ثبت شرکت

جدیدترین شرایط ثبت شرکت در استونی

ثبت شرکت در استونی

ثبت شرکت در استونی به همراه بررسی شرایط و هزینه های ثبت انواع قالب شرکت ها در سال 2021 موضوع این مقاله است. در ابتدا یک توضیح مختصر برای آشنایی با کشور استونی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

قبل از ثبت شرکت کمی با کشور استونی آشنا شویم

استونی کشوری است در شمال اروپا در منطقه بالتیک.از شمال با خلیج فنلاند مرز آبی دارد، از جنوب با لتونی، از غرب با دریای بالتیک و از شرق با روسیه همسایه است. پایتخت آن شهر تالین است. استونی کوچک‌ترین کشور منطقه بالتیک است که دارای 15 استان است و 2 استان آن به صورت جزیره هستند.واحد پول استونی یورو است. جمعیت آن حدوداً یک میلیون و سیصد هزار نفر است. زبان رسمی آن‌ها استونیایی است.

دین رسمی در این کشور حاکم نیست و حدود 70 درصد از مردم بی‌دین هستند. استونی سال‌ها تحت سلطه کشورهای مختلفی ازجمله آلمان و روسیه بوده و نهایتاً در سال 1991 به استقلال کامل رسیده است.در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و عضو ناتو و شنگن شد. دولت استونی  از نظر سیاسی دارای جمهوری پارلمانی است. شهروندان استونی طبق قرارداد دولتشان با امریکا، می‌توانند بدون ویزا به ایالات متحده سفر داشته باشند.

از نظر آب و هوا، کشور استونی دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است. تابستان‌هایی ملایم و زمستان‌های سردی دارد. میانگین دما به طور کلی 5.2 درجه سانتی‌گراد است. این کشور دریاچه‌های بسیار زیادی دارد.

امنیت این کشور از جایگاه خوبی برخوردار است مخصوصاً برای زنان و کودکان و همین امر موجب حضور بیش‌تر زنان در جایگاه‌های شغلی طی سال‌های اخیر شده است.

سیستم آموزشی در استونی از کیفیت بسیار بالایی در همه مقاطع تحصیلی چه در مدرسه و چه در سطح دانشگاه برخوردار است و سالانه دانشجویان خارجی زیادی برای تحصیل به استونی مهاجرت می‌کنند. نکته مهم بابت تحصیل در دانشگاه‌های استونی این است که آموزش به زبان انگلیسی است.

در زمینه فناوری اطلاعات و اینترنت جزو کشورهای برتر دنیا است که در سال‌های گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته و همچنان درحال پیمودن این مسیر است.بهتر است بدانید که شرکت اسکایپ در استونی به وجود آمده است. آزادترین اینترنت را در بین کشورهای جهان دارد و تقریباً در همه مکان‌ها اینترنت رایگان در اختیار مردم قرار دارد.

وضعیت اقتصادی استونی

استونی به عنوان کشوری با اقتصاد پیشرفته شناخته شده است. از نظر بانک جهانی استونی کشوری با درآمد بالا طبقه‌بندی شده است. نرخ بیکاری 2.5 درصد است. اقتصاد استونی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل نساجی، مخابرات، ماهیگیری، الکترونیک، نفت و … است. کشاورزی و دامداری در استونی به دلیل این‌که خاک مناسبی ندارد چندان مساعد نیست.

دولت استونی از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال خوبی می‌کند و زمینه جهت کسب و کار و ایجاد درآمد برای آن‌ها را به خوبی فراهم کرده است. طی سال‌های گذشته تعداد مهاجران ایرانی که جهت کار و تحصیل به این کشور رفته‌اند‌اند افزایش داشته است.

وجود جنگل‌ها، پارک‌ها و دریاچه‌های متعدد در این کشور برای دوست‌داران طبیعت جزو جاذبه‌های توریستی است. همین‌طوروجود شهرهای ساحلی، قلعه‌ها و شهرهای قدیمی  باعث شده سالانه گردشگران زیادی جذب این کشور شوند. درنتیجه گردشگری هم جزوی از اقتصاد استونی شده است.

22 درصد از کل این کشور با جنگل پوشیده شده است درنتیجه کارخانه‌های تولید کبریت و کاغذ زیادی دارد که محصولات خود را صادرات هم می‌کنند.

تولید محصولات غذایی و درمانی طی سال‌های گذشته پیشرفت چشم‌گیری داشته است،به‌طوری‌که غذاهای ارگانیک توانسته جایگاه خوبی برای خود باز کند.

تالین به نسبت سایر شهرهای اروپا شهری ارزان است. به طوری‌که فنلاندی‌ها آخر هفته‌ها برای گذراندن اوقات فراقت و همچنین خرید مایحتاج خود به تالین می‌آیند.

مقاله مرتبط: ویزای استارتاپ استونی

مزیت‌های ثبت شرکت در استونی

پاسپورت استونی رتبه 7 جهانی را دارد و شهروندان آن می‌توانند به راحتی و بدون ویزا به 120 کشور سفر کنند.

افراد خارجی بعد از این‌که شرکت خود را در استونی به ثبت رساندند، موفق به اخذ اقامت یک ساله برای خود و خانواده‌شان می‌شوند.

بعد از 3 سال از شروع فعالیت و کسب و کار اقتصادی امکان ثبت درخواست برای اقامت دائم کشور استونی وجود دارد.

زمانی که اقامت کشور استونی را داشته باشید می‌توانید بدون گرفتن ویزا به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن سفر کنید.

بعد از اخذ اقامت دائم شما می‌توانید درخواست اخذ پاسپورت کشور استونی را ارائه کنید.

در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانید حساب بانکی داشته باشید.

با توجه به رشد اقتصادی خوبی که کشور استونی دارد به راحتی می‌توانید به کسب و کار خود در یک محیط تجاری امن بپردازید.

از قوانین تجاری، بازرگانی و وام‌های موجود در اتحادیه اروپا می‌توانید استفاده کنید.

مالیات در کشور استونی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کم است و این مورد یکی از نکات حائز اهمیت و بسیار مهم برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود.

ثبت شرکت در استونی مراحل سخت و پیچیده ای ندارد و شما به راحتی می‌توانید شرکت خود را طی چند روز به ثبت برسانید.

شما برای شروع کسب و کار خود در استونی قبل از هرچیزی نیاز به یک بیزینس پلن دارید. برای این‌که بتوانید بیزینس پلن برای ثبت شرکت خود را بنویسید باید نکات زیر را درنظر داشته باشید:

از کارهایی که قصد اجرای آن را دارید و اهداف اولیه خود باید یک خلاصه تهیه کنید.

مدیران شرکت خود را باید مشخص کنید.

نوع ثبت شرکت خود و همچنین سهام آن را باید مشخص کنید.

هزینه های شرکت مثل هزینه های سالانه و درآمدهای مالی را باید محاسبه کنید.

هزینه ثبت شرکت را باید برآورد کنید.

تمکن مالی برای ثبت شرکت را باید ارائه دهید.

انواع ثبت شرکت در استونی

1. شرکت خصوصی با مسئولیت محدود

یک یا چند نفر می‌توانند این نوع شرکت را به ثبت برسانند و سهام‌دار باشند. هزینه اولیه ثبت این شرکت 2500 یورو است. موسس شرکت می‌تواند ساکن استونی نباشد. هرکدام از اعضا بسته به میزان سهام خود مسئولیت بدهی‌ها و تعهدات شرکت را دارد. شرکت خصوصی با مسئولیت محدود باید حتماً هیئت مدیره داشته باشد که می‌تواند شامل یک مدیر یا چند مدیر باشد. مورد مهمی که باید درنظر داشته باشید این است که حداقل 50 درصد این اعضا باید مقیم اتحادیه اروپا باشند.

2. شرکت سهامی خاص

فقط با وجود یک نفر سهام‌دار می‌توانید این نوع شرکت را ثبت کنید. حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص 25000 یورو است. سهام این شرکت در مرکز ثبت اوراق بهادار استونی به ثبت رسمی می‌رسد.

3. شرکت سهامی عام

این نوع شرکت‌ها قانون و مقررات بیشتر و کمی پیچیده‌تری نسبت به شرکت‌های سهامی خاص دارند و قوانینشان مشابه قوانین شرکت‌های بزرگ عمومی است. یکی از قوانین خاص این نوع شرکت‌ها همانند شرکت‌های خصوصی با مسئولیت محدود این است که هیئت مدیره این شرکت باید در کم‌ترین حالت 50 درصد از سهام‌دارانش ساکن کشورهای اتحادیه اروپا باشند. سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام 5000 یورو است.

4.شعبه شرکت خارجی

شرکت‌های بین‌المللی بزرگ برای انجام کارهای بازرگانی خود در استونی می‌توانند از اداره ثبت در کشور استونی مجوز بگیرند و شعبه جدیدی را در کشور استونی به ثبت برسانند. فقط باید این نکته را در‌نظر داشته باشند که شخصی را که به عنوان مدیر انتخاب می‌کنند باید عضو منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشد. تمام مسئولیت‌های شعبه به عهده شرکت مادر است.

5. شرکت با مالکیت شخصی

6. شرکت مشارکتی (کامل و محدود)

مراحل ثبت شرکت در استونی

برای ثبت شرکت در استونی باید مراحلی را طی کنید که شامل موارد زیر است:

برای شرکت خود یک اسم انتخاب کنید.

اسناد مورد نیاز ثبت را به دفاتر ثبت ارائه دهید.

یک حساب بانکی در یک بانک معتبر افتتاح کنید.

از دفتر اسناد رسمی باید تاییدیه بگیرید.

در انتها باید همه مدارک خود را به دفتر ثبت نهاد حقوقی تحویل دهید. از آن‌جایی‌که بیش‌تر خدمات در کشور استونی به صورت اینترنتی انجام می‌شود شما می‌توانید ثبت شرکت خود را از طریق اینترنتی انجام دهید.

بهتر است بدانید برای ثبت شرکت در کشور استونی به شرطی که مدارک کاملی ارائه دهید شما بین 8 تا 12 روز کاری و نهایتاً تا ۱۴ روز کاری زماننیاز دارید.

و در پایان

با توجه به تمام موارد گفته شده، کشور استونی می‌تواند گزینه مناسبی جهت ثبت شرکت و به دنبال آن اخذ اقامت برای خود و خانواده‌تان باشد. به شرطی که تمام موارد منفی و مثبت این کشور کوچک و آرام را در نظر داشته باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *