‌ی برنامه‌‌های فعالیت‌های شرکت یا همان بیزینس پلن
 • هزینه‌ی ترجمه‌ی مدارک برای ثبت شرکت در کشورهای خارجی
 • هزینه‌ی اسناد رسمی
 • هزینه‌ای که اثبات می‌کند یک شرکت برای ثبت و راه‌اندازی کسب و کار خود پشتوانه‌ی مالی موجه را دارد.

اگر کارها و مراحل ثبت شرکت را به کمک وکیل و یا مشاور حقوقی انجام دهید، باید هزینه‌های وکالت را هم به سایر هزینه‌های‌تان اضافه کنید.

و  در آخر

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهایی است که از نظر دارا بودن امکانات زندگی و کار برای ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار جدید و یا ایجاد شعبات شرکت‌های موجود در ایران، مناسب انواع فعالیت‌های اقتصادی است. از طریق خرید سهام، خرید ملک مسکونی و تجاری، ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری، سپرده‌ی بانکی و ثبت انواع شرکت می‌توان در کشور جمهوری آذربایجان فعالیت داشت. ثبت شرکت هزینه‌ی کم‌تری را برای‌تان ایجاد می‌کند و به وسیله‌ی آن حتی می‌توانید حساب بانکی بین‌المللی داشته و برای اقامت هم اقدام کنید. نزدیک بودن به ایران و سهولت در رفت و آمد، راه‌های ارتباطی آسان، روابط خوب ایران و آذربایجان، هزینه‌ی مناسب کار و زندگی، نرخ بیکاری پایین، فعالیت‌‎های اقتصادی پرسود، نزدیک بودن فرهنگ به ایران و … از مزایای ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان محسوب می‌شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *