ثبت شرکت

ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان

در این مقاله مطالب جامع و آپدیتی در خصوص ثبت شرکت در کشور ارمنستان بدست می آورید. اگر شما نیز قصد ثبت شرکت در این کشور و افتتاح حساب بانکی در آن را دارید در ادامة مطلب با ما همراه باشید.

ارمنستان کشوری کوچکی است که از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ارمنستان را به موقعیت مناسبی برای تجار جهت سرمایه‌گذاری بدل می‌کند، موقعیت جغرافیایی آن می‌باشد. چند سالی است که توجه تجار از سراسر جهان به‌منظور دسترسی به بازارهای آسیا و اروپایی به ارمنستان جلب می‌شود.

طبق آمارهای رسمی، هرسال تعداد افرادی که جهت ثبت شرکت در این کشور اقدام می‌کنند رو به افزایش است. موقعیت اقتصادی، برآورد هزینه‌های مناسب، دسترسی به بازارهای جهانی و … تعدادی از موارد بی‌شماری هستند که ثبت شرکت در ارمنستان را ارزشمند می‌کنند. ا

انواع ثبت شرکت در کشور ارمنستان

پیش از ثبت شرکت در ارمنستان می‌بایست نسبت به نوع و گسترة فعالیت آن تصمیم گرفته و پس از آن اقدام به مراحل بعدی کنید. معمول‌ترین نوع ثبت شرکت در کشور ارمنستان، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی مشترک هستند. البته یکی از مزایایی که قانون این کشور به افرادی که خواهان ثبت شرکت هستند ارائه می‌کند، امکان ثبت شرکت شخصی به‌عنوان جایگزین شخص حقوقی است.

تفاوت‌های عمدة شرکت‌های مسئولیت محدود و مالکیت یگانه

حین ثبت شرکت می‌بایست به عناوین و قوانین مربوطه توجه ویژه‌ای داشت، چراکه این قوانین می‌توانند در آیندة هر شرکتی هم راه گشا باشند هم دردسرساز. در این قسمت به بررسی دو تمایز عمده ی میان شرکت های مسئولیت محدود و مالکیت یگانه میپردازیم :

 • در شرکت‌های مالکیت یگانه، مسئولیت همه چیز با خودتان است. در واقع برای لمس بهتر این موضع می‌توان مثال زد که اگر به طور مثال شرکت به فردی بدهکار باشد در حقیقت مسئولیت این بدهی تماماً با مالک شرکت است. در این دسته از شرکت‌ها مسئولیت هر مجموعه‌ای به نسبت سرمایه و دارایی‌هایی که دارد محدود می‌شود. این دسته از محدودیت‌ها که بر گسترة فعالیت شرکت تأثیر می‌گذارد در موارد بسیار نادر و با شرایط خاصی برداشته می‌شوند که در ارمنستان اصطلاحاً به آن برداشت حجاب شرکت می‌گویند.
 • پیچیدگی نسبی رویه‌های حسابداری از دیگر مواردی است که حین ثبت چنین شرکت‌هایی می‌بایست به آن توجه کرد.

ثبت شرکت در ارمنستان به‌وسیلة کدام ارگان می‌گیرد؟

یکی از سؤالاتی که پیش از آغاز مراحل ثبت شرکت ذهن اغلب افراد را به خود جلب می‌کند، محل ارائه مدارک و درخواست ثبت می‌باشد. در ارمنستان ثبت مشاغل و شرکت‌ها به دو شیوه انجام می‌شود. وظیفة ثبت شرکت‌هایی که در دسته‌بندی مسئولیت محدود و مالکیت یگانه قرار می‌گیرند برعهدة سازمان ثبت‌احوال کشور ارمنستان به آدرس ایروان، خیابان کُمیتاش، ساختمان شماره 49/3 می‌باشد.

مشاغل و شرکت‌هایی که در زمره بانکداری، سازمان‌های مالی و اعتباری، شرکت‌های بیمه، گروه‌های سرمایه‌گذاری و دیگر طبقه‌بندی‌های حوزة مالی فعالیت می‌کنند نیز می‌بایست ثبت شرکت خود را از طریق بانک مرکزی ارمنستان به آدرس ایروان، خیابان وازگِن سارگ سیان، ساختمان شماره 6 انجام دهند.

چه افرادی اجازة ثبت شرکت در ارمنستان را دارند؟

درخواست ثبت شرکت می‌تواند توسط 3 شخص در ارمنستان صورت پذیرد:

 • مؤسس: به فردی اطلاق می‌شود که قصد تأسیس یک شرکت یا سازمان را دارد
 • مدیران: به مدیرانی اطلاق می‌شود که در مجموعه‌ای خارج از ارمنستان مشغول به فعالیت‌اند و در حال حاضر قصد ثبت شرکت با ارائه خدمات یکسان در ارمنستان دارند.
 • نمایندگان مجاز: به اشخاصی اطلاق می‌گردد که جهت تأسیس نمایندگی یک برند یا شرکت قصد ثبت شرکت در ارمنستان را دارند. شایان‌ذکر است یکی از مزایایی که به این دسته افراد داده می‌شود عدم نیاز به ارائه وکالت‌نامه محضری نمایندگی است.

مواردی که برای ثبت شرکت در ارمنستان به آن نیاز دارید:

 • درخواست رسمی ثبت شرکت
 • اظهارات مؤسس یا مؤسسین شرکت
 • تنظیم و ارائه اساس‌نامه شرکت
 • اطلاعات فردی مسئول اجرایی (مدیرکل) شرکت از جمله پاسپورت / شماره شناسایی و شماره بیمه (در صورت در اختیار داشتن)
 • اظهارنامه مالی شرکت

در صورت وجود یک شخص حقوقی میان مؤسسین یک شرکت که عهده‌دار مسئولیت‌های حقوقی باشد، جهت ثبت شرکت می‌بایست نام و شماره ثبتی وی نیز حین مراحل درخواست ثبت به مسئولین ذی‌ربط ارائه شود.

در صورت وجود یک شخص حقوقی خارجی میان مؤسسین یک شرکت که عهده‌دار مسئولیت‌های حقوقی باشد، جهت ثبت شرکت می‌بایست نام و شماره مجوز فعالیت وی از کشور خارجی مبدأ نیز حین مراحل درخواست ثبت به مسئولین ذی‌ربط ارائه شود.

در صورت وجود یک شهروند خارجی میان مؤسسین یک شرکت، جهت ثبت شرکت می‌بایست مدارک شناسایی وی ترجمه شده و حین مراحل درخواست ثبت به مسئولین ذی‌ربط ارائه شود.

مواردی که برای ثبت شرکت در ارمنستان به آن نیاز ندارید:

همواره یکی از کابوس‌های افرادی که قصد ثبت شرکت دارند، تهیة سیل انبوهی از مدارک موردنیاز و اسناد مربوطه است. اگرچه بخش عمده‌ای از اسناد و مدارک همواره یکسان هستند اما گاهاً با توجه به قوانین هر کشور، از حجم این نیازمندی‌ها کاسته یا به آنها افزوده می‌شود. در این بخش از مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم که جهت ثبت شرکت در کشور ارمنستان به آنها نیازی ندارید.

 • در اختیار داشتن حداقل سرمایه
 • در اختیار داشتن اقامت کشور ارمنستان
 • نیاز به حضور فیزیکی مؤسسین در ارمنستان

بازة زمانی ثبت شرکت در ارمنستان چه میزان است:

ثبت شرکت در ارمنستان حدوداً 2 روز کاری زمان می‌برد. بعضاً دیده شده اگر افراد مدارک موردنیاز جهت ثبت شرکت را در فرم صحیح به آژانس ثبت مربوطه ارائه نمایند، ثبت در همان روز کامل شده و خاتمه میابد.

در صورتی که مدارک ارائه شده توسط درخواست‌کننده ناقص باشند یا شامل اطلاعات غلطی باشند، آژانس ثبت طی 72 ساعت با درخواست‌کننده تماس گرفته و مراتب را به وی اطلاع می‌دهد تا در صورت امکان نواقص را برطرف کرده و اطلاعات را تصحیح نماید.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه، همواره یکی از مشغله‌های ذهنی اغلب افراد بوده و هست. چگونگی‌های این امر و عدم شناخت از مسیرهای ورود به حوزه‌های تجاری برون‌مرزی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بازدارنده گسترة وسیعی از افرادی است که رؤیای جهانی‌شدن را در سر می‌پرورانند.

ما در تیم تخصصی مهاجرتی‌مان شبانه‌روز در تلاشیم تا با تسهیل موانع پیشروی شما عزیزانی که قصد مهاجرت به‌منظور زندگی یا سرمایه‌گذاری در دیگر کشورهای جهان را دارید، تجربه‌ای دلنشین و به دور از دغدغه‌های ذهنی فراهم کنیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با تیم مهاجرتی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *