ثبت شرکت

ثبت شرکت در بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک

ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم، هرآنچه از اطلاعات اولیه که اشخاص برای ثبت شرکت در کشور بلژیک باید بدانند را ارائه کنیم. اگر شما هم قصد دارید جهان تجاری خود را گسترش داده و به پهنه وسیع تجاری این کشور بپیوندید با ما همراه باشید.

ثبت شرکت در کشورهای خارجی، یکی از دغدغه‌های بزرگ تجار و افرادی است که به دنبال مسیری برای ایجاد یا توسعه تجارت خود خارج از ایران هستند. متأسفانه با وجود منابع و وکلای مهاجرتی، همچنان علامت‌های سال بزرگی در ذهن افرادی که قصد این کار را دارند باقی می‌ماند. بعضاً همین سؤالات بی‌پاسخ افراد را در میانه‌های مسیر این اقدام دچار مشکلات متعددی می‌کنند که گاهی جز صرف سرمایه بیهوده دست آورد دیگری نخواهد داشت.

چرا باید در بلژیک شرکت ثبت کرد؟

کشور بلژیک، به دلیل موقعیت جغرافیایی، شبکه حمل‌ونقل پیشرفت و پایگاه‌های تجاری، صنعتی خود به‌عنوان قلب تپنده اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. ثبت شرکت تجاری در کشور بلژیک به افراد خارجی و برون‌مرزی، این امکان را می‌دهد تا با ایجاد دامنه‌ای از تحقیق و توسعه، نوآوری و شبکة ارتباطی مؤثر و قدرتمند، بازار عرضه و تقاضا را تحت محاصره و کنترل خود در آورند.

فرایند ثبت شرکت در این کشور عمدتاً فرایند پیچیده‌ای نیست و ساده‌تر از آن چیزی است که ممکن است فکر کنید، با این حال یکی از عوامل مؤثر در روند آن میزان تحصیلات و مدارک تحصیلی مدیران آن شرکت است. هر فردی که در یک شرکت بلژیکی در سمت مدیریت فعالیت می‌کند می‌بایست دست‌کم مدرک دیپلم یا در صورت امکان مدارج دانشگاهی مورد تأیید این کشور را داشته باشد.

رایج‌ترین انواع شرکت در بلژیک

 • شرکت‌های با سهامی محدود (A/N.V)
 • شرکت‌های با مسئولیت محدود (P.R.L / B.V.B.A)
 • شرکت‌های خارجی که به دنبال ادغام با شرکت‌های داخلی بلژیکی تحت لوای زیرمجموعه‌های اقماری یا شرکت‌های تابعه هستند
 • شرکت‌هایی که قصد ادغام با شرکت‌های داخلی بلژیکی به‌عنوان شعب، تحت مفاد قانونی بلژیک دارند (ادغام تحت عنوان شعبه‌های تجاری فقط در صورتی امکان‌پذیر است که پایگاه شرکت مادر، در کشور بلژیک بوده باشد)

حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت تابعه در بلژیک

سرمایه سهام موردنیاز جهت ثبت شرکت تابعه با سهامی محدود، حداقل مبلغی معادل 61،500 یورو نیاز دارد که می‌بایست توسط فرد ثبت‌کننده تماماً به اشتراک گذاشته شده و پرداخت شود. این در حالی است که برای ثبت شعبه در این کشور هیچ مبلغ سرمایه‌ای نیاز نخواهید داشت.

اقدامات و تشریفات لازم جهت ثبت شرکت تابعه سهامی محدود

 • تهیه مستندات ادغام از طریق دفتر اسناد رسمی
 • انتشار ثبت شرکت در روزنامه رسمی بلژیک
 • با توجه به شهر موردنظر، رعایت زبان اسناد به فرانسه یا آلمانی الزامی خواهد بود
 • ارائه برنامه و نقشه اقتصادی مقدماتی 2 سال آینده شرکت
 • ثبت شرکت مادر در بانک ملی بلژیک به‌واسطه شعبه جدید الثبت

شرایط الزامی جهت ثبت شرکت در کشور بلژیک

 • وجود حداقل دو سهام‌دار و حداقل 3 نفر مدیر ارشد
 • حسابرسی قانونی سالیانه
 • تابعیت یا داشتن شهروندی این کشور جهت ثبت شرکت لازم نیست
 • احداث یک دفتر خدمات محلی

حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود در بلژیک

سرمایه سهام موردنیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود خصوصی، حداقل مبلغی معادل 18،600 یورو نیاز دارد که حداقل مبلغ 6،200 از این مبلغ می‌بایست توسط فرد ثبت پرداخت شود.

ویژگی‌های شرکت با مسئولیت محدود در کشور بلژیک

 • در این نوع از شرکت‌ها، وجود حداقل دو سهام‌دار الزامی است
 • شرکت‌های مسئولیت محدود در بلژیک می‌توانند تنها 1 مدیر ارشد داشته باشند
 • سهام‌داران تنها به‌اندازة سرمایه‌ای که در شرکت ثبت کرده‌اند نسبت به مسائل مسئولیت حقوقی و مالی خواهند داشت

انواع دیگر شرکت‌های ثبتی، در کشور بلژیک

یکی دیگر از اشکال شرکت‌های ثبتی و تجارت‌های معمول در کشور بلژیک، گروه اقتصادی مشترک‌المنافع اروپایی است که به آن EEIG می‌گویند. یک مشارکت مرزی متشکل از کشورهای اروپایی که در این فرم از تجارت در کشور بلژیک فرد نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه در این کشور، حساب مالی جداگانه نخواهد داشت و هر یک از افراد عضو در این گروه صرفاً مالیات منافع شخصی خود را پرداخت خواهند کرد.

استخدام در کشور بلژیک، فراتر از انتظار

بلژیک دارای یک بخش استخدام فوق‌العاده پیشرفته است که شامل دبیرخانه مرکزی و کارمندان متعددی است که تمام تلاش خود را برای کمک به شما می‌کنند. کاریابی در بلژیک در صورت داشتن حداقل‌های موردنیاز چندان دشوار و ترسناک نیست. البته لازم به ذکر است که حقوق کارگران در این کشور عدد قابل‌توجهی را در برمی‌گیرد.

حقوق ماهیانه قابل‌توجه در کنار خدمات رفاهی سخاوتمندانه و بیمة ملی چه برای کارمندان چه برای کارفرمایان، توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند. تقاضای جذب نیرو کاری ماهر مسلط به زبان آلمانی در منطقة فلاندر که از مرفه‌ترین مناطق این کشور است به شدت بالا است.

اگرچه بیشترین تقاضا در حوزه IT می‌باشد و اعداد و ارقام آماری بیانگر آن است که اگر شما یک نیروی متخصص و ماهر هستید و به زبان آلمانی آشنایی دارید حتی لحظه‌ای نگران پیدا کردن شغل در بلژیک نباشید. البته ناگفته نماند که در صورت نداشتن تخصص در حوزه‌های فنی یا تسلط به زبان فرانسوی متأسفانه با مشکلات متعددی برای کاریابی مواجه خواهید شد.

فضای نظارتی بر شرکت‌های ثبتی در این کشور چگونه خواهد بود؟

دولت بلژیک به تمام اقشار خارجی که قصد ثبت شرکت و انتقال سرمایه جهت سرمایه‌گذاری و ارائه فعالیت‌های تجاری، خدماتی و صنعتی در این کشور را داشته باشند فراغ بال و آزادی عمل گسترده‌ای ارائه می‌کند. موارد ذیل از جمله خدماتی است که این دولت به این دسته از افراد ارائه می‌کند:

 • عدم نیاز به اخذ مجوزات اولیه جهت ثبت شرکت به‌جز در موارد و فعالیت‌های تجاری خاص من‌جمله بانکداری، بیمه و حمل‌ونقل
 • انتقال بدون محدودیت سرمایه‌های خارجی به کشور بلژیک
 • عدم نیاز به اخذ مجوزات مقدماتی جهت مشارکت در سرمایه‌گذاری توسط افراد خارجی
 • معافیت‌های مالیاتی، از جمله معافیت مالیاتی تام برای شرکت‌های چندملیتی که خدمات اقتصادی و مدیریتی ارائه می‌کنند

تسهیلات بانکی

دولت بلژیک به افرادی که قصد ثبت شرکت در انواع مختلف را دارند خدمات بانکی متنوع و جامعی ارائه می‌کند که طیف گسترده‌ای از تسهیلات را در برمی‌گیرد. از جمله این تسهیلات می‌توان به خدمات مربوط به گسترش تصرفات و افزایش سرمایه از سوی بانک‌های این کشور اشاره کرد.

تنوع تسهیلات بانکی در بلژیک، در شهرهای مختلف آن متفاوت است و بانک‌ها در هر یک از شهرهای این کشور با توجه به موقعیت‌های اقتصادی، صنعتی آن تسهیلات متفاوتی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند:

 • در شهر فلاندر، بانک‌ها به شرکت‌های کوچک و متوسطی که در منطقه‌های صنعتی تازه‌تأسیس یا توسعه‌یافته فعالیت خود را آغاز کنند تسهیلات بیشتری اختصاص می‌دهد. البته تخصیص تسهیلات برای شرکت‌های بزرگ‌تر نیز از سوی بانک‌های این شهر از جمله خدماتی است که ارائه می‌شود که با توجه به نوع فعالیت آن شرکت ابعاد مختلفی خواهد داشت. به طور مثال برای شرکت‌هایی که در زمینه بیوتکنولوژی یا کنترل محیط زیست فعالیت کنند تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود.
 • بانک‌های شهر والونیا، در زمینه خرید زمین، ساخت و ساز، تجهیزات و شرکت‌های پروژه محور در زمینه‌های قید شده تسهیلات چشمگیری ارائه می‌کنند. این تسهیلات همچنین در بخش تحقیقات بازار و توسعه محصول نیز دستگیر سرمایه‌گذاران خواهد بود.
 • بروسل، خدمات تسهیلاتی خود را در قالب کمک‌هزینه‌های سرمایه‌گذاری، معافیت‌های اولیه از مالیات نگهداری در موارد خاص، وام‌های بدون بهره جهت تحقیقات صنعتی، کمک‌هزینه‌های مالی جهت استخدام کارجویان و توسعه به سیستم آموزش فنی و زبان به مشتریان ارائه می‌کند.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در اروپا، همواره یکی از مشغله‌های ذهنی اغلب افراد بوده و هست. چگونگی‌های این امر و عدم شناخت از مسیرهای ورود به حوزه‌های تجاری برون‌مرزی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بازدارنده تعداد زیادی از افرادی است که رؤیای جهانی‌شدن را در سر می‌پرورانند.

ما در تیم تخصصی مهاجرتی آوات شبانه‌روز در تلاشیم تا با تسهیل موانع پیش روی شما عزیزانی که قصد مهاجرت به‌منظور زندگی یا سرمایه‌گذاری در دیگر کشورهای جهان را دارید، تجربه‌ای دلنشین و به‌دور از دغدغه‌های ذهنی فراهم کنیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با تیم مهاجرتی ما تماس حاصل فرمایید. همچنین با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی می توانید منتظر تماس از طرف کارشناسان موسسه باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *