مرکز تماس 02122038837 | 02122038935 | 02122038481 | 02122038131

ایمیل info@letsmigrate.org

مشاوره اولیه رایگان

اطلاعات بیشتر

خدمات بصورت کاملا تضمینی

اطلاعات بیشتر

انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اطلاعات بیشتر
انجام امور مهاجرتی توسط وکلای رسمی

اخذ اقامت در سریع ترین زمان

اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

اطلاعات بیشتر مهاجرت به نیوزیلند

مهاجرت به نیوزیلند

مشاوره و بررسی رایگان
تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

در این مقاله سعی بر این است که به بحث تحصیل در ژاپن ، ویزای تحصیلی ژاپن ، وکیل مهاجرت ژاپن ، لیسانس در ژاپن ، دانشگاه در کشور ژاپن میپردازیم با موسسه مهاجرتی آوات همراه باشید تا با ژاپن و تحصیل در ژاپن آشنا شوید.

کشور ژاپن

کشور ژاپن و سیستم تحصیلی آن یکی از منحصر به فردترین ها در تمام دنیا می باشد. در مقاطع مختلف از پایه تا دانشگاه نوع آوری های خاصی در سیستم آموزشی ژاپن گنجانده شده اند.

به صورت کلی شروع تحصيلات ابتدايي در ژاپن از سن شش سالگي آغاز ميشود و شش سال به طول می انجامد. دوره دبيرستان به دو دسته سه ساله تقسیم می گردد .

تحصیل در ژاپن

دانشگاه هاي ژاپن امتحانات ورودی داشته و شرکت در این آزمون الزامي است. مراكز آموزش عالي در ژاپن به سه دسته دولتي، محلي و خصوصي تقسيم ميشوند.

دانشگاه هاي دولتي و محلي تحت پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن اند.

دانشگاه هاي خصوصي نيز با مجوز اين وزارتخانه فعاليت ميكنند و با در نظر گرفتن مسائل آموزشي، درصدي از هزينه هاي خود را نيز از دولت دريافت مي كنند.

تعداد دانشگاههاي خصوصي در ژاپن به مراتب از دانشگاه هاي دولتي بيشتر است.

از نظر آماري دانشگاه هاي دولتي کمتر از بیست درصد دانشگاه هاي محلي تقریباً ده درصد و دانشگاه هاي خصوصي هفتاد درصد از مراكز آموزش عالي را به خود اختصاص داده اند.

تحصیل در ژاپن در مقطع لیسانس

دوره لیسانس در ژاپن چهار سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان است. اين دوره در برگيرنده 124 واحد است. رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و دامپزشكي با شش سال تحصيل تمام وقت نيز شامل 188 واحد است.

تحصیل در ژاپن در مقطع فوق لیسانس

فوق لیسانس در ژاپن نیازمند 2 سال تحصيل، با شرط داشتن مدرك لیسانس و موفقيت در امتحانات ورودي است. پس از موفقيت در امتحانات، دانشجو موظف به انتخاب كار پژوهشي است و با دفاع موفقيت آميز از پاياننامه پژوهشي خود موفق به دريافت مدرك مستر سوشی ميشود.

تحصیل در ژاپن در دوره دکترا 

این دوره شامل سه سال تحصيل به شرط داشتن مدرك فوق لیسانس و نيز موفقيت در امتحانات ورودي كه شامل دفاع از پايان نامه دوره فوق لیسانس هم است. موفقيت در امتحانات و دفاع از پايان نامه پژوهشي شرط دريافت مدرک دکترا است.

برای ادامه تحصیل در ژاپن در نظر گرفتن این نکته بسیار مهم است و در واقع نکته کلیدی برای موفقیت به حساب میآید، انتخاب استاد مجرب توسط دانشجو است که این امر نیز با جستجو در اینترنت و به دست آوردن زمینه های تحقیقاتی استاد مربوطه و علایق او میسر است.

پس از آن مهارت نوشتن یک پروپوزال خوب براساس نیاز کشور، علاقه دانشجو و زمینه های تحقیقاتی و توانایی استاد و تیم همراه او، از نکاتی است که اخذ پذیرش را آسان کرده و احتمال پذیرش دانشجو توسط استاد مربوطه بسیار بالا میرود.

اما از آنجایی که پروسه انتخاب دانشجو از راه های مختلفی توسط استاد محک زده میشود در نتیجه سریعا به در خواست او پاسخ مثبت داده نمیشود و دانشجو میبایست به طرق مختلف روی درخواست و علاقه خود اصرار ورزد تا مورد قبول استاد واقع شود.

لازم به ذکر است که بر اساس قوانین آموزشی در بسیاری از دانشگاه های ژاپن استاد قدرت زیادی داشته و در واقع حرف اول و آخر را او میزند در نتیجه با اعلام موافقت استاد میتوان گفت که ۹۰ درصد قضیه پذیرش حل شده است و ۱۰ درصد مابقی بر میگردد به تکمیل مدارک توسط دانشجو در زمان تعیین شده و ارسال به موقع آن برای دفتر مرکزی دانشکده و در نهایت تصویب نهایی در شورای آموزشی دانشکده.

کلیه این مراحل برای ورود دانشجو به دانشگاه تحت عنوان دانشجوی تحقیقاتی است و براساس سیستم آموزشی ژاپن، کلیه دانشجویان خارجی همانند دانشجویان ژاپنی باید برای ورود به هر مقطع (اعم از فوق دیپلم، لیسانس و دکترا) از پس امتحان ورودی برآیند که معمولا این امتحانها 2 بار در سال (آگوست و فوریه) برگزار میشوند.

 

توجه به این نکته ضروری است که پس از آنکه دانشجو موفق به اخذ پذیرش رسمی و ورود به ژاپن شد، بنا به قوانین آموزشی یک دوره فشرده شش ماهه آموزش زبان ژاپنی را میتواند پشت سر بگذارد و از طرفی به کار تحقیقاتی نیز باید بپردازد و در عین حال خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده کند.

البته با موافقت استاد میتوان از کلاس فشرده زبان چشم پوشید و به زبان انگلیسی تحقیقات خود را انجام داد و همزمان به عنوان مستمع از کلاسهای تخصصی استاد مربوطه استفاده کرد و در عین حال برای امتحان ورودی آماده شد.

اغلب دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند معمولا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کنند. چون در این 2 مقطع با دانستن زبان انگلیسی و تا حدی آشنایی به مکالمات روزمره ژاپنی امکان تحصیل وجود دارد، به جز رشته های علوم انسانی که زبان ژاپنی جزو لاینفک آن است. ولی برای دوره های کارشناسی با توجه به این که کلیه کلاسها و امتحانها به زبان ژاپنی برگزار میشود آشنایی کامل به خواندن و نوشتن این زبان شرط اولیه محسوب میشود و برای آن نیز میبایست حداقل یک سال قبل از شروع دوره در مدارس زبان ژاپنی اقدام به فراگیری آن کرد.

بورسیه تحصیلی در ژاپن

دانشجویان ایرانی که در ژاپن مشغول به تحصیلند به دلیل هزینه های بسیار بالای زندگی در این کشور غالبا بورسیه اند و این بورس میتواند به طرق مختلف اخذ شود از جمله وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ایران (عموما رشته های فنی)، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ایران (رشته های مربوط به گروه پزشکی)، وزارت فرهنگ و علوم در ژاپن (به نام بورس مونبوکاگاکوشو برای غالب رشته ها)، سازمانهای غیردولتی در ژاپن مانند شهرداری های شهرهای بزرگ، کارخانجات صنعتی و همچنین شرکتهای خصوصی و سازمانهای خیریه مختلف که شامل کلیه رشته ها میشود.

هزینه تحصیل و زندگی

هزینه دانشگاه های خصوصی دو برابر دانشگاه های دولتی بوده و کیفیت آنها هم پائینتراست.

شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن در مقاطع فوق لیسانس و دکتری چیزی در حدود 500 هزار ین در سال است.

البته چیزی حدود 300 هزار ین هم برای یک بار به عنوان هزینه ثبت نام  دریافت خواهند کرد.

یک دانشجوی مجرد حدود 80 هزار ین در ماه برای مخارج خود شامل کرایه منزل، آب و برق و تلفن و خوراک و پوشاک و رفت و آمد نیاز خواهد داشت. یک دانشجوی متاهل به دو برابر این مبلغ نیاز دارد.

کار در ژاپن

کار در ژاپن در حین تحصیل در بیرون از دانشگاه بیشتر امکان پذیر است تا اینکه به صورت استادیار بخواهید در دانشگاه مشغول به کار شوید. کار در فروشگاه ها و اصولاً کارهای پایه ای برای اکثر دانشجویانی که بورس تحصیلی ندارند اجتناب ناپذیر است.

یادگیری گرامر زبان ژاپنی چندان مشکل نیست و با صرف تقریبا  6 ماه وقت میتوان در حد مکالمه روزمره  پیشرفت کرد.

ولی یادگیری این زبان درحد خواندن و نوشتن امری بسیار مشکل بوده و نیازمند سالها تمرین و ممارست است.

یک  فرد ژاپنی معمولا قادر به نوشتن 3 هزار شکل و خواندن 4 هزار شکل است. برای خارجیان بزرگسال رسیدن به این قابلیت بسیار سخت است.

غیر از چینیها و زردپوستانی که خط مشترکی با ژاپنیها دارند و نیز خارجیانی که از کودکی در مدارس این کشور درس خوانده اند کمتر فرد دیگری را میتوان یافت که توانسته باشد به این زبان بنویسد یا بخواند.

این امر به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای رشته های فنی تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی دانشجویان رشته های علوم انسانی حتما باید بتوانند از منابع ژاپنی استفاده کنند. دانشجویان مقطع فوق لیسانس به علت اینکه با ژاپنی ها در یک کلاس واحد درس میخوانند درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند

ما ( سازمان مهاجرتی آوات ) در این زمینه به شما مشاوره کامل در زمینه نحوه اخذ پذیرش و ویزای کشور ژاپن را خواهیم داد. وکلای مجرب ما به صورت تخصصی آمده ارائه مشاوره کاملاً رایگان از طریق تلفن خواهند بود.

 

  • اکتبر 23, 2018
  • بازدید : 89
  • تحصیلی,ژاپن