روش های اقامتی

اخذ اقامت قبرس

اقامت قبرس

دریافت اقامت کشور قبرس راه های مختلفی دارد. در اینجا بهترین روش های اخذ اقامت قبرس برای ایرانیان در 2021 را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

یکی از مقصدهای پرطرفدار در اتحادیه اروپا قبرس است. این کشور آب و هوا و سطح بالای زندگی را برای متقاضیان مهاجرت به قبرس فراهم می‌کند. علاوه بر این، قبرس کشوری است که زیر ساخت‌های با کیفتی دارد و همین منجر به بهبود شرایط مالیاتی ترجیحی، تبدیل شدن به محیط مالی گرا و کسب و کاری امن می‌گردد.

اقامت دائم قبرس

از یک سو موقعیت جغرافیایی مناسب که کشور قبرس دارد و از سوی دیگر قرار گرفتن این کشور در شرق مدیترانه و دسترسی آسان به سرزمین اصلی اروپا، منجر به این شده است که قبرس به مکانی جذاب برای تجارت و اقامت تبدیل شود. اشتغال در این کشور بسیار جذاب است چرا که چشم اندازهای بسیار روشنی در آنجا وجود دارد. از طرف دیگر اقداماتی که دولت قبرس برای رشد اقتصادی در نظر گرفته است منجر می‌گردد که سرمایه گذاری در این کشور مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گیرد. برای اخذ اقامت دائم نیاز به رعایت معیارهایی است به علاوه نیاز به ارائه مدارکی که در ذیل به آنها اشاره شده است نیز وجود دارد.

اطلاعاتی درباره این کشور در جدول زیر آورده شده است.

جمعیت 1.170.125
مساحت کشور 9.251 کیلومتر مربع
پایتخت نیکوزیا
زبان رسمی یونانی ترکی
واحد پول یورو

متقاضیان مهاجرت به قبرس که جزو شهروندان اروپایی نیستند، و تمایل به زندگی و کار در قبرس را دارند نیاز است متناسب با شرایطی که دارند برای انواع اقامت قبرس اقدام نمایند. در این رابطه دو نوع مجوز اقامت رایج وجود دارد:

 1. اقامت قبرس نوع E
 2. اقامت قبرس نوع F

اقامت قبرس از طریق کار (نوع E)

مجوز نوع E یک مجوز اقامتی است و برای افرادی صادر می‌گردد که شغل دائمی در قبرس کسب کرده اند. مهاجرانی که در یک شرکت بین المللی مستقر در قبرس مشغول به کار هستند، عمدتاً در این گروه قرار می‌گیرند. در این مورد نیاز است شرکتی که در آن استخدام می شوید برخی شرایط را داشته باشد. این شرایط در جدول زیر آورده شده است:

ردیف شرایط
1 اکثر سهامداران باید خارجی باشند.
2 حقوق صاحبان سهام خارجی باید حداقل 171000 یورو باشد.
3 این کار باید در دفاتر مستقل انجام شود؛ نه در یک محل اقامت خصوصی یا در شرکت دیگر

جدول 1. شرایط شرکت هایی با مهاجران شاغل (برای جواز E)

 

اتباع خارجی باید در شرکتی به کار گرفته شود و به عنوان مدیر عامل، مدیریت میانی یا مجری مشغول به کار باشند.

زمانی که فرد در سمت مدیران ارشد و مدیر میانی مشغول باشد مجوز نوع E به مدت دو سال اعتبار دارد و امکان این وجود دارد که بدون شرایط خاصی تمدید گردد. این نوع اقامت قبرس برای کارکنانی که از کار اخراج شده اند به مدت یک سال معتبر است و حداکثر برای چهار سال ممکن است تمدید شود. در چارچوب اخذ مجوز نوعE، مجوز پیوستن به خانواده نیز موجود است.

اقامت قبرس از طریق تحصیل

یکی از روش های اخذ اقامت در قبرس از طریق تحصیل است. رشته های تحصیلی و رنکینک خوب دانشگاه های قبرس حائز اهمیت همه است. رشته پزشکی در این کشور جز رشته هایی است که نیاز به گذراندن آزمون ورودی برای قبولی در این رشته نیست. همین موضوع برای اکثر افراد جذابیت دارد. مساله دیگر در این کشور این است که دانشگاه هایی دارند که مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است. افرادی که در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند می توانند 10 ساعت برای کارشناسی و 20 ساعت برای مقطع ارشد کار دانشجویی داشته باشند. در این کشور می شود در مقطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری برای ادامه اقدام کرد.

برای دریافت اقامت قبرس از طریق تحصیل توجه داشته باشید که باید بعد از تحصیل در قبرس استخدام شوید. اخذ اقامت قبرس صرفا از طریق تحصیل امکان پذیر نیست. بنابراین برای دریافت اقامت باید بعد از تحصیل در یک شرکت قبرسی استخدام شوید. شرایط اخذ اقامت از طریق کار در بالا توضیح داده شده است. همچنین می توانید اقدام به خرید ملک کنید و اقامت خود را تبدیل کنید.

اقامت قبرس نوع F (خرید ملک به همراه تمکن مالی)

اگر فردی توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در قبرس را بدون نیاز به اشغال داشته باشد، می‌تواند درخواست اجازه اقامت قبرس نوع F را دهد. از 23 آگوست 2012، شورای وزیران تصمیم گرفتند که هر شخصی با حداقل 30،000 یورو به علاوه 5000 یورو به ازای هر شخص که مستقیماً به او وابسته است، می‌تواند مجوز F را درخواست کند و اجازه زندگی دائمی در قبرس را دارد. برای اخذ این نوع مجوز باید وجه به حساب بانک مشخصی در قبرس واریز گردد و به مدت حداقل سه سال در حساب مذکور بماند. تمام اعضای یک خانواده می‌توانند این اجازه را به طور همزمان دریافت کند. شرایط مذکور در جدول 2 آورده شده اند.

ردیف شرایط
1        به دست آوردن مالکیت املاک با ارزش حداقل 300000 یورو + مالیات بر ارزش افزوده
2 اثبات درآمد سالانه دائمی، (خارج از کشور قبرس به دست آورده شده باشد)
3 ارائه گواهی اوضاع اقتصادی مناسب
اظهارات حساب بانکی
کپی گذرنامه و …

جدول 2. شرایط اقامت قبرس نوع F

 

اجازه اقامت دائم، از نوع عدم اشتغال روشی ساده برای صدور مجوز اقامت دائم برای متقاضیان کشورهای غیراروپایی است، در صورتی که این افراد با خرید ملک این نوع اقامت را به دست آورده باشند ملک خریداری شده باید جدید باشد و دارای مالیات بر ارزش افزوده در قیمت فروش نیز باشد همچنین نیاز است که شرایط مذکور را داشته باشد.

متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • خرید ملک غیر منقول جدید با حداقل ارزش بازار 300000 یورو + مالیات بر ارزش افزوده، ارائه شده در قالب عنوان یا مالکیت یا قرارداد فروش.
 • اثبات درآمد سالانه مطمئن حداقل 30،000 یورو، که منبع آن خارج از کشور قبرس باشد. این می‌تواند به صورت سود سهام، سود سپرده‌های بانکی، دستمزد، درآمد اجاره، حقوق بازنشستگی و غیره باشد. (به اضای هر فرد وابسته، سالانه برای 5000 یورو افزایش می‌یابد).
 • ارسال نامه تأیید از یک موسسه مالی در قبرس (بانک، تعاون) با سپرده 30000 یورویی (تعهد سه ساله و 5000 یورو برای هر شخص وابسته).
 • گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده و تأیید شده در کشور قبلی فرد متقاضی و بیمه نامه درمانی برای متقاضی و افراد تحت تکفل وی.
 • اسناد دیگری که باید در جلسات شخصی و یا ارتباطات تلفنی با متقاضی مورد بحث قرار گیرند.

مزایای اصلی اقامت قبرس

 • شما ظرف مدت دو ماه می‌توانید به پاسخ مورد نظر خود برسید و این سرعت در پیگیری سریع یکی از مزیت‌های قبرس نسبت به سایر کشورها است.
 • فقط با یک بار سفر به کشور قبرس در مدت دو سال اقامت خود را تمدید می‌کنید
 • اقامت قبرس برای تمام اعضای خانواده (متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال) اعمال می‌شود.
 • فرزندان وابسته زیر 28 سال و والدین متقاضی نیز واجد شرایط هستند. (مجوز نوع F این گزینه را مجاز نمی‌داند).
 • دانش زبان بسیار قوی لازم نیست. حتی دانش زبانی کم نیز کار گشای امر است.

جنبه‌های مختلف مجوزهای اقامت E و F

مجوز‌های اقامتی مذکور در شرایط خاصی باطل می‌شوند. این شرایط در جدول 3 آورده شده اند.

ردیف شرایط
1 اگر بعد از یک سال از دریافت مجوز موفق به پیدا کردن خانه در قبرس نباشد.
2 اگر فرد اقامت کشوری  دیگر را بدست آورد یا به مدت دو سال خارج از قبرس باشد.

جدول 3. شرایط ابطال مجوزهای اقامت E و F

از 23 آگوست 2012 این قانون مطرح شد که اگر فردی این نوع اقامت ها را داشته باشد حداقل هر دو سال یک بار برای حفظ اعتبار مجوز باید به قبرس سفر کند. از طرفی اگر فرد توانایی این را داشته باشد که ملکی به ارزش 300000 یورو داشته باشد اخذ اجازه اقامت قبرس راحت تر می‌شود.

خرید ملک در قبرس

با توجه به اینکه بحران اقتصاد جهانی در زمینه املاک و مستغلات همه گیر شده است اما از سال 2008 بازار املاک و مستغلات در قبرس بسیار مطلوب و رو به رشد شده است. در واقع این رشد معاملات در قبرس به دلیل قیمت پایین تر املاک در این کشور است، چون قیمت املاک به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، قبرس در رده رقابتی ترین کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفته است. علاوه بر این، اخذ اقامت قبرس مزایای بسیاری دارد، به خصوص از نظر کیفیت بالای زندگی و هزینه نسبتاً کمی که دارد.

برای آگاهی بیشتر مقاله خرید ملک در قبرس را بخوانید.

 اقامت قبرس از طریق ثبت شرکت

قبرس کیفیت بالایی از لحاظ زندگی دارد. با ثبت شرکت در این کشور می توانید به اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور برسید. از شاخص های مهم و موثر برای ثبت شرکت نرخ تورم است. کشور هایی که نرخ تورم کمتر از 2 دارند دارای شرایط خوبی هستند. نمودار نرخ تورم کشور قبرس در ذیل آمده است.

نمودار نرخ تورم در قبرس

برای آگاهی کامل در این زمینه به مقاله ثبت شرکت در قبرس مراجعه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *