روش های اقامتی

راه های دریافت اقامت آذربایجان

اقامت آذربایجان

در این مقاله به بررسی بهترین و جدیدترین راه‌های اخذ اقامت آذربایجان در سال 2021 برای ایرانیان پرداخته شده است. هدف از این مقاله روشن شدن مسیر مهاجرتی برای شما عزیزان به کشور آذربایجان است.

با استفاده از این راهنما می‌توانید تمام موارد درباره سیاست‌های اقامتی جمهوری آذربایجان درباره ملیت‌های مختلف از سرتاسر جهان، حمایت‌های مالی که مربوط به گرفتن اقامت است و موارد بسیار دیگری را در نظر بگیرید و اطلاعات بسیاری از آنها را بدست آورید.

انواع اقامت آذربایجان

در این بخش به بررسی انواع  اقامت آذربایجان، بسته به مدت زمان و هدف اقامت آورده شده‌اند که به تفضیل درباره آن می‌پردازیم:

 1. اقامت موقت
 2. اقامت دائم

اقامت موقت کشور آذربایجان

برای دریافت اقامت موقت در آذربایجان باید به اداره مهاجرت دولت آذربایجان مراجعه کرد. کارت اقامت موقت در قلمرو جمهوری آذربایجان سندی است که به اتباع خارجی و افراد بی تابعیت این اجازه را می‌دهد که به طور موقت در جمهوری آذربایجان اقامت داشته و از جمهوری آذربایجان خارج شوند و حتی بدون ویزا به جمهوری آذربایجان برگردند. علاوه بر این، این کارت هویت اقامت و محل اقامت (اقامتگاه) فرد خارجی در آذربایجان را نیز تأیید می‌کند.

در موارد زیر اقامت موقت به افراد خارجی داده می‌شود:

 1. در صورتی که ارتباط نزدیکی با یکی از شهروند جمهوری آذربایجان داشته باشید. (مثل پدر، مادر، فرزندان، پدربزرگ، مادربزرگ، نوه‌ها و همچنین خواهر و برادرانی که دارای پدر و مادر مشترک هستند).
 2. سرمایه گذاری حدود 500000 منات (AZN) در اقتصاد آذربایجان.
 3. در صورت داشتن املاک و مستغلات در آذربایجان که ارزش آن حداقل 100000 منات (AZN) باشد. در چنین مواردی قیمت املاک و مستغلات در آذربایجان توسط آژانسهای ارزیابی و مقامات مورد نظر قیمت گذاری می‌کنند و در این موارد قیمت واقعی املاک در نظر قرار نمی‌گیرند.
 4. در صورت داشتن تخصص در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، دفاعی، علمی، فرهنگی، ورزشی و غیره.
 5. فرد مورد نظرعضوی از خانواده‌های بیگانگان و افراد بدون تابعیت باشند که به طور موقت یا دائم در خاک جمهوری آذربایجان اقامت دارند.
 6. درصورتی که فرد مورد نظر سمت رئیس یا معاون یک شرکت متعلق به شخص خارجی را داشته باشد.
 7. در صورتی که در جمهوری آذربایجان به فعالیت کارآفرینی بپردازید. در این مورد زمینه ای برای صدور مجوز برای اقامت موقت در قلمرو جمهوری آذربایجان در نظر گرفته می‌شود که در آن از طریق این کارآفرینی حداقل 5 نفر (به صورت تمام وقت) یا 10 نفر (به صورت نیمه وقت) مشغول به کار هستند. در این حالت حداقل 80 درصد کارمندان باید شهروندان جمهوری آذربایجان باشند.
 8. اگر برای انجام فعالیت در قلمرو جمهوری آذربایجان اجازه کار را به روشی که در قانون مهاجرت پیش بینی شده است، بدست آورند.
 9. اگر فرد در موسسات آموزش عالی (دانشگاه ها)، آموزشگاه‌های فنی (دانشکده‌های حرفه ای) و همچنین در مدارس متوسطه جمهوری آذربایجان مشغول به تحصیل باشد.
 • درصورتی که در موسسات مذهبی ثبت شده رسمی فعالیت مذهبی داشته باشد.
 • در صورت وجود مواردی که با توافق نامه‌های بین المللی جمهوری آذربایجان پیش بینی شده باشد.

نکاتی که باید درباره اقامت موقت بدانید:

نیاز است اتباع خارجی متقاضی اقامت در آذربایجان کلیه مدارک لازم جهت شناسایی و دلایل قانونی اقامت در آذربایجان را ارائه دهند. علاوه بر این اسناد، فرد خارجی باید مدرکی را ارائه دهد که فرد ناقل ویروس نباشد (بیماری‌های عفونی خطرناک). مدت اعتبار اقامت موقت بسته به دلایلی که صادر می‌شوند متفاوت هستند. مثلا، خارجیانی که حداقل 500000 منات در اقتصاد کشور سرمایه گذاری می‌کنند، می‌توانند برای مدت تعیین شده اقامت موقت دریافت کنند چنین اجازه هایی می‌توانند تا 3 سال تمدید شوند. با این حال، به دلایل دیگر اقامت برای اولین بار تا 1 سال اعطا می‌شود و هر بار می‌تواند تا 2 سال تمدید شود.

هزینه‌های دولتی مجوز اقامت در هر ماه 10 منات (AZN) محاسبه می‌شود، به عنوان مثال 120 منات (AZN) برای 1 سال اقامت دریافت می‌شود.  باید تأکید کرد که خارجیان و افراد بدون تابعیت که قصد اقامت موقت و اشتغال به کار با حقوق در قلمرو جمهوری آذربایجان را دارند باید علاوه بر اقامت موقت، اجازه کار نیز دریافت کنند.

افراد بدون تابعیت که به مدت کمتر از 2 سال در خاک جمهوری آذربایجان به طور موقت اقامت دارند بر اساس مجوز مربوطه می‌توانند درخواست اخذ اقامت دائم را ارائه دهند. اجازه اقامت دائم در جمهوری آذربایجان برای مدت 5 سال صادر می‌شود.میتوان تاریخ انقضا این اقامتنامه را براساس درخواست شخص برای 5 سال دیگر تمدید کرد.

تمدید مجوز اقامت موقت

برای درخواست تمدید اقامت موقت نیاز است 22 روز کاری قبل از انقضا اقامت خود دست به کار شوید و برای تمدید آن اقدام کنید. اما شرایط اضطراری نیز وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

 1. متقاضی نیاز به درمان فوری داشته باشد.
 2. یکی از اقوام نزدیک متقاضی بیمار حادی داشته باشد و یا فوت کرده باشد.
 3. ففرد متقاضی برای اهداف کاری کشور را ترک کرده باشد.

اقامت دائم کشور آذربایجان

برای اخذ اقامت دائم می‌تواند دو سال بعد از اقامت موقت اقدام کرد.  برای اقامت دائم هنگام خروج از آذربایجان ویزای خروج صادر می‌شود و شخص مورد نظر باید در مدت اعتبار اجازه اقامت دائم به آذربایجان بازگردد.

1. اقامت آذربایجان از طریق کار

افراد خارجی و بدون تابعیت آذربایجان که قصد اقامت موقت و همکاری در فعالیت‌های دارند که به عنوان شغل در آذربایجان هستند نیاز به اخذ  اجازه کار در این کشور را دارند. این افراد از طریق دادگستری اجازه کار می‌گیرند، اگر کارهای کارآفرینی انجام دهند نیز می‌توانند این نوع اقامت را دریافت کنند. یکی دیگر از شرایطی که میتواند به افراد کمک کند تا اقامت کاری را اخذ کنند تأسیس شخص حقوقی و شعب و نمایندگی‌های حقوقی خارجی و استخدام افراد دیگر است. اجازه کار یک سند رسمی است که به اتباع خارجی و بدون تابعیت این اجازه را می‌دهد که در قلمرو جمهوری آذربایجان به فعالیت کارگری بپردازند.

اقامت کاری توسط مقام اجرایی مربوطه صادر می‌شود. این نوع اقامت برای استفاده بهینه از منابع محلی کارگری و افزایش اثربخشی فعالیتها در زمینه تنظیم فرآیندهای مهاجرت کارگر اعمال می‌شود. سهمیه اقامت کاری طبق این موارد در نظر گرفته می‌شود:

 • وضعیت بازار کار داخلی
 • تقاضای نیروی انسانی
 • وجود جای خالی که توسط شهروندان خود آذربایجان پر نشده باشد.
 • هزینه منابع کار محلی
 • ضرورت جذب متخصصان خارجی با صلاحیت.
 • به غیر از این موارد سهمیه مهاجرت کار توسط مرجع اجرایی مربوط نیز باید تصویب شود.

سیر تغییرات نرخ بیکاری در کشور آذربایجان، در جدول زیر آورده شده است:

اقامت آذربایجان از طریق کار

2. اقامت آذربایجان از طریق تحصیل

اقامت تحصیلی نیز یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت آذربایجان است. اگر دانشجویی قصد اقامت بیش از یک ماه را داشته باشد، پس از ورود به آذربایجان باید درخواست مجوز اقامت کند. دانشجویان خارجی پس از ورود به آذربایجان برای تمدید مدت اقامت خود برای دریافت کارت مهاجرت در اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان اقدام کنند. دفتر روابط بین الملل در دانشگاه آذربایجان در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

اقامت تحصیلی در این کشور منجر به اقامت دائم در این کشور نمی‌شود. در این حالت نیاز است شخص نوع اقامت خود را پس از فارغ‌التحصیلی به اقامت کاری آذربایجان تبدیل کند. به علاوه این امکان هم وجود دارد که فرد برای تحصیل در مقاطع بالاتر درخواست دهد.

مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس دوره 3 تا 4 ساله و به زبان آذری است. اما بعضی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. جهت ورود به این مقطع نیاز به ترجمه مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ریزنمرات ارائه شده است. دانشجویانی که در این مقطع تحصیل می‌کنند اجازه کار 10 تا 20 ساعت در هفته را دارند.

مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع فوق‌لیسانس داشتن دانش زبان در حد آیلتس 6 لازم است. دوره تحصیلی 2 سال به طول می‌کشد. برای گرفتن پذیرش در مقطع فوق لیسانس نیاز به مدرک زبانی است. دانشجویان این مقطع اجازه کار 20 ساعت در هفته به صورت پاره‌وقت را دارند.

مقطع دکتری

در مقطع دکتری نیاز به رزومه بسیار قوی است. برای ورود به مقطع دکتری این کشور نیاز به تاییدیه از سوی استاد راهنما می‌باشد.

بعد از تایید رزومه علمی فرد به وسیله استاد راهنما، می توان برای اخذ پذیرش در این کشور اقدام کرد. برای مقطع دکترا دو حالت وجود دارد. با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه فرد به صورت دکترای فلسفی و علمی وجود دارد.

هزینه تحصیل

توجه داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هزینه‌های متفاوتی دارند. برای مثال هزینه تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی و پزشکی در حدود 4،500 تا 5،000 دلار در سال است. البته هزینه‌های اولیه ثبت نام از این هزینه‌ها جدا است.

3. اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه های دریافت اقامت آذربایجان خرید ملک در این کشور است. اخذ اقامت آذربایجان از این طریق یکی از سریع ترین و ساده ترین روش هاست. برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک دولت آذربایجان یک شرط را مقرر داشته است. تنها شرط و محدودیتی که در این روش وجود دارد این است که ارزش ملک خریداری شده باید بیشتر از 100 هزار منات باشد. شما برای دریافت کامل اطلاعات در این باره می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

مقاله مرتبط: خرید ملک در آذربایجان

3. اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت

یک راه دیگر برا اتخاذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرک  است. ثبت شرکت به طور کلی سه روز کاری به طول می‌انجامد.

برای یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) اسناد زیر مورد نیاز است:

 1. نام شرکت (چندگانه)
 2. آدرس قانونی
 3. اطلاعات مربوط به موسس (نام، ملیت، گذرنامه یا اسناد تشکیل دهنده شرکت)
 4. اندازه سرمایه مجاز
 5. انواع فعالیت‌ها
 6. انتخاب بانک در آذربایجان و انواع حساب ها

علاوه بر موارد فوق ممکن است مدارک دیگری نیز لازم باشد.

برای یک نماینده یا دفتر شعبه، اسناد زیر مورد نیاز است:

 1. اسناد مسوسس
 2. انتخاب بانک در آذربایجان و انواع حساب ها
 3. کلیه اسناد باید از قبل جمع آوری شوند تا به زبان آذربایجانی ترجمه شوند.

کلیه اسناد نیز باید در سفارت جمهوری آذربایجان کشور موسسین (سهامداران) محضری شوند، یا مطابق با کنوانسیون لاهه (1961)، اسناد را می‌توان توسط آپوستیل صادر کرد که توسط مقامات مربوطه پس از محضری شدن صادر شده است.

برای شرکت کنندگان کشورهای مستقل مشترک المنافع (روسیه، بلاروس، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان، اوکراین، قرقیزستان، مولداوی، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان)، آپوستیل و قانونی کردن اسناد طبق کنوانسیون مینسک در زمینه کمک حقوقی و روابط حقوقی در این کشور لازم نیست (پرونده‌های مدنی، خانوادگی و کیفری از 23 ژانویه 1993).

سپس باید یک سیستم مالیاتی انتخاب شود: مالیات ساده، مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر درآمد.

برای کسب اطلاعات کامل به مقاله ثبت شرکت در آذربایجان مراجعه کنید.

4. اقامت آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

آذربایجان به افرادی که حداقل 100000 AZN  در املاک یا حساب‌های سپرده گذاری در بانک‌های آذربایجان یا 500،000 AZN در اقتصاد آذربایجان سرمایه گذاری کنند، مطابق با قانون مهاجرت آذربایجان، اقامت می‌دهد.

سرمایه گذاری می‌تواند در صندوق‌های پولی، بهره، سهام و سایر اوراق بهادار، اموال منقول و غیر منقول مانند زمین، ساختمان‌ها و سازه‌ها، تجهیزات و سایر ارزشهای مادی، حقوق استفاده از زمین یا سایر منابع طبیعی (از جمله امتیازات)، حق ثبت اختراع، مجوزها، دانش فنی، تجربه و سایر ارزشهای فکری و سایر داراییها یا ارزشهای فکری یا حقوق شناخته شده توسط قانون صورت بگیرد.

اگر با اقامت سرمایه گذاری درخواست دهید همسر، فرزندان خردسال و افراد تحت تکفل شما نیز می‌توانند درخواست اقامت دهند. پس از 5 سال اقامت قانونی و بدون وقفه، شما می‌توانید درخواست تابعیت کنید، مشروط بر اینکه زبان محلی، اصول تاریخ آذربایجان و اصول کلی قانون را یادگرفته باشید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که  آذربایجان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد.

5. اقامت آذربایجان از طریق ازدواج

دولت آذربایجان برای خارجیانی که با آذربایجانی‌ها ازدواج می‌کنند، الزامات سختگیرانه ای را به عنوان راهی غیر مستقیم برای دلسرد کردن شهروندان آذربایجانی از مهاجرت به سایر کشورها وضع می‌کند.

پس از جمع آوری اسناد لازم برای ازدواج، احراز هویت اسناد برای دولت آذربایجان معمولاً 3 هفته طول می‌کشد.

اگر بعد از این مدت برای همسر یا شریک زندگی آذربایجانی خود درخواست حمایت مالی را تنظیم کنید، این درخواست به طور متوسط ​​10-12 ماه به طول می‌انجامد.

الزامات اساسی ازدواج آذربایجانی

قبل از صدور ویزا، مدارک زیر لازم است:

گذرنامه اصلی امضا شده و حداقل با 6 ماه

2 عکس پاسپورت

کپی از رزروهای تأیید شده هتل

نامه شخصی به سفارت آذربایجان در توضیح هدف از سفر

مراسم ازدواج آذربایجانی

مراسم ازدواج با یک شهروند آذربایجانی می‌تواند به طور قانونی در آذربایجان، کانادا یا هر کشور دیگری برگزار شود به شرطی که هر دو طرف ویزاهای لازم را برای ورود قانونی به این کشور داشته باشند. این ازدواج می‌تواند در هنگام درخواست اقامت دائم یا ویزای بازدید کننده برای همسر آذربایجانی به رسمیت شناخته شود.

سند ازدواج آذربایجان چه مدت معتبر است؟

اعتبار سند از تاریخ صدور به مدت 6 ماه است. اگر در مدت 6 ماه از زمان صدور سند ازدواج آذربایجان با نامزد آذربایجانی خود ازدواج نکردید، باید مجدداً با اسناد حمایتی جدید اقدام کنید.

حقوق اتباع خارجی مقیم آذربایجان

افرادی که اقامت آذربایجان را اتخاذ کنند می‌توانند در این کشور کار کنند، در آذربایجان سرمایه گذاری کنند، از بانک‌های محلی استفاده کنند، نقل مکان کنند، با یک شهروند آذربایجانی ازدواج کنند و یا طلاق بگیرند، بیمه درمانی، خانه و مسافرت داشته باشند و در موسسات آموزشی به تحصیل بپردازند. این افراد نیز مثل شهروندان آذربایجان باید مالیات پرداخت کنند. اما این افراد در آذربایجان حق رای ندارند و مشمول خدمت سربازی نمی‌شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *