روش های اقامتی

اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

در این مقاله به بررسی شرایط دریافت، مدارک مورد نیاز، روند درخواست و سایر شرایط اخذ اقامت پرتغال در سال 2021 پرداخته ایم. قبل از اینکه به اقامت وارد شوید باید درباره نوع اقامت و یا اجازه اقامت اطلاعاتی داشته باشید. بسته به ملیت، هدف از اقامت و مدت زمان مورد نظر شما در پرتغال متفاوت است. در این مقاله با هم به این می‌پردازیم که چه کسی به اقامت پرتغال نیاز دارد. انواع مختلف اقامت، شرایط اخذ اقامت و هزینه های آن را بررسی می‌‌کنیم. همچنین جزئیات روند درخواست اقامت و مدارک لازم برای آن را ذکر می‌‌کنیم.

اگر تمایل به کار و اقامت بیش از 90 روز در پرتغال را دارید می توانید برای این کار اقدام کنید. اقامت معمولاً طولانی مدت است، از یک سال تا سه سال متغیر می باشد. بسته به دلیل مهاجرت به پرتغال و مدت زمان حضور خود ممکن است واجد شرایط انواع مختلف اقامت باشید.

اقامت پرتغال چیست؟

اقامت پرتغال مجوز رسمی است که به اتباع کشورهای ثالث اجازه می دهد در این کشور کار و زندگی کنند. به طور کلی، برای اقامت در پرتغال دو مرحله را طی کنید. در زیر این دو مرحله را بیان کرده ایم:

 1. دریافت ویزا
 2. دریافت اجازه اقامت

1. دریافت ویزا

ویزاها همیشه کوتاه مدت هستند و معمولاً فقط 3 یا 4 ماه اعتبار دارند. هنگامی که فرد خارجی با ویزای خود وارد پرتغال می شود، چهار ماه زمان دارد تا برای دریافت اقامت خود در اداره مهاجرت و (SEF) ثبت نام کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که با همه ویزاها نمی توان اقامت گرفت. ویزای توریستی یکی از این موارد است.

2. دریافت اجازه اقامت

اجازه اقامت در ابتدا معمولا موقت و اعتبار سالانه دارد. این مجوزها بسته به مدت زمان حضور متقاضی در پرتغال می توانند سالانه تمدید شوند. دارندگان اقامت موقت می توانند حداقل پنج سال در پرتغال زندگی کرده و به اجازه اقامت دائم برسند.

اجازه اقامت دائمی برای کسانی که می خواهند زندگی طولانی تری در پرتغال داشته باشند، در دسترس است. کسانی که قصد چنین کاری را ندارند می توانند به تمدید مجوز موقت اکتفا کنند.

انواع راه های دریافت اقامت پرتغال

در اینجا لیستی از انواع مختلف اجازه اقامت پرتغال آورده شده است:

 1. اقامت برای اهداف کاری
 2. اقامت برای اهداف تحصیل
 3. اقامت برای پیوستن به خانواده
 4. اقامت ویژه

1. اقامت پرتغال از طریق کار

برای احراز شرایط اقامت کاری، موقعیت شغلی مورد درخواست شما نباید توسط یک تبعه اتحادیه اروپا در ماه گذشته پر شده باشد. زمانی که می خواهید برای این اقامت اقدام کنید، کارفرمای شما باید درخواست مجوز کار را در اداره کار پرتغال آغاز کند. بعد از این مرحله شما در سفارت محلی در کشور محل اقامت خود درخواست ویزا کنید.

هنگامی که اقامت به شما اعطا شد، باید به پرتغال سفر کنید، در این موقع می توانید برای اجازه اقامت در اداره مهاجرت درخواست دهید. اولین اجازه اقامت شما به صورت یک ساله صادر می‌گردد، اما با توجه به نیاز و قرارداد کار شما قابل تمدید است.

اجازه های کار انواع مختلفی دارند:

 1. ویزای کار برای کارگران ماهر.
 2. ویزای کار برای کارگران متخصص.
 3. ویزای کار برای خود اشتغالی.
 4. ویزای کار برای فعالیتهای فرهنگی.
 5. ویزا “Tech”.
 6. ویزای کار برای آموزش.

مقاله پیشنهادی: ویزای استارتاپ پرتغال

2. اقامت پرتغال از طریق تحصیلی و مطالعاتی

این اقامت برای افرادی صادر می گردد که در موسسات پرتغال پذیرفته شده باشند. اعتبار این مجوز یک ساله است و هر ساله می توان آن را تمدید کرد. اگر هدفتان بعد از تحصیل ماندن در این کشور است باید به فکر ویزای کار در پرتغال باشید.

3. اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال

اقامت از طریق سرمایه گذاری که به ویزای طلای پرتغال نیز معروف است، روشی برای اخذ اقامت با سرمایه گذاری مقدار زیادی پول در پرتغال، به طور معمول در املاک است. مبلغ بسته به نوع سرمایه گذاری که قصد انجام آن را دارید متفاوت است. به عنوان مثال، اگر قصد خرید املاک و مستغلات را دارید حداقل 500،000 یورو باید سرمایه گذاری کنید.

هنگامی که معیارهای ویزای طلایی را برآورده می کنید، اجازه اقامت دریافت خواهید کرد که معمولاً در ابتدا یک سال معتبر است و پس از دو سال می توانید مجوز را تمدید کنید. پس از پایان 5 سال زندگی در پرتغال می توانید درخواست تابعیت دهید. شرایط اقامت تحت ویزای طلایی به سختی روند معمول درخواست مجوز اقامت یا تابعیت نیست.

4. اقامت پرتغال برای پیوستن به خانواده

اگر هدفتان پیوستن به خانواده تان که در کشور پرتغال استمی توانید به اقامت از طریق پیوستن به خانواده فکر کنید. اعضای خانواده شامل موارد ذیل است:

 1. همسر یا شریک زندگی که ثبت شده است.
 2. کودک خردسال (فرزندخانده یا فرند خود فرد).
 3. نسلی که وابسته به فرد ساکن در کشور مورد نظر است.

این مجوز نیز وابسته به مدت اعتبار مجوز فرد مورد نظر در کشور پرتغال است. در موارد شرکایی که 5 سال ازدواج کرده اند، مجوز صادره در ابتدا دو ساله است و سپس می تواند هر سه سال تمدید شود. دارندگان این مجوز می توانند آزادانه کار و تحصیل کنند و پس از پنج سال می توانند درخواست اقامت دائم بدهند.

5. اقامت ویژه پرتغال

اقامت پرتغال را می توان براساس برخی شرایط خاص نیز صادر کرد. این نوع اقامت به وضعیت منحصر به فرد افراد بستگی دارد که برخی از آن ها در ذیل آورده شده اند.

 1. اقامت برای افرادی نیاز به مراقبت های پزشکی طولانی مدت دارند.
 2. اقامت برای افرادی که خدمت سربازی خود را در نیروهای مسلح پرتغال گذرانده اند.
 3. اقامت برای فرزندانی که والدینشان اقامت پرتغال را دارند.
 4. اقامت فرزندان دارندگان اجازه اقامت، که به سن بلوغ رسیده اند و از سن 10 سالگی به طور منظم در قلمرو ملی اقامت داشته اند.
 5. اقامت برای افراد سنی که در قلمرو ملی به دنیا آمده اند و هرگز قلمرو را ترک نکرده اند.

برای مهاجرت به پرتغال چه کسانی به ویزا نیاز دارد؟

ملیت و هدف شما تعیین کننده این است که شما به اقامت و دریافت ویزا در پرتغال نیاز دارید یا نه؟ بر اساس سیاست مهاجرتی کشور پرتغال، اتباع اتحادیه اروپا و EEA سوئیس می‌توانند با استفاده از شناسنامه خود وارد این کشور شوند. سایر بازدیدکنندگان خارجی نیاز به گذرنامه ای با حداقل اعتبار شش ماهه و ویزای پرتغال دارند. زمانی که برای اقامت اقدام می‌کنید نیاز به این دارید که مدت زمانی که می‌خواهید بمانید، بلیط برگشت و یا سندی که اثبات کند توانایی خرید بلیط برگشت دارید را ارائه دهید. شما می‌‌توانید با مراجعه به سفارت پرتغال در کشور محل اقامت خود برای دریافت ویزا اقدام کنید. در حالی که اداره مهاجرت پرتغال (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) مسئول صدور ویزا است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

یکی دیگر از سیاست های پرتغال چندین توافق نامه بین المللی با کشورهای غیر اتحادیه اروپا است. این توافق نامه بین شامل کشورهای ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزیلند (افتا) است که به اتباع این کشورها اجازه می‌دهد ظرف مدت شش ماه (180 روز) به مدت 90 روز وارد پرتغال شوند و در آنجا اقامت داشته باشند. در این صورت این کشورها نیازی به ویزا ندارند.

اگر شهروندان غیر اتحادیه اروپا و افتا که هدفشان اقامت بیشتر از سه ماه در پرتقال باشد به درخواست ویزای بلند مدت یا ویزاهای اقامتی پرتغال نیاز دارند که به آنها اجازه می‌دهد پس از ورود، اجازه اقامت بلند مدت پرتغال را دریافت کنند. افراد شاغل در پرتغال، آنان که خود اشتغالی دارند، دانشجویان، کسانی که قصد دارند با پس انداز خودشان زندگی کنند، افراد بازنشسته و اعضای خانواده شامل این قانون می‌باشند.

شرایط اخذ اقامت پرتغال

همانطور که ذکر شد شرایط اقامت پرتقال به هدف و مدت زمان اقامت شما بستگی دارد. اگر ملیتتان شامل مواردی باشد که به ویزا یا اقامت بلند مدت پرتغال نیاز داشته باشید باید برای ویزای مناسب با شرایط خود درخواست دهید. در زیر این موارد را توضیح خواهیم داد:

1. ویزای کوتاه مدت شینگن

اگر به عنوان توریست قصد سفر به پرتغال را دارید یا قصد دارید کمتر از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشید، می‌‌توانید برای اقامت شینگن پرتغال اقدام کنید. اقامت کوتاه مدت شینگن به شما اجازه می‌دهد در پرتغال یا هرجای دیگر در منطقه شینگن اقامت داشته باشید. این ویزا در کل 90 روز از یک دوره 180 روزه معتبر است.

انواع مختلف ویزای شینگن پرتغال:

ویزای ترانزیت فرودگاه (ویزا A):

این ویزا به شما اجازه می‌دهد بدون وارد شدن به منطقه شینگن، در منطقه بین المللی یک فرودگاه، از یک پرواز به پرواز دیگر، ترانزیت داشته باشید. این ویزا برای کلیه مسافرانی که پروازهای خود را در فرودگاه کشور شینگن تغییر می‌‌دهند اجباری است مگر اینکه از درخواست ویزای ورود به پرتغال معاف باشند.

ویزای ترانزیت و اقامت کوتاه مدت (ویزای C):

این ویزا برای اقامت ترانزیت و کوتاه مدت در منطقه شینگن صادر می‌گردد. اعتبار این ویزاها در مدت زمان شش ماه در کل 90 روز است. رایج ترین انواع ویزاهای کوتاه مدت ویزای توریستی پرتغال و ویزای تجاری است.

ویزای اعتبار محدود سرزمینی (LTV):

ویزای ویژه ای که به شما این اجازه را می‌دهد که فقط در صورت درخواست ویزا به یک کشور شینگن یا سایر کشورهای شینگن سفر کنید. این نوع ویزا زمانی مورد نیاز است که در شرایط اضطراری مسافر سند مسافرتی معتبری نداشته باشد.

2. ویزاهای طولانی مدت پرتغال (اقامت موقت)

در این نوع امکان اقامت موقت به مدت چهار ماه با چندین بار ورود فراهم می‌‌شود. می‌توان اقامت طولانی مدت پرتغال را با هر یک از شرایط زیر اتخاذ نمود:

 1. درمان پزشکی در یک مرکز بهداشتی
 2. انتقال کارگران بین کشورهای سازمان تجارت جهانی برای ارائه خدمات یا آموزش
 3. اشتغال موقت یا خود اشتغالی
 4. برای انجام تحقیقات علمی یا تدریس در یک موسسه آموزش عالی
 5. برای انجام یک فعالیت ورزشی آماتور
 6. اجرای تعهدات بین المللی
 7. برای معالجه پزشکی یکی از اعضای خانواده

3. ویزاهای اقامتی پرتغال

این نوع ویزا برای مدت چهار ماه است و پس از ورود باید اجازه اقامت را درخواست کنید. این می‌تواند به هر یک از دلایل زیر اعطا شود:

 1. استخدام کاری
 2. فعالیت های خود اشتغالی یا کارآفرینی
 3. تحقیق یا آموزش علمی
 4. تحصیل، تبادل دانشجو، کارآموزی یا خدمات داوطلبانه
 5. برنامه های تحرک آموزش عالی (برای دانشجویانی که قبلاً در پرتغال اقامت دارند و می‌خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند)
 6. اجتماع خانوادگی
 7. مستمری بگیران و افرادی که درآمد دارند.

ویزای اقامتی پرتغال را می‌توان به عنوان ویزای ملی “طولانی مدت” شینگن (نوع D) در نظر گرفت. این ویزا به افرادی اعطا می‌‌گردد که برای مدت زمان مشخصی در حال کار، تحصیل یا اقامت دائم در یک کشور منطقه شینگن هستند. این می‌‌تواند به عنوان اقامت چند ورودی صادر شود که اجازه سفر به سایر کشورهای شینگن را می‌‌دهد، به شرط آنکه دارنده آن معیارهای خاصی را داشته باشد. در نظر داشته باشید در صورت دریافت هر نوع اقامتی، هنگام ورود به پرتغال نیز باید درخواست اجازه اقامت داشته باشید. ویزای اقامت کاری شنگن پرمتقاضی ترین انواع ویزاهای بلند مدت است.

هزینه های دریافت ویزای پرتغال

اگر به ویزای کشور پرتغال نیاز دارید، باید هزینه ای غیر قابل استرداد پرداخت کنید. هزینه های ویزای کشور پرتغال در جدول 1 آورده شده است:

نوع ویزا هزینه واحد پول
اقامت ترانزیت فرودگاه 60 یورو
اقامت اقامت کوتاه مدت شینگن (کمتر از 90 روز) 60 یورو
اقامت اقامت موقت (کمتر از 120 روز) 75 یورو
اقامت طولانی مدت (بیش از 90 روز) 99 یورو

جدول شماره 1

 

هزینه اقامت برای کودکان بین 6 تا 11 سال و برای اتباع گرجستان، کوزوو، روسیه و اوکراین 35 یورو است.

افراد زیر نیازی به پرداخت هزینه برای دریافت اقامت ندارند:

 1. کودکان زیر شش سال
 2. دانشجویان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و معلمانی که برای اهداف آموزشی یا آموزشی در سفر هستند
 3. محققان کشورهای در حال توسعه که برای اهداف تحقیق علمی سفر می‌کنند
 4. نمایندگان سازمان های غیرانتفاعی زیر 25 سال که در رویدادهایی که توسط سازمانهای غیرانتفاعی برگزار شده است شرکت می‌کنند.

هزینه اقامت به طور معمول در کنسولگری / سفارت تعیین شده از طریق پول نقد یا کارت اعتباری پرداخت می‌گردد.

درخواست اقامت پرتغال

بدون توجه به اینکه شما برای اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت درخواست داده اید، باید فرم درخواست ویزا را پر کنید و آن را به سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود تحویل دهید. همچنین باید مدارکی را به همراه درخواست ویزای خود ارائه دهید. این مدارک در زیر آورده شده اند:

 1. دوقطعه عکس پاسپورت
 2. گذرنامه و کپی ویزاهای قبلی شما
 3. کپی از رزرو بلیط برگشت (هرچند همیشه لازم نیست)
 4. بیمه سفر برای تحت پوشش قرار دادن شما در منطقه شینگن
 5. نامه‌اي كه هدف از سفر و برنامه سفر شما را بيان مي كند
 6. تاریخ و زمان پرواز
 7. برنامه های اسکان برای مدت اقامت شما
 8. بودجه کافی برای ادامه مدت اقامت شما
 9. اثبات وضعیت مدنی
 10. اثبات وضعیت اقتصادی

همچنین امکان این وجود دارد که از شما درخواست شود که مستندات اضافی مربوط به سفر بازدید خود ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر متقاضی اقامت توریستی هستید، امکان دارد به یک نسخه از برنامه و مدارک نیاز داشته باشید، در حالی که اگر دانشجو باشید به مدارک ثبت نام در یک موسسه پرتغالی نیاز دارد. اگر شما برای اقامت تجاری اقدام کرده باشید، احتمالاً به نامه ای از کارفرمای خود نیاز دارید، یا اگر قصد انجام کار آزاد در پرتغال را دارید، نامه ای از وکیل، حسابدار، مدیر بانک یا اتاق بازرگانی محلی خود باید ارائه دهید. زمان پردازش اقامت پرتغال بسته به هدف بازدید شما متفاوت است. این کار ممکن است از دو هفته تا دو یا سه ماه طول بکشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *