متفرقه

آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ در آلمان

صفر تا صد دوره های کارآموزی یا همان آوسبیلدونگ در آلمان در 2021 به همراه شرایط، مدارک مورد نیاز، لیست رشته ها، حقوق و درآمدها را بررسی می کنیم. اگر کسب تجربه در فضای کاری را به تحصیلات دانشگاهی ترجیح می دهید و سودای زندگی در یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا را در سر دارید؛ آلمان مقصدی ایده آل برای شما است. دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) فرصتی برای کارآموزی در کمپانی ها و آموزش دیدن در موسسات آموزشی است.

سالانه بیش از ۵۰۰ هزار قرارداد کارآموزی با کمپانی های آلمانی منعقد می شود. Ausbildung.de  یکی از پورتال های اصلی معرفی موقعیت های دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) است. در سال ۲۰۱۸، ۵۲۱۹۰۰ متقاضی خارجی برای ورود به دوره کاراموزی آلمان اقدام کردند که ۱۳۹۰۰ نفر آنها از کشورهای آسیایی بودند. پس طبق آمار، شما نیز شانس بالایی برای ورود به دوره آسبیلدونگ دارید. اگر می خواهید با دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) آشنا شوید؛ این مطلب را بخوانید.

دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) چیست؟

آوسبیلدونگ یک دوره آموزش حرفه ای بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی است. سیستم آموزش آوسبیلدونگ به دو بخش تقسیم می شود. در وهله اول باید در یک کمپانی به عنوان کارآموز آموزش عملی ببینید. همزمان باید دوره آسبیلدونگ مدرسه ای را نیز طی کنید.  در این بخش باید در یک کالج یا یک موسسه آموزشی به صورت تئوری آموزش ببینید. دوره مدرسه ای در زبان آلمانی تحت عنوان Berufsschule شناخته می شود. بنابراین باید وقت خود را به گونه ای تنظیم کنید که در هر دو دوره حاضر شوید. به عنوان مثال اگر در دوره کارآموزی هتل داری شرکت کرده اید باید ۳ روز در هفته در یک هتل به صورت عملی آموزش ببینید و ۲ روز در هفته نیز در مدرسه یا یک موسسه آموزشی حاضر شوید. در مدرسه از شما امتحان میان ترم و پایانی گرفته می شود. نمره نهایی شما بر اساس نمرات کسب شده از بخش های عملی و تئوری محاسبه می شود. اگر می خواهید در مورد طول کل دوره کارآموزی آلمان بدانید؛ بخش بعدی مقاله را نیز بخوانید.

دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) چقدر طول می کشد؟

دوره آوسبیلدونگ آلمان معمولاً ۳ تا ۴ سال زمان می برد. اما اگر نمرات عملی و تئوری شما بالا باشد؛ ممکن است که طول دوره کاهش پیدا کند. البته تغییر طول دوره خیلی محسوس نیست؛ مثلاً ممکن است از ۳ به ۵/۲ سال کاهش یابد. طول دوره کارآموزی آلمان به عوامل مختلف مانند کمپانی، کالج و رشته موردنظر بستگی دارد. لازم است بدانید که دوره کارآموزی در رشته های مختلف برگزار می شود؛ در بخش بعدی مقاله به این موضوع می پردازیم.

لیست رشته های دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

دوره آوسبیلدونگ آلمان در ۳۲۰ حرفه مختلف برگزار می شود که در این بخش به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • مکاترونیک
 • کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • تکنولوژی
 • مراقبت پرواز
 • مکانیک خودرو
 • تراشکاری
 • نجاری
 • حسابداری
 • مدیریت
 • پرستاری
 • گفتار درمانی
 • رفتار درمانی
 • زبان خارجه
 • تربیت بدنی
 • طراحی
 • نقاشی

رشته های مذکور فقط بخشی از لیست رشته های کارآموزی در آلمان هستند. بعد از گذران این دوره ها در آلمان به عنوان یک نیروی کار ماهر شناخته می شوید. بنابراین شانس بالایی برای پیدا کردن شغل در آلمان خواهید داشت. اما اگر می خواهید بدانید که در طی دوره نیز حقوق دریافت خواهید کرد یا خیر، بخش بعدی مقاله را بخوانید.

مقاله پیشنهادی: ویزای فریلنسری آلمان

حقوق دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) چقدر است؟

بله به موجب شرکت در دوره کارآموزی حقوق دریافت خواهید کرد. حقوق دوره آوسبیلدونگ بسته به رشته و کمپانی موردنظر بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه است. حقوق حاصل از کارآموزی، متوسط هزینه زندگی در آلمان را تامین می کند.

طبق آنچه گفته شد؛ دوره کارآموزی هزینه زندگی شما را نیز تامین می کند. اما اگر می خواهید در مورد آینده شغلی خود بدانید؛ همچنان با ما همراه باشید.

بعد از گذراندن دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) چه آینده شغلی در انتظارمان است؟

دوره کارآموزی آلمان یکی از باکیفیت ترین آموزش های حرفه ای در دنیا است. کشورهای مختلف مانند روسیه، بلاروس و اوکراین نیز دوره کارآموزی برگزار می کنند؛ اما کیفیت و مدت آموزش در آلمان به مراتب بالاتر است. با توجه به کیفیت دوره احتمال اینکه در کمپانی های آلمان جذب شوید بسیار بالا است. به خصوص که در طول دوره نیز با کمپانی ها آشنا می شوید. از طرف دیگر با توجه به بالا بودن میانگین سنی مردم آلمان، تقاضا برای نیروی کار جوان و ماهر در این کشور بالا است؛ بنابراین افراد شانس بالایی برای پیدا کردن شغل مناسب دارند.

با توجه به آنچه گفته شد؛ آوسبیلدونگ یک دوره آموزشی حرفه ای با کیفیت جهانی است. در بخش بعدی شرایط شرکت در این دوره را بررسی می کنیم.

شرایط لازم برای شرکت در دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

همه افراد خارجی اعم از شهروندان اتحادیه اروپا یا خارج از اتحادیه اروپا با شرایط سنی بالای ۱۸ سال و مدرک تحصیلی حداقل دیپلم می توانند در آوسبیلدونگ شرکت کنند. برای شرکت در این دوره حداکثر سن تعریف نشده است‌. اما معمولاً متقاضیان حرفه هایی نظیر پرستاری زیر ۴۰ سال هستند. همچنین باید توجه داشت که در کالج ها باید در کنار دانش آموزان آلمانی با رنج سنی ۱۶ تا ۲۵ سال آموزش دید. علاوه بر شرایط سنی و مدرک دیپلم باید با زبان آلمانی در سطح حداقل B1 نیز آشنا باشید.

اگر شرایط شرکت در آوسبیلدونگ را دارید می توانید برای انجام این امر اقدام کنید. دوره های کارآموزی در ماه های آگوست و سپتامبر شروع می شوند. پس برای شرکت در دوره به موقع اپلای کنید تا وقت کافی برای گرفتن ویزا داشته باشید. پروسه اخذ ویزا حدود ۴ ماه زمان می برد. با این تفاسیر اگر مایل به شرکت در آوسبیلدونگ هستید؛ اجازه دهید ببینیم که چگونه می توانیم برای این دوره اپلای کنیم.

چگونه برای دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) اپلای کنیم؟

برای دوره کارآموزی آلمان می توانید هم از طریق سرویس های آنلاین اپلای کنید و هم اینکه می توانید درخواست خودتان را به صورت مستقیم به کمپانی ارسال کنید. در هر حال توصیه می کنیم که برای اپلای با وکلای متخصص حوزه مهاجرت مشورت کنید. اگر کمپانی با درخواست شما موافقت کند؛ می توانید به عنوان کارآموز وارد آلمان شوید. اما شما به عنوان یک متقاضی خارج از اتحادیه اروپا ملزم به اخذ ویزا نیز هستید. در بخش بعدی با مدارک لازم برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان آشنا می شویم.

مدارک لازم برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان

بعد از اپلای باید ویزای کارآموزی آلمان را دریافت کنید. مرجع صدور ویزای آلمان سفارت این کشور است‌. مدارک لازم برای دریافت ویزای کارآموزی یا آوسبیلدونگ آلمان عبارتند از:

 • گواهی پذیرش دوره از کمپانی موردنظر
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • مدرک تحصیلی دیپلم ۱۲ ساله
 • مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • بیمه پزشکی به مدت حداقل یک سال

بعد از دریافت ویزا می توانید به آلمان سفر کنید. سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که آیا برای خانواده خود نیز می توانید ویزا دریافت کنید؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می دهیم.

دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده کارآموز امکان پذیر است؟

بعد از دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان می توانید به این کشور سفر کنید. اما اعضای خانواده شما نمی توانند به شما ملحق شوند. در واقع دریافت ویزای همراه به واسطه ویزای آوسبیلدونگ امکان پذیر نیست. مگر اینکه همسر و فرزندان شما نیز به صورت مجزا برای دوره کارآموزی اپلای کنند.

بعد از گذراندن دوره در صورتی که در آلمان مشغول به کار شوید باید ویزای آوسبیلدونگ را به ویزای کاری تبدیل کنید. بعد از دریافت ویزای کاری، اعضای خانواده با اخذ ویزای همراه می توانند به شما ملحق شوند. ۴ سال بعد از کار کردن در آلمان می توانید برای گرفتن اقامت دائم آلمان درخواست دهید.

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد دوره کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) ارائه کرده باشیم. در صورتی که شرایط ورود به این دوره را دارید با مشورت وکلای متخصص اپلای کنید. دوره آسبیلدونگ آلمان یک دوره آموزش حرفه ای باکیفیت است که زمینه مهاجرت به آلمان و ورود به بازار کار این کشور را برای شما فراهم می کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *