مرکز تماس 02122038837 | 02122038935 | 02122038481 | 02122038131

ایمیل info@letsmigrate.org

مشاوره اولیه رایگان

اطلاعات بیشتر

خدمات بصورت کاملا تضمینی

اطلاعات بیشتر

انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اطلاعات بیشتر
انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اخذ اقامت در سریع ترین زمان

اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند

مشاوره و بررسی رایگان
تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه
Rate this post

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه اقدامات لازم جهت ویزای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

بطور کلی راه های مهاجرتی برای ترکیه وجود دارد که یکی از این راه های تحصیل در ترکیه میباشد.

شاخه های تحصیلی ترکیه را در آرشیو مقالات اوات میتوانید جستجو نمایید.

 

در این مقاله و نوشته قصد داریم در خصوص   تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه مطالب و اطلاعات مختصری را به اشتراک بگذاریم * امیدواریم اطلاعات فوق برای شما عزیزان متقاضی مهاجرت مثمــر ثــمر واقع باشد.

در ادامه میپردازیم به بحث تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

اولین مساله ای که هر متقاضی تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه که قصد بازگشت به ایران را دارد باید در انتخاب دانشگاه در نظر بگیرد تایید دانشگاه مقصد توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران است. این دو وزارت هر سال با رصد دانشگاه های خارجی مورد توجه دانشجویان ایرانی در سرتاسر دنیا، لیستی از دانشگاه های معتبر منتشر می کنند و اعلام می کنند تنها مدارکی که از دانشگاه های موجود در این لیست گرفته شود را قبول دارند. چنانچه متقاضی از بین دانشگاه های غیر معتبر در ایران انتخاب کند، تنها در شرایط ویژه ای قادر به ادامه تحصیل و کار در ایران خواهد بود. دو وزارت خانه متولی علمی در ایران، مجموعا حدود 40 دانشگاه دولتی و خصوصی به زبان ترکی و انگلیسی را تایید کرده اند.

ارسال درخواست پذیرش برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

زمان ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه ها در دو ترم بهار و پاییز است و توسط دانشگاه ها به صورت جداگانه اعلام می گردد. متقاضیان تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه باید در دو آزمون یوس YOS مخصوص کارشناسی و آلس ALES مخصوص کارشناسی ارشد که توسط دانشگاه ها برگزار می شود شرکت کنند. تا سال 2010 آزمون یوس به صورت متمرکز و سراسری در آنکارا برگزار می شد اما امروزه هر دانشگاه آزمون مخصوص به خود را دارد. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون یکدیگر را می پذیرند.

دو مورد دیگر نیز به مرور زمان از قوانین پذیرش دانشجویان برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه حذف شده. یکی پذیرش صرفا از طریق معدل در دانشگاه های دولتی و دیگری تخفیفی که زمانی به دانشجویان ایرانی ترک زبان برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه اعطا میشد که امروزه به کلی منتفی شده است.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر رشته ای که متقاضی قصد ادامه تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در آن را دارد به زبان ترکی ارائه می شود دیپلم زبان ترکی تومر نیاز است. اما اگر رشته مورد تقاضا به زبان انگلیسی ارائه می شود ارائه هرگونه مدرک زبان معتبر بین المللی مثل تافل یا آیلتس کارساز خواهد بود. برخی دانشگاه ها نیز به هر دو زبان تدریس دارند. در این شرایط دانشجو باید در یک زبان نمره خوب داشته باشد و در زبان دیگر نیز نمره قابل قبول داشته باشد.

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی تفاوت زیادی با یکدیگر دارد. از نظر رنکینگ بین المللی دانشگاه های دولتی به طور میانگین رتبه بهتری از میانگین دانشگاه های خصوصی دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ناچیز است به طوری که ترکیه معروف به تحصیل ارزان و با کیفیت است. بورسیه های مختلفی هم به دانشجویان بومی و بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های دئلتی ترکیه اعطا میشود. از بورسیه دولتی گرفته تا بورسیه های داخلی دانشگاه ها و بورسیه های نهادها و موسسات و صنایع مختلف.

در سوی مقابل هزینه دانشگاه های خصوصی چند برابر دانشگاه های دولتی است. در دانشگاه های خصوصی هم بورسیه به دانشجویان اعطا می شود اما تعداد آنها بسیار محدود و رقابت برای کسب آنها سنگین است. در میان دانشگاه های بخش خصوصی نیز دانشگاه های مورد قبول و با کیفیت وجود دارد.

 

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه: مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی یا Lisans Diplomasi یک دوره 4 ساله است. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در ترکیه نیازی به مصاحبه حضوری نیست. تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه بین المللی رتبه خوب در ترکیه هم مانند هر کشوری می تواند یک امتیاز مثبت برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا در مقاطع بعدی باشد.  بهترین زمان برای اقدام جهت مدرک کارشناسی بین ماه های اردیبهشت (می) تا مرداد می باشد. در مورد جزئیات و بازه زمانی بررسی مدارک، باید سایت هر دانشگاه جداگانه چک شود.

آزمون عمومی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد آزمون یوس YOS است. آزمون یوس از دو بخش تشکیل شده. بخش اول مربوط به ریاضی و هندسه و هوش است. بخش دوم مربوط به مهارت های زبان ترکی است. در هر رشته ای بسته به نیازهای رشته و دانشگاه، نمره یکی از این موارد مهمتر است. گاهی نیز نزدیک بودن نمره هر دو بخش به میانگین امتیاز محسوب می شود.

دفترچه دوم توزیع شده در این آزمون به زبان ترکی است اما پاسخ دادن به آن اجباری نیست. پاسخ نبودن به سوالات ترکی امتیاز منفی ای محسوب نمی شود و تاثیری در پذیرش دانشجو در دانشگاه ندارد. اما چنانچه رشته مورد نظر دانشجو ترکی باشد، پاسخ به سوالات زبان ترکی آزمون یوس یک امتیاز مثبت در پذیرش دانشجو محسوب می شود.

در صورتی که دانشجو متقاضی تحصیل به زبان ترکی باشد باید در آزمون تومر شرکت نموده و دیپلم زبان ترکی اخذ نماید.

 

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه: مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد یا Yuksek Lisans Diplomasi در یک دوره دو ساله یا دو و نیم ساله است برگزار می شود و در انتها پایان نامه ارائه می شود.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه انستیتو ها مسئول آموزش عالی در درون دانشگاه ها هستند. معمولا در مورد رشته های علوم تجربی انستیتو طب و در مورد رشته های علوم انسانی انستیتو سوسیال و برای رشته های ریاضی انستیتو فن و برای سایر رشته ها انستیتوهای مخصوص به خودشان، نهاد رسیدگی کننده به وضعیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها هستند.

متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه باید پس از انتخاب دانشگاه مد نظر خود برای ادامه تحصیل شرایط اختصاصی شروع به تحصیل کارشناسی ارشد در آن دانشگاه ترکیه در سایت آن دانشگاه را مطالعه نمایند زیرا برنامه جامع و یکسانی برای تمام دانشگاه های ترکیه وجود ندارد.

آزمون آلس ALES است که ملاک پذیرش در دوره کارشناسی ارشد است، دوبار در سال در ماه های می و نوامبر برگزار می شود و 43 لیر هزینه دارد. آزمون آلس 80 سوال ریاضی و 80 سوال ترکی دارد. معمولا رشته های علوم انسانی نمره ترکی و رشته های ریاضی و فنی نمره ریاضی را برای پذیرش ملاک قرار می دهند. رشته های علوم تجربی و پزشکی نیز نمره میانگین را در نظر می گیرند. البته این یک قانون کلی نیست و در هر رشته ای متفاوت است.

برای اتباع ترکیه دریافت حداقل نمره 55 برای ورود به دانشگاه های ترکیه ضروری است اما برای اتباع خارجی همین که در آزمون شرکت نمایند کافی است تا بتوانند درخواست خود را به دانشگاه ارسال نمایند.  البته در مرحله پذیرش فرم های درخواست، هر متقاضی تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه که نمره بالاتری داشته باشد شانس بیشتری نیز دارد.

سخن آخر

 

پیشنهاد میکنیم پیش از هرگونه اقدامی در خصوص امر مهاجرت حتما تحقیقات لازم را بعمل بیاورید … ویدیوهای مناسب در خصوص کشور مورد نظر خود حتما ببینید و از مشاوران عالی رتبه و بین المللی بهره مند شوید.

شما عزیزان میتوانید سوالات ذهنی خود را در زمینه   تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه   در زیر همین مقاله برای ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی شما اقدام نمایند.

همچنین جهت کسب اطلاعات بشتر در زمینه  تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه  میتوانید از طریق شماره های وبسایت آوات با کارشناسان سازمان مهاجرتی آوات (موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) تماس گرفته و درخواست مشاوره حضوری دهید.

سازمان مهاجرتی آوات ( موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) با بهره مندی از برترین وکلا و مشاورین بین المللی آماده هرگونه خدمات مهاجرتی به شما عزیزان و همراهان گرامی خواهد بود.

به امید زندگی بهتر و جدید با آرامش خاطر .

 

  • آگوست 20, 2018
  • بازدید : 112
  • تحصیلی,ترکیه