روش های اقامتی

دریافت اقامت روسیه

اقامت روسیه

دریافت اقامت روسیه در سال 2021 از راه های مختلفی امکان پذیر است. در این مقاله به بررسی بهترین شرایط دریافت اقامت برای ایرانیان می پردازیم. با ما همراه باشید.

در سال 2021، گرفتن اقامت برای خارجیانی که در فدراسیون روسیه زندگی می‌کنند کار ساده‌ای است. اگر یک مهاجر آمریکایی اقامت دائم در روسیه را دریافت کند، این امر به آنها امکان می‌دهد بدون محدودیت قابل توجهی مدت طولانی در این کشور بمانند و از تمام حقوقی که اتباع روسیه دارند برخوردار شوند (مانند: حق کار، ثبت نام فرزندان خود در مدارس و مهدکودک ها و تغییر محل زندگی شخص در داخل کشور). نکته مهم دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که داشتن وضعیت اقامت آخرین مرحله ای است که باید قبل از درخواست گذرنامه روسی برداشته شود. برای زندگی در روسیه نیاز به درخواست اقامت در این کشور است. با دریافت مجوز اقامت و کسب پاسپورت در روسیه می‌توان تابعیت روسی را به دست آورد. مقامات مربوطه برای متقاضیان دو نوع اقامت را صادر می‌کنند.

 1. اقامت موقت
 2. اقامت دائم

در سال 2015، با اصلاح قانون مهاجرت، وکلای مختلف به توضیحاتی درباره این تغییرات پرداختند. مطابق با مفاهیمی که آنان مطرح کردند اولین گام برای کسب اقامت دائم روسیه، اخذ اقامت موقت است.

چرا مهاجرت به روسیه

مطابق با گزارش بانک جهانی روسیه بعد از ایالات متحده در زمینه مهاجرت در مرتبه دوم قرار دارد. روسیه بین سال‌های 2012 و 2015 بیش از 12 میلیون شهروند خارجی را پذیرفته است که به رغم قوانین سخت در مورد مهاجرت، به دلایل اقتصادی به اینجا نقل مکان کرده اند. قوانین اصلی حاکم بر مهاجرت در روسیه شامل این موارد هستند:

 • قانون اساسی
 • قانون فدرال پناهندگان
 • قانون فدرال در مورد تابعیت، آخرین بار در سال 2004 اصلاح شد.
 • قانون مهاجران اجباری
 • قانون فدرال در مورد موقعیت حقوقی اتباع خارجی در روسیه

چگونه می‌توان به روسیه مهاجرت کرد؟

مهاجرانی که به روسیه می‌آیند می‌توانند با پیدا کردن کار در شرکتی محلی در این کشور یا ایجاد اشتغال، اقامت روسیه را اخذ کنند. همچنین شرایط خاصی وجود دارد که در آن یک شهروند خارجی می‌تواند در روسیه درخواست پناهندگی دهد. با این حال، در بیشتر موارد مهاجرت نیروی کار دلیل اصلی ورود خارجی‌ها به روسیه است. در این شرایط، شرکت روسی که نیروهای خارجی را استخدام می‌کند برای اقامت نیرو اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

چه کسی می‌تواند برای اقامت روسیه درخواست کند؟

مقامات روسی مقررات مناسبی برای اتباع خارجی که شرایط اخذ اقامت (موقت و دایم) را دارند؛ در نظر گرفته‌اند. مطابق با قانون جدید مهاجرت، تمام متقاضیان اقامت روسیه نیاز به کسب اطلاعات و دانش بالا درباره زبان روسی دارند؛ به علاوه مدرک معتبری دال بر این ادعا نیز مورد نیاز است؛ مدرکی که صادره از سوی مقامات روسی باشد. اما مطابق با قوانین این کشور گروه‌های خاصی هستند که برای کسب اقامت روسیه از برخی شرایط معاف هستند.

 1. افرادی که شرایط سنی خاصی دارند (افراد زیر 18 و بالاتر از 60 سال) نیازی به شرط داشتن دانش درباره زبان این کشور را ندارند.
 2. دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌ها یا مدارس معتبر روسیه ثبت نام شده‌اند؛ قادر به دریافت اقامت موقت در این کشورند.
 3. متخصصانی که در زمینه خاص مورد نیاز شرکت‌های روسیه‌ای قادر به فعالیت هستند.
 4. شهروندانی که اعضای خانواده آنها عضو اتحاد جماهیر شوروی هستند و می‌خواهند به روسیه برگردند.

اخذ اقامت موقت روسیه

داشتن اقامت موقت، تمام حقوقی که یک شهروند روسی دارد را برای متقاضی به همراه می‌آورد. اقامت موقت از سوی سرویس مهاجرت فدرال صادر می‌گردد. این نوع اقامت برای مدت سه سال اعتبار دارد و هر ساله نیاز به تاییدیه دارد. شهروندی که این اقامت را اخذ می‌کند با گرفتن ویزای ورود و خروج به روسیه، مجاز به ترک کشور می‌شود. معیارهایی برای کسب اقامت موقت وجود دارد که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است.

 • متقاضی متولد روسیه باشد.
 • یکی از اعضای خانواده متولد روسیه باشند.
 • با شهروند روسی ازدواج کرده باشد.
 • سرمایه‌گذاری در کشور روسیه داشته باشد.
 • خدمت سربازی خود را در روسیه گذرانده باشد.

اخذ اقامت دائم روسیه

اقامت دائم اولین قدم برای اخذ تابعیت روسیه است. اقامت دائم را می‌توان پس از دو سال ویزای اقامت موقت دریافت کرد. اقامت دائم روسیه دارای پنج سال اعتبار است و می‌تواند بدون محدودیت تمدید شود. با این حال، درست مانند ویزای اقامت موقت، باید به صورت سالانه احراز هویت شود. همچنین شهروندان خارجی که دارای ویزای اقامت دائم روسیه هستند می‌توانند بدون درخواست ویزاهای دیگر، کشور را ترک کنند. دارندگان اقامت دائم می‌توانند بدون اجازه کار در روسیه کار کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز اقامت

بدون توجه به نوع اقامت که یک شهروند خارجی می‌خواهد در روسیه بدست آورد، باید مدارک زیر را به مقامات مهاجرت ارائه دهد:

 • چهار عکس برای گذرنامه.
 • فرم درخواست.
 • اثبات درآمد (صورتحساب بانکی).
 • گذرنامه معتبر.
 • گواهی بهداشت که نشان می‌دهد متقاضی از هیچ بیماری مسری رنج نمی‌برد.
 • در مورد اتباع خارجی که برای اقامت دائم روسیه درخواست می‌کنند، داشتن اقامت موقت نیز لازم است.
 • شهروندان خارجی که می‌خواهند با فرزندان خود به روسیه نقل مکان کنند نیز باید گواهی تولد کودکان را ارائه دهند.
 • در مورد شهروندان خارجی که برای دریافت اقامت دائم روسیه درخواست می دهند، اجازه اقامت موقت نیز لازم است. خارجیانی که می خواهند با فرزندان خود به روسیه مهاجرت کنند نیز باید گواهی تولد کودکان را نیز ارائه دهند.

فدراسیون روسیه چند نوع ویزا صادر می کند؟

 • ویزا برای معلمان
 • ویزای دانشجویی
 • ویزاهای موقت، که در مورد کارمندان نیز اعمال می‌شود
 • ویزا برای دیپلمات‌ها و نمایندگان سازمان‌های بین المللی
 • اقامت دائم

طبق قانون مهاجرت روسیه، برای گرفتن اقامت دائم، ابتدا باید درخواست اقامت موقت کنید. آخرین نوع ویزا پس از دو سال زندگی شهروند خارجی در روسیه صادر می‌شود.

روش های اخذ اقامت روسیه

1. اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

در سال 2014، روسیه وارد لیست کشورهایی شد که برنامه‌های ویژه‌ای را برای سرمایه گذاران خارجی که قصد نقل مکان در اینجا را دارند؛ فعال می‌کند. این برنامه که به ویزای سرمایه گذاری تجاری نیز معروف است، شرایط مطلوبی را فراهم می‌کند که تحت آن کارآفرینان خارجی می‌توانند بر اساس سرمایه گذاری اقامت روسیه را بدست آورند.

برای دریافت اقامت روسیه به عنوان سرمایه گذار باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری شده 100000 دلار است (این یکی از ارزانترین برنامه‌های سرمایه گذاری در جهان است).
 • سرمایه گذاری باید در صنایع خاص (از جمله صنایع نفت و گاز، کشاورزی، انرژی، دارو، فناوری اطلاعات و تحقیقات و نوآوری) انجام شود.
 • پولی که سرمایه گذاری می‌شود باید از یک منبع قانونی حاصل شود (اثبات این مورد توسط مقامات لازم است).
 • متقاضی باید 90 روز قبل از درخواست اجازه اقامت سرمایه گذار، در روسیه زندگی کرده باشد.

از جمله مزایای اقامت سرمایه گذار می‌توان به زمان کوتاه پردازش تقریباً یک ماهه، امکان اخذ اقامت دائم پس از 3 سال و امکان اخذ تابعیت روسیه پس از 5 سال اشاره کرد.

2. اقامت روسیه از طریق خرید املاک و مستغلات

با خرید املاک و مستغلات در روسیه دیگر نیازی به داشتن ویزای روسیه نیست چون با این امکان مجوز اقامت دائم در این کشور را دریافت می‌کنید. اما توجه داشته باشید که درحال حاضر این امکان وجود ندارد. با این حال لازم است بدانید قانون اقامت روسیه بیان می کند مهاجرانی که حق مالکیت در این کشور را دارند می‌توانند آزادانه برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

با این وجود، لازم به یادآوری است که قانون اقامت روسیه بیان می‌کند که مهاجر دارای حق مالکیت در روسیه هنگام تقاضای اجازه اقامت موقت نیازی به عضویت در سهمیه نیست و بنابراین چنین شخصی می‌تواند آزادانه برای سکونت، به عنوان مثال، در مسکو، جایی که ملک آنها واقع شده است، برود. طبق نتایج تحقیقات اتباع خارجی اغلب املاک واقع در مسکو، سن پترزبورگ، لنینگراد و سوچی را خریداری می‌کنند. به علاوه خارجیانی که مایلند در مناطق خاصی زمین بخرند محدودیت هایی در این زمینه دارند. این محدودیت‌ها در مورد قطعات زمین واقع در مناطق مربوط به مرزها، بنادر دریایی و سرزمین‌های کشاورزی، زمین‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جنگلی و ذخایر طبیعی و مراکز دفاعی است. همچنین این تبعه خارجی قادر به خرید املاک و مستغلات در هیچ یک از شهرهای بسته روسیه نیستند.

3. اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

شما می‌توانید با ثبت شرکت در کشور روسیه نیز اقامت آن را اتخاذ کنید. روند استاندارد ثبت شرکت در روسیه در زیر ذکر شده است. شما باید یکی از فرم‌های قانونی (LLC، شرکت فرعی خارجی، شعبه، دفتر نمایندگی)  را برای ثبت شرکت انتخاب کنید. سپس اسنادی که برای راه اندازی کسب و کار لازم است را تهیه کنید. به علاوه ترجمه کلیه اسناد و مدارک به زبان روسی (توسط مترجمان معتبر) و برابر اصل کردن آن‌ها گامی دیگر است که باید آن را انجام دهید. با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تهیه مدارکی این فرایند را به پایان برسانید و با ثبت شرکت خود در روسیه به اخذ اقامت نزدیک شوید.

4. اقامت روسیه از طریق کار

یکی دیگر از مراحلی که برای اخذ اقامت روسیه به شما کمک می‌کند اقدام از طریق کار است.

زمانی که شخصی به عنوان خارجی در این کشور استخدام شود به ویزای کاری نیاز پیدا می‌کند. اگر شما به عنوان یک کارگر بدون اخذ ویزا در این کشور مشغول باشید جرم بزرگی را مرتکب شده‌اید و قانون روسیه را نقض کرده‌اید. یکی  از مزایای ویزای کار فراهم کردن این امکان است که با خانواده‌تان همراه باشید و برای آن‌ها نیز اقامت دریافت کنید. با استفاده از اسنادی که از طرف شرکت استخدام کنند ه اتباع خارجی صادر شده است امکان دریافت دعوت نامه کاری با اعتبار 90 روز فراهم می‌گردد.

5. اقامت روسیه از طریق تحصیل

بیشتر دانشجویان خارجی با گذرنامه و ویزای دانشجویی وارد روسیه می شوند. البته اگر مدت ماندن آنها کمتر از سه ماه باشد نیازی به ویزا ندارند. توجه داشته باشید که شهروندان ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان می‌توانند با گذرنامه داخلی (ملی) (شناسنامه) وارد روسیه شوند. دانشجویان سایر کشورها از جمله کشورهای CIS باید گذرنامه معتبر بین المللی داشته باشند. دانشجویان بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، ازبکستان، اوستیای جنوبی، ارمنستان، اوکراین، آبخازیا می‌توانند بدون ویزای دانشجویی در روسیه تحصیل کنند. برای اخذ ویزای دانشجویی نیاز است به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود یا مرکز خدمات ویزا مراجعه کنید. ویزای آموزشی 3 ماه اعتبار دارد. برای تمدید باید به اداره کل مهاجرت وزارت امور داخله RF مراجعه کنید. این ویزا قابل تمیدی به مدت 1 سال می‌باشد.

6. اقامت روسیه از طریق ازدواج

ازدواج با تابعیت روسی نیز یکی از راه‌های اخذ اقامت این کشور است. اگر به دنبال ازدواج در این کشور هستید نیاز به مدرکی دارید که نشان دهد شما مجرد هستید. یکی از شروط اینکه با این ازدواج اقامت بگیرید اثبات تمکن مالی زوجین است (مجموعاً سالیانه 20 هزار دلار).

دریافت تابعیت کشور روسیه

بر اساس قانون مهاجرت، اتباع خارجی که به مدت پنج سال بدون وقفه در روسیه زندگی می‌کنند؛ مجاز به درخواست تابعیت هستند. تابعیت روسیه را می‌توان به یکی از روش‌های زیر بدست آورد:

 • با تولد
 • ازدواج با یک شهروند روسی
 • با تابعیت
 • با ثبت نام
 • همچنین، در سال 2021، فدراسیون روسیه مقرراتی را که طبق آن افراد و سرمایه گذاران واجد شرایط خارجی می‌توانند تابعیت بگیرند، ساده کرد.

در پایان

برای دریافت هرگونه مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید. شما می توانید از طریق تماس مستقیم یا واتساپ با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس از طرف کارشناسان گروه مهاجرتی لتس مایگریت باشید.

سوالات متداول در مورد روش‌ها و شرایط دریافت اقامت روسیه

از جمله سوالات متداول که ممکن است برای شما پیش بیاید به شرح زیر است:

 1. آیا اجازه اقامت روسیه منقضی می‌شود؟

بله، هر دو اقامت موقت و دائم منقضی می‌شوند، با این وجود می‌توانند برای چندین بار نامحدود تمدید شوند.

 1. چه مدت طول می‌کشد تا اجازه اقامت موقت در روسیه گرفته شود؟

حدود 6 ماه طول می‌کشد تا اجازه اقامت موقت صادر شود.

 1. آیا اگر اجازه اقامت داشته باشم می‌توانم در روسیه شرکتی تاسیس کنم؟

بله، شما مجاز به ثبت شرکت در روسیه هستید.

 1. آیا می‌توانم براساس اجازه اقامت، در روسیه کار کنم؟

بله، اگر دارنده اقامت موقت یا دائم باشید، اجازه کار در این کشور را دارید.

 1. آیا می‌توانم در صورت داشتن اجازه اقامت روسیه، تابعیت بگیرم؟

تابعیت این کشور را می‌توانید براساس اقامت دائم دریافت کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *