ثبت شرکت

ثبت شرکت در استرالیا

ثبت شرکت در استرالیا

اگر تصمیم به ثبت شرکت در استرالیا دارید ما در این مقاله هر آنچه را که درباره شرایط، هزینه ها، مدارک و… نیاز است توضیح داده ایم. همچنین شما می توانید در انتهای مقاله در بخش دیدگاه ها سوالات خود را از مشاوران ما بپرسید.

استرالیا در ردیف پنج اقتصاد برتر دنیا قرار دارد. آمار بیانگر رشد صعودی اقتصاد استرالیا در ۲۶ سال اخیر است. اقتصاد استرالیا بر پایه بازرگانی و کشاورزی قرار دارد. روابط تجاری استرالیا با کشورهای آمریکا، چین، ژاپن و کره جنوبی گرم است. بنابراین استرالیا، مقصدی ایده آل برای سرمایه گذاری در دنیا بشمار می رود. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در استرالیا راهی برای مهاجرت به این کشور است. اگر شما هم متقاضی مهاجرت به استرالیا هستید؛ بد نیست که شرایط ثبت شرکت در این کشور را بررسی کنید. بدین منظور می توانید با ما همراه شوید.

مهاجرت به استرالیا از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به استرالیا از طریق ثبت شرکت در این کشور امکان پذیر است. برای انجام این امر باید تجارت خود را در استرالیا ثبت کنید. در واقع اگر مالک شرکتی در ایران هستید؛ باید یک شعبه از شرکت خود را در استرالیا به ثبت برسانید. اگر شرکت ندارید؛ چنانچه شرکتی که در استخدام آن هستید؛ دست به افتتاح یک شعبه در استرالیا بزند و نام شما نیز به عنوان یکی از سهامداران شعبه استرالیایی ذکر شود؛ باز هم می توانید به این کشور مهاجرت کنید. البته شرکت اصلی باید تضمین کند که سالانه حقوق مشخصی از شعبه استرالیایی دریافت خواهید کرد. بدین ترتیب با اخذ ویزای کاری می توانید به استرالیا سفر کنید.

ثبت شرکت در استرالیا به روشی متداول برای مهاجرت به این کشور تبدیل شده است. البته در صورتی موفق به ثبت شرکت می شوید که شرایط موردنظر دولت را داشته باشید. در بخش بعدی با شرایط لازم برای سرمایه گذاری در استرالیا آشنا می شویم.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در استرالیا

برای ثبت شرکت در استرالیا لازم است که مالک شرکتی موفق در ایران باشید. تحت چنین شرایطی می توانید برای افتتاح یک شعبه در استرالیا اقدام کنید. البته برای انجام این امر باید دارای اقامت استرالیا باشید. در غیر این صورت به یک شریک استرالیایی یا مقیم استرالیا نیاز دارید. ضمناً سن شما به عنوان متقاضی سرمایه گذاری در استرالیا باید بیش از ۱۸ سال باشد.

دولت استرالیا به بعضی از افراد، اجازه ثبت شرکت نمی دهد. در واقع اگر:

 • در ایران در حالت ورشکستگی باشید
 • یا در زمینه جرائم مدیریتی دارای سوپیشینه باشید

پس چنانچه شرایط لازم برای ثبت شرکت در استرالیا را دارید؛ می توانید برای انجام این امر اقدام کنید. البته قبل از هر اقدامی بد نیست که استانداردهای سرمایه گذاری در استرالیا را بررسی کنید.

استانداردهای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در استرالیا

بررسی استانداردهای سرمایه‌گذاری لازمه ثبت موفقیت آمیز شرکت در کشور مقصد است. در ادامه، چند مورد از استانداردهای سرمایه گذاری را معرفی می کنیم:

نرخ کنترل فساد: نرخ کنترل فساد برحسب عددی بین منفی دو نیم تا مثبت و دو و نیم اعلام می شود. هرچه اندازه این عدد مثبت تر باشد؛ امکان بروز فساد مالی در کشور موردنظر کمتر است. آمار نشان می دهد که نرخ کنترل فساد استرالیا در سال های اخیر نزدیک به مثبت دو بوده است.

نرخ ریسک مصادره اموال: نرخ ریسک مصادره اموال با عددی بین ۱ تا ۷ بیان می شود. هر چه اندازه این عدد کوچکتر باشد؛ احتمال مصادره اموال سرمایه گذار توسط دولت کمتر است. طبق آمار، نرخ مصادره اموال در استرالیا از سال ۲۰۱۴ به بعد ۱ است.

علاوه بر این ها، به نرخ مالیات در کشور موردنظر نیز توجه کنید. در بخش بعدی در مورد نرخ مالیات در استرالیا صحبت می کنیم.

نرخ مالیات شرکت ها در استرالیا

اداره مالیات استرالیا، شرکت های بین المللی را با نهایت دقت رصد می کند. در استرالیا، مالیات شرکت های بین المللی برابر با ۳۰ درصد سود سالانه شرکت است. طبق قوانین دولت استرالیا، گردش حساب شرکت در سال اول باید بیش از ۳۰۰هزار دلار استرالیا باشد. همچنین، شرکت های بین المللی هر سه ماه یک بار موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند.

با این‌تفاسیر اگر مایل به ثبت شرکت در استرالیا هستید باید با مراحل انجام این امر آشنا شوید. در ادامه، مراحل ثبت شرکت در استرالیا را توضیح می دهیم.

مراحل ثبت شرکت در استرالیا

برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در استرالیا ابتدا باید با انواع شرکت ها در در این کشور آشنا شوید. هر نوع شرکتی مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین شرکت موردنظر باید متناسب با فعالیت شما باشد. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

مرحله اول: انتخاب نوع شرکت

فعالیت های تجاری در استرالیا، قالب های مختلفی دارند. هر نوع فعالیت تجاری، اختیارات و محدودیت های خاص خود را دارد. فعالیت تجاری خود را می توانید در یکی از قالب های زیر در استرالیا ثبت کنید:

ثبت به عنوان شخصیت حقیقی: در قالب ثبت به عنوان شخصیت حقیقی یا sole trader تمام مسئولیت های شرکت بر عهده شما است. همچنین کنترل تمام امور شرکت نیز در دست شماست. ضمناً مالیات وارد بر شخصیت حقیقی کمتر از مالیات وارد بر سایر شرکت ها است.

ثبت مشارکتی: در قالب ثبت مشارکتی یا partnership، مسئولیت امور شرکت بر عهده تمام شرکا است. هزینه ثبت شرکت در قالب مشارکتی پایین و احتمال افزایش سرمایه بالا است. همچنین انحلال شرکت مشارکتی و پس گرفتن سرمایه، امری نسبتاً ساده است.

ثبت شرکت از طرف افراد ذی النفع: ثبت شرکت از طرف افراد ذی النفع یا trust بهترین انتخاب برای کسب حداکثر سود و به حداقل رساندن مسئولیت است.

ثبت کمپانی: در قالب ثبت کمپانی، شخصیت حقوقی شرکت و سهام داران از هم جدا است. بنابراین سهامداران در قبال بدی های شرکت هیچ مسئولیتی ندارند. سطح سوددهی در این نوع شرکت ها بالا است.

بعد از انتخاب نوع شرکت باید اسم تجاری شرکت را انتخاب کنید. در بخش بعدی، به طور مفصل در مورد انتخاب اسم تجاری صحبت می کنیم‌.

مرحله دوم: انتخاب اسم شرکت

اداره اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) برای بررسی نام های تجاری، یک سامانه راه اندازی کرده است. پس برای بررسی احتمال تصویب نام تجاری موردنظر باید در سامانه ASIC ثبتنام کنید. در انتخاب نام تجاری به نکات زیر توجه کنید:

 • نام تجاری موردنظر به هیچوجه تکراری نباشد. تا سال ۲۰۱۲، ثبت فعالیت ها با نام های تجاری یکسان در ایالت های مختلف امکان پذیر بود. اما در حال حاضر چنین چیزی ممکن نیست و اسم موردنظر در سراسر استرالیا باید منحصربفرد باشد.
 • در اسم تجاری فقط از علائم موجود در جدول زیر می توانید استفاده کنید.
 • مجاز به استفاده از کلماتی مانند بانک، اعتماد، سلطنتی و ثبت شده که به دولت استرالیا، خانواده سلطنتی و سازمان های مشخصی اشاره می کنند؛ نیستید.
 • نام تجاری باید بیانگر شرایط شرکت و مسئولیت اعضا باشد. به عنوان مثال اگر مسئولیت اعضا با عدم پرداخت سهم محدود می شود؛ نام شرکت باید به عبارتproprietary limited ختم شود. اما اگر مسئولیت اعضا محدود نیست؛ نام شرکت باید به proprietary ختم شود.
 • اسم شرکت می تواند حاوی کلمات اختصاری زیر باشد.
 • نام تجاری موردنظر را رزرو کنید. بعد از رزرو نام تجاری به مدت ۲ ماه برای ثبت شرکت وقت دارید. چنانچه بعد از ۲ ماه موفق به ثبت شرکت نشوید باید مجدداً برای رزرو اسم شرکت اقدام کنید.

بعد از انتخاب نام تجاری نوبت به بررسی نحوه اداره شرکت می رسد.

مرحله سوم: بررسی نحوه اداره شرکت

قبل از ثبت شرکت در استرالیا باید در مورد نحوه اداره شرکت تصمیم بگیرید. شرکت شما به روش های زیر قابل اداره است:

 • با استفاده از قوانین قابل تعویض
 • طبق اساسنامه
 • ترکیبی از هر دو روش

برای اداره شرکت به روش قوانین قابل تعویض از تنظیم اساسنامه معاف هستید. همچنین برای تغییر قوانین حاکم بر شرکت نیز معاف از پرداخت هزینه می باشید. اما اگر مایل به اداره شرکت براساس قوانین نوشته شده اید؛ باید اساسنامه تنظیم کنید.

بعد از انتخاب نحوه اداره شرکت باید به تهیه توافق نامه با اعضای شرکت بپردازید.

مرحله چهارم: تنظیم توافق نامه

برای ثبت شرکت در استرالیا ملزم به کسب اجازه از اعضای زیر هستید:

 • مدیر شرکت (سن مدیر باید بالای ۱۸ سال باشد)
 • معاون شرکت (سن معاون باید بالای ۱۸ سال باشد)
 • اعضای شرکت (هر شرکت حداقل باید یک عضو داشته باشد)

حداقل یکی از مدیران و معاونین شرکت های خصوصی باید مقیم استرالیا باشند. همچنین اقامت حداقل دو نفر از مدیران شرکت های عمومی در استرالیا الزامی است.

بعد از تنظیم توافق نامه می توانید برای ثبت شرکت در استرالیا درخواست دهید.

مرحله پنجم ثبت شرکت در استرالیا: ثبت شرکت

برای ثبت شرکت می توانید از طریق سرویس ثبت فعالیت های تجاری دولت استرالیا یا BRS  اقدام کنید. همچنین می توانید از طریق سرویس های خصوصی ثبت یا PSP نیز درخواست دهید. برای انجام این امر باید مدارک لازم را به سرویس دهنده موردنظر ارائه دهید. در بخش بعدی با مدارک لازم برای ثبت شرکت در استرالیا آشنا می شویم.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در استرالیا

 • مدارک شناسایی
 • مدارک شغلی دال بر موفقیت شرکت شما در ایران
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پرداخت هزینه ثبت شرکت

علاوه بر موارد مذکور برای ثبت شرکت در استرالیا به یک طرح تجاری نیز نیاز دارید. در بخش بعدی با طرح تجاری لازم برای ثبت شرکت آشنا می شویم.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در استرالیا

با توجه به اقتصاد قدرتمند استرالیا، دولت استرالیا فقط از پرونده هایی استقبال می کند که برای کشور سودآور باشند. به عنوان مثال، احتمال تایید طرح هایی مانند افتتاح رستوران یا کارواش خیلی کم است. اما طرح های حوزه فناوری اطلاعات از شانس بالایی برخوردار هستند. دولت استرالیا معمولاً حوزه های موردنیاز خود را اولویت بندی و اعلام می کند. پس قبل از ثبت شرکت در استرالیا، اولویت های این کشور را بررسی و سعی کنید که در زمینه های موردنظر اقدام نمایید.

همانطور که گفتیم؛ برای ارائه درخواست به گواهی پرداخت هزینه ثبت شرکت نیز نیاز دارید. در ادامه به بحث هزینه های ثبت شرکت می پردازیم.

هزینه ثبت شرکت در استرالیا

هزینه ثبت شرکت در استرالیا به نوع فعالیت و شرکت موردنظر بستگی دارد. به طور معمول، هزینه ثبت شرکت بین ۴۱۷ تا ۵۰۷ دلار است. برای تخمین دقیق هزینه ثبت به سامانه الکترونیکی ASIC مراجعه کنید.

بعد از ارائه مدارک لازم اگر موفق به ثبت شرکت شوید؛ دولت استرالیا ویزایی ۲ تا ۴ ساله به شما اعطا می کند. با استفاده از این ویزا می توانید در استرالیا کار و زندگی کنید. همچنین گرفتن اقامت دائم از طریق ثبت شرکت امکان پذیر است. در بخش پایانی به این موضوع می پردازیم.

اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق ثبت شرکت

بعد از ثبت شرکت در استرالیا، ویزایی ۲ تا ۴ ساله به شما تعلق می گیرد. مدت اعتبار ویزا بسته به فعالیت شرکت و شغل شما از ۲ تا ۴ سال متغیر است. اگر موفق به دریافت ویزای ۴ ساله شوید؛ در صورتی که سن شما زیر ۴۵ سال باشد و ۳ سال در استرالیا کار کنید؛ بعد از ۳ سال می توانید برای گرفتن اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. بنابراین می توان به ثبت شرکت در استرالیا به عنوان راهی برای گرفتن اقامت دائم این کشور فکر کرد.

در پایان امیدواریم؛ اطلاعات مفیدی در مورد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در استرالیا ارائه داده باشیم. در صورتی که مایل به سرمایه گذاری در استرالیا هستید؛ حتماً با وکلای خبره و کاربلد این حوزه مشورت کنید. شما می توانید به صورت مستقیم با مشاوران ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس ما باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *