روش های اقامتی

اقامت آلمان

اقامت آلمان

در این مقاله به بررسی شرایط و راه های دریافت اقامت کشور آلمان می پردازیم. در اینجا بهترین شرایط اخذ اقامت برای ایرانیان در سال 2021 آورده شده است. در ابتدا به بررسی انواع مجوز اقامت آلمان و سپس به بررسی راه های اخذ آن ها می پردازیم.

در این مقاله به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 1. انواع مجوز اقامت آلمان
 2. دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل
 3. دریافت اقامت آلمان از طریق کار
 4. دریافت اقامت آلمان از طرق سرمایه گذاری
 5. دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت
 6. دریافت اقامت آلمان از طریق ازدواج
 7. برای دریافت اقامت آلمان چه شرایطی لازم است؟
 8. چگونه می‌توان برای اقامت آلمان اقدام کرد؟

انواع مجوز اقامت آلمان

بسته به مدت اقامت و شرایط شما، انواع مختلفی از اجازه اقامت آلمان وجود دارد:

 1. اقامت موقت

همانطور که از نام آن مشخص است، اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت محدود برای اقامت کوتاه‌تر در آلمان است. با دریافت این نوع اجازه اقامت، می‌توانید فقط یک سال در آلمان بمانید. با این حال در صورتی که شرایط شما تغییر نکند امکان تمدید وجود دارد.

اجازه اقامت موقت در صورتی به اتباع خارجی داده می‌شود که دلیل خاصی برای ماندن در آلمان داشته باشند. هنگامی که برای این نوع مجوز درخواست می‌کنید، دلیل اینکه می‌خواهید بمانید را بیان می‌کنید. کارت منتشر شده برای شما آن را مشخص می‌کند. پس از آن، نمی‌توانید به فعالیتی بپردازید که اجازه اقامت شما اجازه آن را نمی‌دهد. مثلاً اگر برای تحصیل مجوز اقامت موقت را درخواست کنید، شما فقط می‌توانید تحصیل کنید و کار نکنید.

اجازه اقامت موقت اولین نوع مجوزی است که اکثر اتباع خارجی می‌گیرند. این زمینه را برای اقامت دائم تر در آلمان ایجاد می‌کند. یکی از شرایط لازم برای مجوز دائمی داشتن مجوز موقت برای مدت زمان مشخصی است. فقط کسانی که موارد استثنایی دارند می‌توانند از این شرایط پیشی بگیرند. دلایل بسیاری وجود دارد که فرد مایل به داشتن اقامت موقت در آلمان است. در اینجا ما سه مورد معمول را شرح خواهیم داد.

 1. اقامت دائم

برای اینکه بتوانید برای مدت طولانی در آلمان بمانید، باید مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. به اجازه اقامت دائم نیز اجازه تسویه یا به آلمانی، Niederlassungserlaubnis گفته می‌شود. با اجازه اقامت دائم می‌توانید در آلمان کار کنید. همچنین می توانید هر زمان که نیاز داشتید به داخل و خارج از کشور سفر کنید. این اجازه بیشتر به افراد پس از داشتن اجازه اقامت موقت برای چند سال یا کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا دارند، داده می‌شود. آنها باید ثابت کنند که حداقل پنج سال کار کرده اند، آژانس استخدام فدرال کار آنها را تأیید کرده و مالیات و کمک‌های لازم را به دولت پرداخت کرده اند. به علاوه، شرایط تسلط به زبان آلمانی سختگیرانه‌تر است، بنابراین شما باید زبان آلمانی پیشرفته تری را بدانید.

در صورت داشتن اجازه اقامت دائم، فرزندان و همسر شما مجاز به پیوستن به شما هستند. آنها ابتدا اجازه اقامت موقت می‌گیرند و پس از چند سال قادر به دریافت اجازه دائمی می‌شوند.

مواردی که نیاز به دریافت اقامت ندارید:

اگر تنها هدف شما سفر به آلمان برای اهداف توریستی است، لازم نیست که در مورد اجازه اقامت دلهره داشته باشید. ویزای توریستی به شما امکان می‌دهد حدود 90 روز در آلمان بمانید. اجازه اقامت آلمان به شما امکان می‌دهد تا مدت زمان طولانی‌تری از 90 روز در آلمان بمانید. در این مدت می‌توانید در کشور تحصیل، کار یا فعالیت‌های دیگری انجام دهید.

سوال اینجاست از کجا می‌دانید که به اجازه اقامت نیاز دارید؟ به غیر از افرادی از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین، سایر اتباع خارجی برای اقامت بیشتر از 90 روز در آلمان نیاز به اجازه اقامت دارند. بسیاری از اتباع خارجی برای ورود به آلمان برای 90 روز باید مجوز اقامت آلمان را از کشورهای خود درخواست کنند یا ویزای شینگن دریافت کنند. برای برخی از کشورها، ورود به آلمان در طی 90 روز اول و درخواست اقامت از داخل کشور امکان پذیر است.

در ذیل به برخی روش‌های اخذ اقامت اشاره شده است:

دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل

اجازه اقامت تحصیلی عنوان اقامت آلمان برای کسانی است که مایل به تحصیل در آلمان هستند.

این نوع از اقامت با اهداف ذیل دنبال می‌شود:

 1. برای ثبت نام در دانشگاه / کالج.
 2. برای شرکت در یک برنامه مطالعاتی.
 3. برای ثبت نام در دوره‌های آمادگی تحصیلی.
 4. برای ثبت نام در دوره‌های مقدماتی زبان.
 5. برای ثبت نام در آموزش‌های حرفه ای و کارآموزی.

چه کسی به مجوز اقامت تحصیلی در آلمان نیاز دارد؟

در صورتی که یکی از دلایل زیر برای شما حاکم باشد در آن صورت به اقامت تحصیلی نیازی پیدا نخواهید کرد:

 1. کشورهای اتحادیه اروپا / EEA، استرالیا، کانادا، اسرائيل، ژاپن، نیوزلند، جمهوری کره جنوبی، ایالات متحده آمریکا.

از طرف دیگر، اگر شما از هر کشور دیگری آمده باشید، مجوز اقامت خواهید گرفت. در ادامه این مقاله می‌توانید آخرین رهنمود نحوه درخواست مجوز اقامت تحصیلی آلمان را بیابید.

چگونه می‌توان برای اجازه اقامت تحصیلی آلمان اقدام کرد؟

برای درخواست مجوز اقامت تحصیلی آلمان باید مراحل سختی را دنبال کنید. روند درخواست ممکن است به ملیت و دلیل دقیق درخواست شما متفاوت باشد.

 1. ویزای ملی آلمان مناسب را دریافت کنید

برای اینکه بتوانید به آلمان سفر کنید، ابتدا باید یکی از ویزاهای اقامت طولانی مدت آلمان را دریافت کنید:

 • ویزای دانشجویی آلمان.
 • ویزای دوره زبان آلمان.
 • ویزای کارآموزی دانشجویی آلمان.

روند اخذ ویزای تحصیل در آلمان تقریباً همان پروسه برای ویزاهای اقامت طولانی مدت آلمان است. تنها تفاوت در اسناد مورد نیاز است. بدون ویزا نمی توانید به آلمان سفر کرده و اجازه اقامت خود را دریافت کنید.

اثبات منابع مالی کافی مهم ترین قسمت درخواست ویزای تحصیلی شماست! برای اثبات این امر شما باید یک حساب بانکی مسدود شده در آلمان افتتاح کنید. برای هر ماه اقامت در آلمان 853 یورو لازم است.

توجه داشته باشید که تحت ویزاهای کوتاه مدت نمی توانید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید.

 1. آدرس خود را در آلمان ثبت کنید

بعد از گرفتن ویزای آلمان می‌توانید آزادانه به آلمان سفر کنید. به محض ورود، باید ظرف دو هفته آدرس خود را در آلمان ثبت کنید.

 1. برای اجازه اقامت تحصیلی آلمان اقدام کنید

سپس می‌توانید برای اجازه اقامت تحصیلی خود در آلمان اقدام کنید. توجه داشته باشید که از روز ورود به آلمان 90 روز فرصت دارید تا این کار را انجام دهید.

روند درخواست ساده و سریع است. ابتدا باید جلسه ای را در اداره مهاجرت که نزدیکترین محل زندگی شما در آلمان است تعیین کنید. در آنجا می‌توانید فرم درخواست را نیز دریافت کنید.

سایر شرایط و مزایای اقامت آلمان از طریق تحصیل

همچنین مجوزهای اقامت موقت برای دانشجویانی داده می‌شود که در آلمان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا حرفه را بگذرانند. آنها معمولاً برای مدت زمان برنامه خود اجازه اقامت می‌گیرند. در طول تحصیل می‌توانند 120 روز به صورت تمام وقت یا 240 روز به صورت نیمه وقت کار کنند. علاوه بر این، آنها می‌توانند در موقعیت‌های مطالعه کار شرکت کنند. با این حال، آنها نمی‌توانند قراردادهای طولانی مدت منعقد کنند. دانشجویان پس از پایان دوره خود می‌توانند مجوز موقت خود را برای یافتن شغل در آلمان برای 18 ماه دیگر تمدید کنند. مقامات آلمانی این اجازه را می‌دهند زیرا آنها می‌خواهند افراد تحصیل کرده را در داخل کشور حفظ کنند. اگر دانشجویان شغلی پیدا کنند، سپس می‌توانند برای اجازه اقامت اشتغال درخواست دهند.

دریافت اقامت آلمان از طریق کار

یافتن شغل در آلمان شما را برای دریافت اجازه اقامت موقت واجد شرایط می‌کند. در ابتدا می‌توانید شغل خود را از کشور خود شروع کنید، یا می‌توانید ویزای جستجوی کار آلمان را بدست آورید تا به آنجا بروید و در آلمان جستجو کنید. در هر صورت، پس از دریافت پیشنهاد کار، می‌توانید درخواست اجازه اقامت موقت را بدهید. قبل از تهیه سند مجاز به شروع کار نیستید. قبل از اجازه کار در آلمان با اجازه اقامت، باید چندین مورد را داشته باشید. شما و کارفرمای خود باید ثابت کنید که موقعیت شغلی توسط دیگر شهروندان آلمانی، شهروندان اتحادیه اروپا یا کارگران دارای اولویت نمی‌تواند پر شود. کارگران اولویت دار کسانی هستند که مدت طولانی‌تری در آلمان بوده‌اند. علاوه بر این، شما باید از آژانس استخدام فدرال یا Bundesagentur fur Arbeit تأیید بگیرید.

پس از تأیید خود و برآورده شدن شرایط، می‌توانید درخواست اجازه اقامت دهید. قرارداد کار شما مدت زمانی را که اجازه دارید مجوز خود را نگه دارید تعیین می‌کند. اگر قرارداد شما فقط دو سال باشد، اجازه شما نیز دو سال معتبر خواهد بود. با این حال، تا زمانی که وضعیت شغلی خود را حفظ کنید، می‌توانید آن را هر چند بار که نیاز دارید تمدید کنید.

انواع مختلفی از پروانه کار در آلمان بر اساس شرایط و نوع اشتغال فرد متقاضی وجود دارد:

اجازه کار عمومی:

اگر شغلی در آلمان پیدا کرده باشید که توسط یک شهروند اتحادیه اروپا پر نشده باشد، می‌توانید برای این نوع اجازه کار آلمان درخواست کنید. تا زمانی که صلاحیت شغلی را داشته باشید نیازی به مهارت‌های خارق العاده ندارید.

مجوز کارگری:

اگر کارگری با مهارت و تجربه بالا و درآمد بالا باشید می‌توانید برای این نوع مجوز کار اقدام کنید.

اجازه کار برای فریلنسرها:

شما می‌توانید برای این نوع مجوز درخواست کنید اگر شما یک فرد آزاد کار یا شخصی هستید و می‌توانید مشتری‌های خود را داشته باشید.

برای آگاهی کامل در این زمینه به مقاله ویزای فریلنسری آلمان مرجعه کنید.

کارت آبی اروپا (Blue Card)

کارت آبی اتحادیه اروپا همانند اجازه اقامت موقت است، اما گروه خاصی از افراد را هدف قرار می‌دهد و اعتبار بیشتری دارد. کارت آبی اتحادیه اروپا برای اتباع خارجی کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که در حرفه ای مهارت بالایی دارند و می‌خواهند در آلمان کار کنند. کسانی که به احتمال زیاد کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت می‌کنند دارای سابقه IT یا STEM (علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات) هستند.

برای واجد شرایط شدن در کارت آبی اتحادیه اروپا، متقاضی باید در آلمان شغلی پیدا کند، که به آنها امکان می‌دهد مهارت هایی را که در طول مدرک خود کسب کرده اند، تمرین کنند. شغل باید در همان زمینه مدارک تحصیلی آنها باشد. علاوه بر این، شغل آنها باید به آنها اجازه دهد حداقل 50800 یورو سالانه کسب کنند و آنها باید سطح بالایی از مهارت زبانی آلمانی را داشته باشند.

کارت آبی اتحادیه اروپا چهار سال اعتبار دارد و کسانی که آن را دارند در صورت حفظ شغل خود می‌توانند بلافاصله اقامت دائم بگیرند. آنها واجد شرایط دریافت اقامت دائم پس از 33 ماه هستند، اما اگر زبان آلمانی را به اندازه کافی بلد باشند، می‌توانند پس از 21 ماه آن را دریافت کنند. با کارت آبی اتحادیه اروپا، می‌توانید همسر خود را نیز به آلمان بیاورید. همسر لزوماً به مهارت در آلمان احتیاج ندارد و پس از دریافت اقامت دائم می‌تواند کار کند.

کارت BLUE اتحادیه اروپا چه امکاناتی را ارائه می‌دهد؟

کارت آبی اتحادیه اروپا برای مدت قرارداد کار شما شامل 3 ماه اضافی صادر می‌شود و محدود به یک دوره 4 ساله است. در صورت انجام برخی از الزامات، امکان تمدید وجود دارد.

پس از 33 ماه، دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا می‌توانند اجازه اقامت دائم بگیرند. در برخی موارد، اجازه اقامت دائم پس از 21 ماه قابل صدور است. برای این منظور، شما باید قادر به ارائه اثبات مهارتهای مورد نیاز زبان حداقل در سطح B1 مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبانها (CEFR) باشید. از طرف دیگر اگر بخواید با خانواده در آلمان زندگی کنید، با داشتن کارت آبی این امکان برایتان فراهم می‌گردد.

دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

گذرنامه آلمان یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان به حساب می‌آید. در حالی که آلمان برنامه ویزای خاصی برای سرمایه گذاران ندارد، قانون اقامت آلمان به سرمایه گذاران خارجی اجازه می‌دهد تا برای اجازه اقامت ملی سه ساله درخواست دهند. سرمایه گذاران موظف هستند یا شرکت خود را تاسیس کنند یا مقدار قابل توجهی را در یک شرکت آلمانی سرمایه گذاری کنند. ثبت شرکت حدود سه تا چهار هفته طول می‌کشد.

مراحل درخواست ویزا حدود سه ماه طول می‌کشد. حداقل شرط سرمایه گذاری وجود ندارد، اما حداقل سرمایه ثبت شرکت، که 25000 یورو تعیین شده است، حداقل شرط لازمه است. دارندگان ویزا می‌توانند مجوز اقامت سه ساله را دریافت کنند که می‌تواند پس از موفقیت متقاضیان کسب و کار، به اجازه اقامت دائم نیز تمدید گردد. همسر و فرزندان زیر سن قانونی همچنین می‌توانند درخواست اجازه اقامت از طریق خانواده را بدهند، که به آنها برخی مزایا را می‌دهد که سایر انواع ویزا ندارند.

دریافت تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اگرچه آلمان برنامه CBI (Citizenship By Investment) ارائه نمی دهد، متقاضیان می‌توانند پس از اقامت عادی و قانونی حداقل هشت سال در آلمان، تابعیت و پاسپورت معتبر اتحادیه اروپا را دریافت كنند. این دوره را می‌توان پس از اتمام موفقیت آمیز یک دوره ادغام به هفت سال یا حتی با خدمات ویژه ادغام به شش سال کاهش داد.

درخواست‌های اجازه اقامت به منظور خود اشتغالی توسط اداره امور خارجه محلی و اتاق بازرگانی ارزیابی می‌شود. متقاضیان باید نشان دهند كه فعالیتهای تجاری پیشنهادی می‌تواند تأثیر اقتصادی مثبتی داشته باشد و بودجه كسب و كار قابل تامین اشت. برنامه‌های تجاری، مدارک سرمایه موجود، قراردادهای کاری مدیران با مشخصات حقوق، گواهی ثبت مشاغل و گزیده ای از ثبت تجاری باید ارائه شود.

دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در آلمان شامل چندین مرحله اساسی است که به تهیه اسناد شرکت و ثبت موثر آن در مقامات آلمانی اشاره دارد. از جمله اقدامات اولیه برای ثبت شرکت در آلمان، می‌توان به تهیه پیش نویس اساسنامه و کلیه اسناد مورد نیاز دیگر، مانند نمونه امضاها، مجموعه ای از نسخه‌های گذرنامه و فرم‌های خاص از دفتر ثبت شرکت اشاره کرد. سرمایه گذاران باید بخشی از اسناد را رسماً در مقابل دفاتر اسناد رسمی در آلمان امضا کنند.

ثبت شرکت در آلمان همچنین به یافتن دفتر ثبت شده، افتتاح حساب بانکی و استخدام حسابدار محلی برای شرکت اشاره دارد.

برای آگاهی کامل در این زمینه به مقاله ثبت شرکت در آلمان مراجعه کنید.

انواع شرکت‌ها در آلمان

جدول زیر مشخصات انواع اصلی نهادهای تجاری در آلمان را برجسته می‌کند:

نوع شرکت مشخصات
شرکت با مسئولیت محدود شرکت با مسئولیت محدود GmbH-Private می‌تواند توسط حداقل یک سرمایه گذار با حداقل سرمایه 25000 یورویی در آلمان ثبت شود. سرمایه شرکت می‌تواند به صورت نقدی ارائه شود (در این حالت، ارزش دارایی‌ها باید به طور خاص در اساسنامه نشان داده شود). یک موضوع قابل تأمل این است که سهام GMBH آلمان نمی تواند به فرد دیگر منتقل شود و نه در بازار سهام ثبت شود. مجمع سهامداران عمومی جلسه ای است که مدیریت GMBH را تضمین می‌کند. تصمیمات روزمره شرکتها توسط مدیر شرکت اتخاذ می‌شود که توسط مجمع عمومی سهامداران منصوب می‌شود.
شرکت سهامی AG-آلمان این مورد برای مشاغل بزرگ مناسب است زیرا امکان افزایش سرمایه اولیه از طریق ثبت سهام در بورس وجود دارد. AG به حداقل 50،000 یورو سرمایه سرمایه گذاری نیاز دارد. اعضا فقط تا میزان مبلغی که به سرمایه آنها کمک کرده اند، مسئول هستند. مدیریت توسط هیئت مدیره اطمینان می‌یابد که به طور دوره ای توسط یک هیئت نظارت که حداقل توسط سه عضو تشکیل می‌شود، مورد بررسی قرار میگیرد. برای این نوع تجارت، حساب‌ها باید توسط حسابرس قانونی ارزیابی شوند.

 

شرکت با مسئولیت محدود توسط دو نوع شریک تشکیل شده است: شرکایی که باید سهمی در سرمایه واحد تجاری بیاورند و مسئولیت محدودی در قبال آن سهم دارند و شرکای عمومی که لزوماً در سرمایه واحد تجاری سهمی ندارند اما مسئولیت نامحدود دارند برای بدهی‌های موجودیت و اینکه چه کسی می‌تواند سود را مطالبه کند. شرکای عمومی کسانی هستند که دارای اختیار تصمیم گیری در مشارکت محدود آلمان هستند.
تجارت فردی توسط فردی منفرد با دارایی‌های شخصی خود تشکیل شده و در صورت مواجه شدن واحد اقتصادی با ورشکستگی، هیچ گونه محافظت در قبال مسئولیت ندارد.
شعبه شعب نیز از روشهای محبوب ورود به بازار آلمان هستند و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی آن را به عنوان اولین گام در مسیر تجاری خود انتخاب می‌کنند. شعبه شخص حقوقی نیست، به همین دلیل دارایی‌ها و بدهی‌های آن متعلق به شرکت مادر است.

 

اقامت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند آلمانی یا شخصی که اجازه اقامت دائم در آلمان را دارد، امکان اقامت در این کشور را برای شما فراهم می‌کند. در هر صورت همچنان به دریافت اجازه اقامت نیاز خواهید داشت. زوج‌های همجنسگرا نیز در آلمان پذیرفته می‌شوند و پس از ازدواج، واجد شرایط دریافت اجازه اقامت هستند.

این الزامات شامل تسلط کافی به زبان آلمانی در سطح B1 می‌باشد و مانند نیازهای دیگر مجوزهای اقامت است که در زیر شرح داده خواهد شد. اجازه اقامت موقت خواهد بود، اما پس از چند سال ازدواج (معمولاً دو سال) و گذراندن زمان در آلمان (سه سال)، همسر واجد شرایط دریافت اقامت دائم می‌شود. در این مدت، همسر می‌تواند درخواست مجوزهایی را کند که برای کار یا تحصیل است.

برای دریافت اقامت آلمان چه شرایطی لازم است؟

برای دریافت هر یک از مجوزهای اقامت، باید چند شرط را داشته باشید.

 1. گذرنامه معتبری از کشور دیگر داشته باشید.
 2. سابقه کیفری نداشته باشید.
 3. داشتن تبحر حداقلی در سطح B1 در زبان آلمانی.
 4. بیمه درمانی آلمان داشته باشید.
 5. یک معاینه پزشکی انجام دهید که ثابت کند شما به اندازه کافی برای کار و / یا مطالعه سالم هستید.
 6. از نظر مالی می‌توانید از خود و خانواده خود حمایت کنید.
 7. اگر قصد کار در آلمان را دارید، به نامه‌ای از کارفرمای خود با پیشنهاد شغل و توضیحات نیاز دارید.
 8. اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، به اثبات اینکه در دانشگاه پذیرفته شده اید نیاز دارید.
 9. اگر قصد پیوستن به همسرتان در آلمان را دارید، به اثبات ازدواج مانند گواهی ازدواج احتیاج دارید.

اگر همه این اسناد را داشته باشید و شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید روند درخواست خود را شروع کنید. برخلاف مجوز قبلی که به صفحه گذرنامه پیوست شده بود، اجازه اقامت کارت تراشه eAT جدید که در سال 2011 صادر شد، یک کارت پلاستیکی به اندازه کارت اعتباری با داده‌های بیومتریک است.

چگونه می‌توان برای اقامت آلمان اقدام کرد؟

مراحل درخواست مجوز اقامت آلمان به شرح زیر است:

 1. آدرس آلمانی خود را ثبت کنید

خواه در 90 روز اول از آلمان تقاضا کنید یا از کشور خود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آدرس جدید آلمان خود را در نزد مقامات ثبت کنید. آلمان این شرط را دارد و شما باید واجد شرایط دریافت اجازه اقامت باشید. اگر آدرس خود را ثبت نکنید، ممکن است جریمه شوید و ممکن است مجوز شما رد شود. پس از تکمیل این نیاز، گواهی دریافت می‌کنید که می‌توانید آن را به اسناد خود ضمیمه کنید.

 1. بیمه درمانی و حساب بانکی

اگر قبلاً بیمه درمانی خود را در آلمان ترتیب نداده اید، باید قبل از درخواست اجازه اقامت این کار را انجام دهید. آلمان شما را ملزم به بیمه می‌کند و بندرت بیمه نامه‌های خارجی را می‌پذیرد. بنابراین، خود را از یک شرکت آلمانی تحت پوشش قرار دهید.

 1. اثبات تمکن مالی

علاوه بر این، برای اثبات کردن ثبات مالی، امکان دارد بخواهید یک حساب بانکی آلمانی باز کنید و وجوه خود را به آنجا منتقل کنید. سپس هرگونه صورت حساب بانکی مالی دریافت کرده و آنها را به سایر اسناد خود ضمیمه ‌کنید تا ثابت کنید، می‌توانید از زندگی خود و خانواده‌تان حمایت کنید.

 1. فرم درخواست را پر کرده و قرار ملاقات بگذارید

می‌توانید از اداره مهاجرت محلی خود درخواست دهید، جایی که می‌توانید بروید و فرم درخواست را تحویل بگیرید. علاوه بر دریافت فرم درخواست، می‌توانید یک قرار ملاقات نیز تنظیم کنید. دفاتر مهاجرت در آلمان همیشه شلوغ هستند و زمان انتظار طولانی است، بنابراین شما همچنین می‌توانید به زودی وقت بگیرید تا از 90 روز خود عبور نکنید.

 1. در قرار ملاقات خود شرکت کنید

در روز قرار ملاقات خود سعی کنید هرچه زودتر به آنجا بروید. به احتمال زیاد باید صبر کنید حتی اگر قرار ملاقات شما زمان مشخصی داشته باشد. حتماً پرونده سند خود را به همراه داشته باشید و چیزی را از دست ندهید. وقتی نوبت شما به اتمام رسید، حدود 10 دقیقه مصاحبه خواهید داشت. افسر پرونده سند شما را بررسی می‌کند و اگر همه چیز خوب باشد، شما به خانه منتقل می‌شوید تا منتظر پردازش باشید. به احتمال زیاد بعد از این مرحله باید قرار دیگری بگذارید.

در پایان

درخواست اجازه اقامت شما باید حدوداً دو تا سه هفته بررسی شود و سپس پاسخ خواهید گرفت. اگر مجوز خود را دریافت کنید، می‌توانید مدت زمانی را که به شما اعطا می‌کند در آلمان بمانید. در صورت عدم پذیرش، ممکن است بخواهید دلایل وقوع آن را بررسی کنید و دفعه دیگر سعی کنید برنامه خود را بهبود ببخشید.

همانطور که در بالا توضیح دادیم دریافت اقامت آلمان راه های مختلفی دارد. هر کدام از راه های دریافت اقامت آلمان دارای پیچیدگی های خاص خود می باشند. اگر شما هم متقاضی مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور هستید حتما از مشاوره کارشناسان موسسه مهاجرتی آوات بهره مند شوید. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی منتظر تماس کارشناسان موسسه باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *