روش های اقامتی

اخذ اقامت سوئد

اقامت سوئد

دریافت اقامت سوئد از راه های مختلفی امکان پذیر است. در این مقاله به بررسی بهترین روش های دریافت اقامت برای ایرانیان در سال 2021 می پردازیم.

در 18 ژوئن 2019، پارلمان سوئد تصمیم گرفت قانون محدود کردن موقت امکان دستیابی به اجازه اقامت در سوئد را اصلاح و تمدید کند. این برنامه تمدید از 20 ژوئیه 2019 تا 19 ژوئیه 2021 اعمال گردید. این تغییر به این معنی است که از 20 ژوئیه 2019 به افراد مرجعی که واجد شرایط حمایت‌های فرعی هستند اجازه اقامت موقت داده می‌شود، با این قانون اعضای خانواده متقاضی نیز می‌توانند درخواست پناهنگی برای این کشور را بدهند. پس از ارائه درخواست، درخواست‌های اقامت سوئد از طریق وب سایت آژانس به اداره مهاجرت سوئد ارسال می‌گردد. به درخواست آژانس مهاجرت سوئد، سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های مجاز سوئد نیز در موارد مربوط به اجازه اقامت سوئد و کار مصاحبه مربوطه را نیز انجام می‌دهند.

روش‌های اخذ اقامت سوئد

در ذیل به روش‌های اخذ اقامت در سوئد پرداخته شده است.

1. اخذ اقامت سوئد از طریق خرید املاک و مستغلات

خرید ملک در سوئد راهی دیگر برای اخذ کردن اقامت سوئد است. سرمایه گذاران املاک بر اساس اقتصاد قوی و فضای پایدار آن، علاقه شدیدی به بازار املاک سوئد نشان داده اند. اختلاف قیمت خانه‌ها در سوئد به دلیل ترجیح بیشتر سوئدی‌ها برای اجاره به جای خرید ملک آنها است. جزئیات املاک برای فروش معمولاً در روزنامه‌های منطقه ای و محلی، شرکت‌های مسکن و بنگاه‌های املاک و مستغلات یافت می‌شود.

نمایشگاه‌های املاک بعد از ظهر یکشنبه برگزار می‌شود و 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. ممکن است 10 تا 20 نفر دیگر در حال بررسی ملک باشند. به خاطر داشته باشید که بازار املاک سوئد در یک سیستم پیشنهادات فعالیت می‌کند. پیشنهادات به صورت عمومی انجام می‌شود و خریداران بالقوه می‌توانند پیشنهادات را از طریق اینترنت مشاهده کنند. هیچ قانونی در مورد روند مناقصه وجود ندارد. هنگامی که فروشنده یک پیشنهاد جذاب پیدا کرد، قراردادی که تنها سند قانونی الزام آور است، با خریدار منعقد می‌شود.

هزینه‌ها و مالیات ها

افرادی که اقامت دائم در سوئد دارند و اشتغال و درآمد پایدار دارند، می‌توانند برای خرید یک ملک درخواست وام کنند. اکثر بانکها در سوئد تا 75٪ از ارزش املاک را برای ضمانت نگه می‌دارند طرح‌های بازپرداخت انعطاف پذیر هستند، اما به طور متوسط ​​20 سال به طول می‌انجامند. نرخ بهره وام کم است و معمولاً از 2٪ -2.5٪ است. از طرف دیگر دریافت خدمات یک آژانس املاک و مستغلات کاری عادی است. هزینه نمایندگی معمولاً 3-5٪ از فروش است که توسط فروشنده پرداخت می‌شود. سایر هزینه هایی که خریدار باید پرداخت کند به شرح ذیل می‌باشد.

 • سپرده یا کارمزد برای نگهداری اموال پس از پذیرش پیشنهاد (20٪ از ارزش کل املاک)
 • مالیات بر املاک و مستغلات.
 • عوارض تمبر ( 4.25٪ از ارزش ارزیابی شده ملک)
 • هزینه ثبت نام (825 کرون یا 96 یورو)
 • هزینه وکالت (بین 1 تا 4 درصد از قیمت خرید)
 • عوارض تمبر (تقریباً 1٪)

تکمیل مراحل ثبت ملک در سوئد حدود 14 روز کاری طول می‌کشد. خرید یک ملک مسکونی معمولاً فقط با خدمات یک مشاور املاک انجام می‌شود و لزوماً به خدمات وکیل احتیاج ندارد. استکهلم، گوتبورگ و مالمو سه شهر بزرگ سوئد و مقصد محبوب املاک و مستغلات هستند. استکهلم بسیار شهرنشین و در عین حال پر از تاریخ است در حالی که گوتبورگ قلب صنعتی سوئد است. مالمو فضای دنج‌تری دارد و دسترسی آسان را برای کسانی که در کپنهاگ دانمارک کار می‌کنند فراهم می‌کند. قیمت ملک در مالمو کمتر از استکهلم و گوتبورگ است. سایر مکان‌های معروف ملک در فالستربو و شهر دانشگاه لوند است. در زیر برخی از قیمت‌های متوسط ​​املاک در بازار املاک و مستغلات سوئد آورده شده است:

آپارتمان 50 متری برای فروش در استکهلم – 180،000 یورو

آپارتمان 200 متری برای فروش در استکهلم – 900،000 یورو

آپارتمان 40 متری در گوتبورگ – 75،000 یورو

خانه سه خوابه در فالستربو یا لوند – 350،000 یورو

کلبه در خارج از مرکز شهر – 40000 یورو

خانه ای بزرگ در خارج از مرکز شهر – 100000 یورو

یک ملک کنار دریاچه در منطقه شمالی – 25000 یورو

2. اخذ اقامت سوئد از طریق ثبت شرکت

اگر قصدتان شروع تجارت خودتان در عرض سه ماه است یا اینکه می‌خواهید به عنوان عضوی از یک شرکت در آیید، باید اقامت داشته باشید. شما می‌توانید قبل از سفر به سوئد درخواست اقامت از طریق ثبت شرکت را دهید. می‌توانید از کشور خود و یا هر کشور دیگری خارج از سوئد که در آن زندگی می‌کنید درخواست دهید.

شرایط اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت

 1. گذرنامه معتبر.
 2. مدرک معتبری که نشان دهد تجربه قابل توجهی در صنعت و شغل خود دارید.
 3. مدرک معتبری که نشان دهد دانش سوئدی یا انگلیسی را دارید.
 4. ثابت کنید که شما شخصی هستید که شرکت را اداره می‌کنید، مسئولیت اجرایی دارید و حداقل 50 درصد سهام شرکت در اختیار شماست.
 5. خدمات یا کالاهای شرکت شما باید در سوئد تولید یا به فروش برسد.
 6. مدرک معتبری که نشان دهد پول کافی از خودتان برای تأمین هزینه‌های خود و هر یک از اعضای خانواده در دو سال اول دارید (معادل 200000 کرون برای خود فرد، 100000 کرون برای همسر و 50،000 کرون برای هر کودک)
 7. مستندات قابل قبول قابل قبول برای بودجه خود ارائه دهید
 8. مدرک معتبری که نشان دهد بعد از دوره آزمایشی دو ساله، بودجه شرکت شما متعادل است و شما می‌توانید از خود و اعضای خانواده حمایت کنید (مبالغ تعیین شده براساس استاندارد سوئد برای حمایت از درآمد بعلاوه هزینه مسکن محاسبه می‌شود).
 9. در بیشتر موارد شما باید هزینه (هزینه درخواست مجوزهای اقامت) را پرداخت کنید.

3. اخذ اقامت سوئد از طریق کار

یکی از راه‌های اخذ اقامت در سوئد از طریق کار است. اقامت کاری در سوئد انواع مختلفی دارد. قبل از گرفتن اقامت کاری باید حتما به شما پیشنهاد کار داده شده باشند. برای رفتن به سوئد و جستجوی کار نمی‌توانید اقامت کاری بگیرید.

اشتغال به مدت کمتر از سه ماه: برای اشتغال به مدت کمتر از سه ماه، شهروندان کشورهای خاص باید هم اجازه کار و هم ویزا داشته باشند.

اجازه اقامت برای افراد شغل آزاد: اگر قصد دارید برای راه اندازی یا اداره مشاغل شخصی خود بیش از 3 ماه کار کنید و یا مالک بخشی از یک شرکت شوید، باید اجازه اقامت داشته باشید. ساده ترین راه برای درخواست مجوز اقامت درخواست آنلاین از طریق اینترنت است. برای این منظور ما میتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

4. اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل

از راه‌های دیگر اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل است. اگر هدفتان این است که در یک دانشگاه، کالج دانشگاهی، آموزش عالی حرفه ای یا دبیرستان دولتی در سوئد برای مدت زمان بیش از سه ماه تحصیل کنید، نیاز به درخواست اقامت تحصیلی دارید. اگر در یک برنامه حرکتی در داخل اتحادیه اروپا تحصیل کنید و تحصیل خود را در سوئد آغاز کنید، این امر در مورد شما نیز صدق می‌کند. توجه کنید که قبل از گرفتن اقامت نمی‌توانید برای تحصیل در سوئد اقدام کنید.

5. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

سوئد در منطقه ای واقع شده است که کانون فرصت‌های کسب و کار تحصیلی و مراقبت‌های بهداشتی است. این کشور یکی از با ثبات ترین و امن ترین مکان‌ها از نظر سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است. اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری برنامه ای است که از طرف سرمایه گذاران خارجی مورد استقبال قرار گرفته است. سوئد به عنوان یک کشور پیشرفته با اقتصاد رو به رشد طبقه بندی می‌شود که این امر آن را به گزینه ای امن برای سرمایه گذاران تبدیل می‌کند.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری مزایایی زیادی دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. گذرنامه سوئدی به متقاضیان اجازه می‌دهد تابعیت مضاعف را حفظ کنند.
 2. گذرنامه دوم پس از چهار سال اقامت تخصیص می‌یابد.
 3. کمک هزینه ماهانه به متقاضیان و خانواده‌ها ارائه می‌شود.
 4. زندگی در سوئد به معنای دسترسی جهانی به بهترین امکانات آموزشی و بهداشتی است.
 5. متقاضیان و افراد تحت تکفل پس از دریافت گذرنامه امکان سفر بدون ویزا به بیش از 180 کشور از جمله منطقه شینگن را دارند.

تمام این مزایا در طول 4 سال اقامت و پس از گرفتن گذرنامه اعمال می‌شوند.

شرایط دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری:

 1. متقاضی باید بالاتر از 18 سال سن داشته باشد.
 2. سابقه کیفری نداشته باشد.
 3. از لحاظ بهداشتی و سلامت کاملا سالم باشند.
 4. متقاضیان باید دارایی خالص بالایی را در کشوری که هم اکنون در آن اقامت دارند حفظ کند.

معیارهای درآمد خانواده برای اقامت از طریق سرمایه گذاری:

 1. 2000000 کرون سوئد برای متقاضی اصلی
 2. 1000000 کرون سوئد برای همسر
 3. 50000 کرون سوئد برای کودکان

در ادامه به توضیح روند اداری، اسناد و مدارک لازم برای درخواست اقامت سوئد می پردازیم:

کارت اجازه اقامت از طریق اعضای خانواده

فردی که اجازه اقامت را داشته باشد، به عنوان اثبات اجازه اقامت در سوئد، کارت اجازه اقامت دریافت خواهند کرد. این کارت یک تراشه رایانه ای دارد که حاوی اثر انگشت و عکس شما است. متقاضی هنگام مراجعه به سازمان‌های دولتی یا خدمات بهداشتی درمانی، همیشه باید کارت اجازه اقامت سوئد خود را همراه داشته باشد.

رویه اداری برای برنامه‌های کاغذی تغییر یافته است.

در رابطه با درخواست‌های کاغذی ارسال شده از تاریخ 3 می‌دیگر مصاحبه ای وجود ندارد. چرا که از آن تاریخ به بعد تمام تقاضا‌ها به روش سرویس الکترونیکی (آنلاین) بررسی می‌گردند. تمام درخواست‌ها قبل از اتمام مصاحبه به اداره مهاجرت سوئد ارسال می‌شوند. سفارت یا سرکنسولگری کل درخواست‌ها، هزینه تقاضا و مدارک مربوطه را دریافت و به اداره مهاجرت سوئد ارسال می‌کند.

زمانی که اداره مهاجرت سوئد شروع به رسیدگی به پرونده متقاضیان می‌کند، متقاضی اجازه اقامت اعلانی جهت تعیین وقت مصاحبه در سفارت یا کنسولگری دریافت می‌کند. در زمان تعین شده از افراد عکس وگرفته شده و اثر انگشت آنان ثبت میگردد و تمامی اطلاعات مورد نیاز آنان جمع آوری می‌گردد. افراد می‌توانند درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کرده و یا به شخص دیگری وکالت دهند تا درخواست آنان را ثبت کند. روش‌های درخواست در ذیل آورده شده است:

روند درخواست اقامت کشور سوئد

 1. درخواست آنلاین

ساده ترین راه برای درخواست اجازه اقامت سوئد، درخواست آنلاین است. درخواست‌های اجازه اقامت که بصورت آنلاین ارسال می‌شود مستقیماً به آژانس مهاجرت سوئد ارسال می‌شوند. اگر نیاز به اخذ اقامت برای کودکان و یا اعضای خانواده دارید باز هم به صورت مستقیم اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توان وب سایت اداره مهاجرت سوئد را مورد بررسی قرار داد.

 1. درخواست در سفارت

بعضی از افراد به هر دلیلی به صورت آنلاین اقدام نمیکنند، این افراد می‌توانند فرم کاغذی را شخصاً به سفارت مربوط تحویل دهند تا درخواست آنان به اداره مهاجرت سوئد ارسال گردد. در این فرایند نیاز است قرار ملاقاتی را تعیین کنید. این روال از طریق ایمیل (a[email protected]) انجام می‌شود.امکان پذیر است.

در ایمیلی که ارسال میکنید باید اطلاعات زیر ارائه گردند.

 • شماره شخصی یا شماره پرونده شخص مرجع (شخصی که قصد دارید به او ملحق شوید).
 • تعداد متقاضیان شامل نام کامل، تاریخ تولد و ملیت آنها.
 • اگر قبلا این فرایند را انجام داده باشید به شماره پرونده / پرونده قبلی نیاز است.
 • شماره تلفن تماس محلی.
 • زبانی که صحبت می‌کنید.
 • مشخصات گذرنامه.

بعد از درج اطلاعات بالا در پاسخ به ایمیلتان، از سوی سفارت زمان ملاقات و تمامی دستوالعمل‌های لازمه برای شما ارسال می‌گردد. فرم درخواست تکمیل شده را همراه با تمام مدارک و رسید پرداخت خود به همراه داشته باشید. قرارهای رزرو شده پس از 3 مه 2021 همانند درخواست آنلاین پردازش می‌شوند، یعنی هنگام تحویل درخواست نیاز به هیچ مصاحبه ای نیست. درخواست به اداره مهاجرت سوئد ارسال می‌شود، تا پرونده مورد نظر را بررسی کنند. در صورت نیاز به مصاحبه، آژانس مهاجرت به شما و شخص مرجع اطلاع می‌دهد که باید قرار مصاحبه در سفارت تعیین گردد.

 1. مصاحبه در سفارت

زمانی که وقت رزرو ممصاحبه شما در سفارت برسد، آژانس مهاجرت به شما ایمیلی میزند. با دریافت این ایمیل اطلاعات مربوطه را ارسال کنید تا رزروتان به طور نهایی انجام گیرد. بعد از مراجعه به سفارت با نشان دادن گذرنامه و احراز هویت شدن مصاحبه مورد نظر انجام می‌گیرد. اگر همراه خود کودکی نیز داشته باشید مصاحبه با وی نیز انجام می‌گیرد. اگر کودک نابالغ باشد شخصی که از آن مراقبت میکند مورد مصاحبه قرار می‌گیرد.

بعد از این مرحله باید تمام اسنادی که در درخواست آنلاین خود ضمیمه کرده بودید و سایر اسناد پشتیبانی را تحویل دهید. در ایمیلی که از اداره مهاجرت سوئد دریافت می‌کنید امکانش هست که درخواست ارائه مدارک اضافی هم از شما شده باشد. از طرف دیگر اگر اقامت سوئد را بگیرید همانجا از شما عکس گرفته می‌شود و اثر انگشتتان نیز ثبت می‌گردد. اگر درخواست خود را بصورت آنلاین ارسال کرده باشید، می‌توانید وضعیت درخواست خود را در وب سایت اداره مهاجرت سوئد بررسی کنید.

 1. منتظر تصمیم باشید

هنگامی که اداره مهاجرت سوئد تصمیم خود را گرفت، از طریق ایمیل شما را از این نتیجه مطلع می‌کند. اگر به صورت آنلاین اقدام کنید، مدارک را به صورت الکترونیکی ضمیمه می‌کنید. با این حال، هنگام مراجعه به سفارت، باید اصل مدارک را ارائه دهید. اگر به وسیله فرم کاغذی اقدام کرده باشید، باید تمام مدارک را به همراه فرم درخواست تکمیل شده به سفارت ببرید.

 1. الزامات سند

زمان ارائه اسناد حتما باید نسخه اصل را همراه داشته باشید همچنین مدارک حتما باید به زمان سوئدی یا انگلسیس ارائه گردند.

برای متاهلین

در صورتی که متاهل باشید به فرم‌های ذیل نیاز پیدا می‌کنید.

 1. درخواست اقامت سوئد
 2. مشخصات خانواده

توجه داشته باشید که فرم‌های فوق قبل از ورود به سفارت باید به طور کامل تکمیل و امضا شوند.

 1. کپی از صفحات گذرنامه، تاریخ انقضا گذرنامه و کپی از کارت ملی
 2. کپی اصل سند ازدواج. (سند ازدواج باید در مراجع ذیربط ثبت شود و در صورت صدور در اتیوپی توسط وزارت امور خارجه تأیید شود)

برای مجرد ها

 1. درخواست اجازه اقامت برای اقامت سوئد
 2. مشخصات خانواده

توجه داشته باشید که فرم‌های فوق باید قبل از ورود به سفارت کاملاً تکمیل و امضا شوند.

 1. کپی از صفحات گذرنامه، کارت ملی و سندی که نشان دهد مجرد هستید.
 2. قرارداد اجاره یا اثبات فروش محل اقامت یا سند دیگری (مربوط به افرادی است که در کشوری غیر از سوئد زندگی کرده اند).

برای خردسالان

 1. درخواست اجازه اقامت کودک زیر 18 سال برای اقامت سوئد
 2. مشخصات خانواده

توجه داشته باشید که فرم فوق باید قبل از ورود به سفارت کاملاً تکمیل و امضا شود.

 1. کپی از صفحات گذرنامه، تاریخ انقضا گذرنامه و کپی از کارت ملی
 2. گواهی تولد (تأیید شده توسط وزارت امور خارجه)
 • اگر کودک با سکس از والدین باشد نیاز به اجازه از طرف سرپرست دیگر است.
 • اگر یکی از والدین فوت کرده باشد (تأیید شده توسط وزارت امور خارجه)
 • ارائه تصمیم دادگاه در صورتی که یکی از والدین حضانت را داشته باشد (تأیید شده توسط وزارت امور خارجه)

همه فرم‌ها را می‌توان از سفارت به صورت رایگان جمع آوری کرد.

برای درخواست نیاز به پرداخت هزینه ای است که اگر این درخواست رد شود این هزینه قابل استرداد نیست.

هزینه درخواست اجازه اقامت سوئد از طریق روابط خانوادگی

بزرگسالان: 9560 ETB (کرون 2000)

خردسال: 4780 ETB (کرون 1000)

معافیت ها

در مورد پرداخت هزینه‌ها بعضی افراد از پرداخت معاف هستند.

 1. همسران، شرکای ثبت شده یا همسران قانونی و فرزندان زیر 18 سال که به دلیل روابط خانوادگی با شهروند خارجی که به عنوان پناهنده اجازه اقامت سوئد دریافت کرده است، درخواست اجازه اقامت دریافت می‌کنند.
 2. شخصی که نیاز به محافظت دارد و یا شرایط خاص آزار دهنده دارد (پدر، مادر، خواهر و برادر کودکان افرادی که نیاز به حمایت و زندگی در سوئد دارند مشمول این معافیت‌ها نمی‌شوند)
 3. اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (لطفا توجه داشته باشید که سوئدی‌ها در این زمینه شهروندان اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شوند.
 4. شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا.
 5. شهروندان سوئیس و اعضای خانواده آنها.
 6. شهروندان ژاپن

مهاجرت به سوئد روشی است که افراد برای اخذ اقامت به این کشور انتخاب می‌کنند. سوئد در سال 1900 مهاجر بسیار کمی داشت. جمعیت کل کشور در آن سال 5،100،814 نفر بود که از این تعداد 35،627 از آنها را مهاجران تشکیل می‌دادند (7/0درصد). از این ساکنان 21،496 نفر متولد شده کشورهای شمال اروپا، 8531 از کشورهای اروپایی، 5254 از آمریکای شمالی، 90 از آمریکای جنوبی، 87 از آسیا، 79 از آفریقا و 59 از اقیانوسیه بودند.

از سال 2010، 1.33 میلیون نفر یا 14.3٪ از ساکنان سوئد کسانی بودند که خارج از سوئد متولد شده بودند. از این افراد، 859،000 (64/6 درصد) در خارج از اتحادیه اروپا و 477،000 (4/35 درصد) در كشور عضو دیگر اتحادیه اروپا متولد شده بودند. در سال 2013، مهاجرت به این کشور به بالاترین سطح خود رسید. و این روند صعودی در سال‌های بعد نیز افزایشی بود. سال 2017 با کاهش 144،500 نفر مهاجرت به این کشور کمتر شد.  از سال 2020، درصد ساکنان با سابقه خارجی در سوئد به 25.9٪ رسید.

طبق آمار از سال 2012، متداول ترین کشورهایی که به صورت تحصیلی به این کشور مهاجرت کرده بودند به شرح ذیل است:

عراق (13،477)، سومالی (10،355)، تایلند (5،658)، لهستان (5،079)، ایران (4،748)، ترکیه (3،344)، چین (3،408)، اریتره (3،618) ​​، افغانستان (3،640)، و سوریه (3،257)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *