روش های اقامتی

راه های دریافت اقامت اتریش

اقامت اتریش

در این مقاله به بررسی راه های اخذ اقامت اتریش پرداخته شده است. بهترین روش های دریافت اقامت در سال 2021 نیز بیان شده است. هدف از این مقاله روشن شدن مسیر مهاجرتی برای شما عزیزان به کشور اتریش است. این کشور جاذبه های بسیار جذابی برای متقاضیان مهاجرت دارد اما در مورد اقامت و اجازه کار شرایطی پیچیده و بوروکراتیکی نیز دارد.

نحوه و شرایط انواع ویزای اتریش

اتریش در محدوده منطقه شینگن اروپا قرار دارد. با توجه به این مساله می توانید برای دریافت ویزای شینگن به نزدیکترین سفارت اتریش مراجعه کنید. با این حال، شرایط اخذ ویزا و اقامت اتریش بسته به شرایط شما متفاوت است. ویزاهای مختلفی برای گردشگری، تجارت، فعالیت های فرهنگی، کار و مطالعات وجود دارد.

این نکته حائز اهمیت است که دارندگان گذرنامه از کشورهای اتحادیه اروپا / EA نیازی به ویزا نداشته و اگر بیش از سه ماه در اتریش اقامت داشته باشند باید درخواست گواهینامه ثبت نام (Anmeldebescheinigung) بدهند و ثابت کنند که وسایل کافی برای تأمین معاش خود را دارند یا در کالج آموزشی تحصیل می کنند. پس از پنج سال اقامت قانونی و مستمر، امکان ارائه درخواست برای اتخاذ گواهی اقامت طولانی مدت (Bescheinigung des Daueraufenthalts) فراهم می گردد.

از سوی دیگر متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا / EEA باید شخصاً در نزدیکترین سفارت یا سرکنسولگری اتریش اقدام کنند. از متقاضیان خواسته می شود داده های بیومتریک (مانند اثر انگشت) را ثبت کنند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

افرادی که ملیت اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس را ندارند به عنوان اتباع کشورهای ثالث در نظر گرفته می شوند. بهترین گزینه برای این افراد و اتخاذ اقامت اتریش درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز است که در این مقاله درباره آن توضیحاتی داده شده است.

اگر به دنبال اخذ اقامت کوتاه مدت هستید، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

اگر می خواهید اقامت کوتاه مدتی که کمتر از 6 ماه است را داشته باشید به ویزای سفر نوع c نیاز دارید. این ویزا برای حداکثر 90 روز اعتبار دارد.

اگر بخواهید بین 91 روز تا 6 ماه در اتریش اقامت داشته باشید به ویزای D نیاز دارید که برای اخذ چنین ویزایی باید به سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود مراجعه کنید.

اما اگر مدرس، دانشمند یا محققی باشید که حداکثر شش ماه اقامت اتریش را دارید، ویزای مورد نیاز برای شما کمی متفاوت است. ویزای C برای کارهایی که “شغل سودآور (Visum C – Erwerb)” برای اقامت بین 90 تا 180 روز باشد مورد نیاز است و یا ویزای D برای اقامت بین 91 روز و شش ماه در نظر گرفته می شود.

اجازه اقامت – محقق اجازه اقامت – موارد خاص اشتغال زایی سودمند کارت قرمز-سفید-قرمز
برنامه شخصاً توسط محقق در مرجع تسویه حساب اتریش شخصاً توسط محقق در مرجع نمایندگی صالح اتریش توسط کارفرما در مقام صلاحیت تسویه حساب. متقاضیانی که حق ورود بدون ویزا را ندارند باید منتظر نتیجه مراحل خارج از کشور باشند
مستندات

 

 

ارائه اجباری قرارداد میزبانی در موسسات مجاز مستندات قرارداد کار، محل اقامت و همچنین گواهی ترخیص پلیس در صورت درخواست مقامات

 

مستندات محل اقامت، بودجه هزینه های زندگی، گواهی کارفرمایان، بیمه درمانی و گواهی ترخیص پلیس در صورت درخواست مقامات
مدت اعتبار 24 ماه 12 ماه 12 ماه
تجدید در اتریش امکان پذیر است در اتریش امکان پذیر است در اتریش امکان پذیر است
اعضای خانواده

 

اعضای خانواده ممکن است برای اجازه اقامت – خانواده اقدام کنند

 

اعضای خانواده می توانند برای اجازه اقامت – خانواده اقدام کنند

 

اعضای خانواده می توانند برای کارت قرمز-سفید-قرمز دوبل درخواست دهند

اقامت دائمی اتریش

برای اقامت اتریش در صورتی که متقاضی جزو اتباع کشور های ثالث نباشند (یعنی افرادی که شهروندان EEA یا شهروند سوئیس نیستند) هنگامی که قصد دارند بیش از شش ماه در اتریش بمانند و اقامت اتریش داشته باشند، نیاز به اجازه اقامت اتریش دارند. اجازه اقامت اتریش دارای انواع متفاوتی است. اگر هدف اقامت تا شش ماه باشد، اتباع کشورهای ثالث نیازی به اجازه اقامت ندارند. این افراد می توانند در این مدت شش ماه با ویزا در کشور اتریش بمانند. به علاوه اگر هدف اقامت، حداکثر 90 روز در مدت 180 روز باشد، برای برخی از اتباع کشورهای ثالث بسته به تابعیت آن ها نیازی به ویزا هم نیست.

شرایط عمومی برای صدور مجوز اقامت

اگر شرایط ذکر شده در پایین را دارید مقامات کشور اتریش می توانند به شما اقامت اتریش را بدهند:

1. وسایل کافی معیشت

برای اینکه بتوانید هزینه های زندگیتان را فراهم کنید و بدون نیاز به مراجعه به کمک های رفاهی مقامات محلی نیاز به درآمد شخصی ثابت و منظم دارید. زمانی که درخواست اقامت اتریش می دهید، درآمد ماهیانه شما باید برابر نرج مرجع مکمل تساوی (Ausgleichszulagenrichtsatz) قانون بیمه اجتماعی عمومی (Allgemeines Sozialversicherungsgesetz – ASVG) اتریش باشد. اثبات اینکه بعد از گرفتن اقامت اتریش چه خدمات رفاهی یا اجتماعی به شخص تعلق می گردد مشخص نشده است.

نرخ مرجع مکمل تساوی در تاریخ اول ژانویه 2021 در جدول شماره 1 گزارش شده است:

فرد نرخ واحد پول
مجردها 1000.48 یورو
زوجین 1،578.36 یورو
کودک 154.37 یورو

جدول 1. نرخ مرجع مکمل تساوی در تاریخ اول ژانویه 2021

لطفا توجه داشته باشید:

هنگام درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز یا کارت آبی EU، حتماً شرایط خاص مربوط به درآمد خود را ذکر کنید.

2. پوشش بیمه درمانی

برای پوشش دادن خطرات در اتریش نیاز به پوشش بیمه درمانی دارید. این پوشش بیمه درمانی برایتان مزایایی را در اتریش به ارمغان می آورد. عضویت در بیمه اجتماعی عمومی بیمه (مثل بیمه اشتغال) کفایت می کند.

3. محل اقامت

شما باید شواهدی از عنوان قانونی برای محل اقامت محلی متعارف (به عنوان مثال با ارائه قرارداد اجاره) ارائه دهید، که مناسب تعداد اعضای خانواده شما باشد.

در برخی موارد که در زیر آورده شده اند نیازی به ارائه مدرکی برای اقامت نیازی نیست؛ فقط باید توانایی پرداخت هزینه ماهیانه برای محاسبه معیشت را داشته باشید:

 1. داشتن کارت قرمز-سفید- قرمز
 2. داشتن کارت آبی
 3. داشتن مجوز اسکان محقق و فعالیت تحقیقی
 4. مجوز تسویه برای اعضای خانواده گسترده اتباع EEA یا اتباع سوئیس
 5. دانشجو

راه های دریافت اقامت کشور اتریش

روش هایی که منجر به دریافت اقامت اتریش می شوند در ذیل آورده شده است:

اقامت اتریش از طریق تحصیل

اجازه اقامت تحصیلی برای اتباع کشورهای ثالثی که برای تحصیل در یک موسسه آموزش عالی در اتریش پذیرفته شده اند در نظر گرفته شده است و شامل موارد ذیل است:

 1. تحصیلات در دانشگاه اتریش، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه معتبر خصوصی، دانشگاه دولتی یا خصوصی تربیت معلم.
 2. تحصیلات بدون مدرک تحصیلی در چارچوب یک برنامه دانشگاهی دولتی یا خصوص، برنامه دانشگاه علوم کاربردی یا برنامه ای در کالج دانشگاهی آموزش معلمان
 3. مطالعات برنامه های بدون درجه در چارچوب یک برنامه آماده سازی دانشگاه برای آماده سازی دانشجویان برای امتحانات تکمیلی که در اعلامیه پذیرش آنها ذکر شده است.
 4. مطالعات برنامه ای بدون درجه برای ایجاد معادل سازی یک مدرک دانشگاهی خارجی
 5. دانشجویانی که در موسسه ی آموزش عالی اتریش در چارچوب برنامه اتحادیه یا چند جانبه یا توافق نامه بین دو یا چند موسسه آموزش عالی تحصیل می کنند، می توانند “اجازه اقامت – دانشجو” را نیز دریافت کنند.

در بیشتر موارد، متقاضیان مجبورند درخواست خود را برای اجازه اقامت تحصیلی در مرجع ذیصلاح اتریش (سفارت، کنسولگری با قدرت صدور ویزا) در کشور محل اقامت خود ارسال کنند و منتظر تصمیم در آنجا باشند. در صورت تصمیم مثبت در مورد درخواست خود توسط مقام صالح اقامت در اتریش، می توانید برای ورود به اتریش درخواست ویزای D بدهید. این نوع ویزا برای مدت 4 ماه صادر می شود. دانشجویانی که مجاز به ورود به اتریش بدون نیاز به ویزا هستند، می توانند درخواست خود را در محل اقامت محلی با صلاحیت محلی در اتریش ارائه دهند.

اقامت اتریش از طریق کار

اتباع کشورهای ثالث که قصد کار در اتریش را دارند می توانند برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهند. هزینه درخواست، از جمله فرم درخواست ویزای اجازه کار، بیشتر از 150 یورو نیست (2019). مدت اعتبار این نوع ویزا 4 ماهه است و در این مدت می توانید برای کارفرمای مورد نظرتان درخواست کار دهید.

نحوه اخذ مجوز کار در اتریش

بیشترین مهاجرت از اتباع کشورهای ثالث از طریق کارت قرمز-سفید-قرمز انجام می شود، که به طور خاص برای اعطای اقامت بر اساس مهارت کارگران بالقوه ورودی و رفع کمبودها در بازار کار اتریش طراحی شده است.

برای اینکه شما به عنوان یک کارگر واجد شرایط شناخته شوید، باید بیش از 70 امتیاز در طرح مبتنی بر امتیاز توسط مقیاس مقامات اتریشی کسب کنید. تحت این سیستم برای مواردی مانند شرایط حرفه ای، تجربه کاری و توانایی صحبت کردن به زبان آلمانی مقادیر مختلفی امتیاز می گیرید.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای درخواست کار در اتریش می توانند به سه روش اقدام کنند:

 1. مجوز کار محدود که یک سال اعتبار دارد. (Beschäftigungsbewilligung)
 2. مجوز کار که به مدت دو سال اعتبار دارد. (Arbeitserlaubnis)
 3. مجوز کار که به مدت 5 سال اعتبار دارد. (Befreiungsschein)

کسب این مجوزها به ترتیب ممکن است و در هر کدام شما باید اثبات کنید در جایی مشغول به کار هستید و توانایی این را دارید که از پس هزینه های زندگی بر بیایید.

برای متقاضیان غیر از اتحادیه اروپا نیاز به ارائه مستنداتی برای مجوز کاری خود هستند. این مجوزها باید در خدمات اشتغال عمومی اتریش و به زبان آلمانی ارائه شود. اگر اطلاعات کافی باشد و تمام مراحل تکمیل گردد روند تایید حدود هفت هفته طول خواهد کشید. شایان ذکر است که این اجازه کار باید از طرف کارفرمای احتمالی درخواست گردد.

مهاجرت مبتنی بر معیارها به اتریش (کارت قرمز-سفید-قرمز)

اگر شما کارگری هستید که واجد شرایط مهاجرت به اتریش هستید؛ و یکی از شهروندان کشورهای ثالث (کشورهای خارج از اتحادیه اروپا) باشید، برای کار کردن و زندگی کردن در کشور اتریش به کمک نیاز دارید. در این حالت شما به کارت قرمز-سفید-قرمز نیاز دارید به علاوه اعضای خانواده شما نیز می توانند درخواست دریافت این کارت را بدهند. این کارت برای دریافت حق تسویه و اشتغال برای مدت معینی توسط کارفرمای مشخص شده در درخواستی که داده اید صادر می گردد و برای دوره 24 ماهه اعتبار  دارد.

افراد گروه های زیر مجاز به دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز هستند:

 1. کارگران با صلاحیت
 2. کارگرانی که در مشاغل کمیاب ماهرند
 3. کارگران اصلی
 4. فارغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های آموزش عالی اتریش
 5. کارگران کلیدی خود اشتغالی
 6. بنیانگذاران استارت آپ

اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

اتریش برخلاف سایر کشورهای اروپایی ویزای طلایی را برای سرمایه گذاری منفعل ارائه نمی دهد. سایر کشورهای اروپایی مانند پرتغال و اسپانیا اقامت خود را از طریق سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی یا املاک و مستغلات ارائه می دهند. چنین سرمایه گذاری هایی به این نیاز دارند که با کشور های دیگر در ارتباط باشند، همچنین برای این افراد امکان سفر آزادانه در منطقه شینگن اروپا فراهم است و این گزینه در نهایت می تواند منجر به اقامت دائم (PR) و تابعیت در این کشور شود.

اتریش چنین برنامه ویزای منفعل سرمایه گذار را ندارد اما با گزینه سرمایه گذاری این امکان را فراهم کرده است که متقاضیان خارجی به طور فعال در اقتصاد اتریش سرمایه گذاری کنند. این سرمایه گذاری در صورتی مورد قبول است که  به اقتصاد کمک کند و سبب ایجاد شغل در این کشور شود. این سرمایه گذاری از 3 میلیون یورو  تا  10 میلیون یورو متغیر است.

سرمایه گذاری 10 میلیون یورویی در یک تجارت محلی

سرمایه گذاری 3 میلیون یورویی در صندوق توسعه مورد تأیید دولت

اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه ها برای اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت است. قانون شرکت قانون اصلی است که ایجاد یک تجارت در اتریش را پیش بینی می کند. اولین قدم برای تشکیل شرکت در اتریش انتخاب یک شخصیت حقوقی از موارد ذکر شده در زیر است:

 1. انحصار شرکت یا تاجر انفرادی که ساده ترین شکل شروع کار در اتریش است.
 2. شرکت با مسئولیت محدود که می تواند خصوصی یا دولتی باشد.
 3. مشارکت مناسب برای کسانی که می خواهند مشاغل کوچک و متوسط ​​ایجاد کنند.
 4. دفاتر تابعه، شعبه و نمایندگی که فرم های تجاری در دسترس شرکت های خارجی علاقه مند به ورود به بازار اتریش هستند.

موسسه انفرادی در اتریش

موسسه انفرادی ساده ترین نوع تجارت در اتریش است و فقط توسط اشخاص حقیقی قابل تأسیس است. برای کسانی که می خواهند این فرم تجارت را راه اندازی کنند، هیچ شرط سرمایه سهام وجود ندارد، با این حال، آنها باید نام تجاری خود را در ثبت شرکت ها در اتریش ثبت کنند و مجوزهای خاصی را از مقامات دریافت کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در اتریش

شرکت با مسئولیت محدود می تواند دو شکل داشته باشد:

 1. شرکت خصوصی، که باید توسط حداقل یک سهامدار تشکیل شود و نمی تواند سهام این شرکت را در بورس سهام معامله کند و به حداقل سرمایه 35000 یورویی نیاز دارد.
 2. شرکت سهامی عام، که به حداقل یک سهامدار و حداقل سرمایه سهام 70،000 یورویی نیاز دارد. در مقایسه با شرکت سهامی خاص، این شرکت ها می توانند سهام خود را در بورس سهام معامله کند.

روند ثبت شرکت برای هر دو نوع شرکت مراحل یکسانی را دنبال می کند.

مشارکت در اتریش

چهار نوع مشارکت وجود دارد که می تواند توسط سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به تشکیل شرکت در اتریش ثبت شود

 1. مشارکت عمومی
 2. مشارکت محدود
 3. مشارکت خاموش
 4. مشارکت در قانون مدنی

صرف نظر از نوع مشارکت که سرمایه گذاران می خواهند راه اندازی کنند، حداقل دو عضو موسس لازم است. همچنین، هیچگونه الزامی برای سرمایه سهام برای این فرم تجاری وجود ندارد.

راه اندازی دفتر شعبه در اتریش

دفتر شعبه یکی از گزینه هایی است که شرکت های خارجی می توانند برای ایجاد حضور در بازار اتریش استفاده کنند. این شرکت ها به شرکت مادر بستگی دارند، به این معنی که کلیه تصمیمات مربوط به مدیریت شعبه توسط دفتر مرکزی اتخاذ خواهد شد.

افتتاح یک شرکت تابعه در اتریش

یکی دیگر از فرم های تجاری موجود برای شرکت های خارجی، شرکت تابعه است. در مقایسه با دفتر شعبه، شرکت تابعه یک نهاد مستقل است که معمولاً در قالب شرکت با مسئولیت محدود ثبت می شود. به همین ترتیب، می تواند تصمیمات خود را بگیرد و به عنوان یک شرکت محلی در بازار اتریش رفتار خواهد شد.

اجازه اقامت اتریش از طریق الحاق خانواده

این نوع مجوز برای افرادی صادر می شود که برنامه ای برای اشتغال زایی در اتریش ندارند. این نوع مجوز معمولاً 12 ماه اعتبار دارد و تا 3 سال قابل تمدید است. برای استفاده از این شرط نیاز به تمکن مالی هست. اعضای خانواده که تابعیت کشور های ثالث را دارند و دارای یک عضو خانواده با اقامت یا تابعیت اتریش هستند می توانند برای این نوع مجوز اقدام کنند. دارندگان این مجوز می توانند برای “کارت مضاعف قرمز-سفید-قرمز درخواست دهند. اعضای خانواده مانند همسر، شریک ثبت شده و فرزندان می توانند به عنوان اقامت “عضو خانواده” درخواست دهند. دارندگان این مجوز می توانند تا یک سال در اتریش بمانند وبا تمدید این اقامت حتی موفق به اخذ اجازه کار هم شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *