کشورها

همه چیز درباره اقامت اسلوونی

دریافت اقامت اسلوونی

اسلوونی از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که هر ساله افراد بسیاری به آن مهاجرت می کنند. ما در این مقاله از سایت لتس مایگریت قصد داریم شما را با انواع روش های دریافت اقامت اسلوونی و هر آنچه باید درباره آن ها بدانید، آشنا کنیم.

چه کسی باید اقامت اسلوونی را دریافت کند؟

با صرف نظر از مدت اقامت در کشور اسلوونی، اتباع کشورهای غیر اروپایی برای اینکه بتوانند به طور قانونی در این کشور سکونت داشته باشند، باید مجوز اقامتی دریافت کنند. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، هر فرد غیر اروپایی که قصد داشته باشد بیش از 3 ماه در اسلوونی بماند و در این مدت به کار، تحصیل و… بپردازد، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت نماید.

انواع مجوز اقامت اسلوونی که در سال جدید ارائه می شود

به طور کلی کشور اسلوونی دو نوع اجازه اقامتی صادر می کند: اقامت موقت و اقامت دائم.

اقامت موقت اسلوونی

شرایط اقامت موقت اسلوونی برای شهروندان اروپایی با شهروندان غیر اروپایی متفاوت است. اما به طور کلی می توانیم بگوییم متقاضیانی که برای اولین بار به  اسلوونی انواع مختلفی از اقامت موقت را به مهاجران اعطا می کند که به شرح زیر می باشند:

 • اقامت موقت تحصیلی
 • اقامت موقت کاری
 • اقامت موقت سرمایه گذاری
 • اقامت موقت ازدواج
 • اقامت موقت اتحاد مجدد خانواده

با اخذ هر یک از مجوزهای اقامت موقت شما می توانید برای مدت محدودی در اسلوونی اقامت داشته باشید.

اقامت دائم اسلوونی

افرادی که اقامت موقت اسلوونی را دریافت کرده باشند، بعد از مدتی در صورت دارا بودن شرایط به خصوصی، می توانند اقامت خود را تبدیل به اقامت دائم کنند. اقامت دائم اسلوونی به شما امکان تحصیل، کار، زندگی و… نا محدود در اسلوونی را می دهد.

از آنجا که این مقاله برای مهاجران ایرانی که قصد اخذ اقامت اسلوونی را دارند نوشته شده، ما در ادامه به موضوع اقامت کشور اسلوونی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا می پردازیم.

شرایط اخذ اقامت موقت اسلوونی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا

یک شهروند غیر اتحادیه اروپای با توجه به برنامه مهاجرتی که از طریق آن به اسلوونی مهاجرت می کند می تواند اقامت موقت کاری، تحصیلی، اتحاد مجدد خانواده و… دریافت کند.

شرایط اخذ اقامت موقت تحصیلی

 • دریافت پذیرش از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی که در اسلوونی واقع شده باشند.

شرایط اخذ اقامت موقت کاری

 • داشتن قرارداد کاری با یک کارفرمای اسلوونیایی

شرایط اخذ اقامت موقت سرمایه گذاری

 • ثبت شرکت در اسلوونی با حداقل سرمایه ای به مبلغ 50000 یورو و ارائه یک طرح تجاری که مورد تائید واقع شود.
 • یا سرمایه گذاری در یک شرکت فعال با گردش مالی ماهیانه 10000 یورو
 • یا خرید ملک در اسلوونی با حداقل ارزش تعیین شده

شرایط اخذ اقامت موقت از طریق ازدواج

 • ازدواج با فردی که تبعه کشور اسلوونی باشد

شرایط اخذ اقامت موقت اتحاد مجدد خانواده

 • داشتن بستگان در اسلوونی که جز شهروندان یا مقیم دائم این کشور محسوب شوند

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت موقت کشور اسلوونی

برای دریافت هر نوع مجوز اقامتی موقت برای کشور اسلوونی، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست مربوطه (باید به صورت دقیق و کامل تکمیل شود.)
 • گذرنامه یا پاسپورت به همراه کپی
 • چند قطعه عکس
 • دو اثر انگشت
 • گواهی پلیس برای اثبات نداشتن سابقه کیفری
 • ارائه مدارکی چون صورتحساب بانکی برای اثبات دارا بودن منابع مالی کافی برای گذراندن زندگی در اسلوونی
 • فیش واریزی هزینه درخواست

البته با توجه به اجازه اقامت موقتی که قصد اخذ آن را دارید ممکن است علاوه بر این مدارک، از شما مدارک دیگری خواسته شود. به طور مثال برای دریافت اقامت موقت تحصیلی اسلوونی، لازم است که مدارکی مبنی بر داشتن بیمه درمانی و اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی که در این کشور واقع شده را ارائه دهید.

روند اخذ اقامت موقت اسلوونی

برای دریافت اقامت موقت این کشور باید به سفارت یا کنسولگری اسلوونی که در کشور محل اقامت کنونی تان واقع شده، مراجعه فرمایید. فرم درخواست مجوز اقامتی مربوطه را با توجه به مدارکی که تعیین شده را ارائه دهید. سپس باید منتظر بمانید تا درخواستتان مورد پردازش قرار بگیرد و نتیجه درخواستتان به شما اعلام شود.

با توجه به مجوز اقامتی که قصد دریافت آن را دارید، ممکن است مدت زمان بیشتر یا کمتری را منتظر بمانید تا نتیجه درخواستتان مشخص شود.

دریافت اقامت اسلوونی پس از ورود به این کشور

زمانی که اجازه اقامت موقت را دریافت کردید، تنها 8 روز پس از ورود به اسلوونی فرصت دارید تا محل اقامت موقت خود در این کشور را ثبت نمایید. برای این کار لازم است که با چند قطعه عکس، پاسپورت و مجوز اقامت خود به نزدیک ترین سازمان در محل زندگیتان مراجعه کنید و اقامت خود را ثبت نمایید.

تمدید اجازه موقت کشور اسلوونی

قبل از انتقضا مجوز اقامت خود در کشور اسلوونی باید نسبت به تمدید آن اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که جمهوری اسلوونی به نداشتن سابقه کیفری و مرتکب نشدن جرم اهمیت ویژه ای می دهد. زمانی که درخواست خود مبنی بر تمدید اقامت خود را دریافت می کنید، نباید کاری کنید که دولت این کشور به شما مشکوک شود. به طور مثال اگر در بازه زمانی که درخواستتان را ثبت کرده اید و نتیجه ای هنوز به شما اعلام نشده، اسلوونی را ترک کنید، ممکن است این دولت به شما مشکوک شود. زمانی که این اتفاق بیافتد ممکن است مجوز اقامتی شما تمدید نشود یا از شما بخواهند مجددا گواهی پلیسی ارائه دهید تا نداشتن سابقه کیفری شما اثبات شود.

روند تمدید اقامت موقت کشور اسلوونی

برای تمدید مجوز اقامت خود باید به نزدیک ترین اداره مربوطه در محل زندگیتان مراجعه فرمایید و درخواست تمدید مجوز اقامتتان را ثبت نمایید.

مقاله پیشنهادی: راه های مهاجرت به اسلوونی

شرایط اخذ اقامت دائم اسلوونی

با توجه به نوع اقامت موقتی که دارید، شرایط مختلفی برای دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد. به طور مثال افرادی که از طریق ازدواج به این کشور مهاجرت کرده باشند، تنها در صورتی می توانند اقامت دائم اسلوونی را به دست آورند که ازدواجشان پابر جا مانده باشد.

همچنین افرادی که از طریق سرمایه گذاری به اسلوونی مهاجرت کرده اند، باید از لحاظ سرمایه گذاری مطابق با شرایط به خصوصی عمل کرده باشند که بتوانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

با تمام این ها، می توان گفت اگر به مدت حداقل 5 سال در کشور اسلوونی به طور قانونی اقامت داشته باشید و در تمام این مدت مرتکب رفتار یا کاری نشده باشد که جمهوری اسلوونی وجود شما در این کشور را مضر بداند، می توانید اقامت دائم اسلوونی را به دست آورید.

روند اخذ اقامت دائم اسلوونی

برای اخذ اقامت دائم اسلوونی باید به اداره مربوطه که در نزدیکی محل زندیکتان واقع شده، مراجعه فرمایید. در آنجا با ارائه مدارکی نظیر پاسپورت، شناسنامه، مجوز اقامت و…، درخواست خود را مبنی بر دریافت اقامت دائم اسلوونی ثبت نمایید. سپس در خواستتان مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه به شما اعلام می شود.

در صورتی که جمهوری اسلوونی حضور شما در این کشور را تهدیدی جدی برای نظم عمومی، امنیت و روابط بین المللی این کشور با سایر کشور و… نداند، می توان این اطمینان را داد که به احتمال زیاد می توانید اقامت دائم اسلوونی را کسب کنید.

هزینه دریافت اقامت اسلوونی

به طور کلی هزینه درخواست دریافت اقامت اسلوونی در کنسولی گری این کشور برابر با 102 یورو است. البته در پایان باید هزینه های اضافی دیگر مانند هزینه ابلاغ تصمیم را بپردازید که برابر با 13 یورو است. علاوه بر این در پایان برای صدور کارت اقامت این کشور باید 12 یورو دیگر نیز پرداخت نمایید.

نکات مهم در مورد اقامت کشور اسلوونی

 • برای دریاقت هر نوع اقامت اسلوونی باید بیمه درمان داشته باشید.
 • در صورت داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card) می توانید نسبت به دریافت اقامت دائم کشور اسلوونی اقدام فرمایید.
 • امکان تبدیل اقامت موقت تحصیلی به اقامت دائم وجود ندارد. شما می توانید پس از فارغ التحصیلی نوع اقامت خود را به اقامت کاری اسلوونی تغییر دهید و سپس با توجه به دارا بودن اقامت موقت کاری اسلوونی نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایید.
 • افرادی که با استفاده از ازدواج اقامت اسلوونی را دریافت می کنند، بعد از 2 تا 3 سال می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند. به شرط اینکه ازدواجشان پا برجا مانده باشد.

اخذ اقامت اسلوونی با موسسه مهاجرتی لتس مایگریت

موسسه مهاجرتی لتس مایگریت با دارا بودن بیش از 8 سال تجربه درخشان در امور مهاجرتی و داشتن تیمی مجرب از کارشناسان و وکلای مهاجرتی مستقر در داخل و خارج از ایران، آماده ارائه بهترین خدمات مهاجرتی به شما عزیزان می باشد.

اسلوونی یکی از کشورهای مقصد مجموعه ما است که برای مهاجرت و دریافت اقامت و تابعیت این کشور می توانید از کارشناسان و وکلای مهاجرتی لتس مایگریت مشاوره بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان از تیم لتس مایگریت می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی را تمکیل نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت، با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

1. چقدر طول می کشد تا بتوان تابعیت اسلوونی را کسب کرد؟

 • نزدیک به 10 سال طول می کشد تا بتوانید تابعیت این کشور را به دست آورید.

2. افرادی که موفق به اخذ اقامت موقت اسلوونی می شوند، چه کارهایی نمی توانند انجام دهند؟

 • افرادی که مجوز اقامت موقت در اسلوونی را دارند حق شرکت در انتخابات، دادن رأی و کار کردن در سازمان های دولتی اسلوونی را ندارند. همچنین نمی توانند به عنوان یک شخص در این کشور ملک خرید و فروش کنند.

3. علت رد شدن درخواست اقامت اسلوونی چیست؟

دلایل متنوعی می تواند وجود داشته باشد. به طور کلی، ناقص بودن مدارک، داشتن سابقه کیفری و داشتن موارد مشکوک در سابقه اخذ اقامت، از رایج ترین دلایلی هستند که درخواست بعضی از افراد در خصوص اقامت اسلوونی رد می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *