مرکز تماس 02122038837 | 02122038935 | 02122038481 | 02122038131

ایمیل info@letsmigrate.org

مشاوره اولیه رایگان

اطلاعات بیشتر

خدمات بصورت کاملا تضمینی

اطلاعات بیشتر

انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اطلاعات بیشتر
انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اخذ اقامت در سریع ترین زمان

اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند

مشاوره و بررسی رایگان
تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه
Rate this post

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه اقامت تحصیلی ترکیه ویزای تحصیلی پزشکی در ترکیه اقامت ترکیه تحصیل در ترکیه مهاجرت به ترکیه

راه های زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد که یکی از این راه ها اقامت تحصیلی ترکیه میباشد.

در این مقاله و نوشته قصد داریم در خصوص  تحصیل پزشکی در ترکیه  مطالب و اطلاعات مختصری را به اشتراک بگذاریم * امیدواریم اطلاعات فوق برای شما عزیزان متقاضی مهاجرت مثمــر ثــمر واقع باشد.

در ادامه میپردازیم به بحث تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

افرادی که قصد شروع تحصیل پزشکی در ترکیه در مرحله عمومی را دارند باید با پایان دیپلم ریاضی یا تجربی، در آزمون یوس YOS که همه دیپلمه های متقاضی ورود به دانشگاه در آن شرکت می کنند، شرکت نموده و با کسب نمرات لازم اقدام به تحصیل پزشکی در ترکیه نمایند. آزمون یوس دو مرحله دارد. مرحله اول سنجش ریاضی، هوش و هندسه آزمون دهنده و مرحله دوم سنجش مهارت زبان ترکی آزمون دهنده است.

برخی دانشگاه ها پذیرش خود را با آزمون SAT انجام می دهند که از یوس سخت تر است و به زبان انگلیسی برگزار می شود. قبولی در آزمون SAT هم میتواند امتیاز مثبتی برای متقاضیان پزشکی عمومی باشد. در اغلب دانشگاه های پزشکی شرط معدل نیز وجود دارد و معدل های کمتر از نمره تعیین شد اجازه حضور در دوره را ندارند.

رشته های پزشکی به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شوند و دانشجو بر حسب توانایی خود انتخاب می کند که در کدام دانشگاه تحصیل کند. اما به طور کلی تحصیل به زبان ترکی و داشتن دیپلم ترکی موقعیت های تحصیلی بیشتری برای متقاضی فراهم می کند.

برخی دانشگاه ها نیز حداقل معدلی را برای ورود به رشته پزشکی ضروری می دانند. معمولا معدل کمتر از 17 در دانشگاه های برتر شانس زیادی برای پذیرش در رشته پزشکی نخواهد داشت. البته این نباید سبب نا امیدی متقاضیان شود. متقاضیان زیادی با معدل کمتر توانسته اند در رشته پزشکی در دانشگاه های رتبه پایین پذیرش بگیرند.

گرفتن پذیرش تحصیل پزشکی در ترکیه، در دانشگاه های خصوصی بسیار ساده تر از دانشگاه های دولتی است. البته رنکینگ و اعتبار دانشگاه های خصوصی به همین میزان پایین تر است. حتی بعضی دانشگاه های خصوصی بدون هیچ آزمونی و فقط در ازای دریافت شهریه اقدام به ثبت نام دانشجو می نمایند. رتبه علمی این دانشگاه ها چندان قابل قبول نیست و هیچیک در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

 

اعتبار دانشگاه محل تحصیل پزشکی در ترکیه

هرساله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران لیستی شامل اسامی دانشگاه های مورد تایید برای تحصیل پزشکی در ترکیه منتشر می کند. در این لیست دانشگاه ها در سه کیفیت عالی، خوب، متوسط دسته بندی شده اند. معمولا هر سال کمتر از 15 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت قرار می گیرند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه که قصد بازگشت به ایران و ادامه تحصیل یا کار در ایران را دارند، باید به دقت بررسی کنند و در دانشگاه های مورد تایید این لیست تحصیل کنند. در غیر این صورت مدرکشان در ایران تایید نمی شود و باید مراحل زیاد و دشواری را طی کنند تا با یک احتمال ضعیف، مدرکشان اعتبار بیاید.

طول دوره تحصیل پزشکی عمومی در ترکیه

معمولا تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می انجامد. در ابتدای این مدت، یک سال نیز برای آموزش زبان اضافه می شود. سه سال اول تحصیل پزشکی در ترکیه صرف شرکت در کلاسهای درس و شرکت در آزمایشگاه ها و مراکز بالینی برای آموزش و آشنایی می شود. در سه سال دوم دانشجویان در مرحله تشخیص و درمان ورود پیدا کرده و آموزش عملی می بینند. سال ششم نیز مانند سال ششم پزشکی در ایران به کارآموزی در مراکز درمانی و درمان و مراقبت مستقیم بیماران می گذرد.

در پایان دوره کارت طبابت بین المللی برای فارغ التحصیلان صادر می شود. این کارت بسیار با ارزش است و پزشک عمومی می تواند با آن در هر نقطه ای از دنیا فعالیت حرفه ای خود را آغاز کند.

 

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

با وجود این که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به سایر دانشگاه های جهان در رنج قیمتی خوبی قرار دارد اما در دانشگاه های دولتی و خصوصی این هزینه تفاوت زیادی دارد. در یک دانشگاه خصوصی برای هر ترم بالای 20 هزار لیر می شود.

با اضافه کردن هزینه بین 150 تا 300 لیری خوابگاه دولتی یا هزینه 500 تا 600 لیری خوابگاه خصوصی یا منزل شخصی، و محاسبه مقدار تخمینی مخارج ماهانه و هزینه های کتاب و جزوه و حمل و نقل و بیمه، میتوان محاسبه کرد که تحصیل پزشکی در ترکیه در یک دانشگاه خصوصی چقدر هزینه خواهد داشت.

برای رشته پزشکی نیز مانند رشته های دیگر بورسیه های تحصیلی تعریف شده اند. بسیاری از آنها علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه، بیمه و خوابگاه و حقوق ماهیانه را نیز تامین می کنند. باید دانست که رقابت بر سر این بورسیه ها زیاد است و به راحتی به دست نمی آیند.

شهریه دانشگاه دولتی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی از 5000 لیر ترکیه تا 25000 لیر ترکیه در سال متغیر است.

شهریه دانشگاه های خصوصی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی از 15000 لیر ترکیه در سال تا 25000 لیر ترکیه در سال متفاوت است

با توجه به این که قبرس شمالی عملا قسمتی از خاک کشور ترکیه محسوب می شود، و هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزان تر از خود ترکیه است، دانشگاه های این کشور نیز مقصد متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه است. شهریه دانشگاه های خصوصی قبرس شمالی از سال 12 هزار تا سالی 25 هزار دلار متغیر است.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه و اخذ تخصص پزشکی

متقاضیان دریافت تخصص، پس از پایان دوره پزشکی عمومی، جهت ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه و اخذ دکترای تخصصی، باید در آزمون مخصوص پزشکان به نام توس TUS شرکت کنند. آزمون توس در تاریخی که توسط شورای آموزش عالی ترکیه تعیین شده برگزار می شود. این آزمون دو بخش دارد: آزمون زبان خارجی و آزمون علمی. روز اول آزمون زبان خارجی برگزار می شود. در آزمون زبان خارجی امتیاز 60 از 100 مجوز ورود به مرحله آزمون علمی است و دو سال اعتبار دارد. در صورت کسب امتیاز پایین تر متقاضی حق ورود به مرحله علمی را ندارد.

روز بعد متقاضیانی که نمره کافی کسب کرده اند، جهت رقابت بر سر کسب امتیاز کافی برای دستیاری پزشکی، وارد آزمون علمی می شوند. آزمون علمی سه بخش دارد: تست های علوم پایه پزشکی نوع اول، تست های علوم پایه پزشکی نوع دوم، تست های کلینیکی.

متقاضیانی که نمره کافی در آزمون علمی را نیز کسب کنند بر اساس نمره می توانند وارد دوره دستیاری یا همان رزیدنتی پزشکی شده و با تکمیل دوره تخصص خود، تحصیل پزشکی در ترکیه را تکمیل نمایند و وارد بازار کار شوند.

پیشنهاد میکنیم پیش از هرگونه اقدامی در خصوص امر مهاجرت حتما تحقیقات لازم را بعمل بیاورید … ویدیوهای مناسب در خصوص کشور مورد نظر خود حتما ببینید و از مشاوران عالی رتبه و بین المللی بهره مند شوید.

شما عزیزان میتوانید سوالات ذهنی خود را در زمینه   تحصیل پزشکی در ترکیه   در زیر همین مقاله برای ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی شما اقدام نمایند.

همچنین جهت کسب اطلاعات بشتر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه   میتوانید از طریق شماره های وبسایت آوات با کارشناسان سازمان مهاجرتی آوات (موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) تماس گرفته و درخواست مشاوره حضوری دهید.

سازمان مهاجرتی آوات ( موسسه مهاجرتی لتس مایگریت ) با بهره مندی از برترین وکلا و مشاورین بین المللی آماده هرگونه خدمات مهاجرتی به شما عزیزان و همراهان گرامی خواهد بود.

به امید زندگی بهتر و جدید با آرامش خاطر .

 

  • آگوست 24, 2018
  • بازدید : 138
  • تحصیلی,ترکیه